Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Eurobike Sonrası Marin

Eurobike Sonrası Marin

Marin 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 17.10.2008
Temmuz ayının ortalarında ülkemizde giderek büyüyen bisiklet pazarına yeni bir markanın daha dâhil olduğunu sizlere haber vermiştik: Marin.

Haberimizde Marin’in Türkiye pazarındaki model ve fiyatlarını yayınlamıştık, Bunun akabinde Eurobike fuarında markanın çift süspansiyonlu XC modeli Mount Vision Quad XC’yi test ettik ve oldukça memnun kaldık.

Eurobike Fotoğrafları

Marin markasının Eurobike'ta sergilenen modellerinin fotoğraflarını Eurobike bisikletler albümününün 8. sayfasından itibâren görebilirsiniz.

Türkiye’de yeni bir marka olduğunu göz önünde bulundurarak markanın 2009 ürün yelpâzesindeki yeniliklere geçmeden önce ürün gruplarından kısaca bahsedelim.

Marin dağ bisikleti sahasında bisikletlerini 5 ana grupta topluyor. Bunlar

 • Alloy hardtail (giriş sınıfı)
 • Hydro-light hardtail (hydroforming yöntemiyle şekillendirilmiş bir üst sınıf. 2009 model Hydro-light kadro setleri bir önceki yıla göre üst boruda %15 oranında daha yüksek esnemezliğe sahipler.)
 • Team alloy race hardtail (üç defa dipçiklenmiş ana borular, iki defa dipçiklenmiş alt ve üst çeki boruları ile yarışa yönelik grup)
 • Exotic hardtail (titanyum, 29” vb. modeller)
 • FRS Quad-Link (QUAD-Link arka süspansiyon tasarımına sahip çift süspansiyonlu modeller)

  Marin’in ürün yelpâzesi bunların dışında Comfort (sağlık ve eğlenceye yönelik bisikletler), Euro-Style Step-Thru (bisiklete kolay binmek temeline dayanan), Urban (dağ bisikleti kadroları üzerine kurulu şehir bisikletleri), Sports Commuter (günlük ve uzun yol kullanımı için), Hybrid (gezi ve dağ bisikletlerinin üstünlüklerini birleştiren modeller), Alp (yol bisikletinin hızını, şehir ve cross bisikletlerinin konforunu birleştiriyor), Natural Fit Road ve Pro Fit Road (amatör ve yarı amatör/profesyonel yol bisikletleri) modellerini kapsıyor.

  “Women’s fit geometry” adı altında pek çok modelin kadro geometrisinden üzerlerindeki donanıma kadar kadınların kullanımı için elden geçirilmiş modellerinin de olduğunu belirtmekte fayda var. Bu özelliğe sahip bisikletlerde üst boru daha kısa, böylece gidona erişim daha kolay. Kullanım geometrisinin biraz daha konfora yönelik olması bisikletin kullanım esnâsında güven vermesini sağlıyor. Gidonun ve elciklerin kadın ellerine uyacak şekilde küçültülmesi ile süspansiyon öğelerinin kadınların ağırlık ile ağırlık dağıtımı göz önünde bulundurularak ayarlanması diğer özellikleri bu tasarımın. Son olarak selelerde de kadınlara özgü anatomi özelliklerine dikkat edilmiş.

         

         

  Quad Link

  Bu girizgâhtan sonra gelelim markanın 2009’daki yeni modellerine. Dağ bisikletleri ile başlamadan önce markanın 100-120-140 ve 170mm’lik modellerde kullanılan çift süspansiyon sistemi Quad Link hakkında kısa bir bilgi verelim:

  Niye Quad Link? Çünkü aşağıdaki fotoğrafta göreceğiniz üzere 4 tane hareket vidası var. Sistemin en önemli özelliği süspansiyon eğrisinin başında arka tekerleğin geriye doğru hareketine imkân tanıması (intelligent wheel path). Ayrıca sistem “efektif çeki borusu” uzunluğunu sürekli sabit tutabiliyor ve süspansiyondan pedala etki gelmesinin engelliyor. Bu sayede zincir sarkması ve çekilmesinin önü alınmış oluyor.

