Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Eylül . 2020  
Shimano Deore, 29 İnç, Trekking Yenilikleri

Shimano Deore, 29 İnç, Trekking Yenilikleri

Shimano 2009/10

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 19.2.2009
Geçtiğimiz Salı günü MTBTR Shimano’nun 2009/2010 sezonunda piyasaya süreceği son yenilikleri incelemek için Budapeşte’deydi. Dağ, yol ve gezi (trekking) bisikletleri olarak üç ana başlık altında toplanan yenilikler kesinlikle göz doldurdular ve Shimano’nun gerçekten farklı arayışlar içinde olduğunu, hâlihazırdaki ürün yelpâzesini bisiklet sahasındaki yeni eğilimler doğrultusunda geliştirmek için oldukça çaba sarf ettiğini gösterdiler. Sırasıyla yeniliklere bakalım.

       

       

Fotoğraf Albümü

Shimano’nun 2009/10 sezonu yeniliklerinin fotoğraflarını burada inceleyebilirsiniz.

Deore 2009

Dağ Bisikleti

Yeni Deore kendisinden beklenen ‘katırlık’ görevinin yanında gerek görsel, gerekse teknoloji olarak bir adım ileri gitmiş. Üst grupların teknolojilerini artık bu sportif bisikletçiliğe giriş grubunda da görüyoruz. Hem dağ bisikleti, hem de trekking bisikletleri için farklı olarak tasarlanmış olan serinin dağ bisikleti modelinde ilk göze çarpan kesinlikle modelin SLX benzeri tasarımı. ‘Galaxy Black’ adı verilen siyah ve bronz arası metalik bir renge sahip gruptaki teknik yeniliklere bakacak olursak önemli bir nokta dağ bisikletinde artık Deore’nin de Shadow tasarımına sahip olduğu. Yani Shimano’nun bütün dağ bisikleti serilerinin arka vites attırıcıları artık Shadow’a sahip. Vites sisteminde buna ek olarak Rapidfire Plus vites kolları SLX’ten de tanıdığımız ‘2-Way Release’ özelliğine (başparmak ve işaret parmağı kullanma imkânı) sahipler.

RD-M592
       RD-M592

FD-M591
       FD-M591

Fren ve vites kolu
       Fren ve vites kolu

Disk frenlerin tasarımında da oldukça yenilik var. Çift pistonlu yeni Deore disk frenlerde fren hidroliğinin akım yolu değiştirilerek tek yönlü hidrolik akımı (bir taraftan girip diğer taraftan çıkacak şekilde) gerçekleştirilmiş. Dolayısıyla hava boşaltımı ya da yeniden dolum esnâsında kaliper içinde hava kabarcığı kalması kesinlikle mümkün değil. Buna ek olarak hava boşaltımı işlemi de fazlasıyla hızlanmış. Fren kollarının gidona olan uzaklığı kişinin arzusuna göre ayrı bir âlete ihtiyaç duymadan ayarlanabiliyor, kolların gidona montajında kelepçe sadece tek vida ile takılıyor. Elbette Deore grubunda V-frenler de mevcut. Dolayısıyla hem ‘Centerlock’, hem de V-fren için tekerlek göbekleri de var. Son olarak yeni aynakol seti iki parçalı güçlendirilmiş kol tasarımı ve entegre orta mili ile dikkat çekiyor. 44/32/22 ya da 48/36/26 diş sayısı ve siyah ya da gümüş renk seçeneklerine sahip.

Arka kaliper
       Arka kaliper

Ön kaliper
       Ön kaliper

Kaliper kesimi
       Kaliper kesimi

Deore grubunda örneğin aynakolun ‘hollowtech’ olmaması, vites kollarında göstergenin misal SLX grubunda olduğu gibi sökülme seçeneğinin olmaması ya da sokma mil sunulmaması grubun daha hesaplı konumlandırılmasının sonuçları. Sonuç olarak her halükârda bir adım daha yukarı taşınmış ve ağabeylerine yaklaşmış bir Deore grubu karşımızda.

