Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Amaç Kansere Dikkat Çekmek

Amaç Kansere Dikkat Çekmek

Lance Armstrong Dönüyor

Sarper Günsal   mtbtr.com © 10.9.2008
7 defa Fransa Bisiklet Turu şampiyonu Amerikalı Lance Armstrong profesyonel bisiklet sporuna geri döneceğini açıkladı.

Armstrong yaptığı açıklamada "Mutlulukla açıklamak isterim ki; çocuklarım, ailem ve yakın arkadaşlarımla konuştuktan sonra küresel kanser sorununa farkındalık sağlamak için profesyonel bisiklet sporuna geri dönmeye karar verdim" dedi. Armstrong detayları 24 Eylül'de New York'da açıklayacağını belirtti.

 Armstrong "8" yapabilecek mi?
        Armstrong "8" yapabilecek mi?

Lance Armstrong 2005 yılında Fransa Bisiklet Turu'nu yedinci defa kazandıktan sonra sporu bırakmıştı. Bu üç sene boyunca New York ve Boston maratonlarına düzenli olarak katılan Armstrong geçen ay Colorado'da yapılan Leadville 100 dağ bisikleti yarışında ikinci olmuştu. Bu yarış nedeniyle anti doping otoritesi WADA'nın kontrol programına tekrar giren Armstrong'un spora döneceğine ilişkin haber 2 gün önce Velo News dergisinin internet sitesinde çıkmış ve Armstrong'un bu kararını Vanity Fair dergisindeki röportajında açıklayacağı bildirilmişti. Ancak sporcu dün yayınladığı bir video mesajıyla bu kararını duyurdu. Bu videoya LIVESTRONG sayfasından ulaşabilirsiniz.

Armstrong Vanity Fair dergisiyle yaptığı röportajda Olimpiyatlar'da altın madalya kazanan bayan maratoncu Constantina Tomescu-Dita ve 41 yaşındaki gümüş madalyalı yüzücü Dara Torres'i örnek göstererek "38 yaşında 32 yaşından daha yavaş olduğunuza dair kanıt yok" dedi. Armstrong sporcuların 30-35 yaşlarında yirmi yirmibeş yıldır spor yapmış olduklarını ve yeter artık diyecek kadar mental yorgunluk yaşadıklarını söyleyerek "Sonunda her sabah yataktan kalkan adam benim. yalan söylemeye gerek yok sabahları biraz daha zor kalkıyorum, sırtım da biraz daha erken yorulmaya başlıyor artık ama bisikletin üstündeyken kendimi eskisi kadar iyi hissediyorum" dedi., Dergideki makaleye VANITY FAIR linkinden ulaşabilirsiniz.

Lance'in dönüşü üzerine ilk düşüncelerim:

İlk soru elbette "NEDEN?" Geri dönüşü "küresel kanser sorunu için farkındalık yaratmaya" bağlamak saflığın daniskası olur. Bu işin pazarlaması. Armstrong bir "challenge" olmadan yaşayabilen biri değil. Kanser aktivistliği bu yanını tatmin etmeye yetmiyor. Lance belki de gelmiş geçmiş en rekabetçi sporcu. Bu özellik kazanma hırsından çok başarısızlık ve kaybetme korkusundan kaynaklanıyor. Bu korkuyu 1996'da geçirdiği kanser hastalığına bağlayarak "Kaybetmenin sonucu ölümdü o nedenle kaybetmekten çok korkuyorum" diyor. Yemezler. Babasız olması, ABD standartlarında oldukça fakir bir çocukluk geçirmesi, disiplinli ve beklentileri yüksek bir annenin tek oğlu olması gibi faktörler Lance Armstrong'da kendini ispat etme, başkalarını domine etme güdüsünü şişirmiş, büyütmüş durumda. Gazozuna oynanan tavlada yenilince deliren tiplerden Armstrong.