  Quad Link
         Quad Link

  Buna ek olarak “instantaneous pivot center” arka süspansiyon biriminin ana dönüş merkezini arka tekerlek ve süspansiyon hareket oranı sürekli sabit kalacak şekilde hareket ettirerek süspansiyon sisteminin mütemâdiyen en yüksek verimi alabileceği noktada bulunmasına imkân tanıyor. Son olarak sistemin arka amortisörü çamurdan oldukça iyi koruduğunu ve kısmen simetrik yapısından kaynaklanan yanal esnemezliğinin en büyük artılarından biri olduğunu da ekleyelim. Marin arka süspansiyon sistemindeki bütün yataklara 10 yıl garanti veriyor.

  Alchemist Quad XC Race

  Haliyle “Alşimist” (ya da simyacı) kelimesi Paulo Coelho’nun romanından çok daha önceden beri bildiğimiz bir kelime. Arapça’dan gelen kelime elementleri altına çevirme işlemi demek. Buna ek olarak ayrıca Marin’in vatanı Marin County’de bir parkurun da ismi. 100mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Alchemist modeli Mount Vision serisinin daha düşük süspansiyonlu bir hâlinden ziyâde XC ve uzun süreli yarışlar için tasarlanmış ayrı bir Quad platformu. Kadroda 6061 T6’ya oranla çekme direnci %21 daha yüksek olan ve metal yorgunluğuna direnci de %13 daha fazla olan 6066 T6 alüminyum kullanılmış. “Bu kodlar da nesi?” diyorsanız tam da aynı başlığı taşıyan makâlemizi tavsiye edelim. Alaşımın bu yüksek direnci daha ince duvarlı borular kullanmaya imkân tanıyor. Bu modelde Quad sisteminin tepkisi süspansiyon mesâfesinin 100mm’ye düşmesi nedeniyle biraz daha lineer bir karakterde biçimlendirilmiş ve süspansiyon mesâfesinin tamamının kullanılmasına imkân tanınmış.

  Alchemist 4.8
         Alchemist 4.8

  Alchemist serisinde toplam 4 model bulunuyor. Alchemist 4.9 tamamen Shimano XTR donanımlı, süspansiyon olarak Rock Shox SID Race ile Fox Float RP23 tercih edilmiş. Onun bir altında Alchemist 4.8 var (Shimano XT ve Fox F100 RL). Alchemist 4.7 (Shimano Deore & SLX, Avid Juicy 3, Rock Shox Tora SL) ile 4.6 (SRAM X5 & X7, Suntour Raidon RLD) ise bu sınıfa giriş modelleri.

  Alchemist 4.9
         Alchemist 4.9

  Mount Vision Quad XC

  Bu yıl Eurobike’ta DemoDay’de de test etme fırsatı bulduğumuz 120mm süspansiyon mesâfesine sahip bu model 2009 yılında ufak değişikliklere tâbî tutulmuş. Örneğin artık Fox’un 15mm mandallı sokma mil sistemi serinin üst üç modelinde (toplam 5.9, 5.8, 5.7 ve 5.6 olmak üzere dört model var seride) kullanılmış. Arka tekerlek alıcısındaki gelişmeyle birlikte genel olarak bisikletlerin esnemezliği hedef olarak gözetilmiş, ayrıca 135mm’lik SRAM Maxle sokma mil kullanımına da imkân tanınmış. Üst ve alın boruları elden geçirilerek her iki boru arasındaki bağlantı görsel açıdan geliştirilmiş. Sürüşteki denge unsurunu desteklemek için orta mil yüksekliği hafifçe azaltılmış, alın açısı 69.5°’ye indirilmiş. Ana kadrodaki boruların elden geçirilmesi sayesinde 200 gram ağırlık tasarrufu sağlanmış. Elbette serinin en gözde modeli karbon arka süspansiyon öğesi ile Mount Vision 5.9. Bu karbon kısım bisikletin ağırlığını 400 gram daha indiriyor.

  Mount Vision 5.9
         Mount Vision 5.9

  Bu seri de 5.9 modelinde tamamen Shimano XTR, Fox F120RL ile Float RP23 süspansiyon öğeleri ile başlıyor ve Shimano XT, SLX ve Deore olmak üzere daha alt sınıflara iniyor.

