Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Eurobike Sonrası Shimano

Eurobike Sonrası Shimano

Shimano 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.9.2008
Dünya şampiyonasının son ayağı nedeniyle oluşan ufak bir aradan sonra Eurobike yeniliklerine devam edelim. Sırada Shimano var. Her başlık altında bugüne kadar sayfamızda yayınladığımız önemli yeniliklerin bağlantısını da bulacaksınız. Dolayısıyla bazı ürünlerde daha detaylı bilgiler için bu bağlantıları takip etmenizi tavsiye edelim.

Eurobike Shimano Fotoğrafları

Shimano Giyim

Shimano Donanım

       

Dura Ace & Elektronik Dura Ace

MTBTR’de Shimano Dura Ace

Dura Ace deyince elbette en önemli yenilik gene daha önce tanıttığımız Elektronik Dura Ace.

Di2 Grup
       Di2 Grup

Dura Ace Di2 RD-7970
       Dura Ace Di2 RD-7970

Eurobike’ta bu vites sistemini sabit bir makarada test etme fırsatı da bulduk. Elbette yol şartları fark eder, fakat yaklaşık 10 dakikalık bir test sonrasında sistemin gerçekten çarpıcı olduğunu teslim etmek şart. Birincisi hiçbir şekilde sürtünme ya da fiziksel bir etki olmadan vites geçimi son derece etkileyici. İkincisi Shimano sistemde özellikle örneğin zincir hattı ile paralel bir şekilde kendiliğinden kayan ön attırıcı kafesi gibi ince düşüncelere de yer vermiş. Bu kullanım kolaylıklarına elektronik bir sistemin haliyle mekanik sistemin bütün tel vs. aksamından kurtulduğunu ve çok daha az bakım gerektirdiği eklenince ortaya hakikaten Eurobike’taki en büyük yeniliklerden biri çıkıyor diyebiliriz.

Dura Ace Di2 deneme
       Dura Ace Di2 deneme

SLX

MTBTR’de Shimano SLX

Shimano’nun dağ bisikleti sahasında bu yılki en önemli yeniliklerinden biri şüphesiz LX ve Hone gruplarını ikame eden SLX grubuydu. Genel olarak gruba bakıldığında görülen XTR serisini andıran görsel tasarımın sunulan kalite için son derece hesaplı bir paket ile birleştirildiği.

SLX FC-M660
       SLX FC-M660

Saint

MTBTR’de Shimano Saint

Saint grubu da 2009 yenilikleri kapsamında elden geçirildi. Bu grupta da oldukça etkileyici görsel detaylar var. Özellikle arka attırıcı keskin kenarları ve köseli tasarımı ile göz dolduruyor. Buna ek olarak aşağıda da tanıtacağımız Shimano’nun bu yılki yeniliklerinden Yumeya serisine benzer şekilde altın renkli aksanlara yer verilmiş. Yeni Saint serisinin bu yıl iniş dünya şampiyonları Gee ve Rachel Atherton tarafından kullanıldığını da belirtelim.

RD-M810
       RD-M810

15mm Sokma Mil

MTBTR’de E-Thru

Standart mandallı sistemlerle mukâyese edildiklerinde ağırlık zaafı olmasan hafif sokma mil sistemleri bu yıl en moda olan ürünlerden. Shimano Fox ile geliştirdiği E-Thru sistemini piyasaya sürüyor. Haliyle sadece all-mountain’da değil, arazi sürüsü ve maraton kullanımları için de uygun bir sistem. 20mm’lik sokma mile göre oldukça ağırlık tasarrufu sağlanırken, mandallı sisteme oranla burgusal esnemezlik %15, dikey esnemezlik ise %25 oranında arttırılmış.

E-Thru tekerlek mili
       E-Thru tekerlek mili

Shimano E-Thru için HB-M978 (XTR), HB-M778 (XT / Centerlock fren alıcısı) ve üzerinde sadece Shimano yazan HB-M758 (XT seviyesi / 6 vidalı fren alıcısı) üç tekerlek göbeği ve WH-M778 (XT) tekerlek setini de piyasaya sürüyor.

