Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Eylül . 2020  
Eurobike Sonrası Merida

Eurobike Sonrası Merida

Merida 2009

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 16.11.2008
Türkiye’ye nispeten yeni giriş yapmış, bir o kadar da önemli markalardan biri Merida. Çin ve Tayvan’daki üç fabrikası ile dünyanın en büyük bisiklet üreticilerinden biri olan ve “Multivan Merida” ile dünyanın en başarılı dağ bisikleti takımlarından birini yöneten Merida’nın Türkiye temsilciliği ülkemize Fox, , DT Swiss, FSA vb. markaları da getiren AslıBisiklet’te.

Multivan Merida takımı
       Multivan Merida takımı

Merida’nın bu yıl model yelpâzesindeki yeniliklere gelince.

 • Markanın en çok ilgi çeken modeli elbette XC yarışı hedef alarak tasarlanmış olan 96. Bu bisiklette kullanılan çift bölmeli karbon tasarımı 2009 model serisinde markanın başka modellerinde de karşımıza çıkıyor.
 • AM serisi Trans-Mission serisi ile değişiyor, bu seri yeni karbon kadrolara kavuşuyor.
 • Trans-Mission serisindeki üst modeller bilhassa fren esnâsında arka süspansiyonun sertleşmemesini sağlayan Floating Disc tasarımı ile donatılıyorlar.

  Eurobike Fotoğrafları

  Merida markasının Eurobike'ta sergilenen modellerinin fotoğraflarını Eurobike bisikletler albümünün 9. sayfasında görebilirsiniz.

  Merida 2009 yılında dağ bisikletinde modellerini toplam 10 sınıfa ayırıyor.

 • Ninety-Six serisindeki modeller XC yarışçıları için düşünülmüşler, arka süspansiyonun nispeten sert tasarımı, süspansiyonun gidondan kilitlenebilmesi gibi seçenekler bu seriye özgü. Bu serinin en üst modeli aynı zamanda Multivan Merida takımının bisikleti.
 • Mission serisi maraton ve dağ bisikletiyle uzun turlar için tasarlanmış. Arkada ve önde 115 ve 120mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip bisikletler “Low-Ratio-Suspension” tasarımı ile göze çarpıyorlar.
 • Trans-Mission serisi 130-140mm süspansiyon mesâfesine sahip ve all-mountain/tur sınıfını kapsıyor.
 • One-Five-O serisi ise 150-160mm süspansiyon mesâfesi ile fazla ağır olmadığı için yokuşlara da gelen, fakat daha ziyâde iniş odaklı enduro sınıfı.

  Çift süspansiyonlu bu serilerin yanında sabit kadrolu seriler şunlar:

 • Carbon FLX serisi XC yarışçıları için tasarlanmış seri
 • Matts (Merida Advanced TIG-Welding Technology System) serileri (Matts HFS, Matts TFS, Matts TFS Trail ve Matts) değişik alaşımlarla üretilen kadrolara sahip ve kullanımına göre geometrileri farklı modeller içeriyorlar.
 • Juliet teknik olarak bir Matts serisi, fakat geometri ve donanım olarak kadın binicilere hitap ediyor.

  Ninety-Six

  Ninety-Six Merida’nın XC yarışları için tasarladığı çift süspansiyonlu model. Yukarıda da belirttiğimiz gibi Ninety-Six’in kadrosunun önemli bir özelliği iki bölmeli karbondan olması (Double Chamber Technology). Ne demek bu? Bisikletin kadrosunun ana üçgeninde üst ve alt borunun içinde boruları amortisör ve arka süspansiyondan gelen güçlerden etkilenip esnemeye karşı güçlendirecek destekler mevcut. Bunun dışında kadronun alın ve orta mil bölümü için özel olarak tasarlanmış yekpâre (monokok) parçalar buralarda kadronun gücünü arttırıyorlar. Buna ek olarak Ninety-Six ve aşağıda tanıtacağımız Carbon FLX modellerinde Nano-Matrix tasarımı kullanılmış. Bu karbon tasarımında karbon lifleri epoksi ile değil bir ağ oluşturan nano-molekülleri ile sabitleniyorlar. Bu liflerin özelliği epoksiye oranla daha az kırılgan olmaları ve kadronun yüzeyini darbelere karşı güçlendirmeleri.