  Mount Vision 5.8
         Mount Vision 5.8

  Wolf Ridge

  Markanın 140mm süspansiyon mesâfesine sahip modelinde ana kadro yenilenmiş. Orta mil bir nebze daha yere yaklaştırılırken alın (67°) ve oturma borularının açıları indirilmiş. Çeki boruları biraz daha kısaltılmış, önde ve arkada Maxle sokma miller tercih edilmiş. Süspansiyon öğesi ana kadronun daha içine doğru kaymış böylece bisikletin ağırlık noktası daha merkezde tutulmuş.

  Wolf Ridge 6.9
         Wolf Ridge 6.9
  SRAM’ın yeni şanzıman sistemi Hammerschmidt ile donatılmış bir modeli de mevcut.

  Wolf Ridge 6.9 Hammerschmidt
         Wolf Ridge 6.9 Hammerschmidt

  Sabit Kadrolu Modeller

  CXR karbon

  Marin’in bu yıl en çok ilgi çeken modellerinden biri şüphesiz karbon sabit kadrolu CXR modeli idi. Standart karbondan sabit kadrolu modeller yerine markanın kendine has tasarımını vurguladığı modelde 4 ayrı sertlikte (orta sertlikten çok serte kadar) karbon kullanılmış. Karbonun örülüş şekli ve kullanılan tutkalların seçimi kadronun son derece hafif ve esnemezliğinin yüksek olması hedefi gözetilerek yapılmış. Tasarımın organik bir yapıda olması kadroya etki eden güçlerin bütün kadroya eşit olarak dağıtılmasına ve karbon boruların kalınlığının düşük tutulmasına imkân kılarken, kadroda sele borusu kısmında ve alın kısmında güçlendirmeler yapılmış.

  CXR Team
         CXR Team

  17-19 ve 20.5“ olmak üzere üç boyda sunulan CXR modelleri donanımlarına göre de üç tane. En üst model Rock Shox SID World Cup, komple Shimano XTR ve Mavic Crossmax SLR donanımına sahip. Onun altında Fox 32 F100 RL ve Shimano XT donanımlı model var. Bu seriye giriş modeli de Rock Shox Reba SL ve Shimano SLX ile donatılmış.

  G7 Alüminyum (Team Alloy)

  Bu yıl marka ürün yelpâzesine skandiyum içeren bu alaşıma sahip üç yeni model alıyor. Modellerde klâsik XC geometrisi ile 100mm süspansiyon mesâfesi tercih edilmiş (Fox F32 ile Rock Shox SID Race). Shimano XTR, XT ve SLX olmak üzere üç modelde de Shimano grupları kullanılmış. Her üç model de 15“-17“-19“ ve 20.5“ boyunda mevcut.

  Team Marin
         Team Marin

  Dirt Jump

  Meraklısı için belirtelim, Marin ürün yelpâzesinde San Quentin (6061 alüminyum, 15”) ve Alcatraz (4130 krom-molibden, 14”) olmak üzere iki de „dirt jump“ modeline sahip. Her iki modelde de 20mm sokma milli Marzocchi Dirt Jumper III tercih edilmiş. San Quentin’de SRAM X7 arka vites de var, Alcatraz ise arkada sadece 16’lik tek bir dişliye sahip. Her iki modelde de frenler Avid Juicy 3.

  Alcatraz
         Alcatraz

  Dağ Bisikleti Dışındaki Yenilikler

  Pro Fit Road

  Üst sınıf yol bisikletlerinde Marin 2009’da ürün yelpâzesine yeni bir CXR karbon kadrolu ve iki tane alüminyum (bir tane 6061 alüminyum giriş sınıfı, bir tane skandiyum alaşımlı AN6) model katıyor. Kullanılan donanım Shimano Ultegra ve Ultegra SL.

  San Marino
         San Marino

  Cross Hybrid

  Çapı genişletilmiş borular bisikletlerin değişen geometrisinin en önemli göstergesi.

  Sausolito
         Sausolito

  Cyclocross

  Burada da 6061 alüminyum kadrolu giriş modeli Toscana’nın yanında AN6 skandiyum alaşımlı kadroya sahip Cortina iki model. Her iki modelde de karbon çatal kullanılmış.

  Cortina
         Cortina

 •  

    Bu haber 5888 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015