Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Ekim . 2020  
Eurobike Sonrası Giant

Eurobike Sonrası Giant

Giant 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 20.10.2008
Ülkemizdeki önemli ve köklü bisiklet markalarından biri de şüphesiz Giant. Dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden (belki de en büyüğü) olan marka Eurobike fuarı esnâsında sizlere duyurduğumuz gibi Türkiye temsilciliğini değiştirmişti, artık Giant temsilcisi Marintek.

Markanın 2009 model yelpâzesinde dağ bisikleti sahasındaki yeniliklere gelince. Giant’ın 2009 yeniliklerinin büyük kısmı çift süspansiyonlu kısmı kapsıyor. Önümüzdeki yılda Giant bu sahada markanın kendi geliştirdiği Maestro tasarımına dayanan, 100mm’den başlayıp 223mm’de biten 6 farklı süspansiyon mesâfesi sunacak. Çift süspansiyonlarda yenilikler

 • 100mm’lik Anthem X modeli ile
 • Trance X (130mm) ile Reign X (170mm) arasındaki boşluğu dolduran 150mm süspansiyon mesâfesine sahip yeni Reign serisi.
 • Buna ek olarak ülkemizde çok ilgi çekeceğini düşündüğümüz yeni karbon kadrolu XTC Advanced da 2009’da göz dolduracak olan ürünlerden.

  Eurobike Fotoğrafları

  Giant markasının Eurobike'ta sergilenen modellerinin fotoğraflarını Eurobike bisikletler albümünün 5. sayfasında görebilirsiniz.

  Giant dağ bisikletlerini toplam 8 sınıfa ayırıyor. Dolayısıyla her arzuya, kullanım önceliğine uygun bir model bulmak mümkün.

 • Competition sınıfı dağ bisikleti ile (XC ve maraton) sınıflarında yarışmayı hedefleyenler için yaratılmış (Anthem, XTC)
 • Trail sınıfı ise daha tura yönelik, yokuş yukarı iyi tırmanırken inişlerde de yeterli süspansiyon mesâfesi sunuyor (Trance)
 • All-mountain sınıfı adı üstünde, süspansiyon mesâfesinin biraz daha arttığı ve çıkışlarda fazla yormayan, fakat inişlerde daha zora gelen bisikletleri kapsıyor (Reign)
 • Freeride serbest sürüş sınıfı (Glory)
 • Downhill iniş sınıfı (Glory DH)
 • Urban freeride dirt üzerine kurulu bir sınıf (STP)
 • Performance sınıfı ise daha hesaplı dağ bisikleti ile uzun geziler ve turlar için düşünülmüş bisikletleri kapsayan sınıf (Terrago)
 • Sport sınıfı markanın giriş sınıfı (Rainier, Yukon, Boulder, Rincon)

  Kadınlara yönelik tasarımdan muhtelif markalarda oldukça sık söz ediyoruz. Giant da bu konuda son derece kapsamlı adımlar atan markalardan biri. Giant for Women adı altında oluşturulan programda bisikletler 5 nokta üzerine odaklanılarak bisikletler kadınların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde tasarlanıyorlar. Bu beş nokta sırasıyla

 • “Styling” (görsel tasarım, bisikletlerin detayları daha fazla ilgi görüyor, kullanılan renkler ve G-Tatoo gibi öğeler sayesinde bisikletlerin albenisi artıyor)
 • ”Sizing” (kadro boyu seçenekleri kadınların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirleniyor)
 • ”Geometry” (bisikletin geometrisi kadınların fiziksel özelliklerini hesaba katıyor, örneğin üst borular daha kısa, açılar kadınların kullanım stillerine uydurulmuş)
 • ”Construction” (Üretim aşamasında Giant hakikaten kendi bisikletlerini baştan sona kendi yapan az markadan olduğundan bütün adımlar kontrol edilebiliyor)
 • ”Components” (Donanım kadınların ihtiyaçları ve sürüş özellikleri düşünülerek belirleniyor. Gidon boğazı boyu, fren kolu uzunluğu, sele eni, gidon açısı ve boyu, aynakol boyu gibi özellikler bu kategoriye dahil).

  Giant for women
         Giant for women

  Anthem X W
         Anthem X W

  Giant salt kadınlar için tasarladığı dağ bisikletlerine de ürün yelpâzesinde yer veriyor. Bunların en önemlisi yarış için geliştirilmiş olan Anthem X W ve Cypher serisi. Önde ve arkada 100mm (Anthem) ile önde 120mm arkada 127mm’lik (Cypher) süspansiyon mesâfesi ile bu modeller çift süspansiyona geçmeyi arzulayan kadınlar için ideal. Sabit kadrolu model olarak karşımıza giriş sınıfı Yukon W ve Boulder W modelleri haricinde daha ciddî seviyedeki Arête (Fr. “zirve”) 2 ve 3 modelleri çıkıyorlar.

