Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Yeni Epic, Stumpjumper, SX Trail ve Big Hit

Yeni Epic, Stumpjumper, SX Trail ve Big Hit

Specialized 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.8.2008
Ülkemizdeki önemli bisiklet markalarının belli başlı 2009 yeniliklerine devam edelim. Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız Scott, Trek ve Cannondale’den sonra sırada Specialized var. Sırasıyla markanın yeni modellerine bakalım:

Epic

Specialized’ın yeni Epic’i hakkında sayfamızda oldukça fazla yazı geçti. Bunlardan en çok ilgi çekeni herhalde bisiklet ilk defa görücüye çıktığında yayınladığımız haber.

Ep
       Ep

Epic 2009 yılında tamamen değişmiş bir arka süspansiyon tasarımı ile karşımıza çıkıyor. Bisikletin ağırlığında 2008 modeline oranla yaklaşık 700 gramlık bir tasarruf sağlanmış. Karbondan üretilen kadronun 2008 modele oranla farkı artık alt ve üst çeki borularının ve arka tekerlek mil yuvasının da çekiş sistemi tarafında karbondan üretiliyor olması. Daha önce Trek’te de gördüğümüz genişletilen orta mil yuvasına Specialized’da da rastlıyoruz. 84.5mm enindeki orta mil yuvasında Specialized’ın kendi geliştirdiği FACT (Functional Advanced Composite Technology) aynakolu dönüyor. İlgi çekici özelliği yol bisikletinde bundan 2 yıl önce Campagnolo’nun çıkardığı Ultra Torque modelinde olduğu gibi her iki aynakolun yarımşar orta mile sahip olması sistemi olan aynakol setinin ağırlığı 685 gram, ayrıca önde iki dişli ile de kullanmak mümkün.

       

Elbette bu kadar yeniliğin üstüne süspansiyon sistemi de elden geçmiş. Öndeki Specialized’ın kendi tasarladığı Future Shock E100 adından da anlaşılacağı gibi 100mm süspansiyon mesâfesine sahip ve 1.360 gram ağırlığında. Bu kadar düşük ağırlıktaki önemli etkenlerden biri amortisörün gerek sıkışma, gerekse tepme kontrol mekanizmalarının sağ bacakta olması, sol bacağın ise tamamen boş olması. Arkada ise 2008 modeline oranla 100gram hafiflemiş olan yeni Brain amortisörü var.

Stumpjumper Sabit Kadro

Dağ bisikleti dünyasının en kıdemli modellerinden biri herhalde sabit kadrolu Stumpjumper. İlk defa 1982 yılında, yani bundan tam 26 yıl önce piyasaya çıkan bisiklette pek bir yenilik yok. Önde 90mm’lik Future Shock S90 amortisöre sahip Stumpjumper HT’nin çekiş sistemi Epic ile aynı. Ağırlığı ise 9 kilonun altında.

Stumpjumper HT
       Stumpjumper HT

Stumpjumper FSR

En tutulan çift süspansiyonlu Specialized modeli Stumpjumper FSR’ın süspansiyon mesâfesi 120mm’ye çıkarılmış, önde ve arkada yeni Brain teknolojisine sahip amortisörler var. Ağırlık 10.5 kilodan başlıyor.

Stumpjumper FSR
       Stumpjumper FSR

SX Trail

Markanın enduro modeli SX Trail modeli giderek “ağabeyi” BigHit ile arasındaki mesâfeyi kapıyor denebilir. Önde Fox VanRC2, arkada ise Fox DHX 5.0 amortisöre ve 170mm süspansiyon mesâfesine sahip bisikletteki kullanıma doğrudan etki eden değişikliklerden biri bisikletin genel olarak yüksekliğinin azaltılmış olması. Buna ek olarak arka amortisörün konumunda yapılan ufak değişikliklerle sele borusunu bir nebze daha fazla kadronun içine sokmak mümkün kılınmış. Zincir muhafazası monte etmek için önde ISGC standardı var, son yılların en yaygın uygulaması olan alin borusunun üstte 1 1/8”’ten altta 1.5 ince inmesi de cabası. Buna ek olarak 4X yarışları için 100mm süspansiyon mesâfesine sahip bir model de üretilecek.

SX Trail
       SX Trail

Big Hit

Big Hit’te de SX Trail modelinde olduğu gibi kadro yüksekliği azaltılmış. Kadroda dikkati çeken en önemli özellik arka amortisörün konumundaki değişiklik. Önde tek taçlı 180mm’lik amortisörler için (BigHit 1 modelinde Rock Shox Domain 318 var) tasarlanmış olan kadronun alın borusu 1 1/8”’ten 1.5”’e genişliyor. Bisikletin ayrıca bir de 24” tekerlekli çocuk modeli de mevcut. Fren olarak Avid’in yeni Elixir R modeli tercih edilmiş.

Big Hit
       Big Hit

Kaynak: Specialized Çek Cumhuriyeti/Avusturya

 

  Bu haber 3895 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015