Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Eurobike Sonrası Lastikler

Eurobike Sonrası Lastikler

Hutchinson, Maxxis ve Schwalbe

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 29.9.2008
Eurobike yazılarına lastikler ile devam ediyoruz. Bu yazıda ülkemizde resmî temsilciliği bulunan lastik markalarının, Hutchinson, Maxxis ve Schwalbe’nin 2009 yeniliklerine eğileceğiz.

Hutchinson

Hutchinson yeni lastik modeli olarak 2009 ürün yelpâzesine Cobra’yı alıyor. Julien Absalon ve Orbea takımı ile birlikte geliştirilen lastik kuru zeminler için tasarlanmış. Lastiğin orta bölümünde yer alan dişler daha kısa tutulurken yanaklardaki dişlerin yüksek olması virajlarda yol tutusunu arttıran etkenler. Buna ek olarak görsel açıdan lastiğin yanak kısımları yılan derisi tasarımına sahip. 26x2.10 ve 26x2.25 ölçülerindeki lastiğin üç modeli var: Air Light ve Tubeless Light hafifliğin ön plana çıktığı modeller, Marathon Hardskin ise lastiğin patlamaya karşı direncinin yüksek olduğu model. TPI sayısı 66-127 arası değişen lastiğin ağırlığı da 520 gram (iç lastikli, 127 TPI, 2.10 AirLight) ile 780 gram (iç lastiksiz, 66 TPI, 2.25, Hardskin) arasında değişiyor.

Cobra
       Cobra

Cobra
       Cobra

Tam olarak yeni bir model olmasa da Hutchinson’ın bir yeniliği Tubeless Ready adı altındaki iç lastiksiz sistem. 2009 ürün yelpâzesine ilk defa Toro Tubeless Ready modelini görüyoruz. Lastiği delecek unsurlara karşı Hutchinson’ın Hardskin tasarımı ile güçlendirilmiş gövdeye sahip lastiğin 26x2.15 ile 29x2.15 ölçülerinde 66TPI’lik 530 gram ve 750 gram ağırlığında iki iç lastiksiz kullanıma uygun modeli bu yıl piyasaya çıkacak. Toro dışında Python ve Piranha modellerinin de iç lastiksiz kullanıma uygun modelleri ürün yelpâzesinde karşımıza çıkıyor.

Toro Tubeless Ready
       Toro Tubeless Ready

Maxxis

Maxxis markasına baktığımız zaman 2009 ürün yelpâzesinde yeni ya da yenilenmiş beş model karşımıza çıkıyor. Aspen modeli bu yıl ürün yelpâzesine yeni giren tek model. 26x2.10 ölçülerinde eXCeption versiyonu ile karşımıza çıkan modelin ağırlığı sadece 460 gram.

Ridgeline & Aspen
       Ridgeline & Aspen

Ridgeline modeli düşük dönüş direnci ile uzun ömür özelliklerinin bir araya getirilmeye çalışıldığı bir lastik. Yuvarlak profili sert zeminlerde virajlarda da sağlam yol tutusu sağlıyor. 26x2.10 ölçülerindeki tekerlek telli versiyonunda 640gram ağırlığında. Lastiğin 2009’daki yeniliği kevlarlı modeli.

Crossmark
       Crossmark

Crossmark serisinde de yenilik sadece bir model üzerinde, o da 26x2.25 ölçülerindeki all-mountain ve 29x2.10 modellerinin seriye dahil edilmiş olması. İç lastiksiz kullanım için tasarlanmış olan all-mountain modeli 700 gramın üstünde bir ağırlığa sahip. 29” tekerlekler için olan model ise 620gram ağırlığında.

Ardent
       Ardent

All-mountain, serbest sürüsü ve iniş kullanımı için tasarlanmış bir lastik olan Ardent serisine de iki yeni model geliyor. Bunlar salt iniş üzerine geliştirilmiş olan 26x2.40 ve 26x2.60 ölçülerindeki modeller ile 26x2.40 ölçülerindeki bir all-mountain lastiği ve 29x2.25 ölçüsündeki 29“ tekerlekler için geliştirilmiş modeller. All-mountain ve 29” modelleri kevlar, iniş modelleri telle donatılmış. Ağırlıkları hakkında şimdilik bir bilgi yok.

