Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
92. İtalya Bisiklet Turu

92. İtalya Bisiklet Turu

Giro'nun Yolları Taştan...

Sarper Günsal   mtbtr.com © 15.12.2008
92. İtalya Bisiklet Turu'nun parkuru geçen cumartesi günü açıklandı. 9-31 Mayıs arası koşulacak Il Giro'nun bu seneki önemi organizasyonun 100. yılını kutlayacak olması. Parkurun tanıtımı açılış etabı olarak seçilen Venedik şehrinin meşhur Fenice Tiyatrosu'nda yapıldı. Il Giro için diğer yıllardan oldukça farklı bir parkur hazırlandığı dikkat çekti. Yarış direktörü Angelo Zomegnan'ın "tutkuyla ve kalbimizle hazırladık" dediği 23 günlük tur daha ilk haftadan dağlara çıkıyor. Ayrıca 61.7 km gibi çok uzun bir bireysel zamana karşı etabı da içeren yarış bu sene Milano'da değil başkent Roma'da, hem de bireysel zamana karşı bir etapla bitecek.

Il Giro 100.Yıl Parkuru
       Il Giro 100.Yıl Parkuru

Parkurun otoriteleri en şaşırtan yanı daha 4. Etap'tan başlayarak Alp Dağları'na çıkılacak olması. İlk gün Venedik şehrinin hemen karşısındaki Lido Adası'nda koşulacak takım takip etabıyla (GK'da gerçek zaman farkları işlenecek) başlayacak İtalya Turu Veneto bölgesindeki iki düz etaptan sonra Dolomitler'e (Kuzey İtalya Alpleri) geçecek ve arka arkaya iki dağ etabı koşulacak. Bu sene Avrupa'da sert geçmekte olan kış mevsimi de göz önüne alındığında bu iki etapta sporcular olasılıkla kar ve soğuk hava şartlarıyla da mücadele edecekler.

Yarışçıları asıl düşündüren konu ise yarışa tam formda gelmek zorunda olmaları. Normalde Büyük Turlar'ın ilk haftası göreli olarak düz ve genel klasmanı etkilemeyecek etaplardan oluşur; favoriler de bu ilk haftayı yarışa alışmak ve formlarını en üst düzeye çıkarmak için kullanırlar. Ancak 2009 Giro buna fırsat vermeyecek. Genel Klasman içn adları geçen tüm sporcular maksimum performanslarıyla başlamak zorundalar; aksi taktirde 4. ve 5. Etaplar'da oluşabilecek zaman farklarını kapatmak çok zor olabilir.

Il Giro d'Italia Fransa Turu'nun da 100. yılında yaptığı gibi ilk sene uğradığı tüm şehirlerden geçecek. İlk yarışın başladığı nokta olan Milano'daki Piazza Castello'dan başlayacak 9. Etap bir kriteryum şeklinde koşulacak. Dinlenme gününden sonra Fransa Alpleri'nde tanıdık tepelerden geçecek olan Tur (Col de Vars, Col d'Izoard, Sestrieres) tekrar geri dönecek ve Torino'dan Cenova'ya geçecek. 12. Etap birçok İtalyan sporcunun homurdanarak "Armstrong için hazırlanmış" dediği 61.7 km'lik bireysel TT etabı. İlk 18 kilometrede 610 mt irtifa kazanacak olan sporcular 8 km'lik bir inişten sonra ortalama %5 eğimli 10 km'lik bir yokuş daha çıkıp son 18 km'de performanslarını sürdürerek finişe gelmeye çalışacaklar. Yaklaşık 1 sa 20' civarında sürmesi beklenen etap favoriler arasında ciddi zaman farkalarına yol açacak gibi gözüküyor.

