Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Ekim . 2020  
SRAM XX Haberleri & Değişik Renkler

SRAM XX Haberleri & Değişik Renkler

SRAM XX Haberleri & Değişik Renkler

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 2.3.2009
SRAM’ın 2x10 oranı üzerine kurulu kod adı „XX“ olan bir grup planladığını daha önce sizlere duyurmuştuk. Geçtiğimiz hafta ilk olarak bikeradar.com sayfasında Tayvanlı bir internet sayfası kaynak alınarak bu grubun görüntüleri yayınlandı. Konu hakkında resimlere bakıp oldukça uzun ahkâm kesen James Huang’dan bir özet geçelim:

Vites Kolları

SRAM tek kollu Double Tap vites kollarını dağ bisikleti üzerinde de bir süredir deniyordu. Biz de Greg Herbold’un bisikletindeki prototipleri iki yıl önce incelemiştik.

(Editörün notu: Greg Herbold eski iniş yarışçısı, „eski“ dediğimize bakmayın, değme günümüz bisikletçilerine kök söktürecek kadar iyi biniyor hâlâ. Geçtiğimiz yıl kendisi ile beraber bisiklete binmiş, onun indiği düz duvarlardan inemeyip bir kafamızı kırmadığımız kalmıştı. Hâlihazırda SRAM’da AR&GE bölümünde çalışıyor. Kendisini SRAM ile uzun bir geçmiş bağlıyor, ilk defa 1990’da ilk UCI iniş dünya kupasını kazandığında SRAM Gripshift kullanıyordu)

XX alüminyum gövdeli, karbon vites kolu fikrini hayata geçiriyor gibi duruyor. X.0’da olduğu gibi vites kolunun konumunu ayarlama seçeneği yok ama ürün piyasaya sürüldüğünde bu seçeneğin olmaması oldukça şaşırtıcı olur.

Bunun dışında vites kolu gövdesi X.0’a benziyor, ve MatchMaker uyumu da devam ediyor.

       

Vites Attırıcılar

Arka attırıcı X.0’in ana özelliklerini korurken Red benzeri birkaç değişiklik içeriyor. Arka attırıcılar alüminyum ve karbon karışımı olacaklarmış gibi duruyorlar, kafes muhtemelen karbondan olacak, makaralar seramik yataklara sahip olacaklar.

Önde iki dişlili çekiş sisteminin düşük kapasitesi hesaba katıldığında SRAM herhalde sadece orta ve kısa bacaklı arka attırıcı üretecek.

Ön attırıcı Red’in esnemezliği arttıran geniş diş eklem tasarımına sahip ama kafesi Red’inki gibi titanyum değil çelikten. Formu iki dişlili aynakol için geliştirilmiş.

Aynakol

Aynakol Shimano’nun M960 modelinden büyük dişliyi dişlere kadar destekleyen ve esnemezliği (ve haliyle yük altında vites verimini) arttıran geniş örümcek ayaklarını almış. Dedikodulara göre oranlar 26/39, 28/42 ve 30/44 diş arasında değişiyorlar. Vida aralık mesâfeleri henüz kesinleşmedi ama standart 64/104mm olduğunu umuyoruz.

Ayrıca standart 50mm’lik zincir hattı ölçüsünün tam iki dişlinin arasından geçmesini bekliyoruz. Bu bilhassa çapraz zincir kullanımında daha yumuşak vites akışı sağlayacak ve mümkün olan her vites kombinasyonunun kullanılabilmesini sağlayacak. Buna ek olarak pek çok profesyonel yarışçının da arzusuna uyacak şekilde daha dar pedal aralığı olacağını tahmin ediyoruz.

Haliyle aynakollar karbondan, orta mil GXP standardı ve montaj sol aynakol üzerinden olacak.

Kaset Dişli

Resimlerin hakikî olduğundan yola çıkarak XX’te Red modeline benzer bir „PowerDome“ tasarımı ya da titanyum dişli ve karbon örümcek ayağı tasarımını kullanmayacağı söylenebilir. Lâkin eldeki bu resimden de bir şeyler çıkarmak imkânsız gibi bir şey.