  96 Carbon Team
         96 Carbon Team

  96 HFS 3000-D
         96 HFS 3000-D

  Kadronun alt borusu orta mil bölümüne gelirken genişliyor, aynı şekilde alın borusuna yaklaşırken de buradan etki edecek güçleri en verimli şekilde dağıtacak bir biçim alıyor. Üst çeki boruları arasında ufak bir köprü burgusal esnemezliği arttıran bir diğer öğe.

  96 detay
         96 detay

  96 detay
         96 detay

  96 detay
         96 detay

  Ninety-Six serisinde 5 model var, bunların üst üç tanesi karbon kadrolu, alt iki model alüminyum kadrolu. 16-18-20 ve 21.5” boyuna sahip kadrolarla serinin en üst modeli Ninety-Six Carbon 5000-D, tamamen Shimano XTR çekiş ve fren sistemi, Mavic Crossmax SLR tekerlekler ve DT Swiss süspansiyon öğelerine sahip. En alt model Ninety-Six HFS 1000-D de Manitou R7 ön ve X-Fusion arka süspansiyon, eksiksiz Shimano XT vites sistemi ile Shimano XLS parçaları ile donatılmış. Alüminyum kadrolu modellerin kadroları hydroforming yöntemi ile (HFS: Hydro-forming-system) üretiliyorlar.

  Mission LRS

  LRS kısaltmasını taşıyan bisikletler bundan bir önceki seride Specialized Epic’te de gördüğümüz “Low-Ratio-Suspension” arka süspansiyon tasarımına sahipler. Bu tasarım adından da anlaşılacağı gibi arka süspansiyon oranının düşük tutulması anlamına geliyor. Arka tekerlekte 2cm’lik bir hareket süspansiyona 1cm hareket olarak yansıyor. Bu düşük oran sayesinde amortisöre ve amortisörü taşıyan kadro parçalarına binen güç daha az, dolayısıyla LRS düşük hava basıncı ile son derece hassas çalışan bir sistem. Buna ek olarak Merida’nın patentine sahip olduğu I-Link tasarımı arka amortisörün süspansiyon mesâfesinin büyük kısmında lineer bir tepki vermesini ve bu sayede 115mm’lik arka süspansiyon mesâfesini son derece verimli kullanmasını sağlıyor.

  LRS detay
         LRS detay

  Bunlar bu tasarımın teknik artıları. Bunun dışında bisikletin sabit kadrolu imişçesine rahatça omuzlanması, suluk montajının kadroya kolayca yapılması gibi getirileri var bu tasarımın.

  Mission HFS 3000 D
         Mission HFS 3000 D

  Arka süspansiyon mesâfeleri bu yıl 115mm’ye çıkarılan Mission LRS serisi bisikletlerin geometrileri önde 120mm’lik amortisörlere göre tasarlanmış. Üç modelin yer aldığı serinin en üst modeli olan Mission HFS 3000-D Fox F120RL ve Manitou Radium RL süspansiyon öğeleri ile Shimano XT çekiş sistemine sahip. Fren olarak Magura Louise BAT, tekerlek olarak Mavic Crossride tercih edilmiş. En altta ise Mission TFS 900-D bulunuyor. Bu model de Rock Shox Tora 318 Air, X-Fusion amortisörler, Shimano XT ile donatılmış.

  Trans-Mission

  Trans-Mission serisi 2008 ürün yelpâzesindeki AM serisinin devamı. Toplam 140mm’ye ulaşan süspansiyon mesâfesi kısaltılabilen amortisörlerle yokuş yukarı çıkmakta kolaylık sağlayan bisikletler inişlerde de yeterli rezervlere sahipler. Serinin en önemli yeniliği fren esnâsında arka süspansiyon ve freni birbirinden ayıran ve bu sayede arka süspansiyonun sert arka frenlerde çalışma veriminden kaybetmesini önleyen Floating Disc tasarımı (bkz. aşağısı).

