Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Eylül . 2020  
2009 Nissan UCI Dünya Kupası Başladı

2009 Nissan UCI Dünya Kupası Başladı

Güney Afrika’da UCI Dünya Kupası 1. Ayak

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.4.2009
2009 Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası bu hafta sonu Güney Afrika’da, Pietermaritzburg’da yeni sezona başladı. Olimpik arazi sürüşü (XCO), dörtlü kros (4X) ve iniş (DHI) olmak üzere üç ana dalda düzenlenen yarışlar aynı zamanda ilk defa olarak –bazı sorunlar yaşanmış olsa da- canlı yayında internetteydiler. Sayfamızda geçtiğimiz Eurobike fuarı akabinde Freecaster.tv’nin UCI ile anlaştığını ve bu sezon yarışların videolarını canlı olarak vereceklerini duyurmuştuk. Hafta sonu canlı yayın biraz aksaklıklara uğrayıp, çok da yüksek kaliteli olmamış olsa da ilerisi için umut verdiğini söylemek yanlış olmaz.

DHI

Kadınlar

İnişte kadınlarda gecen yılın dünya şampiyonu Rachel Atherthon birkaç ay önce geçirdiği trafik kazasının ardından nekâhet devresini tamamlayamadığı için yoktu, bu da haliyle en büyük favorilerden birinin olmadığı bir ortam yarattı. Trek World Racing’den İngiliz Tracy Moseley (tam da 30. doğum gününde) 4:20:15’lik zamanı ile en yakın rakibi Fransız Emmeline Ragot’ya (Suspension Center) 6 saniyelik bir fark atmayı başardı.

1) Tracy Moseley (GBR – Trek World Racing) 4:20.15
2) Emmeline Ragot (FRA – Suspension Center) 4:26.53
3) Sabrina Jonnier (FRA – Maxxis/Rocky Mountain) 4:28.61
4) Fionn Griffiths (GBR - Norco World Team) 4:32.93
5) Claire Buchar (CAN - Chain Reaction/Intense) 4:34.20
6) Floriane Pugin (FRA - Iron Horse/Kenda) 4:35.85
7) Melissa Buhl (USA) 4:40.90
8) Myriam Nicole (FRA) 4:41.91
9) Joanna Petterson (RSA) 4:42.48
10) Emilie Siegenthaler (SUI – Scott) 4:47.28

Erkekler

Erkekler yarışında haliyle daha „zengin“ bir katılım söz konusuydu. Parkurda 4 dakika sınırını ilk geçen isim İngiliz Ruaridh Cunningham oldu (3:59.12), onun iki kişi arkasından gelen Amerikalı Aaron Gwinn 3:56.28 ile birinciliği aldı. Santa Cruz Syndicate takımından Josh Bryceland’in düşmesinin ardından (artık eski tüfek denebilecek) Cedric Gracia (FRA) antrenman inişleri esnâsında düşerek dizinden sakatlanmasına rağmen dört dakikanın altında kalabildi. Akabinde Sam Blenkinsop (NZL – Yeti Fox Shox Factory Team), onun hemen arkasından Dan Atherton (GBR – Animal Commencal) birbiri ardına ikinci sıraya oturdular. Onları birer sıra arkaya Nathan Rennie (AUS – Kenda Morewood) ittirdi, Cameron Cole (NZL – Maxxis/Rocky Mountain) 3:53.20 ile birincilik koltuğuna oturdu. 11. sırada çıkış alan Sam Hill bu yıl ilk defa Specialized takımında yarışıyor. Sıralama turlarında sekizinci dereceyi yaptıktan sonra asil yarışta parkurun en dik rotasını seçerek Cole’un derecesini 3 saniyeden fazla geçti ve liderlik koltuğuna oturdu. Haliyle Hill’in bu rotayı sağ salim inmesini fırsat bilenler onu takip etmekte gecikmediler, Gee Atherton aynı yoldan inerek hemen Hill’in ardında sıralandı. Son olarak çıkan 4 kişi arasında üçü de Hill’in derecesini geçmeyi başardılar ve gerçekten şahâne inişler sergilediler. Steve Peat Hill’in yaklaşık 1 saniye önünde bitirirken inişi, “kendi sahasında” yarışmayı fırsatı bilen gecen yılın dünya şampiyonu Greg Minnaar Peat’in neredeyse 7 saniye önünde bitiş çizgisini geçti. Böyle bir süre bu yarışta olağanüstü bir fark haliyle. Son olarak çıkış alan Avustralyalı Mick Hannah da 3:45.69’luk zamanıyla ikinci sıraya yerleşti.

