Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Dünya Kupası'nda Son Ayak - 3. Gün XCO

Dünya Kupası'nda Son Ayak - 3. Gün XCO

2008 Nissan UCI Dünya Kupası

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 12.9.2008
Bugün (daha doğrusu dün) koşulan XCO yarışları ile bu yılki Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası da (presented by Shimano) sona erdi. Biz de üç gündür sizlere yaptığımız yayının sonuna geldik. Önce gene fotoğraf albümlerini alt alta sıralayalım. Üç günlük bir koşuşturmaca sonunda pek de farkında olmadan toplam 528 tane fotoğraftan oluşan 4 albüm hazırlamışız. Haber içinde yer alan bütün fotoğrafların da büyük boyutlarını albümlerde bulacağınızı hatırlatalım.

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası 4X Albümü

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Downhill Albümü

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Kadınlar XCO Albümü

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Erkekler XCO Albümü

Kadınlar XCO

Gelelim son günkü yarışlarda ne olduya. Kadınlarda Leh Maja Wloszczowska (Halls Professional MTB Team) toplam 26.5km’lik yarışı 1 saat 26 dakika 42 saniyede tamamlayarak altın madalyayı aldı. Onun 37 saniye ardından Rus Irina Kalentieva (Topeak Ergon Racing Team), 1 dakika 5 saniye arkasından da 2008 UCI Dünya Kupası’nın sahibi Kanadalı Marie-Helene Premont (Rocky Mountain) geldiler. Dördüncü İspanyol Margarita Fullana (Massi) olurken olimpiyat birincisi Alman Sabine Spitz (Central Ghost Pro Team) beşinci oldu. Bu birincilik Wloszczowska’nın kariyerinin ilk dünya kupası zaferi.

Wloszczowska
       Wloszczowska

Fullana/Kalentieva/Wloszczowska/Premont/Spitz
       Fullana/Kalentieva/Wloszczowska/Premont/Spitz

Gece de yağan yağmur ile yer yer ciddî şekilde çamur olup kayganlaşan 5km’lik parkurda 5 tur üzerinden koşulan yarışta Margarita Fullana ilk dört turda birinci gitmesine rağmen son turda kramp girmesi nedeniyle geriye düştü. Val di Sole’de dünya şampiyonu olan Fullana’yı sadece bir tur içinde daha sonra kürsüye çıkacak olan 3 sporcu da solladılar. Genel olarak gördüğümüz dar patikalarla S çizerek uzun çıkışlar içeren parkurda sezon içinde başka hedeflere odaklananların (örneğin olimpiyatlarda altın alan Spitz’in) yarışa pek de asılmadıkları oldu.

Wloszczowska
       Wloszczowska

Kalentieva
       Kalentieva

Premont
       Premont

Dünya kupasında genel sıralama açısından bir şey söylemek çok da lüzumlu değil. Zâten yarıştan önce kupayı Kanadalı Marie-Helene Premont’un (1580 puan) alacağı kesindi. İkinciliği gene bir Kanadalı, Luna Womens MTB takımından Catherine Pendrel alırken (1243), üçüncü Margarita Fullana (1060) oldu.

Premont
       Premont

Kalentieva/Pendrel/Premont/Fullana/Gould
       Kalentieva/Pendrel/Premont/Fullana/Gould

Kadınlar U23 sınıfında Çek Tereza Hurlikova dünya kupasının sahibi oldu. Takımlarda ise hem bu son yarışın, hem de genel olarak bu yıl kupanın en başarılı takımı Katerina Nash, Catherine Pendrel ve Georgia Gould’dan oluşan Luna Womens MTB Team oldu.

Schneitter/Hurikova/Gradl
       Schneitter/Hurikova/Gradl

Kadınlar yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Kadınlar XCO Albümü

Erkekler XCO

Öğleden sonraki erkekler yarışında dünya şampiyonu İsviçreli Christoph Sauser (Specialized Factory Team) sekiz tur sonunda 1 saat 57 dakika 56 saniye ile birinci oldu.

