Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
Merida’dan İki Dağ, İki Yol Modeli

Merida’dan İki Dağ, İki Yol Modeli

Merida 2009/10

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.2.2009
Merida geçtiğimiz hafta 2009/10 yeniliklerini basına tanıttı. Dağ bisikletinde yarışçıların gözdelerinden Ninety-Six modeli 2010 sezonu için daha bir yenilenmiş, ayrıca gene XC yarışçılarının ağızlarının suyunu akıtacak bir model, O.Nine karbon sabit kadrolu bir bisiklet ürün yelpâzesine dâhil olmuş. Yenilikleri dağ bisikletiyle sınırlamayalım, yol bisikletinde de Scultura Evo SL Team ve Time Warp ile iki yeniliği sizlere sunalım.

Ninety-Six

Ninety-Six modeli geçen yıl ilk defa olarak dünya kupasında yarışmaya başladı ve en önde yarışan bisikletler arasında hemen yer buldu. Hâlihazırda dünya kupasında yarışan en hafif ve bilhassa orta mil bölgesinde en esnemez çift süspansiyonlu modellerden biri olan Ninety-Six 2010 model yılı için bir kere daha elden geçirilmiş.

96
       96

MTBTR’de geçtiğimiz Eurobike sonrasında hazırladığımız Merida makâlesinde Ninety-Six modelinin önemli özellikleri olan “Double Chamber” teknolojisinden ve ek yekpâre destek parçalarından bahsetmiştik. Bunlara ek olarak 2010 model yılına yeni gelen bir özellik BB30 orta mil yatağının standart olarak kullanılması. BB30 asıl olarak Cannondale tarafından geliştirilmiş bir standart ve normalden geniş çaplı yatakların doğrudan kadroya preslenmesini, bu sayede orta milin çapının 24mm’den 30mm’ye çıkmasını ifade ediyor. Bu artan mil çapı sayesinde mil krom-molibden yerine alüminyumdan üretilebiliyor ve böylece ağırlığı düşürülürken esnemezliği artıyor.

96
       96

96
       96

Arka süspansiyonun kinematiğinde Merida yarışçılarının tecrübeleri ve değerlendirmeleri doğrultusunda arka amortisörün kadroyla birleştiği noktalarda hafif kaymalara gidilmiş. Bunun nedeni önde orta ve büyük dişlide zincir çekimi durumu yaşanması ihtimâlini daha da azaltmak. Hâlâ 96mm arka süspansiyon mesâfesi 2010 için tekrar elden geçirilen bir DT Swiss arka amortisör tarafından sunuluyor.

O.Nine

O.Nine modelinin selefi Carbon FLX 4 yıl içinde 5 tane Avrupa Şampiyonluğu, 15 dünya kupası birinciliği ve 5 dünya şampiyonluğu ile profesyonel mânâda en başarılı dağ bisikletiydi ve bilhassa son neslinde ana hedefin salt hafiflikten ziyâde hafiflik, esnemezlik ve konfor üçlüsünü en verimli bir şekilde bir araya getirmek olduğunu göstermişti.

O.Nine
       O.Nine

2008 yazında Merida elektronik ölçüm aletleriyle yaptığı kadro gelişimi çalışmalarından sonra sabit kadroyu yenilemiş ve ortaya yepyeni ve standart sabit kadrolardan çok farklı bir kadro çıkarmış. Çeki boruları artık simetrik değiller, çünkü sağ çeki borusu daha az ve daha da önemlisi soldakinden farklı güçlere maruz kalıyor. Haliyle çekiş sisteminin etkisi ile disk frenin etkisi farklı.

O.Nine
       O.Nine

Kadronun ismi (O.Nine) doğal olarak akla ilk gelen ölçüyü, kadronun ağırlığını belirtiyor. 2010 yılında Merida AR&GE bölümünün en önemli ürünü olacak olan O.Nine 18” (460mm) boyunda 930 gram ağırlığında. Kadronun BB30 orta mil standardına sahip ‘Team’ modeli ise aynı boyda 960 gram. Karbon teknolojisinin geldiği son noktada ne varsa (çift bölmeli, yekpâre, nano-matriks vs.) kullanan kadroda ağırlık tasarrufu için E-tipi ön vites attırıcı kullanılmış, sele borusu kelepçesi karbondan ve sadece 10 gram ağırlığında, tekerlek mili alıcısı tamamen karbondan, disk fren standardı ise –gene birkaç gramlık ağırlık tasarrufu için- PM.