1) Greg MINNAAR (RSA – Santa Cruz Syndicate) 3:43.00
2) Mick HANNAH (AUS – GT Bicycles) 3:45.70
3) Steve PEAT (GBR – Santa Cruz Syndicate) 3:49.20
4) Sam HILL (AUS – Monster Energy/Specialized) 3:50.20
5) Gee ATHERTON (GBR – Animal Commencal) 3:52.00
6) Cameron COLE (NZL – Maxxis/Rocky Mountain) 3:53.20
7) Justin LEOV (NZL – Trek World Racing) 3:54.00
8) Jared GRAVES (AUS – Yeti Fox Shox Factory) 3:54.30
9) Marc BEAUMONT (GBR – GT Bicycles) 3:54.80
10) Julien CAMELLINI (FRA – Chain Reaction/Intense) 3:54.90
11) Nathan RENNIE (AUS – Kenda Morewood) 3:55.00
12) Duncan RIFFLE (USA – Duncan Riffle Racing) 3:55.30
13) Dan ATHERTON (GBR – Animal Commencal) 3:55.50
14) Andrew NEETHLING (RSA – Trek World Racing) 3:55.70
15) Ivan OULEGO (ESP) 3:55.70

4X

Kadınlar

Kadınlar 4X finali enteresan sahneler sonucu oluşan bir dörtlü arasında geçti. 820m’lik ve nispeten geniş olması nedeniyle yüksek hızlara imkân tanıyan parkurda yarı finalde Çek Jana Horakova yarışı zinciri kopmuş bir halde bitirirken favorilerden Jill Kintner diğer Çek sporcu Romana Labounkova tarafından pist dışına „gönderildi“. Final koşusu iki Çek sporcu ile geçen yılın dünya şampiyonu ve yarışın favorisi Hollandalı Anneke Beerten ile İngiliz Fionn Griffiths arasındaydı. Anneke Beerten ilk virajda öne geçmesiyle birlikte rahat bir yarış çıkararak birinci oldu.

1) Anneke Beerten NED
2) Fionn Griffiths GBR
3) Romana Labounkova CZE
4) Jana Horakova CZE
5) Jill Kintner USA
6) Emmeline Ragot FRA
7) Melissa Buhl USA
8) Helene Valerie Fruhwirth AUT

Erkekler

Kadınlarda sonuçları görenler Emmeline Ragot ya da Melissa Buhl gibi iniş yarışında da listeye giren isimleri fark etmişlerdir. Erkeklerde de Jared Graves, Cedric Gracia ve Dan Atherton hem iniş, hem dörtlü kros yarışlarına katılan isimlerin başında geliyorlardı.

Oldukça heyecanlı geçen çeyrek finallerin ardından Cedric Gracia, Roger Rinderknecht, Jared Graves ve Romain Saladini’den oluşan dörtlü birinci yarı finali koştular. Haliyle bu kadroyla final gibi bir yarış oldu. Jared Graves daha baştan öne çıktı, Gracia düşerek yarış dışı kaldı, Graves’in ardından salise farkıyla Rinderknecht finale kaldı. İkinci yarı finalde Michael Prokop, Rafael Alvarez de Lara, Johannes Fischbach ve Scott Beaumont yarıştılar. Prokop ve Alvarez de Lara finale kaldılar.

Finalde Çek Michael Prokop, İspanyol Rafael Alvarez de Lara, İsviçreli Roger Rinderknecht ve Avustralyalı Jared Graves vardı. Çıkıştan itibaren Graves öne çıktı ve hiç tehlikeye düşmeden birinciliği aldı. İkinci Prokop, üçüncü ise Alvarez de Lara oldular.

