Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
06 . Mart . 2021  
Shimano Dura-Ace Di2

Shimano Dura-Ace Di2

Ve Shimano’dan Elektronik Vites

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.8.2008
Shimano’nun elektronik vites geliştirmekte olduğunu sayfamızda çeşitli defalar duyurmuştuk. En nihâyetinde Dura-Ace serisi Di2 teknolojisi (Di2: Digital Integrated Intelligence) buluşup Dura-Ace 7970 elektronik olarak karşımıza çıkıyor.

       

Bu vites sistemi hâlâ Shimano’nun SIS (Shimano Index System) tasarımı üzerine kurulu. Tek fark sistemin mekanik değil, elektronik sinyallerle çalışması. Geçtiğimiz iki yıl boyunca profesyonel bisikletçiler tarafından yağmur, çamur vs. demeden test edilen sistem Dual Control kollarından, elektronik olarak çalışan ön ve arka vitesten ve bir de akü biriminden oluşuyor. Bisikletteki frenler, aynakol vs. gibi diğer sistemlerde Dura-Ace 7900 serisi kullanılabiliyor.

Dual Control Kollar

Artık herhangi bir kolu hareket ettirmek yok vites değiştirmek için, sadece bir düğmeye basmak yeterli. Kolla değiştirilen vitesle mukâyese edildiğinde herhangi bir güç harcamadan, örneğin soğuktan hassasiyetini kaybetmiş ellerle bile son derece kolay vites geçirme imkânı tanıyan sistemin elbette bir artısı da mekanik tasarımın zaaflarından, yani eskiyen kablolardan vs. tamamen muaf olması.

ST-7970
       ST-7970

Vites geçirimine imkân tanıyan düğmeler kafa karışıklılığına yol açmamak için “normal” sistemle ayni tutulmuşlar. Ayrıca gidonun değişik noktalarına da yerleştirilebilen düğmeler aracılığı ile başka konumlarda da vites değiştirmek mümkün.

ST-7970
       ST-7970

Dual Control kolların gidona olan mesâfeleri binicinin ellerinin büyüklüğüne göre ayarlanabiliyor, ayrıca bu kollar yeni FlightDeck yol bilgisayarı SC-7900 ile de uyumlular, ki bu yeni yol bilgisayarı nabızdan irtifaca, pedal devrinden vites sisteminin akü durumuna kadar pek çok veriyi gösteriyor, ayrıca bilgisayara bağlanıp antrenman analizi yapmaya da imkân tanıyor.

Vites Attırıcılar

Vites sistemindeki en önemli değişiklik tabii vites attırıcılarda. Sadece bir düğmeye basmak örneğin ön vites attırıcının pedal çevirirken dahî olsa son derece kolay bir şekilde harekete geçmesini ve zinciri bir diğer dişliye atmasını sağlıyor. Buna ek olarak Shimano yeni ön vites attırıcıda otomatik bir ayar mekanizması geliştirmiş. Buna göre ön vites attırıcı zincirin arka dişlideki konumundan kaynaklanan hattına göre pozisyon alıyor.

FD-7970
       FD-7970

Arka vites attırıcı 11-27 dişli oranı için tasarlanmış ve arka dişlide önemli olan bir noktaya, elektronik birimin düşüşlerden, kazalardan, darbelerden etkilenmeyecek şekilde muhkem tasarımına önem verilmiş. Arka vites attırıcıda kullanılan karbon ve titanyum öğeler de ağırlığı düşük tutmayı mümkün kılmış.

RD-7970
       RD-7970

Akü

Dura-Ace Di2 7.4 voltluk bir Lityum-Ion akü ile donatılmış. Akünün sağlamlığı ve uzun ömürlü olması iki yıl süren deneme sürüşlerinde üzerinde en çok durulan noktalardan biri olmuş. Akü her türlü yol bisikletine kolayca takılıp sökülebilecek şekilde tasarlanmış.

SM-BT79
       SM-BT79

Vites sistemi ek güç gerektireceği ve akünün ağırlığını arttıracağı için kablosuz olarak düşünülmemiş.

Zamana Karşı/Triatlon

Di2 teknolojisi ile donatılmış Dura-Ace serisi zamana karşı ve triatlon yarışları için de vites düğmelerinin çeşitli konumları aracılığı ile oldukça farklı seçenekler sunuyor ve bisikletçilere fren yaparken ya da bisiklet üzerindeki farklı oturma konumlarında da kolayca vites değiştirme imkânı tanıyor.

Zamana karşı ve triatlon yarışları için Dual Control ST-7971 vites kolunu tasarlamış Shimano. Karbon fren kolunun gidona mesâfesi ayarlanabiliyor. Dual Control kolu da FlightDeck SC-7900 ile uyumlu. Ayrıca SW/7971 kodunu taşıyan ve zamana karşı gidonlarına monte edilebilen ek bir düğme de mevcut.

Kaynak: Ebsat/Shimano

 

  Bu haber 7166 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015