Sauser
       Sauser

Toplam 42.4 km’lik parkurda ikinciliği İspanyol Jose Antonia Hermida Ramos (Multivan Merida Biking Team) 18 saniye arkasından gelerek aldı. Üçüncü gene bir başka İspanyol, Ivan Alvarez Guiterrez (Giant Italia) 1 dakika 8 saniye farkla oldu.

Flückiger/Hermida/Sauser/Alvarez/Kulhavy
       Flückiger/Hermida/Sauser/Alvarez/Kulhavy

Erkeklerde zamanlardan da anlaşılacağı üzere yarış Sauser ile Hermida arasında çekişmeyle geçti. Birinciliği garantileyen ufak farkı Sauser sondan ikinci turda açtı. Başlarda önde gidenlerden Kanadalı Geoff Kabush (Team Maxxis) gene sondan ikinci turda teknik arıza nedeniyle oldukça zaman kaybedip 20. sıra civarına geriledi, Belçikalı Roel Paulissen (Cannondale Vredestein) ikinci turda bayağı ciddî bir düşüşle yarış dışı kaldı. Üçüncü olan Ivan Alvarez’in arkasında 1 dakikadan fazla bir fakla dördüncülüğü İsviçreli Lukas Flückiger (Athleticum MTB) aldı. Beşincilik mücadelesinde olimpiyatlarda bronz madalya alan İsviçreli Nino Schurter (Swisspower), Çek Jaroslav Kulhavy ve Alman Moritz Milatz’ın (Multivan Merida) arasından Kulhavy galip çıkarken Schurter yaşadığı form kaybı nedeniyle yarışı 17. bitirebildi.

Sauser
       Sauser

Hermida
       Hermida

Alvarez Schurter
       Alvarez Schurter'i geçiyor

Dünya Kupası’nı alacağı zaten kesinleşmiş olan olimpiyat şampiyonu Julien Absalon da denebilirki gazozuna yarıştı, zaten 6. turda da 24. sıradayken yarışı bıraktı, ödül töreni yapılırken kenarda hamburger yiyordu (bkz. fotoğraf albümü).

Absalon
       Absalon

Absalon
       Absalon

Erkeklerde dünya kupasında 1340 puanla birinci Absalon’un ardından sezon sonunda ikinci sırada 1195 puan ile Christoph Sauser var. Üçüncülüğü ise Jose Antonio Hermida Ramos 1064 puanla elde etti.

Kabush/Sauser/Absalon/Hermida/Stander
       Kabush/Sauser/Absalon/Hermida/Stander

U23 sınıfında birinci Güney Afrikalı Burry Stander, ikinci Nino Schurter, üçüncü ise gene bir başka İsviçreli, Matthias Flückiger oldular. Sezonun en iyi takımı ise Orbea oldu.

Stander/Flückiger/Schurter
       Stander/Flückiger/Schurter

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Erkekler XCO Albümü

Kadınların tercihi Absalon
       Kadınların tercihi Absalon

Hermida da çok sempatikmiş
       Hermida da çok sempatikmiş

13 Eylül - Cumartesi

Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ikinci gününde iniş yarışları koşuldu. Dünden beridir devam eden yağmurun çamura buladığı parkurda bisikletçilerin resmen yerleri titreterek saatte 70km’ya varan bir hızla yıldırım gibi önümüzden geçmelerini seyrettik. Elbette seyretmekle kalmadık, aşağıdaki haber içinde yer alan fotoğrafların büyükleri de olmak üzere 160'ın üzerinde fotoğraf çektik:

