Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Specialized Bayilerini ve Elemanlarını Eğitti

Specialized Bayilerini ve Elemanlarını Eğitti

Specialized'dan Son Haberler

Sarper Günsal   mtbtr.com © 20.1.2009
Specialized üst düzey yol ve dağ bisikletleriyle dünyada dikkat çeken markalardan biri. 1974 yılında bisiklet aksamı üreterek yola koyulan şirket (ilk ürün bir lastik) 35 yıl sonunda hem bisiklet hem de aksam ve aksesuar konularında sektörün önde gelen firmalarından biri olmuş durumda. Amortisör sistemlerinden aynakola, orta göbekten jant setine kadar geniş bir gama sahip olan şirket sele, kask, ayakkabı ve bisiklet giysileri konusunda da oldukça iddialı. Dünyanın en hafif kasklarından S-Works'ü duymuştuk (Size M 225 gr) ama Big Mouth adını verdikleri plastik su şişeleri en çok satılan ürünlerden biriymiş. Fason ürettikleriyle beraber günde 10.000'den fazla şişe pazarladıklarını öğrenmek ilginç oldu. Yine de şirketin cirosunun %70'den fazlasını bisikletler oluşturuyor.

BigMouth
       BigMouth

Specialized Türkiye’ye oldukça geç girdi sayılır. Yaklaşık birbuçuk sene önce AKTİF PEDAL Specialized distribütörlüğünü alarak Levent ve Caddebostan’da açtıkları iki mağaza ile ürünlerini bisiklet severlere doğrudan sunmaya başladı.

Eurobike Specialized (c) MTBTR.com
       Eurobike Specialized (c) MTBTR.com

Aktif Pedal geçen hafta bayi ve elemanlarını eğitmek üzere Specialized’dan bir teknik uzman getirdi. SBCU (Specialized Bike Company Univ.) ya da kısaca Specialized Üniversitesi olarak bilinen şirketin eğitim bölümünde görevli Elon Rubin 10 gün boyunca bisiklet modelleri, aksamlar ve diğer aksesuarlarla ilgili olarak son bilgileri Türkiye’deki ekip arkadaşlarına öğretti. 13 yaşından beri bir bisiklet fanatiği olan Rubin, bisiklet kariyerine DH yarışları ile başlamış ancak geçirdiği kazalar ve ameliyatlar sonrasında bu tehlikeli disiplinden vazgeçerek yol bisikletçiliğine geçmiş bir sporcu. Specialized University’de eğitimci olduktan sonra da tüm dünyada bayileri eğitme görevini üstlenmiş. Elon ABD’de verdiği kurslar haricinde Avustralya ve Yeni Zelanda’yla beraber İsrail’de de eğitim çalışmalarında bulunmuş. Bu sene Türkiye ile başladığı eğitim seferlerine sırasıyla Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Almanya ve İsviçre ile devam edecek olan Rubin, 3 ay boyunca ülkesinden uzakta kalacak.

Elon Rubin
       Elon Rubin

Elon Rubin ve AKTİF PEDAL’ın yöneticilerinden Güney Uzunhasan ile yaptığımız sohbetin notlarına gelince:

Global kriz Specialized’ı çok ağır vurmamış gözüküyor. Şirketin kurucusu ve büyük ortağı Mark Sinyard kimsenin işten çıkarılmayacağını deklare etmiş. Türkiye’de de AKTİF PEDAL üçüncü mağazasının açılışını ertelemiş olmakla beraber Güney Hanım piyasaya olumsuz bakmadıklarını söyledi.

Elon Rubin & Güney Uzunhasan
       Elon Rubin & Güney Uzunhasan

Tasarım felsefelerini WE RIDE, WE DESIGN olarak özetleyen Specialized tüm tasarım ekibinin gerçekten bisiklet sporuna gönül vermiş kişilerden oluşmasında ısrarcı. Kadınlara dönük modellerin de yine hemcinsleri tarafından geliştirildiğini vurgulayan şirket 2009’da kadınlar için RUBY (yol) ERA (MTB) ile gayet üst düzey bisikletler sunmuş durumda. Her ne kadar gelecek yıllarda ortaya çıkacak modeller ve teknolojiler konusunda Elon’un ağzından bir şey alamamış olsak da 2009 Ruby’nin (Rubi okunur) donanım ve kadro kalitesi açısından Roubaix (Rube okunur) modeli ile aynı olduğunu görmek mümkün. Ruby SL'in şirketin en üst düzey yol bisiklet modeli Tarmac SL 2’den tek farkı (kadınlara göre tasarlanmış kadro oranları hariç) kullanılan karbon elyafının sertlik derecesi.

