Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
16 . Ocak . 2021  
Manavgat MTB Maraton Yarışı'nı Beklerken..

Manavgat MTB Maraton Yarışı'nı Beklerken..

Ünal Tolun'dan Manavgat Açıklaması

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 23.3.2009
Bildiğiniz gibi Manavgat Maratonu bu sene yapılmıyor. Geçtiğimiz günlerde de bunun haberini yapmış, sebeplerini sizlere duyurmuştuk. İlkinden itibaren Manavgat Maratonu'nun yapılmasınında en büyük emeği geçen kişilerin başında kuşkusuz eski federasyon başkanlarından Ünal Tolun gelmekte. Bugün federasyon başkanlığı yapmasa bile bu güne kadar Yalova ve Manavgat'ta düzenlediği yarışlarla bisiklet camiasındaki aktif yaşantısını devam ettirmiş, değerli insanlar arasında olan Ünal Tolun'un Manavgat Maratonu'nun neden yapılmadığıyla ilgili yaptığı basın duyurusunu sizlere sunuyoruz.

Manavgat MTB Maraton Yarışı'nı Beklerken…

Üç yıldır tertiplemekte olduğumuz Uluslararası Manavgat MTB Maraton Yarışı bu yıl 5 Nisan 2009 günü yapılması ön görülmesine karşılık ne yazık ki iptal olmak zorunda kaldı. Bu konuda birçok spekülasyon yapıldı. Asıllı asılsız gerekçeler ileri sürüldü. Gerek yurtdışında, gerekse yurtiçinde büyük ilgi gören bu organizasyonun bu yıl neden yapılmadığının nedenlerini, bu olayın mimarı ve yapımcısı olarak bisiklet ailemize anlatmayı bir zaruret olarak gördüm.

Manavgat Maratonu'nun neden bu yıl yapılamadığını anlatabilmek için önce 3 kez tertiplediğimiz bu büyük organizasyonun nasıl oluştuğunu anlatmak gerekmektedir.

Bisiklet turizmi yüzbinleri bahar aylarında sıcak Akdeniz kıyılarına çeken bir olgudur. Yıllardır Mayorka, Kanarya Adaları, Güney İspanya ve İtalya bu konuda başı çekmektedirler. 2002 yılından itibaren de Sicilya, Girit ve Güney Kıbrıs bu konuda ilgi çekici hamleler yapmağa başlamışlardır. Her zamanki gibi Türkiye bu konuda da duyarsız kalmış, hem turizme, hemde bisiklet sporuna ivme verebilecek bu olaya şaşı bile bakmamıştır.

”Tanıtımın ve ses getirmenin en güzel ve çabuk yolu spordur!” mantığı ile 2006 yılında Manavgat- Side Turizm Derneği ve Manavgat Belediyesi işbirliği ile uluslararası bir MTB - Maraton Yarışı yapmayı ön gördük ve Bisiklet Federasyonu’na teklif ettik. Ancak ilgi görmedi ve federasyon programına dahil edilmedi.

Ancak Antalya Valimiz Sayın Alaattin Yüksel ve Tuder başkanı Cengiz Haydar Barut’un ve Manavgat Belediye Başkanı Zeynel Şenol’un manevi ve maddi katkılarıyla 2006 Nisan'ında ilk yarışımızı yaptık. UCI listesinde olmamasına karşı kişisel ilişkilerimizle o yılın Avrupa Şampiyonu Hannes Gense gibi birçok tanınmış pedalın müsabakalarımıza iştirakını sağladık. 2007’de yarışmamızı programına alan ve UCI listesine sokan federasyonumuzun katkılarıyla yine başarılı bir organizasyon oluşturduk.

Üçüncü yıl, yani 2008’de bir olmazın hayali ile, yarışmamızı UCI nezdinde “Dünya Kupası“ statüsüne aldırtmak teşebbüsünde bulunduk ve başarılı olarak Türkiye’de ilk kez bir “MTB - Dünya Kupası“ yarışını tertiplemek şansını ve başarısını elde ettik. 2008’de yaptığımız dünya kupası organizasyonuna ve yarışına dahil olan herkesin gördüğü gibi çok başarılı bir çalışmaya imza attık. Öyle ki yarışmayı izlemeye gelen UCI yetkilileri övgülerini esirgemezken, ispatı olarak da Tuder olarak bize 2008 Eylül’ünde 2012 MTB - Dünya Maraton organizasyonunu üslenmemiz için yazılı teklif ilettiler.

Bu başarılı organizasyonda bisiklet federasyonu da yanımızda yer alarak başarıya ortak olmuş ve bu yılki yıllığında yarışmamıza yer vermiştir. Türkiye’de yapılan her türlü bisiklet organizasyonu bisiklet federasyonunun eseridir ve bize verdikleri imkanlar için kendilerine teşekkür ederiz.

Ancak bu yıl daha iddalı bir şekilde hazırlandığımız ve UCI’nin 2008 Ağustos’unda bize verdiği 4/5 Nisan 2009 tarihi, Türkiye’deki çeşitli ve beklenmedik gelişmeler yüzünden organizasyonu çıkmaza sokmuştur. Mahalli seçimlerin 29 Mart 2009 olarak tesbiti, belediyeler ile ilişkilerimizi muhatap olarak meçhule götürmüş, Tuder başkanı Cengiz Haydar Barut’un belediye başkan adayı olması Tuder’in seçim evveli bu tip çalışmasının etik görülmemesini doğurmuş, ayrıca da sponsorların bu kargaşalı duruma ve ekonomik kriz şokunda olaya sıcak bakmaması, organizasyon bütçemizin oluşmasını engellemiştir. Zinciri koparmamak arzusu ile elimizdeki kısıtlı imkanlarla, bisiklet federasyonunun da bu kez maddi katkılarıyla yarışı yinede yapabileceğimiz teklifimiz de ilgi görmemiştir. Neticede UCI ve Bisiklet Federasyonu faaliyet listesinde yer alan bu güzel ve önemli yarışın yapılamıyacağı kararı alınmıştır.

Bu yıl 45.si yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turunun ilkinin fikrini ve organizasyonunu üslenmiş ve 14 kez bu turun yapımında başta bulunmuş bir kişi olarak, Manavgat MTB Maratonu'nun da yine fikrini ve yapılmasını oluşturmuş bir kişi olarak, gelecek yıldan itibaren bu yarışmayı organize edeceğimizi sevgili bisiklet severlere ehemmiyetle duyurmak isterim.

Ünal Tolun

 

  Bu haber 4565 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015