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası Downhill Albümü

Çıkış alanı
       Çıkış alanı

2008 Dünya Kupası Sahipleri
       2008 Dünya Kupası Sahipleri

Bugünkü yarışlarda kadınlarda (başka türlü olmasını da pek kimse beklemiyordu zaten) İngiliz Rachel Atherton (Animal Commençal) hem 30 kişinin katıldığı yari finali birincilikle geçti, hem de 20 kişilik finalde 13 saniyeden fazla bir farkla birinci oldu. Atherton’ın 2.2km uzunluğunda ve toplam 600m irtifa kaybedilen parkurdaki ortalama hızı 27.58 km/saat. Bu hızla parkuru 4 dakika 47.21 saniyede bitirdi Atherton. İkinciliği Playbiker-Ironhorse takımından Fransız sporcu Floriane Pugin alırken (5:00:88), üçüncü gene bir Fransız Sabrina Jonnier (Team Maxxis) oldu (5:01:33).

Rachel Atherton
       Rachel Atherton

Rachel Atherton
       Rachel Atherton

Dünya Kupası’nın genel sıralamasında Atherton zaten bu yarıştan önce de şampiyonluğunu açık ara ile garantilemişti. Bu yarış sonunda da Rachel 1533 puanla takipçisi Sabrina Jonnier’nin (1335) bayağı önünde kaldı. Üçüncü ise 1272 puanla Tracy Moseley (İngiltere).

İlk 5: Moseley/Pugin/Atherton/Jonnier/Ragot
       İlk 5: Moseley/Pugin/Atherton/Jonnier/Ragot

Ayrıca bugünkü yarışta Atherton’ın 55 saniye arkasında 14. olan Fransız Myriam Nicole de Junior sınıfında dünya şampiyonu oldu.

Myriam Nicole
       Myriam Nicole

Erkeklerde Yeni Zelandalı Samuel Blenkinsop (Yeti Fox Shox Factory Racing) bu yılın yedinci iniş yarışının birincisi. Schladming/Planai’daki çıkış noktasından varışa kadar 4 dakika 10.16 saniyede inen Blenkinsop’un ortalama hızı 31.66km/saat. İkinci olan Avustralyalı Samuel Hill (Monster Energy) 1.64 saniye geriden geliyordu. Bronz madalya ise Animal Commençal’den (aile şirketinin diğer mensubu) Gee Atherton’ın oldu (4:12:36).

Samuel Blenkinsop
       Samuel Blenkinsop

Genel sıralamada ise Güney Afrikalı Greg Minnaar bugün aldığı beşincilikle 2008 yılının iniş dünya kupasını aldı (1354 puan). İkinciliği Sam Hill (1293), üçüncülüğü ise Gee Atherton aldılar (1207 puan).

İlk 5: Peat/Hill/Blenkinsop/Atherton/Minnaar
       İlk 5: Peat/Hill/Blenkinsop/Atherton/Minnaar

Son olarak takım sıralamaları hakkında da birşeyler söylemek gerekirse günün en başarılı takımı Yeti Fox Shox Factory Racing Team oldu. Bugün toplamda Blenkinsop 40, Justin Leov 26, Aaron Gwin 23 puan alarak takımca 89 puana ulaştılar. Onların peşinden Aninmal Commençal (83 puan) ve Playbiker-Ironhorse (72 puan) geliyor.

Dünya Kupası İlk 5
       Dünya Kupası İlk 5

Genel dünya kupasının en başarılı takımı ise beklendiği üzere Santa Cruz Syndicate oldu. Greg Minnaar, Steve Peat ve Nathan Rannie’den oluşan takımın da en genç üyesi Junior sınıfında Dünya Kupası’nı evine götüren Josh Bryceland.

Santa Cruz Syndicate Takımı
       Santa Cruz Syndicate Takımı

Kadınlar iniş yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Erkekler iniş yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çalınan Bisikletler ve Bir Kaza

Genelde her büyük çaplı yarışta ve her fuarda olan bir hadisedir bisiklet çalınması. Bu sefer de öyle oldu ve Rothaus Cube takımının kaldığı pansiyonun bodrumundan takımın bütün bisikletleri dün gece çalındı. Sabah bodruma inince ‘tam takır kuru bakır’ bir manzara ile karşılaşan takım yetkililerinin dediklerine göre Adalheid Morath’ın olimpiyatlarda yarıştığı bisiklet de dahil olmak üzere 4 tane XC bisikleti, üc tane de iniş bisikleti çalınmış, toplam zarar 60.000 Avro. Sporcular yarınki yarışa başka takımlardan topladıkları antrenman bisikletleri ile katılacaklar.

