Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Eylül . 2020  
45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu -4. Etap-

45. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu -4. Etap-

Dapena'nın Taktiği Loosli'ye Yaradı

Sarper Günsal   mtbtr.com © 15.4.2009
45. Cumhurbaşkanlığı Turu bugün Bodrum-Marmaris etabıyla tam yarı yola geldi. Bugünkü 4. Etap tüm klasmanları değiştirirken Sarı Mayo Lampre sporcusu İsviçreli David Loosli'ye geçti. Sakar Geçiti inişinde meydana gelen kazada en az 3 sporcu yarış dışı kaldı.

Bodrum'dan 166.9 km'lik etap için yola çıkan sporcular ilk yarım saat içinde yağmurla tanıştılar. Bir saatin sonunda Tuzabat yokuşunda ön tarafta Xacobeo Galicia'nın iki sporcusunun da bulunduğu bir kaçış oluştu. G. Cesar Veloso ve G. Rabunal Rios'a Barloworld'den Gianpaolo Cheula da katıldı. Buradaki yokuş primini Rabunal Rios kazandı. Fark yokuş sonrası 39" a kadar çıktı. 70. km'de fark 2:22" ye çıktı. Bu noktada Cesar Veloso (XGZ) fiktif Sarı Mayo pozisyonundaydı. CSF Group Navigare Mauro Finetto'nun GK liderliğini korumak için ana grubun temposunu artırıp farkı azaltınca Cesar Veloso kaçıştaki pozisyonunu bıraktı ve önde Cheula ile Rabunal Rios kaldılar. Bu arada Silence Lotto ve Quick Step de birer öncü gücü kaçışa sokmak için gönderdi ve finişe 61 km kala önde Cheula (BAR), Rabunal Rios (XGZ), Mauro Facci (QST) ve Olivier Kaisen (SIL)'den oluşan dörtlü bir grup kaldı. Muğla sprint puanlarını Cheula kazandı.

 4. Etap Kürsü
        4. Etap Kürsü

 4. Etap Sarı Mayo
        4. Etap Sarı Mayo

Grubun ön tarafında Acqua Sapone'nin CSF'e yardım ettiği görüldü. Son 50 km'ye girilirken fark 50" idi. 47 km Xacobeo Galicia'nın tetiklediği bir kaçış yaşandı. Aralarında David Garcia Dapena ve Cesar Veloso'nun da olduğu kaçaklara CSF'den Sarı Mayo Finetto son anda katıldı. Böylece 10'lu bir grup öndeki kaçaklara yaklaşmaya başladı. Finişe 38 km kala bu 10'lu grup kaçaklarla birleştiğinde ana grup sadece 28" gerideydi. Bu andan sonra meşhur Sakar Geçiti inilmeye başlandı. Yağmur, kötü zemin ve sporcuların hırsı bir araya gelince kaza kaçınılmazdı. Nitekim daha sonra Simone Ponzi (LAM), Dmytro Grabovsky (ISD) ve Giovanni Scognamiglio (BAR)'nun yarış dışı kalarak hastaneye götürüldükleri öğrenildi. Bu riskli inişte Sarı Mayo'yu ekarte eden ekibin içinde GK'da önde yer alan Garcia Dapena ve Cesar Veloso ile beraber David Malacarne (QST) ve Pieter Jacobs (SIL) da dikkat çekiyorlardı. 24 km kala bu grupla Finetto'nun grubu arasındaki fark 52" ye çıkmıştı. GK'da önlerde yer alan Daryl Impey (BAR) ve David Loosli (LAM) de ön tarafa yetiştiler. CSF Navigare takımının çoğunlukla sprinterlerden oluşan takımı liderlerini korumayı başaramıyorlardı.

Kaza
       Kaza

Yarışın bitimine 13 km kaldığında ön tarafta 3 Xacobeo Galicia sporcusunun olduğunu görmek (Rabunal Rios'la beraber) takımın etabı aynı geçen seneki gibi GK'ı dağıtmak için kullanacaklarını bizlere düşündürmeye başlamıştı ki David Garcia Dapena atak yapan David Malacarne'ye katıldı, onu geçerek atağı devam ettirdi. Yokuş bittiğinde Garcia Dapena 10" avantaj yakalamıştı. Finişe 5 km kala kendisine Marcus Fothen (MRM) yetişti. İkiliyle arkadaki grubun arası 13" idi.

Kaza
       Kaza

Bu durumda mantıklı olan ikisinin beraber çalışması, arka gruba yakalanmadan finişe gelmeleri, daha iyi bir sprinter ve GK'da çok gerilerde olan Fothen etabı kazanırken Dapena'nın Sarı Mayo'yu almasıydı. Müthiş bir taktisyen olduğunu gösteren David Garcia yarışı kendine getirmişti. Ama maalesef sert sol virajda ıslak yol çizgilerinin iyice kayganlaşacağını düşünemedi, kaydı düştü, Fothen de arkasından... Garcia Dapena hemen kalkıp tekrar yola koyuldu ama arka grup kendilerine yetişti. Müthiş plan ne yazık ki başarılamadı.

Kaza
       Kaza

Ön grup Marmaris'e toplu olarak girdi. Sprinti Impey, David Loosli ve David Malacarne kovaladılar, Güney Afrikalı Daryl Impey 4sa07:17"de kazandı, ikinci David Malacarne (QST), üçüncü de David Loosli (LAM) oldu. Bonus saniyelerle birlikte hesap yapılınca GK'da Lampre'den David Loosli öne geçerken, Daryl Impey ikinci, Pieter Jacobs üçüncü, tüm planı kurup uygulayan ama düşen David Garcia Dapena da dördüncülüğe yerleştiler. İlk dört sporcu beş saniye içinde yer alıyorlar ve yarınki Marmaris-Fethiye etabında çok müthiş bir Genel Klasman mücadelesi bizi bekliyor. Öte yandan avid Loosli Yeşil Mayo'yu da eline geçirirken Kırmızı Mayo yokuş primlerini toplayan Xacobeo Galicia sporcusu Gonzalo Rabunal Rios oldu.

Çoğu Sakar Geiti'ndeki kazada olmak üzere 15 sporcu bu etapta yarış dışı kladılar. Bunların arasında ünlü GÜney Afrikalı Robert Hunter (BAR) ve geçen yılın Kırmızı Mayo galibi Alberto Benitez Roman (FUJ) da bulunuyor.

GENEL KLASMAN (4. ETAP)

 • 1 David Loosli-Lampre...15sa30'47"
 • 2 Daryl Impey-Barloworld...0.02"
 • 3 Davide Malacarne-Quick Step...0.03"
 • 4 Pieter Jacobs-Silence-Lotto...0.04"
 • 5 David Garcia-Dapena Xacobeo Galicia...0.05"
 • 6 Alessandro Donati-Acqua & Sapone...0.07"
 • 7 Gustavo César Veloso-Xacobeo Galicia...0.12"
 • 8 Ruggero Marzoli-Acqua & Sapone...1.47"
 • 9 Diego Milan Jimenez-Acqua & Sapone...1.48"
 • 10 Paul Voss-Milram...""
 • 11 Mauro Finetto-CSF Group - Navigare...1.54"

Detaylı sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3322 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015