Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
01 . Aralık . 2020  
12. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı

12. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı

Alanya Kızılalan Yarışının Sonuçları Açıklandı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.10.2008
2008 yarış takviminin son yarışı olan 12. Uluslararası Alanya Dağ Bisikleti Yarışı da dün Alanya’nın Kızılalan mevkiinde koşuldu, böylece bir resmî sezonu daha kapattık. Geçtiğimiz yılın aksine Kaleiçi’nden Kızılalan’a alınan yarış TRT3 tarafından da naklen aktarıldı, dolayısıyla TRT’nin internet sayfasını takip etmekte fayda var, muhtemelen bir tekrar olacaktır. TRT’nin yayıncı olarak elde edilmiş olması mutlaka yarışın en büyük avantajı, ayrıca ülkemizde dağ bisikletinin bugünkü yerini pekiştirmek ve daha yükseltmek için kesinlikle son derece olumlu bir durumdu. Yarışı televizyondan takip eden kiminle konuştuysak yayını çok beğendiklerini, parkur içi kameralarından son derece etkilendiklerini vurguladılar.

Genel olarak Alanya’dan bu kadar uzakta organizasyonu ile gerçekten başarılı bir şekilde göz dolduran yarış gerek parkur seçimi, gerek yan etkinlikleri açısıından önümüzdeki yılları şimdiden sabırsızlıkla bekletmeye başladı. Ana organizasyon komitesinin dışında bilhassa ODTÜ’den gelen 7 kişilik ekip ve diğer gönüllülerin de (bkz. aşağısı) canla başla çalışmaları sayesinde gerçekten kusursuz işleyen ve aksamayan bir etkinlik oldu Kızılalan yarışı. Bir ufak eleştiri getirmek gerekirse elit sınıf yarışları sonrasındaki ödül töreninin karmaşa arasında sönük geçtiği ve bu törenin daha görkemli, yarışın geri kalanının koyduğu yüksek çitaya daha lâyık bir şekilde düzenlenmesi gerektiği zikredilebilir.

Fotoğraf Albümleri

60 Dakika Yarışı

90 Dakika Yarışı

Elit Erkekler

Elit Kadınlar

Sonuçlar

Belirtilmesi gereken bir nokta bizce akıllıca bir hareketle (ve UCI komiserinin muhalefeti ile) Elit B sınıfı açılmadı.

Elit erkekler çıkış
       Elit erkekler çıkış

Bilhassa parkurun teknik özelliği ile dağ bisikleti açısından gerçekten son derece güzel görüntülere sahne olan yarışta elit erkeklerde Çek Cumhuriyeti hâkimiyetine tanık olduk. Scott&Haget MTB Team takımından Matous Ulman birinci olurken ikinciliği takım arkadaşı Kristian Hynek kazandı. Üçüncü ise Igor Bogdan oldu.

Matous Ulman
       Matous Ulman

Kristian Hynek
       Kristian Hynek

Igor Bogdan
       Igor Bogdan

En iyi Türk sporcusu Bılal Akgül yarışı son düzlükteki nefes kesen atağı ile Christoph Bischof’un birkaç santim önünde beşinci sırada tamamladı.

Bischof Bilal kapışması
       Bischof Bilal kapışması

Elit erkekler kürsü
       Elit erkekler kürsü

Elit bayanlarda ise neredeyse “Alanya yarışlarına abone oldu” diyebileceğimiz bir isim, Blaza Klemencic altın madalyayı aldı. İkinciliği gene Alanya’yı yakından tanıyan Ukraynalı Nataliya Krompets alırken üçüncü ise millî bisikletçimiz (ve Cumartesi günki kriteryumun üstüne bu yarışı koşan) Semra Yetiş oldu.

Kadınlar çıkış
       Kadınlar çıkış

Blaza Klemencıc
       Blaza Klemencıc

Nataliya Krompets
       Nataliya Krompets

Kadınlar kürsü
       Kadınlar kürsü

Bisiklet Federasyonu nihaî, sonuçları da açıkladı. Aşağıdaki listelerde sonuçları öğrenebilirsiniz.

Elit erkekler
       Elit erkekler

Elit kadınlar
       Elit kadınlar

Yıldız erkekler
       Yıldız erkekler

Genç erkekler
       Genç erkekler

Genç kızlar
       Genç kızlar

30+ master
       30+ master

40+ master
       40+ master

50+ master
       50+ master

Parkur: “Su döksen şelale olur!”

