Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
Eurobike 2008 - Demoday - Güncellendi

Eurobike 2008 - Demoday - Güncellendi

Eurobike 2008 - Demoday - Güncellendi

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.9.2008
2008 yılının Eurobike fuarı da bugün Demoday ile açıldı. Geçen yılki ilk Demoday’den sonra bu yıl gerek katılımcı, gerekse ziyaretçi açısından fazlasıyla zenginleşmiş. Organizasyonun yerinin değiştirilmesi ve daha fazla ziyaretçi sayısına imkân tanıyan bir yere taşınmış olması sanırız geçen yılın tecrübelerinin (park sorunu, duş ve soyunma kabini sıkıntısı, fuar alanının ufaklığı) sonucu.

Demoday adından da anlaşılacağı gibi yeniliklerin denendiği bir ortam. Dolayısıyla lafı fazla uzatmadan bugünün izlenimlerini aktaralım. Bisikletlerde

 • Trek Top Fuel,
 • Cannondale Rize,
 • Marin Mount Vision Quad XC ve
 • Specialized Epic

  bugün etraflıca binme fırsatı bulduğumuz bisikletler oldular.

  Buna ek olarak SRAM’ın basın toplantısını müteakiben toplu bir deneme sürüşüne çıkıp bu yılın en önemli yeniliği diyebileceğimiz Hammerschmidt ön vites sistemini doya doya test etme fırsatı bulduk.

  Fotoğraf Albümü

  Demoday Fotoğraf Albümü

  Gelelim DemoDay’deki sürüş izlenimlerine. Baştan belirtmemiz gereken artık bisiklet teknolojisinin, hele de test ettiğimiz üst sınıf modellerde son derece yüksek bir seviyeye ulaştığı. Denebilir ki bu seviyede kötü bisiklet kesinlikle yok, iyiler arasında da fark kullanım sahası ve kullanıcı tercihlerine göre nüanslardan ibaret.

  SRAM Hammerschmidt

  Hammerschmidt hakkında söylenecek çok şey var. Dolayısıyla DemoDay izlenimleri çerçevesinde bu tasarımı anlatmak için zaman yok. Eurobike sonrası bu sistem hakkında etrafli bir makâlemizi sayfamızda bulabilirsiniz. Sadece şunu söyleyelim: All-Mountain ve serbest sürüş sınıflarında Hammerschmidt hakikî bir devrim. Sistemin çalışmasındaki rahatlık, hız, artıları son derece etkileyici. Aynen reklamın da belirtildiği gibi, hakikaten “it’s magic!“.

  SRAM Hammerschmidt
         SRAM Hammerschmidt

  Trek Top Fuel

  Trek herşeyden önce bu 100mm süspansiyon mesâfesine sahip bisikletle gerçekten son derece konforlu bir yarış makinesi yaratmış. Bizim kullandığımız haliyle aşağı yukarı 9.5 kilo olan bisikletin en önemli detaylarından biri „No Cut Seatmast“ ile Bontrager karbon tekerlekler. Kadrosu DT Swiss amortisör dahil 2027 gram olan Trek’in çift süspansiyonlarında geçen yıldan beri gördüğümüz ABP, Full-Floater ve Evo-Link özellikleri de cabası. Bisikletin kesinlikle en önemli özelliklerinden biri bizce aynakol seti oldu. Orta mil yataklarının doğrudan kadroya preslendiği sistem FSA tarafından özel olarak tasarlanan iki dişlili bir aynakol setine sahip. Bu setin getirisi de son derece düşük bir Q-Faktörü, yani iki pedal arasındaki mesâfenin oldukça dar olması.

  Trek Top Fuel
         Trek Top Fuel

  Bisiklet salt bir yarış makinesi olmaktan ziyâde rahatlıkla turlarda da kullanılabilecek bir yapıya ve konfora sahip Top Fuel 100mm süspansiyon mesâfesinin tamamını kullandığını hissettiriyor. Dolayısıyla çok ağır araziye girilmediği sürece de günümüzde neredeyse kısa kalan „bu süspansiyon mesâfesi bile yeterli“ dedirtiyor. Çizgi altında kalan ise bisikletin çok güzel bir şekilde bir XC ve maraton yarışçısının gereklerine hitap ederken yarışmayan kitleyi de ihmal etmeyecek şekilde tasarlanmış olmas, ki Trek’in bu dengeyi bu kadar üst seviye bir bisiklette tutturabiliyor olması gerçekten bizce büyük başarı.

  Cannondale Rize

  Yukarıda Trek için “bu süspansiyon mesâfesi yeterli dedirtiyor” dedik, ta ki Cannondale Rize daha fazlanın zevkini yaşattırana kadar. Elbette Rize ile Top Fuel kesinlikle aynı sınıfta değiller ve iki bisikleti karşılaştırmak Trek’e büyük haksızlık olur. Bizim için Cannondale Rize kesinlikle bu Demoday’in sürprizi oldu denebilir. Yüksek süspansiyon mesâfesine sahip bir all-mountain sınıfı bisikletin inişlerde darbeleri son derece iyi emdiği, fakat buna karşın çıkışlarda hafifliği ile neredeyse bir XC yarış bisikleti rahatlığı sunduğu gerçekten fazla rastlanan bir özellik değil. 10.7 kiloluk, 130mm süspansiyon mesâfesine sahip bisiklette 1225 gramlık Lefty Max Carbon ve Fox Float RP23 amortisörler tercih edilmiş.