12. Etap (ITT) Profili
       12. Etap (ITT) Profili

Bir gün önce sevinip üzülenler Akdeniz kıyısından Floransa'ya doğru yol alıp ardından Bologna ve Forli kentlerinde bitecek etapları geçecekler. Parkur ülkenin Adriyatik kıyısına geçerken Apenin Dağları'nda iki yokuş etabı koşacak. Bunlardan birincisi yokuşla bitecek 237 km'lik Pergola- Monte Petrano (toplam 4700 mt dikey irtifa!!!). Diğeri ise 79 km'lik ve son 22 km'si yokuş olan Chieti-Blockhaus etabı. Armstrong "kısa etaplar her zaman çok tehlikelidir" diyor ve bu etabın da kritik olduğunu vurguluyor. Giro güneye indikten sonra son tırmanma etabını Napoli'ye tepeden bakan Vezüv yanardağına çıkarak yapacak. İ.S. 79 yılında Pompeii şehrini kül ve lavları altına gömen Vezüv 2009'da bazı bisikletçilerin de şampiyonluk umutlarını gömecek. Yarış 31 Mayıs'ta Roma'da koşulacak 15.1 km'lik bireysel TT etabıyla bitecek.

Mayıs ayına doğru daha detaylı olarak konuyu ele almayı umuyoruz elbette ama şimdiden yarışın müthiş geçeceği söylenebilir. Geçen sene bence ilk defa Fransa Turu'ndan daha çok konuşulan, daha kuvvetli bir sporcu listesiyle koşulan ve müthiş heyecanlı geçen Giro bu sene de aynı havayı sürdürecek gibi gözüküyor. Öncelikle spora geri dönen Lance Armstrong faktörü var. Organizatör RCS Sport A.S.O'nun aksine Armstrong'a hemen kucak açtı. Eski şampiyon 8. Fransa Turu zaferi için yola çıkmasına karşın Johan Bruyneel ve Astana'dan pek yüz bulamayınca hemen çark ederek hiç katılmadığı İtalya Turu'nu öncelikli hedef olarak gösterdi. Bu da organizasyonun müthiş işine geldi elbette. Amerika'da adı bile anılmayan yarış şimdi bir anda popüler olacak. Armstrong'un pazarlama ekibi yakında pembe rengi de kullanmaya başlarsa şaşırmayalım.

Armstrong takım arkadaşlarıyla antrenmanda
       Armstrong takım arkadaşlarıyla antrenmanda

Astana renklerini sadece yarışlarda giyecek olmasına karşın Armstrong Kazak bazlı takımdan çok destek alacak. Takım sezon arası transferlerle ProTour'un en kuvvetli takımı haline geldi. Alberto Contador (Giro'ya katılmıyor), Leipheimer, Klöden, Haimar Zubeldia ve Yaroslav Popovich'in yanına monte edilen eski kurmaylar Chechu Rubiera, Benjamin Noval, Sergio Paulinho da düzde ve yokuşta kaptanlarını çekecekler.

Diğer favoriler arasında 2 yıllık cezası biten ve Liquigas'la anlaşan Ivan Basso var. İki yıldır yarış koşmayan adam nasıl favori diye sormayın, 3 yıldır emekli biri nasıl favori oluyorsa bu da aynı sınıftan. Operacion Puerto kapsamında yasaklanan Basso çok doğru bir iletişim stratejisi kullanarak geri döndü. Kısaca "alçakgönüllü dürüst tövbekar" diye adlandırabileceğim bir portre çizen Basso bir zamanlar Armstrong'un tacına adaydı. Bu defa ikisi de aynı mayoya aday. Ama basso bu 2 yıldır hiç antrenman aksatmadı. maratonlarla falan da vakit kaybetmedi. Eski şampiyonlardan Danilo di Luca 61.7 km'lik TT'ye kızmış görünse de yarışta favoriler arasında. Onun sorunu ekibin bir kısmının sprinter A. Petacchi'ye göre kurulacak olması. 2001 ve 2003'ün şampiyonu Gilberto Simoni de 38 yaşının baharında son zaferi peşinde. Lance geri döndüğüne göre hiç bırakmamış biri olarak şansının olduğunu düşünüyor. Bu yarışı kazanmak isteyen diğer sporcular arasında yeni takımıyla Carlos Sastre (evet o), Liquigas'dan Filippo Pozzato (Basso'ya rağmen??), Marcio Bruseghin (geçen senenin üçüncüsü), Denis Menchov ve niceleri var.

Detaylı etap bilgilerine La Gazzetta dello Sport linkinden ulaşabilirsiniz.

Resimler: velonews.com, cyclingweekly.uk

 

  Bu haber 4140 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015