Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
SRAM/Truvativ'den Ön Viteste Devrim

SRAM/Truvativ'den Ön Viteste Devrim

Truvativ Hammerschmidt

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 11.9.2008
2008 Eurobike’ta herhalde en çok beklenilen, merak edilen tasarım SRAM’ın yeni vites sistemi Hammerschmidt oldu. Hammerschmidt bilhassa hedef alınan all-mountain ve serbest sürüş sınıflarında gerçekten ön vites sistemini tamamen yenileyecek bir devrim demek mümkün.

Yandan Görünüş
       Yandan Görünüş

Arkadan Görünüş
       Arkadan Görünüş

Önden Görünüş
       Önden Görünüş

Önce Hammerschmidt ne ya da ne değil, onu belirtelim. Hammerschmidt külliyen vites sistemini ikâme eden bir sistem değil, sadece ön vites sisteminin yerine geçen bir tasarım. Yani arka vites sisteminde değişen bir şey yok. Önde ise iki kademeli, tek dişlili kapalı bir gezegen dişli sistemi üzerine kurulu vites sistemi bulunuyor. Sistem yapısı gereği sıradan tasarımlardan farklı olan 5 parça içeriyor. Sırasıyla bakalım:

1) Orta Mil

Hammerschmidt sisteminin orta mili Truvativ’in Howitzer orta milini temel alarak geliştirilmiş. Bugünkü kadrolarda gördüğümüz 68, 73 ve 83mm ölçülerine uyumlu orta milin çekiş sistemi tarafı yeniden tasarlanmış, diğer tarafı ise değiştirilmemiş. All-mountain sınıfında 15mm’lik aynakol vidası hafiflik için tercih edilirken, serbest sürüş için tasarlanmış olan Hammerschmidt’te 12mm’lik vidanın esnemezliği yüksek tutması sağlanmış.

Orta mil
       Orta mil

2) Aynakol

Aynakolların tasarımında ilk dikkati çeken özellik all-mountain ve serbest sürüş için iki farklı stil seçilmiş olması. All-mountain aynakolu mat füme rengi (SRAM terminolojisinde bu renk “tungsten grisi”) ile Truvativ’in Stylo modelini andıran daha şık denebilecek bir görsel tasarıma sahipken serbest sürüş aynakolu Truvativ’in Holzfeller modelini esas alan işlenmemiş metal (galvanize gümüş) görüntüsü ile tam anlamıyla “ağır iş erbâbı” bir izlenim bırakıyor. All-mountain aynakolu 170 ve 175mm uzunluğunda, serbest sürüş modelinin ise bu iki uzunluğa ek olarak 165mm’lik bir versiyonu da var. Her iki aynakol da 7050 alüminyum alaşımından üretilmişler, serbest sürüş modeli esnemezlik konusuna ağırlık verilerek tasarlanmış.

All-Mountain modeli
       All-Mountain modeli

3) Yaka Parçası

Sistemin yaka parçası gezegen dişli sistemindeki güneş, yani merkezî/ana öğenin hareketine imkân tanıyan ya da kilitleyen parça. Bu parça, ki bu nokta Hammerschmidt kullanılacak bisikletler için önemli, ISCG3 ya da ISCG5 standardında zincir kılavuzu montajına imkân tanıyan kadrolara takılabiliyor. Hammerschmidt sistemi kendi zincir kılavuzuna sahip.

Yaka
       Yaka

4) Gezegen Dişli Sistemi

Hammerschmidt sisteminin temel öğesi gezegen dişliler. Güneş/ana dişlinin etrafında dönen daha ufak bu dişliler iki vites oranını mümkün kılıyor: 1:1 ve “overdrive”. 1:1 oranında bütün dişliler beraber dönüyorlar, yani pedal bir tur döndüğünde “gezegenler” de bir turu tamamlıyor. Overdrive seçeneğinde ise oran 1:1.6 oluyor, yani pedalı bir tur döndürdüğünüz zaman “güneş sistemi” 1.6 tur dönüyor.

Serbest Sürüş modeli
       Serbest Sürüş modeli

Sistem sadece bir ayna dişlisine sahip, bu dişli üzerinde sabit kalan zincir arkada 9’lu kaset dişlisinin bütün dişlilerinde uyumlu çalışıyor. Önde sadece bir ayna dişlisi var, o da 22 ya da 24’lü olarak seçilebiliyor.

5) Vites Kolu

Hammerschmidt sistemi SRAM’ın X.9 ya da X.0 modelleri ile uyumlu. Sadece iki vites seçeneği olduğunu yukarıda da belirtmiştik. Bu vites seçenekleri sıradan sistemin tersine çalışıyorlar, yani başparmakla ittirmek vites yükseltmiyor, düşürüyor, daha açık söylemek gerekirse pedalın dönüşünü kolaylaştırıyor. Hammerschmidt için olan X.0 vites kolunda karbon kullanıldığını ve gerek X.9, gerekse X.0 vites kollarının Hammerschmidt damgası taşıdığını da belirtelim.

Vites Kolu
       Vites Kolu

Vites kolu, önden
       Vites kolu, önden

Sistemin Başlıca Getirileri Neler?

Artan Orta Mil Yüksekliği

Sistemin fotoğraflarından da açıkça gözüken şey şu: Olmayan orta ve büyük ayna dişlisi sayesinde bisikletin yerden yüksekliğinde hissedilir bir artış var. Bunun, bizim de kullanımda kütük geçerek bizzat hissettiğimiz çok önemli iki tane getirisi oluyor: Birincisi ayna dişlilerinizi örneğin bir kayanın üzerine çıkıp tahrip etmeniz olası değil. Hammerschmidt’in tek ayna dişlisi tamamen kapalı bir sistem içinde. İkincisi artan yerden yükseklik sayesinde arazide kütük, yüksek kaya vb. engelleri geçmek çok daha rahat. Olur da bir kütüğü geçemeseniz de, bizim de yaptığımız gibi, Hammerschmidt’i kütüğün üstüne bindirip takılmadan geçmek de gayet mümkün ve sisteme herhangi bir zarar vermiyor.

