Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu -2. Etap-

45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu -2. Etap-

Cumhurbaşkanlığı'nda İkinci Etap David Garcia'nın

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 13.4.2009
Cumhurbaşkanlığı Turu’nun 132.5km’lik ikinci etabı bugün İzmir-Kuşadası arasında koşuldu. Son derece güzel bir havada koşulan yarışı Xacebo Galicia takımından geçen yılki tur şampiyonu İspanyol David Garcia 3" farkla aldı. Peloton André Schulze (PSK Whirlpool) liderliğinde bitişi geçti, Sebastian Siedler (Vorarlberg-Corratec) etabı üçüncü bitirdi.

Bu sonuçlarla İtalyan Mauro Finetto (CSF Group Navigare) Sarı Mayo'yu taşımaya devam edecek. Genel sıralamada Finetto’nun 6" arkasında Arjantinli takım arkadaşı Mauro Richeze geliyor, üçüncü sıraya ise bugünkü birinciliği ile Finetto’nun 8" gerisinde David Garcia yerleşti.

Yarışta ilk ciddî kopma denemesini bitişe 73km kala genel sıralama için bir ümidi olmayan Milram takımından Markus Fothen’den izledik, ama 3km içinde Fothen tekrar pelotona girdi. Bunu takiben 5 kilometre içinde birkaç atak girişimi olduysa da başarısızlıkla sonuçlandılar.

İlk başarılı kopuşta bitişe 68 kilometre kala Avusturyalı Stefan Rucher (Elk Haus), İspanyol Sergio Munoz Dominguez (Contentpolis - Ampo) ve Josef Benetseder (Vorarlberg – Corratec) üçlüsü atağa kalkıp farkı 12 saniyeye kadar çıkardılar. Bu üçlüye İtalyan Diego Caccia (Barloworld-Bianchi), Alman Artur Gajek (Milram) ve İtalyan Davide Ricci Bitti de (ISD) dâhil olunca yarışın büyük kısmına hâkim olacak altılı grup tamamlanmış oldu.

Bitişe 60 kilometre kala bu altı bisikletçi ile peloton arasındaki fark 1 dakikayı geçti ve birden artmaya başladı. Öyle ki 58km kala fark 2 dakika sınırını, 55km kala da 3 dakika sınırını geçmişti. 78.5’uncu kilometredeki atak puanlarını bu altılı gruptan Rucher, Dominguez ve Ricci Bitti üçlüsü bu sırayla topladılar.

Yarışın bitişine 52km kala fark 3:30'a ulaşmıştı, 48km kala 3:48 civarında sabit bir seviyede bulunuyordu. Yol bisikletçiliğinde ortalama kural kabul edilen „peloton ile atakçılar arasındaki 1 dakika farkı kapamak 10km’ye malolur“ düsturunca üç aşağı beş yukarı artık pelotonun da uyanması gerektiğini, aksi takdirde etabı bu altılı grubun koparabileceğini düşünüyorduk ki hakikaten bir hareketlenme başladı. Rabobank’ın lokomotifliğinde ana grup 41km kala farkı 3 dakikanın altına, 35km kala da 2 dakikanın altına indirdi. Böylece bu aşamadan sonra zaten öndeki gruptan bir birincilik çıkmayacağı da belli oldu.

Etabın bundan sonraki kısmında öndeki altılının dağılımını ve pelotonun kopanları sırasıyla yutmasını izledik. Bitişe 22 km kala farkın 1:00'ın altına inmesinin ardından 16km kala altılı grup ikiye bölündü, üç kişi (Ricci Bitti, Caccia ve Gajek) koparak atağa kalktılar. Bu üçlü biraz uğraştı, didindi, bitişe 12km kala altılıdan geri kalan üçlü pelotona karışırken öndeki üçlü ile ana grup arası tekrar 45 saniyeye kadar çıkmıştı. Lâkin peloton olayı biraz daha ciddiye alınca 10km kala 30" olan fark bir kilometre içinde 14" e düştü. Milramlı Artur Gajek’in pes etmeme inadı ve mücadele azmi 9km kala kendi üçlüsünden de kopup tek başına bir atak girişimine yol açtı, 8km kalaki inişte Gajek ve peloton arası 10 saniyeydi, 7km kala, inisin bitişinde Gajek de en sonunda teslim bayrağını çekti.

Bitişe 6.000m levhası geçilmişti ki Ukraynalı Volodymyr Zagorodny (Lampre) ve Avusturyalı Stefan Denifl (Elk Haus) kısa bir kopma denemesinde bulundular, fakat Milram’ın başını çektiği peloton bırakmadı.

Kuşadası'ndan önceki son yokuşta, finişe 3 km kala Xacobeo Galicia sporcusu ve geçen yılın şampiyonu Garcia Dapena atakla öne geçti. Ana grup kendisini yakalayıp rahatladığında Dapena müthiş bir zamanlama ve taktik zekayla yokuşun bitmesine az kala tekrar atağa kalktı. Yokuşun zirvesini grubun biraz önünde geçen geçen 1 sırt numaralı İspanyol şampiyon yokuş aşağı müthiş bir tempoyla şehre girerek ana grubun önünde 3sa24:11" ile etabı kazandı. Etap ikinciliğini PSK Whirlpool'dan Alman Andre Schulze, üçüncülüğü ise Vorarlberg Corratec'ten yine Alman Sebastian Siedler kazandılar

Etabın genel sonuç özeti ile genel sıralamanın durumuna buradan ulaşabilirsiniz. Yarışın yarınki Kuşadası – Bodrum etabı 166.1km. Etabı ilginç kılan özellik bizce 117.5.km’de turun ilk tırmanma puanları dağıtılacak olması.

GENEL KLASMAN (2. Etap):

  • 1.FINETTO Mauro CSF...6h59'18"
  • 2.RICHEZE Mauro Abel CSF...06"
  • 3.GARCIA DAPENA David XGZ...08"
  • 4.MARZOLI Ruggero ASA ITA ..."'
  • 5.DONATI Alessandro ASA..." 12"
  • 6.LOOSLI David LAM..."
  • 7.MILAN JIMENEZ Diego ASA..."'
  • 8.BENITEZ ROMAN Alberto FUJ...."'
  • 9.BENITEZ POMARES Javier MCO...""
  • 10.JACOBS Pieter SIL...""
 

  Bu haber 3072 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015