XCO

Kadınlar

Kadınlarda güçlü olmasına rağmen bu derece iyi bir sonuç alacağı beklenmeyen Avusturyalı Elisabeth Osl yarışı başından sonuna kadar önde götürerek birinci olmayı başardı ve hem sezonun ilk yarışını, hem de kendisinin ilk dünya kupası birinciliğini aldı. Alman Sabine Spitz (mide sorunları nedeniyle 11. oldu) ile aynı takımda (Central Ghost) yarışan Osl daha çıkışta atağa kalkarak ilk patikaya önde ulaştı ve 5 turluk yarışta bir daha da birinciliği elden bırakmadı. İlk turu 19:39’da geçtikten sonra diğer turları da 20 dakika civarında dönen Osl’ın ardından Rus Irina Kalentieva (Topeak Ergon) ikinci, Norveçli Lene Byberg (Specialized Factory Racing) üçüncü oldular.

Elisabeth Osl
       Elisabeth Osl

Fullana-Kalentieva-Osl-Byberg-McConneloug
       Fullana-Kalentieva-Osl-Byberg-McConneloug

1) Elisabeth Osl (AUT) 1:40:50sec
2) Irina Kalentieva (RUS) +2:07
3) Lene Byberg (NOR) + 2:46
4) Margarita Fullana (ESP) + 3:58
5) Mary McConneloug (USA) + 4:24
6) Willow Koerber (USA) + 4:55
7) Katrin Leumann (SUI) + 5:11
8) Heather Irmiger (USA) + 5:35
9) Petra Henzi (SUI) + 5:56
10) Janka Stevkova (SVK) + 6:07

Erkekler

Erkeklerde İspanyol Jose Hermida (Multivan Merida) bu sezonun ilk yarışını alan isim oldu. Yarışın başından itibaren Hermida ile İsviçreli Christoph Sauser (Specialized Factory Racing), Güney Afrikalı Burry Stander (Specialized Factory Racing), İsviçreli Nino Schurter (Scott Swisspower) ve İspanyol Julien Absalon’dan (Orbea) oluşan 5 kişilik bir grup öne çıktı. Hermida altıncı turla birlikte Absalon ve Stander’i de beraberinde çekerek bu gruptan kopmayı başardı. Son turda da temposunu düşürmeyen İspanyol bisikletçi 1 saat 55 dakikalık zamanı ile iki yıllık bir aradan sonra ilk defa bir dünya kupası yarışını kazandı. Julien Absalon Hermida’nın yarım dakika arkasından, Burry Stander ise 52 saniye farkla bitişe geldiler. Son turda atağa kalkan Alman bisikletçi Wolfram Kurschat ilk üçün arkasındaki sıralamayı son çıkışta Schurter ve Sauser’i yakalayıp geçerek değiştirir gibi oldu, fakat akabindeki inişte Sauser 5 saniye ile dördüncülüğü kurtarmayı başardı. Bu arada üçüncü olan Burry Stander’in U23 kategorisinde birinci olduğunu ekleyelim.

       

Hermida
       Hermida

1) Jose Hermida (ESP) 1:55:03sec
2) Julien Absalon (FRA) + 32
3) Burry Stander (RSA) + 52
4) Christoph Sauser (SUI) + 1:17
5) Wolfram Kurschat (GER) + 120
6) Nino Schurter (SUI) + 2:01
7) Jean-Christophe Peraud (FRA) + 3:40
8) Lukas Fluckiger (SUI) + 3:56
9) Roel Paulissen (BEL) 4:19
10) Mathias Fluckiger (SUI) + 4:30

Sauser-Absalon-Hermida-Stander-Kurschat
       Sauser-Absalon-Hermida-Stander-Kurschat

Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası serisinin bundan sonraki ayağı Nisan’ın son haftasında Almanya/Offenburg’daki XCO yarışları ile düzenlenecek. Biz de MTBTR olarak sizlere bu yarışları yerinden aktaracağız.

Fotoğraflar: Armin Küstenbrück / BSN, Multivan Merida

 

  Bu haber 3434 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015