O.Nine
       O.Nine

Merida’nın daha önceki modellerinden tanıdığımız Flex Stay çeki boruları ve orta mil bölgesinde 40mm çap ile başlayıp üst kısma doğru daralan oturma borusu tercih edilmiş. Sele borusu çapı ise 27.2mm. Merida bunun daha kalın sele borularından fazla konfor sağladığı için tercih edildiğini vurguluyor. Buna rağmen kadro 2008 model Carbon FLX modeline oranla %20 daha fazla orta mil bölgesi esnemezliğine sahip. Uzun lafın kısası kadroda konfor, esnemezlik ile hafiflik parametreleri teknik olarak mümkün olan en üst seviyede bir araya getirilmiş.

Scultura Evo Team

Scultura Evo’nun karbon kadrosu ‘large’ boyda sadece 885 gram ağırlığında. Merida’nın yeni üretim tekniği olan AWS (Anti Wrinkle System) ile üretilen kadroda Flex-Stay tasarımına sahip oturma ve çeki boruları yüksek frekanslı titreşimleri emerek konfor sağlıyor.

Scultura Evo Team
       Scultura Evo Team

Scultura Evo Team
       Scultura Evo Team

2010 modelinde de yeni dağ bisikletlerinde olduğu gibi BB30 orta mil standardı kullanılmış. Kadro ile birlikte Merida’nın gene iki hazneli karbon tasarımına sahip karbon ön çatalı tercih edilmiş. Çatalda iki hazneli tasarım yanal olarak 42N/mm’lik bir esnemezliğe ulaşmayı mümkün kılmış (yani çatalı yanal olarak 1mm esnetmek için 42N güç uygulamak gerekiyor). Dünyanın en hafif üç çatalı arasında bulunan model bu esnemezliğe rağmen sadece 276 gram ağırlığında (225mm’lik şaft borusu ile ölçüldüğünde.) Yani toplam olarak kadro ve çatalın ağırlığı 1161 gram.

Time-Warp

Zamana karşı modeli Time-Warp geçtiğimiz Eurobike fuarında prototip olarak ilgi çekmişti. Bisikletin en önemli özelliği bir taraftan Pro-Tour ortamında yarışan bir bisikletçi kadar Ironman mesâfesinde yarışan bir triatlet için de uygun hâle getirilebilmesi. Buysa oldukça zor bir şey aslında, çünkü Pro-Tour’daki zamana karşı etaplar için tasarlanan bisikletlerde 7km (prolog etabı) ya da Fransa Turu’ndaki en uzun zamana karşı etabının uzunluğu olan 60 km sonrasında bisikletçileri bisikletten inebiliyorlar, bu da en fazla 75 dakika sürüyor. Ironman mesâfesinde yarışan atletler ise 180 km ya da yaklaşık dört bucuk saat boyunca bisiklet üzerinde durmak zorundalar. Bu da yetmezmiş gibi bisikletten öyle bir halde inmeliler ki son maraton etabını 3 saatin altında koşabilsinler.

Time-Warp
       Time-Warp

Gerek zamana karşı etaplarında, gerekse triatlonda aerodinami büyük rol oynuyor. Ancak salt bisikletçiler daha yatık bir konumda bisikleti kullanabilirken triatletler fazla yorulmamak için gidonu daha yukarı kaldırmak zorundalar.

Time-Warp
       Time-Warp

Merida patentin aldığı “Modular Head” alın borusu tasarımı sayesinde Time-Warp modelinin önünün ek halka (spacer) kullanmadan 20mm’lik kademelerle 40mm kadar kaldırılabilmesini sağlamış. Bu sayede zamana karşı yarışçılar aşağı eğimli gidon boğazı kullanmadan arzuladıkları kadar öne eğik bir konum bulabilirken triatletler bisikletin önünü kaldırıp ve görsel ya da esnemezlik sahasında kesinlikle ferâgat etmeden tercih ettikleri ölçülerde bir bisiklete sahip olabiliyorlar.

       

Aerodinamiği arttırmak için bisikletin arka freni orta milin arkasına saklanmış, kablolar kadro içinden geçiyorlar ve önde aerodinamik bir burun dikkat çekiyor.

Kaynak: Merida

Merida Türkiye resmî temsilcisi: Aslı Bisiklet

 

  Bu haber 7723 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015