(editörün notu: PowerDome kasetin üçüncüden onunca dişlisine kadar olan bölümün yekpâre bir parça çelikten CNC freze ile üretilmesi demek)

Öte yandan ağırlığın neredeyse en önemli hedef olacağı düşünüldüğünde SRAM’ın birkaç PowerDome tasarımına sahip öğeyi bu sisteme katacağı, fakat bunu daha sade bir tasarımla çamur akışına imkân tanıyacak şekilde gerçekleştireceği ihtimal dâhilinde. Ancak burada grubun diğer öğelerinden daha fazla spekülasyon yaptığımızı da belirtelim.

Kezâ vites oranları hakkında da bir şeyler duymayı bekliyoruz, fakat tahminimiz 11-36 ile 11-34 ve 11-32 oranlarının seçilebileceği.

       

Frenler

Sadece resimde görülenlere dayanarak XX’in hâlihazırda piyasada bulunan Avid Elixir CR modelinin daha da hafifletilmiş bir hâli olacağı söylenebilir. Ana silindirin ve kaliper gövdesinin ağırlıktan tasarruf için magnezyumdan olmasını bekliyoruz. Çift pistonlu kaliper görsel açıdan Elixir ile aynı.

Ana silindirin içi ek hidrolik haznesini de gereksiz kılan Taperbore tasarımına sahip ve gene Elixir’deki kavrama noktası ayarına sahip.

Koldan sökülebilen kelepçe Avid’in V-freni Ultimate’i hatırlatıyor. SRAM ayrıca amortisörün PushLoc kolunu entegre edebilen bir ek parça geliştirmiş. Resimde bu seçenek sadece sol fren kolunda gibi gözükse de SRAM’ın kullanıcı tercihi ya da arka süspansiyon yönetimi ihtiyacı dogrultusinda sağ fren koluna da bu sistemi dâhil edeceğini düşünebiliriz.

Fren kolu tabii ki karbondan ve Avid’in düşük X-Factor felsefesini yansıtıyor.

(editörün notu: X-Factor Avid dilinde gidonun boyuna kesitinin tam ortasından fren kolu milinin merkezine olan mesâfeyi tasvir ediyor).

Son olarak XX SRAM’ın iki malzemeden üretilmiş disk kullanacağı ilk grup olacak gibi. Fren disklerinin taşıyıcı ayakları alüminyumdan, fren kısmı ise çelikten. Disk çapları hakkında bir bilgi olmasa da 160/160mm ya da 160/140mm’lik ölçüler XX’in sadece XC sınıfını hedef aldığı düşünüldüğünde kesin denebilir.

Sonuç

Resimlerin gerçek olduğunu düşünürsek XX Red serisinin dağ bisikleti için tasarlanmış hâli denebilir. Titanyum ve aluminium parçalar kullanılacak muhtemelen. Ancak resimlerden birindeki not doğruysa grubun ağırlığı 2.3 kilonun altı seviyelerine gelmiş demek ki bu da ilk başta lafı gecen 2 kilo altı seviyeden çok yüksek, lâkin gene de Shimano’nun şimdiki M970 XTR grubundan aşağı yukarı 275 gram daha hafif demektir. Ancak bu rakamların aşağı ya da yukarı yönde rahatlıkla değişebileceğini hatırlatalım.

Rengârenk SRAM X.0

SRAM bu arada SeaOtter’da ilk defa olarak tanıtılmak üzere en üst grubu X.0’ı değişik renklerde piyasaya sürecek. Bu renkli halde X.0 setinin Avrupa satış fiyatı 930 avronun üzerinde olacak. Bisikletine “renk” katmak isteyenlere duyurulur.

       

Kaynak: Sicklines, Bikeradar, SRAM

Eurobike 2008’de SRAM

2008 Eurobike fuarında görücüye çıkan Truvativ Hammerschmidt hakkındaki test izlenimlerimizi de içeren makâlemizi burada okuyabilirsiniz.

Ayrıca 2009 SRAM ürünleri hakkında yazılara Eurobike sonrası Türkiye’deki markalar haberinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak Eurobike fuarında sergilenen SRAM grubu ürünlerinin fotoğraflarını Eurobike parçalar albümünde inceleyebilirsiniz.

SRAM Türkiye Distribütörü

Marintek

 

  Bu haber 5938 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015