Olayın en önemli nedeni haliyle biraz da yağmur çamur ortamı nedeniyle pansiyonun bisikletleri odaya çıkarmaya izin vermemesi ve bodrumun ne kadar güvenli olduğundan dem vurarak burayı işaret etmesi. Bu neyi hatırlattı? 2007 yılındaki Kapadokya Avrupa Şampiyonası’nda genç kadınlarda birinci olan İsviçreli Katrin Stirnemann ile yaptığmız röportajda bisikletlerini otel odalarına çıkartabildiklerine şaşırdıklarını, buna pek alışık olmamakla beraber çok sevindiklerini belirtmişti. İşte Türk misafirperverliği dememek için kendimizi zor tutuyoruz.

Günün diğer olayı da sabah yarı finalin bir saat kesilmesine yol açan son derece tatsız bir kazaydı. Yukarıda beklerken birden sarı cankurtaran helikopteri üzerimizde uçmaya ve yanımızdan aşağıya doktorlar inmeye başlayınca anladıkki birşeyler oluyor. Sonradan öğrendiğimize göre yarı final esnâsında inenlerden biri bir virajı alamayarak virajın hemen yanında şeritin diğer tarafında fotoğraf çekmek isteyen 15 yaşındaki bir Alman seyirciye bodoslama bir şekilde dalmış. Çocuk tabii kafa ve göğüs bögesinden ağır yaralı, bisikletçide pek birşey yok. Fakat son derece tatsız ve can sıkıcı bir hadise, umarız geride birşey kalmadan iyileşir.

12 Eylül - Cuma

Nissan UCI Dünya Kupası’nın son ayağında Schladming’de bu akşam 4X yarışı koşuldu. Tabir caizse MTBTR için fotoğraf çekiyoruz diye yer yer sağanağa dönen yağmur altında sıçana döndük. Her şeye rağmen yağmur yarış ortamına ayrı bir hava kattı desek sanırız yanlış olmaz. Bilhassa parkurun (ve tabii bu arada parkur kenarlarının da) berbat bir çamura bulandığı yarışta oldukça sert düşüşler izledik.

Aşağıda bu yarışın fotoğraf albümünü bulabilirsiniz. Toplam 90 civarında fotoğrafla sanırız yarışın tadını hissetmek mümkün:

Schladming 2008 Nissan UCI Dünya Kupası 4X Albümü

Gelelim sonuçlara. Dün elindeki sakatlık nedeniyle yarışmıyor dediğimiz İspanyol bisikletçi Rafael Alvarez bal gibi de yarıştı. Haliyle biz de geç uyandık ama olur o kadar. Erkeklerde beklenmedik bir şekilde havanın da sürpriz yaratıcı etkisi ile Fransız Romain Saladini (Team Sunn) birinci oldu. İkinci Animal Commençal takımından Dan Atherthon, üçüncü ise Cannondale Factory Racing’den Joost Wichman.

Rinderknecht/Atherton/Saladini/Hnidak/Tatarkovic
       Rinderknecht/Atherton/Saladini/Hnidak/Tatarkovic

Alvarez'in yarıştığı bir ortamda Guido Tschugg'un 5. olması gerekiyordu dünya kupasını alması için. Lâkin Tschugg çeyrek finallerde çıkıştan hemen sonra Cedric Gracia ile birbirine girince bayağı ağır bir kazaya kurban giderek elendi.