Bir diğer nokta çizilen karizmayı toplama ihtiyacı (neden habire RTE retoriği kullanıyorum acaba??)... Lance sporu bıraktıktan sonra hakkında önceki yıllara ait EPO kullandığına dair bir takım gayrı resmi bulgular ortaya çıktı. Armstrong bir sporcu için düzenlenmiş en yoğun anti-doping test programını başlatacaklarını; tüm sonuçların da basına "tamamen açık ve şeffaf" olacağını deklare etti. özel hayat kısmı da az zarar görmedi bu dönemde. Şarkıcı Sheryl Crow'la nişanlandıklarını ilan ettikten bir ay sonra ayrıldılar, çok kısa bir süre sonra da Crow meme kanseri oldu. Lance'in üstüne "hain erkek" yaftası yapıştı ve kaldı. Crow'dan sonra birçok hanımla gözüktü ve asla affedilmedi. Eğer forma girmek istiyorsa keşiş düzenine geri dönecek. Ve kendi deyimiyle şarap tüketimini %98 azaltacak.

İkinci soru tekrar aynı form düzeyine ulaşabilecek mi? Son TdF zaferinde 34 yaşındaydı. 2009 Temmuz'unda 38 yaşında olacak. belli bir fitness düzeyinin altına inmediğini biliyoruz geçmiş üç yıl içinde ama yine de çılgınlar gibi çalışması gerek. Leadville 100 yarışına hazırlanmak için çalışmaya başlamıştı. Her yıl 2-3 maraton da koşuyor. Ama zamanı durdurabilecek mi? Sabahları artık daha yavaş kalkabildiğini ve bisiklette belinin daha çabuk yorulduğunu itiraf ediyor. Eklemler bu 3 yılda (yarış başlarken 4 yıl olmuş olacak) eski durumuna kavuşabilecek mi göreceğiz. Ben kas gruplarından çok eklem ve kemiklerde sorunlarla karşılaşabileceğini düşünüyorum.

Bir diğer merak konusu da peloton Lance Armstrong'u hala istiyor mu? sorusunun cevabı. Hemen hemen kesinlikle söyleyebiliriz ki Armstrong dönüşünde yine Johann Bruyneel ile çalışacak. Belçikalı yönetici şimdi Astana Takımı'nın başında. Lance Astana'ya gelirse takımın şimdiki lideri 2007 TdF ve 2008 Giro şampiyonu Alberto Contador'un statüsü ne olacak? Takımın ikinci lideri Levi Leipheimer kariyerinin sonbaharında yine mi geriye itilecek? İdaresi zor bir durum.

Son soru ise ise Fransa Turu'nu organize eden şirket A.S.O. Armstrong'a hoşgeldin diyecek mi? Hem Armstrong hem de Bruyneel A.S.O. ile geçmişte çok itiştiler. Astana takımı bu sene Fransa Turu'na çağırılmadı. Nedenlerden biri bence Bruyneel'in takımın başına geçmiş olmasıydı. A.S.O Lance'in geri gelmesini mutlak olarak arzu etmiyor. Son ana kadar da Armstrong ekibini kıvrandırmaya devam edecekler ama izin verilmesi konusundaki sponsor ve kamuoyu baskısına karşı gelemeyeceklerdir. Olağanüstü başka bir gelişme olmazsa Astana ve Lance 2009'da Monte Carlo'daki start noktasında olacaklardır.

Armstrong 2009'da takımdan maaş ve bonus istemeyeceğini, bedava yarışacağını açıkladı. Takıma kabul edilmeyi garanti etmek için çok zekice bir yol bu. Kimseyle maaş rekabetine girmeden, takımın bütçesini de bozmadan olay halledimiş olacak. Ama sponsorlar (özellikle ilaç şirketi Bristol Squibb Myers, NIKE ve TREK) kendisine yeterince çıkma yapacaklardır. Zaten torunlarına bile yetecek kadar parası olduğunu kendi söylüyor.

 

  Bu haber 4358 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015