  Trans Mission Carbon 5000-D
         Trans Mission Carbon 5000-D

  Trans Mission TFS 900-D
         Trans Mission TFS 900-D

  Seride ikisi karbon, üçü alüminyum kadrolu olmak üzere beş bisiklet bulunuyor. Serinin en üst modeli, ağırlığı 12 kilonun altında olan Trans-Mission Carbon 5000-D Fox süspansiyon öğelerine (Talas RLC ve RP23), tamamen Shimano XTR çekiş ve fren sistemi ile DT Swiss tekerlek setlerine sahipken serinin en alt modeli olan Trans-Mission TFS 300-D RST ve Suntour süspansiyon, Shimano Deore çekiş sistemi, Tektro Auriga frenlerle donatılmış. Trans-Mission serisinin karbon kadrolarında Ninety-Six’de kullanılan çift bölmeli karbon tasarımı kullanılmış.

  Floating Disc

  Fren torku desteği konusu daha önce sayfamızda işlediğimiz bir konu. Kısaca belirtmek gerekirse arka frenden gelen torku ana kadroya aktarmaya ve bu sayede arka süspansiyonun bu torktan etkilenmesini önlemeye yönelik olan bu sistem Floating Disc tasarımının temelini oluşturuyor.

  Floating Disc
         Floating Disc

  2008 model AM serisi kadroların arka kısımları ile mukâyese edildiğinde fazladan sadece 35 gram getiren karbon bir boru ile fren gücü kadroya aktarılıyor Floating Disc’te. Ama fren kaliperinin diskin dairesel dönüş hattında hareketli olmasına imkân tanıyan Floating Disc sadece bundan ibaret değil. DT Swiss’in RWS sistemi ile donatılmış olan Trans-Mission serisinin üst üç modelinde (Carbon 5000-D, Carbon 3800-D ve Carbon 3000-D) kullanılan Floating Disc bu RWS sistemi ile birleştirilmiş ve fren kaliperinin takılı olduğu hareketli parça RWS sistemi, yani tekerlek çıkartılırken kadrodan çıkmıyor ve konumunu muhafaza ediyor.

  One-Five-O

  Adından da anlaşılacağı üzere en önemli özelliği 1.5” ölçüsündeki alın borusu olan One-Five-O serisinde bu yıl büyük bir haber yok diyebiliriz. Tek yenilik bisikletin geometrisinin 2008 modele oranla biraz değiştirilmiş olması. Üst boru biraz daha uzatılırken alın borusu kısaltılmış, buna ek olarak bisikletin alın açısı inişlere yönelik bir şekilde daha düşürülmüş.

  One-Five-O 3800-D
         One-Five-O 3800-D

  Bu seride 3800-D ve 880-D olmak üzere iki model var. Üst model Fox 36 Talas ve RP23 amortisöre, Shimano XT çekiş sistemi ile ve Magura Louise BAT frenlere sahip. Alt model 880-D Shimano’nun yeni SLX serisi ile Hayes’in Stroker modeline sahip. Süspansiyon olarak Rock Shox Domain 302 U-Turn ile X-Fusion O2 tercih edilmiş. Her iki modelin de Floating Disc ile donatılmış olduğunu da belirtelim.

  Sabit Kadrolar

  Merida çift süspansiyonlu modelleri olduğu kadar sabit kadrolu modelleri ile de öne çıkan bir marka. Serinin en göz dolduran modeli elbette gene Multivan Merida takımının kullandığı Carbon FLX modeli. Bugüne kadar 6 Avrupa şampiyonluğu, 15 dünya kupası birinciliği, altı dünya şampiyonluğu alan bu bisikletin kadrosu üçüncü nesilde 46cm boyunda sadece 1100 gram hafifliğinde. Buna ek olarak bisikletin konforunu arttıran, esneyen çeki boruları düşüncesini hayata geçiren Flex-Stay arka tasarım da bisikletin öne çıkan (ve modele FLX ismini veren) özelliği. Carbon FLX serisinde tamamen Shimano XTR, Mavic Crossmax SLR ve Fox F80RL donanımlı olan 5000-D’den başlamak üzere Manitou R7 ve Shimano XT donanımlı 1000-D’ye kadar 4 model bulunuyor.