  Cypher 1
         Cypher 1

  Maestro

  Giant’ın arka süspansiyon tasarımı Maestro hakkında geçen yıl da oldukça etraflı bilgi vermiştik. Maestro tasarlanırken Giant’ın gözettiği üç ana hedef var. Bunlar pedal gücünden süspansiyon nedeniyle bir kayıp olmaması, süspansiyonun her arazi şartında ve pedal çevirme, fren gibi durumlarda etkin çalışması, son olarak da yol ya da arazide olsun fren manevrasının süspansiyonu etkilememesi.

  Maestro
         Maestro

  Maestro bu hedeflere ulaşmak için dört tane ana noktayı (resimde kırmızı noktalar) tek bir hareketli nokta (dört noktanın birleştiği nokta) hâline getiriyor. Dört noktanın ortak pivot noktası olan bu dönüş noktası pedal ile süspansiyon sistemini birbirinden ayırıyor, bu birinci önemli nokta. İkinci nokta ise yol tutuşu üzerine kurulu. Maestro arka lastiğin lineer bir hatta hareket etmesini sağlıyor. Hareketli pivot noktası sayesinde fren manevralarında da süspansiyon tamamen etkin olarak çalışıyor ve tehlikeli durumlarda bile arka tekerleğin yer ile temâsını kaybetmemesini sağlıyor.

  XTC Advanced

  Giant’ın oldum olası en tutulan sabit kadrolu XTC serisinin bu yılki yıldızı serinin en üst modeli olan XTC Advanced SL 0. Niye? XTC Advanced kadrosu tamamen yenilenmiş. Bilhassa orta mil ve alın borusu bölgesinde boruların çapları kalınlaştırarak kadronun esnemezliği arttırılmaya çalışılmış. “M” (orta) boyda sadece 1018 gram ağırlığındaki kadroya dâhil edilmiş metal plakalar kadroyu darbelere karşı koruyorlar. S (16”), M (18”) ve L (20”) boylarında bulunan bisiklet Shimano XTR, Race Face Next, Mavic Crossmax SLR ve Rock Shox SID World Cup donanımlı. Karbon kadrolu Advanced serisinde bunun dışında Advanced 1,2 ve 3 olmak üzere 3 model daha var.

  XTC Advanced SL 0
         XTC Advanced SL 0

  Anthem X

  Geçtiğimiz yıl Anthem 80mm süspansiyon mesâfesine sahipti. Bunun nispeten az gelmiş olacak ki Giant bu yıl eski Anthem ile bu yıl ürün yelpâzesinden çıkan Trance modelini birleştirerek Anthem X serisini geliştirdi. 80mm süspansiyon mesâfesi karbon kadrolu Anthem Advanced modelleri (Advanced 0, 1 ve 2) ile yaşamaya devam ederken Anthem X 100mm süspansiyon mesâfesi sunuyor ve standart XC yarışları kadar maraton yarışçılarına da hitap ediyor. Anthem Advanced’daki arka amortisörün yatay konumuna karşılık dikey bir konuma sahip olduğu Anthem X serisinde 4 model var (X0, X1, X2, X3). Anthem X serisinin en tepesinde (X0) Rock Shox SID World Cup, Fox Float RP23, SRAM X.0 ve Avid Juicy donanımı var, en altta (X3) ise Rock Shox Tora Air, Fox Float R, Shimano Deore ve SLX tercih edilmiş. Zikredilmesi gereken bir özellik 16”/18” ve 20” boylara sahip Anthem X serisinde X2 ve X3 modellerinin 22”’lik boylarının da olması.

  Anthem Advanced 0
         Anthem Advanced 0

  Anthem X 0
         Anthem X 0

  Reign

  Bu yıl bir değişiklik geçirmeyen 130mm süspansiyon mesâfesine sahip Trance X serisi ile 170mm’lik all-mountain serisi Reign X arasındaki boşluğu ürün yelpâzesine yeni dâhil olan 150mm’lik Reign dolduruyor. En üst modeli olan Reign 0’da Fox Float RL ve Fox DHX Air 4.0 ile SRAM X9 ve X0 tercih edilmiş olan Reign serisinde Reign 1 ve Reign 2 olmak üzere iki model daha var. Serinin giriş modeli olan Reign 2 Marzocchi 44 TST2 ve Fox Float RP2 ile darbeleri emerken, çekiş sistemi SRAM X.7 ile donatılmış. Serideki bisikletler 16”, 18” ve 20” olmak üzere üç boya sahipler.

  Reign 0
         Reign 0

 •  

    Bu haber 5662 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015