Aynakol
       Aynakol

Aynakol
       Aynakol

Trekking Bisikletleri

Deore aynı zamanda gezi/trekking bisikletlerinde de kullanılabiliyor. En önemli fark elbette görsel. Bu sınıfta kullanılan modeller dağ bisikletindeki nispeten agresif tarz yerine daha sakin, daha akıcı bir tasarıma sahipler. Bu sınıf için olan Deore grubunda örneğin Shadow teknolojisi yok, fren ve vites kolları yekpâre tasarlanmışlar, vites göstergesi daha büyük. Dağ bisikletinin aksine üç parmakla kontrol edilebilen uzun fren kolları var, aynakol ‘hyperdrive’ ayna dişlilerine sahip, en büyük dişli alüminyumdan.

       

Yeni Deore grubunun dağ bisikleti kısmı Haziran 2009’dan itibaren, gezi bisikleti kısmı ise Ağustos 2009’dan itibaren piyasada olacaklar.

29 İnç Modelleri

Bu yılın Shimano nezdindeki en ilgi çekici yeniliklerinden biri muhakkak 29” tekerlekli bisikletler için çıkacak modeller. Bu tür bisikletlerde tekerleğin büyük çapının hızlanmaya olumsuz etkisini hesaba katan Shimano yeni bir kaset dişlisi geliştirmiş. 12-36 (evet, 36!) oranına sahip olan bu kaset dişlisi 29” tekerleklerle yokuşlarda daha rahat etmeyi mümkün kılıyor. Bu kaset bütün Shadow arka attırıcılarla uyumlu. Dahası Shimano azamî 36 dişe sahip bir kaset dişlisinin getireceği fazladan tork yükünü de hesaba katarak bu dişli ile uyumlu çalışacak ve serbest düzeneği daha da güçlendirilmiş, ‘Centerlock’ ya da altı vidalı disk fren uyumlu arka tekerlek göbeği de geliştirmiş. 29” modası Avrupa’da fazla tutmamakla beraber 36 dişe sahip bir kaset dişlisi gezi bisikletleri ya da önde 2 dişlili aynakol kullanan dağ bisikletçileri için bir alternatif olabilir diye düşünüyoruz.

12-36 kaset dişli
       12-36 kaset dişli

E-Thru

Shimano şimdiye kadar daha üst gruplardan tanıdığımız 15mm’lik sokma mil standardı E-Thru’yu artık SLX grubunda da sunacak. Böylece bu sistem daha geniş bir kitle tarafından kullanılabilecek.

Buna ek olarak E-Thru sistemi artık gezi bisikletlerinde de mevcut. Teknik olarak aynı, ancak 15mm’lik değil 8mm’lik bir tasarıma sahip olan E-Thru’nun gezi bisikletlerinde birkaç getirisi var. Öncelikle haliyle amortisör ya da çatalı daha esnemez kılıyor. Bu bilhassa gezi bisikletlerde kullanılan ince bacaklı amortisörler düşünüldüğünde (hele de bu sınıfta da yayılan disk frenlerle birlikte) bir artı. Buna ek olarak E-Thru sistemi mandalı istenen her pozisyonda kapamayı, tekerleği hep aynı konumda tutarak mümkün kılıyor. Bu sayede Shimano özellikle bisiklete yeni başlayanlarda görülen mandalın yeteri kadar sağlam kapanmaması ya da tekerleğin söküp takılırken eğri takılması gibi durumların önüne geçmeyi planlamış. Shimano E-Thru uyumlu gezi amortisörlerinin geliştirilmesinde SR Suntour ile çalışmış. Fakat sistemi patentle korumamaya karar verildiği için bu sahada yakında başka markaları da göreceğiz diyebiliriz.

Trekking bisikletinde E-Thru
       Trekking bisikletinde E-Thru

Beyaz Modeller

Beyaz bu yılın moda renklerinden biri. Shimano ilk olarak Eurobike’ta Yumeya serisini tanıttı. Buna ek olarak bu sezon OEM serisi disk frenlerde de beyaz rengini göreceğiz: BR-M575 ve BR-M486 modelleri sadece siyah değil, artık beyaz ve beyaz-bronz renklerinde 2009 sezonuna girecekler. Son olarak PD-M520 pedalı da beyaz renkle piyasaya sürülecek.