Ruby Elite
       Ruby Elite

Ruby Expert
       Ruby Expert

Specialized yol bisikletinde 2 farklı sınıf sunan tek şirket. "Competitive Road" ve "Endurance Road". Türkçe mealine "Yol Yarış" ve "Yol Mukavemet" denebilir. Ama Endurance sınıfında yer alan bisikletiyle Tom Boonen'in 2006 ve 2008'de Paris-Roubaix'yi kazandığını hatırlatalım. Yani her iki sınıf bisikletle de yarışılıyor. Endurance daha çok +200 km'lik uzun yarışlarda sporcunun daha az yorulması için tasarlanmış. Mukavemet serisi bisikletlerin adı meşhur yarıştan ilham alınarak "Roubaix" konmuş.

Roubaix Expert
       Roubaix Expert

2009’da Roubaix serisinde Specialized bir değişiklik yapmış. Rijidite/Esnemezlik yanında belli bir konfor özelliği de olan bisiklet 2009’da biraz daha sertleştirilmiş. Orta göbek bölgesinde kullanılan karbon elyafının niteliğini ve yatırılma şeklini değiştirerek bu bölgeyi daha esnemez hale getiren şirket bazı eleştirilerde biraz fazla “rahat” bulunan Roubaix’nin daha sertleşmesini sağlamış.

Roubaix Pro
       Roubaix Pro

(Bu arada üst düzey bir yol bisikletine “rahat” ya da “esnek” demenin o bisikleti yarışçılar gözünde bir paçavraya çevireceğini bilen Specialized pazarlama uzmanları yol bisikletinde esneklik konusuna İngilizce’nin verdiği olanaklarla "vertical compliance" adını vermişler. Görüşmemizde ben ne zaman “rahat, konforlu” desem bu deyimi kullanarak beni düzelten Elon’un ne demek istediğini anlatabilmek için "compliance" kelimesinin Redhouse Büyük El Sözlüğü’ne göre karşılığını yazayım: Uyma, razı olma, itaat, boyun eğme, uysallık... Bir mühendis olarak "dikey uysallık" karşılığını önerebilir miyim?)

Eğitimci Elon Rubin karbon kadrolarda en önemli noktalardan birinin şirketin “carbon-centric” adını verdiği kavram olduğunu belirtti. Karbon elyafının uzunluk boyunca uygulanan kuvvetlere karşı müthiş dirençli olmakla beraber belli bir açıdan fazla büküldüğünde dayanıklılığını yitirdiğini vurgulayan Rubin Specialized’ın tasarımlarında karbon elyafının açı yapmayacak şekilde yumuşak kavislerle örülüp reçineye yatırılmasına "carbon-centric" adının verildiğini belirtti. Bu yöntemle elyaf direncini korurken daha az sayıda elyaf kullanarak daha esnemez bir kadroya ulaşmak mümkün oluyor.

2008’de şehir bisikleti serisini yenileyen Specialized GLOBE adını verdiği seriyle iddialı olduğunu söylüyor. AKTİF PEDAL da 2009’da bu seriden bazı modelleri Türk tüketicisine sunacak.

Globe San Francisco 2
       Globe San Francisco 2

Globe Vienna Deluxe
       Globe Vienna Deluxe

Yarı sabit kadrolar son yıllarda çift süspansiyonlu modellere karşı belli bir kayıp içinde de olsalar Specialized bu bisikletlere yatırım yapmaya devam ediyor. Şirket S-WORKS HT modeli için S90 kodlu yeni bir ön amortisör bile tasarlamış.

S-Works Stumpjumper Hardtail
       S-Works Stumpjumper Hardtail

Epic S-Works
       Epic S-Works

Çift süspansiyon XC sınıfında Specialized’ın en üst modeli Epic. Otomatik arka süspansiyon “Brain” ve sürüş konforuyla daha önce yazılarımıza konu olan (Geçtiğimiz yılın Haziran ayında Epic dünyada ilk defa bir yarışta kullanılıp Christoph Sauser Val di Sole’de birinci olduğu zaman çektiğimiz fotoğrafları ya da Eurobike’taki deneme yazımızı hatırlatalım) Epic’in artık bir bayan arkadaşı da var. Bayanların tasarladığı Era modeli donanım, ağırlık ve elbette fiyat açısından Epic ile başabaş. Anglosakson ülkelerde ciddi bir pazar haline gelmekte olan “kadınlara göre tasarlanmış bisiklet” kavramı henüz Avrupa’da tam kendini bulamamış olsa da gelecek yıllarda tutulması beklenebilir. Kadın bisikletlerinde rastladığımız “çiçekli, sarmaşıklı, pembe/mor/beyaz” boya işçiliği ise Ruby ve Era gibi üst düzey modellerde görünmüyor ve en azından bu yazarın beğenisini kazanıyor. Era en az bir modeliyle memleketimizde de satılacak.