WH-M778 tekerlekte göbek
       WH-M778 tekerlekte göbek

Ayakkabılar

Shimano’nun dağ bisikleti ayakkabılarında bu yıl üç önemli yeni modeli var. Bunlardan birincisi all-mountain sınıfı ayakkabı SH-AM40. ayakkabı çivili pedallar için tasarlanmış, en önemli özelliği Vibram tabanı. Tabanın tasarlanmasında ana hedef ayakkabının pedallarla bir bütün oluşturması ve kaymaması. Buna ek olarak ayakkabının burun kısmı ve bileğin iç kısmı darbelere karşı güçlendirilmiş. Son olarak ayakkabının iç tabanı değiştirilerek taban sertliği kişinin seçeneklerine göre ayarlanabiliyor.

SH-AM40
       SH-AM40

SH-AM40 taban
       SH-AM40 taban

Shimano XC yarışçıları için de iki yeni üst sınıf model sunuyor 2009 ürün yelpâzesinde. Birinci ayakkabı SH-M230 dağ bisikleti yarışçıları için tasarlanmış olan model. Onun bir üstünde bu sınıfın “lider” konumunda SH-M310S modeli var. Her iki modelin bizce en büyük özellikleri Shimano’nun yeni geliştirdiği bir tasarım olan Custom-Fit. Adından da anlaşılacağı gibi bu tasarım ayakkabıyı tam olarak ayağa uydurmak için düşünülmüş.

Kulağa aslında oldukça çetrefilli gibi gelen bu tasarımın ana öğeleri kullanıcının ayağına göre kalıplanan iç taban ve dış yüzey. Sistemde iki tane ana iç taban sunuluyor. Bunlardan birincisi profesyonel yol bisikleti ayakkabıları ile SH-M310 modeline uyumluyken, diğer iç taban başta SH-M230 olmak üzere Shimano’nun 2008 ve 2009 ürün yelpâzesinden pek çok model için kullanılabiliyor. İç tabanın en önemli görevi ayağın ayakkabı içinde tam olarak dengede durmasını sağlamak.

SH-M310S
       SH-M310S

Peki bütün bu sistem nasıl çalışıyor? Gayet basit. Özetlemek gerekirse Shimano tarafından yetkilendirilmiş temsilciler bir mikrodalga fırın kullanarak ayakkabının iç tabanını yumuşatıp, tekrar ayakkabıya koyuluyor, kullanıcı ayakkabıyı giyip ayağa kalkınca taban ayağının formunu alıyor. Kezâ ayakkabı da aynı şekilde mikrodalga fırında ısıtıldıktan sonra tekrar giyiliyor, bisiklet üzerinde kullanılacak şekilde kapanıyor. Böylece hem ayakkabının ayağı dıştan saran gövdesi, hem de tabanı tam olarak kullanıcının ayağına göre kalıplanmış, kullanıcı için özel olarak üretilmiş gibi oluyor.

SH-M230C
       SH-M230C

Profesyonel yarışçılar için düşünülmüş SH-M310 modelinde buna ek olarak çok yönlü örülmüş yekpâre karbon taban da bulunuyor. SH-M230 modelinde de tabanda yer yer ayakkabıyı güçlendirmek için karbon kullanılmış.

Yumeya

Yumeya Japonca’da “rüya atölyesi” demek. Bu isme uygun olarak Yumeya tasarımını taşıyan Shimano modelleri hem ayni modellerin standart hallerine göre daha hafifler, hem de görsel olarak daha etkileyici bir şekilde tasarlanmışlar. dağ bisikletinde Yumeya’nın ilk uygulandığı seri XTR.

Yumeya kapsamında XTR için altın rengi parçalar düşünülmüş. XTR fren kolundaki hidrolik haznesinin kapağı, vites kolunu kadroya bağlayan kelepçe, disk frenler için altın rengi vidalar, arka kaset dişlide altın rengi bilezik hep bu sistemin parçaları.

YM-BL82
       YM-BL82

YM-CS81
       YM-CS81

YM-FC81
       YM-FC81

YM-RD81
       YM-RD81

Yumeya gidon kelepçeleri
       Yumeya gidon kelepçeleri

Yumeya çok güzel gözükmekle kalmıyor, XTR gibi bir gruptan da birkaç gram ağırlık tasarrufu yapıyor. Her şey çok güzel, fakat neredeyse insanın araziye girip de kirletmeye kıyamayacağı bir seri olmuş.

Shimano Yumeya için bir de internet sayfası hazırladı, bunu da ziyaret etmenizi tavsiye edelim:

Shimano Yumeya

 

  Bu haber 9301 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015