  Carbon FLX Team-D
         Carbon FLX Team-D

  Carbon FLX Special Edition
         Carbon FLX Special Edition

  Flex Stay
         Flex Stay

  Matts HFS serisi 46cm’de 1420 gram ağırlığa ve adından da anlaşılacağı üzere hydroforming kullanılarak üretilmiş kadrolara sahip bisikletler içeriyor. Bu yöntemle üç boyutlu olarak sekilendirilen Prolite 66 alaşımından borular birbirlerine mümkün olduğunca geniş temas edecek şekilde kaynaklanmışlar. Buna ek olarak aşağıdaki resimde de görüleceği üzere dışbükey şekilde tasarlanmış olan alt borular alüminyum kadrolarda ilk defa gerçekleştirilen bir özellik. Genel olarak bu sayede bisikletin esnemezliğinin arttırılması hedeflenmiş. Seride XC Pro 3500-D (Shimano XT, Rock Shox SID Race, DT Swiss X-1900) ile başlamak üzere 3 model bulunuyor.

  Matts HFS XC Pro 5000-D
         Matts HFS XC Pro 5000-D

  Matts HFS XC 3000-D
         Matts HFS XC 3000-D

  HFS detay
         HFS detay

  Matts TFS XC serisinin ismindeki TFS (Techno Forming System) kısaltması kadro üretimini HFS’ten daha hesaplı kılmak için düşünülmüş. Bu tasarımda alüminyum boruların mekanik biçimlendirilmesi HFS ile aynı, sadece duvar kalınlıkları biraz daha fazla, bu yüzden bir nebze daha ağırlar (46cm’de 1800 gram altı). Yarışçı geometrisine sahip bu seride 9 model var, dolayısıyla her bütçeye uygun bir TFS modeli bulmak mümkün. En üstteki TFS XC 900-D modeli Manitou’nun yeni Drake modeli ile Shimano XT donanımına sahip.

  Matts TFS XC 800-D
         Matts TFS XC 800-D

  Matts TFS XC 700-V
         Matts TFS XC 700-V

  Matts TFS Trail teknik olarak TFS XC ile aynı, aradaki fark geometride. TFS Trail serisindeki bisikletler 100mm’lik süspansiyona göre tasarlanmışlar, bisikletin açıları bu yönde düşürülmüş, üst boru daha dik bir şekilde alçalıyor. TFS Trail serisinde 700-D, 500-D ve 300-D olmak üzere üç tane model bulunuyor.

  Matts TFS Trail 1000-D
         Matts TFS Trail 1000-D

  Matts serisi bisikletler hesaplılığın öne çıktığı modeller. Daha konfora yönelik geometriye sahip bu bisikletlerin açıları da 100mm’lik süspansiyon öğelerine göre düzenlenmiş. Bu seride 7 model var.

  Matts 60-D
         Matts 60-D

  Juliet ise Merida’nın kadınlar için olan serisi. Kadınlara özgü geometri ve donanım kullanımını burada da görüyoruz. Kadrolarda orta mil yatağı biraz daha alçaltılmış, alın borusu bir nebze daha uzun, üst boru biraz daha kısa. Bu sayede gidon biraz daha yukarıda konumlandırılmış. Üst borunun nispeten dik bir şekilde alçalması da kullanım kolaylığı sağlıyor. Buna ek olarak daha dar gidonlar, kadınların daha az olan ağırlıklarına göre tasarlanmış amortisörler, seleler ve elcikler serinin diğer özellikleri.

  Juliet TFS 900-D
         Juliet TFS 900-D

  Juliet serisinde biri çift süspansiyonlu olmak üzere toplam 8 model var, ki bu Merida’yı kadınlar için zengin seçenek sunan bir marka yapıyor. çift süspansiyonlu model Juliet Mission TFS 900-D LRS tasarımına sahip, Manitou Drake Super Air ve X-Fusion amortisörler, Shimano XT ve Magura Julie donanım tercih edilmiş. Sabit kadrolu modellerin en üstü Juliet TFS 900-D de aynı donanıma sahip.

 •  

    Bu haber 8884 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015