BL-M575
       BL-M575

Tekerlek Setleri

Shimano 2009’da iki yeni tekerlek setini de ürün yelpâzesine katmış. Aşağı yukarı Deore seviyesindeki WH-MT15 sadece ‘Centerlock’ tasarımına sahip tekerlek seti. Sadece iç lastik ve disk fren ile kullanılabiliyor. 28 tane çelikten, yassı tel ile örülmüş olan, siyah jantlar üzerine beyaz yazılar kullanılmış tekerlek setinin toplam ağırlığı 1982 gram.

       

WH-MT15
       WH-MT15

WH-MT15
       WH-MT15

SLX seviyesindeki WH-M65 modeli ise hem ‘Centerlock’ hem de isteğe bağlı olarak 6 vidalı disk standardı ile kullanılabiliyor. İç lastiksiz kullanıma da imkân tanıyan set 24 tane yuvarlak ve düz tel ile 3 kesişmeli olarak örülmüş. Bronz renkli tekerlek göbekleri ile jant üzerindeki yazılar görsel olarak ilgi çeken unsurlar. Setin ağırlığı 1796 gram.

WH-MT65
       WH-MT65

WH-MT65
       WH-MT65

WH-MT65
       WH-MT65

Yeni Diskler

Bugüne kadar XT seviyesinde görmeye alışık olduğumuz fren diskleri daha alt gruplar için de piyasaya sürülecek bu sezon. En büyük yenilik Shimano’nun bu yüksek sınıf diskleri artık altı vidalı standartta da sunuyor olması. Bu disklerde iç kısım alüminyumdan, dış kısım ise çelikten.

SM-RT76
       SM-RT76

Yol Bisikleti

Yol bisikletinde iki büyük yenilik var. Ancak Shimano’nun arzusu doğrultusunda bunlardan maalesef birini açıklayabiliyoruz, diğer yeniliği 2-3 Nisan gibi gene MTBTR’de görebilirsiniz.

Shimano yol bisikletine giriş seviyesinde yeni bir sınıf getiriyor: 2300. Dağ bisikletinden de aşinâ olduğumuz üzere üst sınıflardaki kimi teknolojiyi alt sınıflara taşıyan 2300 hesaplı bir giriş sınıfı olarak tasarlanmış. Shimano 2300 ile gerçekten yol bisikletine yeni başlayan ve sınırlı bütçeye sahip bisiklet severlerin de kaliteli bir grup kullanmasını hedeflemiş.

2300
       2300

Arkada sekiz dişliye sahip olan sistem önde ikili (52/39) ya da üçlü (52/42/30) aynakola sahip. 170 ve 175mm’lik boylara sahip aynakol setinde dörtgen orta mil BB-UN26 kullanılmış.

2300
       2300

Vites ve fren kolları daha üst modellerde de gördüğümüz ‘Dual Control’ tipindeler ve gidona olan mesâfeleri ayarlanabiliyor. Arka vites attırıcının esnemezliği arttırılarak daha yüksek vites geçirme verimi alınması hedeflenmiş, ikili ya da üçlü sistem için iki ayrı ön vites attırıcı modeli mevcut. Gruba özel bir fren modeli yok.

2300
       2300

Gezi/Trekking Bisikletleri

Bu sınıf da Shimano’nun bilhassa üzerinde durduğu sınıflardan biri. Deore LX grubunun artık gezi sınıfına geçtiğini daha önce duyurmuştuk. Bu gruptaki önemli yenilik disk frenlerin yukarıda Deore’de tanıttığımız hidrolik akım teknolojisine sahip olmaları. Ayrıca fren kollarında daha kibar bir tasarım tercih edilmiş, hidrolik haznesi kolun altına taşınarak kol sanki V-fren koluymuş gibi tasarlanmış.

Buna ek olarak yeni 8mm’lik E-Thru tasarımı da gruba yeni dâhil olan teknolojilerden. Shimano bu teknolojiyi ayrıca bir dinamo ile de birleştirmiş.

Eurobike 2008’de Shimano

Shimano'nun 2009 ürün yelpâzesindeki yenilikler hakkındaki makâlemize buradan ulaşabilirsiniz.

2008 Eurobike fuarında sergilenen Shimano ürünlerinin fotoğraflarını Eurobike donanım albümünün 6. sayfasından itibaren ve Eurobike giyim albümünün 5. sayfasında inceleyebilirsiniz.

Shimano Türkiye Distribütörü

Ebsat

 

  Bu haber 9619 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015