Yerden Yükseklik
       Yerden Yükseklik

Her Türlü Torkta Rahat Vites Değişimi

Vites sistemi zincirden tamamen bağımsız durumda olduğundan ve zincir herhangi bir şekilde ayna dişlileri arasında kaymak zorunda olmadığından örneğin ayakta pedala asılırken hiç güç eksiltmeden vites değiştirmek gayet rahat bir şekilde mümkün. Bu da bilhassa çıkışlarda çok büyük kolaylık sağlıyor. XC sürüşünden aşinâ olduğumuz üzere pedal çevirirken önce biraz fazla basıp zincire bir ivme kazandırıp, oluşan boşlukta rahat vites geçirme çabası da tarihe karışıyor. Pedal çevirme gücünüzü hiç kesmeden, yani çıkışlardaki pedal çevirme akıcılığını hiç bozmadan vites geçirebiliyorsunuz, duyduğunuz bir “tak” sesi dışında zincirin çekişindeki hafifleme hissettiğiniz tek şey oluyor.

FR modeli Scott Gambler üzerinde
       FR modeli Scott Gambler üzerinde

Pedal Hareketinden Bağımsız Vites Değişimi

Sistemin gene bir başka çok önemli artısı pedallarla ne yapıyorsanız yapın vites değiştirebilmeniz. Yokuşta çıkarken çok teknik bir noktada durmak zorunda mı kaldınız? Durduğunuz yerde anında vites değiştirip, binip kalkabiliyorsunuz. Canınız pedalları geri geri çevirerek giderken vites mi değiştirmek istedi? Hiç sorun değil, pedalı geri çevirmeye devam ederken vites değiştirin, pedalı tekrar düz çevirince vitesi değişmiş bulacaksınız. Dolayısıyla yokuşlarda durmak zorunda kalıp, vitesi önde pedalı eliyle çevirerek bir alt dişliye düşürmeye çalışanların yanında durduğunuz yerde vites değiştirip tekrar kalkarken şaşkın bakışlara “it’s magic!” diyerek yola devam etme şansınız var.

Sabit Zincir Yönetimi

Zincir kapalı bir sistem içinde, tek bir dişli üzerinde. Dolayısıyla kadroya sıkıştı, zincir attı, yok zincir ile dişli arasına dal girdi vb. durumlar da tarihe karışıyor. Pedala bastığınız anda hangi ahval ve şerâitte olursanız olun, zincir orada sizden emir bekliyor.

Temiz tasarım

Kapalı bir sistem, sıradan üçlü (ya da ikili) ayna dişlili sistemlere göre çok daha ufak ve sağlam tasarlanmış bir sistem sonuç olarak kullanımda da kolaylık sağlıyor.

Kolay Bakım

Yağlaması kolay, zincir değiştirmesi kolay. SRAM’ın belirttiğine göre 2 yıl süren test aşamasında sistem seri üretim seviyesine geldikten sonra açılıp da tamir gerektirme olmamış.

Kullanımı Nasıl

SRAM’ın düzenlediği basın sürüşünde Hammerschmidt’i oldukça yoğun test etme fırsatı bulduk. Hattâ sistemin kapasitesinin yüksekliğine kendimizi o kadar kaptırmışız ki, vücudumuzda oldukça da fazla sayıda morlukla geri döndük sürüşten. İşin gırgırı bir tarafa, yukarıdaki tanıtım kısmında aşağı yukarı nasıl bir sürüş hissi verdiğini anlattık Hammerschmidt’in. Gerçekten de bu sistemin yanında sıradan bir ön attırıcının bizce pek şansı yok. Hammerschmidt’in sağlamlığı, her şart altında hiçbir şekilde zorlanma olmaksızın son derece hızlı vites değişimine imkân tanıması en önemli artıları. yokuşlarda durulduğu anda vites küçültebilmek ya da yolda giderken sırf zevkine pedalı geri geri çevirirken 10 defa vites değiştirmek insana ilk bakışta çocukça da gelse sistemin uygulamadaki en önemli getirileri. Bütün bu sistemin sıradan all-mountain ve serbest sürüş aynakol&ön attırıcı sistemlerinden fazla da bir ağırlık artısı olmadığı düşünülürse çok rahatlıkla diyebiliriz ki Hammerschmidt ön viteste gerçek bir devrim.

       

Türkiye’de Hammerschmidt’e Sahip Markalar

Bu harikulâde sisteme ilgi duyanlar için Türkiye’de resmî distribütörü bulunan markalardan Hammerschmidt ile donatılmış all-mountain ve serbest sürüş modelleri olanların da ismini vermeden geçmeyelim: Scott ve Marin 2009 modellerinde Hammerschmidt’i kullanan bisiklet markaları.

SRAM markasının Türkiye distribütörü ise Marintek

Hammerschmidt hakkında daha fazla bilgi edinmek ve SRAM’ın hazırladığı videolar için www.magicmechanics.com sayfasına bakmanızı tavsiye ederiz.

SRAM Grubunun 2009 Yenilikleri

SRAM grubunda bulunan markaların 2009 yeniliklerini konu alan makâlelerimizin bağlantıları aşağıda bulunuyor:

 • Avid Elixir CR

 • Avid & Rock Shox & Truvativ

 •  

    Bu haber 7211 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015