Maxxlite 285
       Maxxlite 285

Maxxis deyince dünyanın en hafif dağ bisikleti lastiğinden bahsetmemek olmaz. Maxxlite 285 adından da anlaşılacağı üzere sadece 285 gram ağırlığında. Haliyle doğrudan XC yarışları için tasarlanmış bir model.

Schwalbe

Schwalbe 2009 ürün yelpâzesinde iki yeni modelle karşımıza, bunlar geliştirilmiş Fat Albert modelleri ile Rocket Ron.

Fat Albert Schwalbe’nin yaklaşık 10 yıldır çıkardığı bir lastik. Schwalbe 2009 yılında bu modeli „Alp geçişleri“ için tasarlamış. Klâsik bir Alman terminolojisi ürünü olan bu tanım lastiğin hem kuru, hem ıslak havalarda güven verici bir kullanım sunduğunu ve birincil hedefinin „menzile sağ salim ulaşmak“ olduğunu belirtiyor. 2009 model Fat Albert’ta Schwalbe ufak ufak değişiklikler yapmış. Ön ve arka için farklı profillere sahip lastiğin viraj performansı yükseltilirken sert zemindeki dönüş direnci düşürülmüş, yokuş yukarı daha iyi yol tutuşu sağlanmış.

Fat Albert ön ve arka
       Fat Albert ön ve arka

Lastiğe fazladan 50 grama malolsa da Schwalbe’nin „Snakeskin“ tasarımı lastiğin yanaklarını keskin kenarlı taşlardan koruyor. Dönüş direncinin düşürülmesinde polimer ve lastiğin yapımında kullanılan parçaların nano boyutlarına indirilmesi (lastiğin en ufak parçası on nanometre, yani 0.00001 mm) lastiğin kendi maddesi içindeki sürtünmesini azaltarak dönüş direncini düşürmüş. Dışta daha ufak parçalar yerle daha geniş bir temas yüzesi sağlayarak yol tutuşunu arttırırken bir kat aşağıda düşük dönüş direnci hedefi gözetilerek tasarlanmış ana bileşim, lastiğin omuz bölgelerinde de yolu kavraması için tasarlanmış bir bileşim kullanılmış. Schwalbe bu üçlü bileşime „Triple Nano-Compound“ adını veriyor. Bilhassa virajlardaki yol tutuştaki bir artı lastiğin “U-Block” adını taşıyan ve dönüş yönü tersine yerleştirilmiş yeni tip dişlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca Fat Albert’in ön modeli bisikletin yönünü sabit tutmaya ve fren gücünü yere aktarmaya odaklanırken arka modeli çekiş sisteminden gelen gücü yola aktarması için tasarlanmış. Fat Albert’in Double Defense adındaki diken vb. etkenlere daha dayanıklı modeli ile iç lastiksiz modeli de var.

SnakeSkin
       SnakeSkin

Triple Compound
       Triple Compound

U-Block
       U-Block

Rocket Ron ise XC yarışçıları için tasarlanmış yeni lastik. Bu modelin ana hedefleri yol tutuştan ferâgat etmeden ağırlığı düşük tutma. 127 EPI’lik karkas, Triple Nano bileşimi ve U-Block dişler bu lastikte de gördüğümüz özellikler. Rocket Ron Schwalbe ürün yelpâzesinde XC lastikleri grubunda daha yol tutuş odaklı Nobby Nic ile daha hız odaklı Racing Ralph arasında yer alacak. Rocket Ron Racing Ralph’a oranla daha fazla bir profil sunarken Schwalbe lastiğin birincil olarak yarış ortamları için tasarlandığını ve dolayısıyla lastik ömrü ve patlamaya dayanıklılık konusunda da beklentilerin bu çerçevede olması gerektiğini vurguluyor. Fat Albert’ta da gördüğümüz nano boyutlarındaki parçalardan oluşan bileşime sahip lastiğin 26x2.10 (410 gram), 26x2.25 (445 gram) ve 26x2.40 (530 gram) olmak üzere üç ölçüsü bulunuyor. 26x2.10 ve 26x2.25 ölçülerindeki modellerin iç lastiksiz kullanılma seçeneği de var.

Rocket Ron
       Rocket Ron

 

  Bu haber 6500 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015