Alanya deyince akla hep Kaleiçi parkuru geliyordu, artık o parkuru sanırız unutacağız. Bunun nedeni dünkü haberimizde de açıkladığımız gibi o parkurun artık teknik olarak dağ bisikleti kıstaslarını sunmaması. Kızılalan parkuru hakkında birkaç şey söylemek gerekirse, son derece teknik olduğundan başlayabiliriz. Özellikle büyük kayalar, bu kayaların üzerinden inişler ve çıkışlar parkurda bisiklet kullanımını yüksek seviyelere taşıyor. Parkuru özetleten bir cümle de TRT’nin sîmasına artık aşinâ olduğumuz muhabiri Ömer Yavru’dan geldi. Parkurun ikinci yarısındaki bir inişi tasvir için söylediği “Su döksen şelâle olur” yorumu sanırız pek çok noktada geçerli. İstisnasız yarış sonrasında görüştüğümüz bütün sporcular sözbirliği etmişcesine yüksek teknik seviyeye parmak bastılar. Aşağıda da okuyacağınız üzere bundan şikâyet edenler olduğu gibi memnun kalanlar da mevcut. Bu özelliği ile parkur aslında dağ bisikleti tekniği açısından da sapla samanı birbirinden ayırmakta oldukça başarılı. Buna ek olarak bilhassa çıkıştaki son derece yoğun tozlanmanın eğer önde kopmayı beceremediyseniz başa bela olduğunu da belirtelim. Elit erkekler yarışının daha çıkışında herkes birbirine girdi. Fotoğraf albümününde de görüleceği üzere ortalık bir anda “kum fırtınası”nı andıran görüntülerle doldu. Dolayısıyla belki çıkış düzlüğünün sulanması önümüzdeki yıllar için bir alternatif olabilir.

       

Sporcu Yorumları

Matous Ulman: Parkur çok teknikti. Kayaların ve dar patikaların arasında ideal çizgiyi bulmak yer yer oldukça zordu. Kaleiçi parkuru ile karşılaştırdıgımızda o parkur bir büyük çıkış ve iniş ile bunun yanında sönük kalıyor. Yarış boyunca arkamdan gelenlerden bir baskı hissetmeden kendi yarışımı koştum.

Matous Ulman
       Matous Ulman

Kristian Hynek: İkinci olduğum için oldukça mutluyum, ayrıca takım arkadaşımın da birinci olmuş olması çok sevindirici. Aramızda kimin yarışı alacağı konusunda herhangi bir strateji yoktu. Benim çıkışım kötü oldu, sonra ilk turda daha zincir problemi yaşayıp 1 dakika kaybettim. Parkur çok ıyıydı, Mart ayında da buradaydık. Eğlenceli, beceri gerektiren bir parkur. Buna rağmen ben uzun tırmanmayı sevdiğim için Kaleiçi parkurunu tercih ederim.

Bilal Akgül: Çok hızlı çıkışım iyi olmadı maalesef, parkurda da yokuş az, istediğim performansı alamadım. Başta çok asıldım ve çok önde çıkış aldım, bunun sonucu olarak dalağım şişti, yarış boyunca da bu durumdan tam olarak kurtulamadım. Parkurda sürekli olarak pedal çevirmek durumundasınız, arada dinlenmeye çalıştım ama biraz yavaşlayınca hemen geçiliyorsunuz. Ben hafif ve çıkışlarda iyi olduğum için Kale parkuru benim için daha avantajlıydı. Bu parkur teknik olduğu için inişlerde de pedal çevirmek gerekiyor.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Blaza Klemencic: Parkur çok teknik ve zordu. Benim ürüşteki ağırlığım teknik olmadığı için biraz zorlandım, öte yandan parkurun bu yapısı oldukça heyecanlı kıldı yarışı. Antrenman için kışı Alanya'da geçirebilirim.

Blaza Klemencic
       Blaza Klemencic

Semra Yetiş: Çok zor parkurdu, üstelik parkuru da tam tanımıyorduk. İlk tur parkura alışmakla geçti. Seri ve zor bir yarıştı. Kaleiçi’nin tadı farklı, burada nabzınız hiç %80’in altına düşmüyor. En son Bolu yarışına katıldım, biraz antrenmansızım. Önümüzdeki kışı koşu, yüzme vs. ile geçireceğim.

Semra Yetiş
       Semra Yetiş

Hamza Kansız: Parkur çok güzeldi, gerek işaretlenmesi gerek yarışın genel organizasyonu açısından çok iyiydi. Abdurrahman’ı son tura beraber geçtikten sonra son 1.5km içinde geçtim. Gerek parkurun işaretlenmesi, gerekse organizasyon çok iyiydi.

Perdenin Arkasındakiler

Yarışı organize eden bir ana teknik komite var. Fakat bunun dışında sahadaki gönüllüler olmasa bu yarış bu kadar iyi geçmezdi kesinlikle. Bizim gözümüze çarpan iki grup oldu: ODTÜ ekibi Çağrı Köksal, Hakan Konca, Mustafa Çağlayan Durmaz, Sinan Ağırnaslıgil, Aykut Ertural, Deniz Kozlu ve Canan Bayram’dan oluşuyor. Gerek teknik komitenin işlerinde, gerekse parkur başında son derece etkin görev alan ekibi kutluyoruz.

ODTÜ ekibi
       ODTÜ ekibi

Ayrıca “Charlie’nin Melekleri”’nin Alanya (lise) versiyonu da Kızılalan’daydı. Sporculara yarış sonrasında meyve ve su takviyesi yapan Tuğçe Pardı, Hande Gündoğdu, Esra Karabulut ve Merve Damra Göçmen’in ayrıca sıkı birer Teoman hayranı olduklarını da belirtelim.

       

 

  Bu haber 11539 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015