Era FSR Expert
       Era FSR Expert

Era hardtail
       Era hardtail

Kanada firması Cervélo’nun öncülüğünü yaptığı “aero frame” kavramına Specialized da uymuş gözüküyor. Kadronun boru profilleri de göz önüne alınarak hava direncini en aza indirecek şekilde tasarlanması anlamına gelen bu sistem sadece TT bisikletlerinde değil normal yol kadrolarında da uygulanmaya başlanmış. Yine de Specialized web sitesinde yol bisikletlerini değil kendi TT bisikleti Transition ile Cervélo P3C’nin hava dirençlerini kıyaslayan bir çalışmaya yer vermeyi tercih etmiş.

Transition
       Transition

Yukarıda bahsettiğimiz Specialized Üniversitesi’nde şirketin bayileri en az üçer günlük programlarla eğitiliyorlar. Şirket Specialized ile ilintili tüm satış kanalları yöneticilerinin ve elemanlarının bu yönde eğitilmelerine büyük önem veriyor Sabah ders, öğlen sıkı bir bisiklet turu ve öğleden sonra yine eğitim şeklinde geçen program Lisans, Master ve Teknik gibi düzeylere ayrılıyor. Specialized bisikletlerin müşteriye sunumunda rol alacak tüm aktif elemanların en az başlangıç seviyesi (lisans) eğitim programını almış olmalarını bekliyor. Specialized ünlü fitter Andy Pruitt ile yakın bir çalışma yaparak geliştirdiği "bg FIT" sistemiyle bayi ve elemanlarını eğitmenin yanı sıra insan vücuduna en uygun bisikletleri de tasarlamaya çalışıyor.

MTBTR bg Fit
       MTBTR bg Fit'i öğreniyor

Specialized’ın bg FIT sistemi ile ilk defa Eurobike’ta tanıştık. bg FIT Boulder Centre for Sports Medicine’den Dr. Andy Pruitt ile beraber geliştirilmiş ve ana hedefi binicinin bisiklet üzerindeki oturma konumunu en iyi şekilde tasarlamak olan bir sistem. “BG Fit Data Video Capture System” adı verilen bir bilgisayar programı aracılığı ile bisikletin ergonomisinde etkili unsurların her birini teker teker değerlendirerek Specialized’in tabiriyle “binicinin bisiklete değil, bisikletin biniciye uyması” sağlanıyor. Sistemin önemli artılarından biri dinamik, başka bir deyişle “öğrenebilen” bir bilgisayar programı üzerine kurulu olduğu için kendini sürekli geliştirebilmesi, bisikletin ergonomisindeki değişiklik tekliflerini binicinin vücudunun karakteristik özelliklerini, tecrübesini, nasıl binmek istediğini ve bisikletten ne beklediğini göze alarak yapması. Video sistemi sayesinde değişikliklerin “öncesi” ve “sonrası” karşılaştırması yapmak mümkün.

bg Fit
       bg Fit

AKTIF PEDAL yöneticilerinden Mehmet Uzunhasan temel eğitimin yanısıra geçtiğimiz Kasım ayında bu programlardan ileri seviyelerinden bir diğerine daha katılarak “Body Fitter” lisansını almış. Yani Mehmet Bey, herhangi bir bisiklet sürücüsünün, sahip olduğu bisikletin komponentlerinde gereken değişiklik ve ayarları yaparak kişinin vücut ölçülerine uygun hale getirilmesi konusunda uzmanlaşmış. İlk denemeyi de bu yazının sahibiyle yapma konusunda anlaşmış bulunuyoruz.

Eurobike 2008’de Specialized

2008 Eurobike fuarında sergilenen Specialized ürünlerinin fotoğraflarını Eurobike bisikletler albümünün 13. sayfasında inceleyebilirsiniz.

 

  Bu haber 9321 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015