  Cannondale Rize
         Cannondale Rize

  Bisikleti farklı kılan özellik Cannondale’in geliştirdiği bir kaynak tekniği ile oturma borusu, orta mil yatağı ve amortisörün alt eklemi yekpâre alüminyumdan üretilip ana kadronun karbondan üst ve alt boruları ile yapıştırılıyorlar. Bu sistemin getirisi kadronun yokuşlarda ayakta çıkarken son derece güven uyandırıcı bir şekilde az esnemesi. Buna ek olarak arka süspansiyon tasarımı sayesinde bisikletln pedal çevirirken sekme eğilimi yok denecek kadar aza indirilmiş. Yokuş yukarı hafifliğinin verdiği üstünlükle son derece hızlı çıkarken yokuş aşağı 130mm’yi sonuna kadar kullanıp yüksek konfor sunuyor.

  Marin Mount Vision Quad XC

  Marin geçtiğimiz günlerde de belirttiğimiz üzere ülkemize yeni gelen ve dünyanın en eski dağ bisikleti markalarından biri. Dolayısıyla bisikletler ülkemizde piyasaya çıkmadan markanın geçen yıl çıkardığı QuadLink tasarımının uygulamada nasıl çalıştığını denemek istedik. Test ettiğimiz Mount Vision Quad XC modeli Shimano XTR, Fox 32 F120 ve Fox Float RP23 ile donatılmış. 120mm süspansiyon mesâfesine sahip bisikletin elbette en önemli özelliği bu QuadLink 2.0 tasarımı. Adını 4 tane pivottan alan sistemin en büyük artısı süspansiyon eğrisinin başında arka tekerleğin hareket çizgisini geriye çekmesi (Intelligent Wheel Path). Buna ek olarak Süspansiyon eğrisindeki bu değişiklik bisikletin çok yüksek konfor sunmasını mümkün kılıyor: Düşük hızlarda Marin’in süspansiyon bütün engebeleri dümdüz ediyor, nispeten ufak darbeleri hissettirmiyor.

  Marin MountVision Pro
         Marin MountVision Pro

  QuadLink’in bir artısı da sele borusunu tamamen dibe sokmaya imkân tanıması, ki bu ağır arazide inişlerde gerçekten büyük bir kullanım artısı. Kadronun alt borusunu kavis çizmesi buna ek olarak hareket serbestisini arttıran bir özellik. Son olarak sistemin yapısından kaynaklanan bir artısı da yanal esnemezliğinin son derece yüksek olması.

  Amortisör olarak Fox Float RP23 seçilmesi bu modelin ProPedal özelliği nedeniyle yerinde bir seçim olmuş. Çünkü amortisör tam açıkken arka süspansiyon tasarımının yüksek hassasiyeti kendini pedal çevirirken sekme olarak gösteriyor. Bu durumda ProPedal platformunu kullanarak arka süspansiyonun çalışmaya devam etmesini, ama çekiş sisteminden kopmasını sağlamak işe yarayan çözüm.

  Specialized Epic

  Günün yıldızlarından biri kesinlikle Epic idi. Baştan iki izlenimimizi özetleyelim: 1) Epic tam bir yarış makinesi. 2) Yokuş yukarı en fazla zevk aldığımız bisiklet oldu.

  Geçen yıldan bu yana şahsî izlenim olarak Specialized’ın ön süspansiyonda oldukça ilerleme kaydettiği ilk göze batan özellik oldu. Yeni, Brain teknolojisine sahip E100 amortisör gerek düşük, gerekse yüksek hızlarda son derece verimli çalışarak bu derece yarışa odaklanarak tasarlanmış bir bisikletin konfordan ferâgat etmemesi gerektiğini kanıtlıyor.

  Specialized Epic
         Specialized Epic

  Gelelim arka süspansiyona, çünkü Epic demek biraz da arka süspansiyon demek. Başta belirtilmesi gereken Epic’in tâbir câizse uzmanlık gerektiren bir bisiklet olduğu. Çünkü Brain sisteminde uygun ayarı bulana kadar son derece kötü bir süspansiyon performansı da sunabiliyor bisiklet. Tepme eşiği çok yüksek, ancak hız kesmeden bir taşa çıkınca çalışan bir Brain amortisörü de mümkün. Dolayısıyla Brain sistemini kurcalayıp biniciye uygun ayarı bulmak elzem, çünkü uygun ayarı bulunca resim tamamen değişiyor. Her şeyden önce çekiş sisteminden tamamen koparılmış bir sistem Brain, kesinlikle sekmiyor. Düz toprak yollarda giderken adeta bir sabit kadrolu bisiklet (hardtail) hissi verip engebelerde alttan gelen darbelere hassas, ama tatlı-sert tepki veriyor. Bisikletin bu özelliği, yeni zemini tamamen düzeltmeyip yüksek geribildirim sunması yarış odaklı tasarımının sonuçlarından biri. Yarışan biri için bu özellik ve süspansiyonun hassasiyetinin böyle ayarlanabilmesi şüphesiz büyük kazanç. Öte yandan şu da söylenmeli ki Epic bir Top Fuel konforu sunmuyor, kullanımın her saniyesinde bisikletten ‘ben bir yarış bisikletiyim, ben bir yarış bisikletiyim’ diye mesaj geliyor. Gene bu tasarımın sonucu olarak deneme parkurlarında yokuş yukarı en hızlı tırmanan bisiklet de Epic oldu. Sonuç: Sauser’in dediği kadar var cidden. Epic adamı uçuruyor.

 •  

    Bu haber 5320 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015