Bu sonuçlarla (ve tabii Alvarez’in yarışa katılmasıyla) 2008 Nissan UCI Dünya Kupası 4X şampiyonu İspanyol Rafael Alvarez de Lara Lucas oldu. Bu yarıştaki 10. pozisyonu ile 35 puan alan Alvarez sezon sonunda 895 puanla ikinci sıradaki Alman Guido Tschugg’un 65 puan önünde. Genel sıralamanın üçüncüsü ise 755 puanla Dan Atherthon.

Alvarez
       Alvarez

Kadınlarda ise yarışın favorilerinin arasından sıyrılan Çek sporcu Romana Labounkova altın madalyayı aldı bu akşam. İkinci ve üçüncüler fazla sürpriz isimler değiller, Hollandalı sporcu Anneke Beerten (MS-Intense Factory Racing) ikinciliği elde ederken Suzuki-RB takımından Jana Horakova da üçüncü oldu. Beerten tabii bu yarışı bitiremese bile birinci olacaktı, hem de ne ara ile. Bu akşamın sonunda Anneke’nin sezon sonu puanı 1230. Onu en yakından Avusturyalı Anita Molcik izliyor, sadece 540 puanla. Sezonu üçüncü sırada ise Japon (evet Japon) Mio Suemasa kapadı.

Griffiths/Beerten/Labounkova/Horakova/Hohenwarter
       Griffiths/Beerten/Labounkova/Horakova/Hohenwarter

Beerten
       Beerten

Genel takım sıralamalarında ise en başarılı takım MS-Factory Intense takımı.

Kadınlar 4X yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Erkekler 4X yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

11 Eylül - Perşembe

Bugünden itibaren önümüzdeki üç gün boyunca dağ bisikleti dünyasının kalbi Avusturya/Schladming’de atıyor. Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın son ayağı 4X, DH ve XCO sınıflarında koşulacak. Biz de sizlere izlenimleri ve sonuçları aktarmaya çalışacağız.

4X & DH

Bu akşam koşulacak olan 4X yarışında dünya kupası sıralamasında birinci olan İspanyol Rafael Alvarez muhtemelen sakatlığı nedeniyle çıkış alamayacak. 700.000 Watt’lık lambaların altında koşulacak yarışta ikinci sırada yer alan Alman Guido Tschugg’un genel sıralamada altın madalyaya ulaşması için yedinciliğe ihtiyacı var. Downhill’de Schladming’de birinciliklere abone olduğundan dem vurabileceğimiz Sam Hill bu yıl da favorilerin başını çekiyor.

Her iki yarış da ayrıca Freecaster.tv tarafından canlı olarak da ekranlara taşındı.

XCO

XCO sınıfında ne kadar heyecan yok desek de olimpiyatların bir rövanşını görecekmişiz gibi bir hava var. Erkeklerde Absalon’un birinciliği zaten kesinleşmiş durumda. Dolayısıyla Christoph Sauser’i bu yarışta favori göstermek olası. Parkurun aslında Schladming’deki kayak pistinin kısımları olan son derece dik yokuşları özellikle hava durumunun şimdi olduğu gibi yağmur göstermesi durumunda sorun teşkil edebilirler.

Bu yarışın bir özelliği de İsviçreli Thomas Frischknecht’in kariyerini sonlandırdığı yarış olması. 38 yaşındaki sporcu ilk defa dünya kupasında yarıştığı 1991 yılından beri toplam 17 defa dünya kupası yarışı, 3 defa da dünya kupasını kazandı.

Bir diğer haber de Danimarkalı Jakob Fuglsang’dan. Geçen yılın U23 dünya şampiyonu önümüzdeki sezondan itibaren Bjarne Riis’in CSC takımında yol bisikletine geçiyor, dolayısıyla bu yarış onun için de en azından bir süreliğine son dağ bisikleti yarışı olacak.

Kadınlarda Kanadalı Marie-Helene Premont iki yıl önce burada birinci oldu. Bu sene de dünya kupasındaki birinciliği aynen Absalon’da olduğu gibi kesinleşmiş durumda. Ayrıca Premont bu yarış sonrasında kariyerini noktalıyor.

 

  Bu haber 4720 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015