Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Sea Otter Classic İzlenimleri 1 - Marin - Mavic

Sea Otter Classic İzlenimleri 1 - Marin - Mavic

Sea Otter Classic'de Marin ve Mavic

Mustafa Özyılmaz   mtbtr.com © 17.4.2009
Bir festival düşünün ki içinde her türden bisiklete dair yarışma ve aktivite olsun. Bir organizasyon düşün ki gittiğinizde popüler tüm bisiklet üreticilerinin ürünlerini sergilediği bir çadırı olsun. Güvenerek, severek aldığınız tüm bisiklet parçalarının arkasında durduğunu gösteren onlara bedava bakım-onarım yapan pit-stoplar olsun. Ailecek gelebileceğiniz, çocuğunuzu oyun alanına bırakabileceğiniz, o oyunlar oynarken bisiklet turlarına katılabileceğiniz dolu dolu bir 4 gün düşünün...

       

İşte Sea Otter Classic'in çok kaba bir özeti. Elbette bu büyük festival ile ilgili anlatılacak çok şey var. İlerleyen yazılarımızda festivalin çok değişik noktalarınada değineceğiz ancak şimdilik sizleri festivalin fuar kısmına, yani yep yeni ürünlere doğru götürmek istiyoruz.

Bu arada hemen belirtelim Sea Otter Classic'de ilk gün yarış olmuyor. Firmalar gelip çadırlarını açıyor ve ürünlerini sunmaya başlıyor. Bir nevi ısınma dönemi diyebiliriz. Gelen tüm katılımcılar zorlu bir yarış koşuşturmacası öncesi rahat rahat fuarı gezebiliyorlar.

Bizde kendimizi hemen fuar alanına attık ve ilk olarak Marin Bikes'ın çadırını ziyaret ettik. 2009 modellerine genel bir bakış attık.

Marin

Genelde dikkatimizi çeken modeller CRX Team ve Mount Vision Quad modelleri oldu. Bunların yanında Scandium ile kuvvenlendirilmiş bir kadroya sahip modeller de ilgi çekiciydi. Bu bisikletler hakkında geniş çaplı incelemelerimizi Eurobike çerçevesinde sizlere sunmuştuk. Bu linkten Marin'in ürünleri hakkında bol miktarda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 Marin CRX Team
        Marin CRX Team

Eurobike bilgilerine ek olarak Mark'ın bizlere ilettiği bazı bilgileri paylaşmak istiyorum. Mark, Mount Vision Quad modelinin geçen süre içerisinde Marin'in en çok satan bisikleti olduğunu ve özellikle İngiltere'de bu modelin çok tutulduğunu söyledi. Ayrıca bu modelin özellikle çamurda kullanım için özelleştirildiğini belirtti. Arka tekerlek ile kadro arasındaki açıklık arttırılarak bisikletin her şarta yoluna devam etmesi sağlanmış. Bunlara ek olarak alt çeki borusunuun kaldırılması ile birlikte zincir sıkışması, zincirin çeki borusuna çarpması gibi sorunlar ortadan kaldırılmış.

 Marin Mount Vision
        Marin Mount Vision

Ve geldik Marin'in yep yeni bir modeline. Marin, 2010 downhill modelini ilk kez Sea Otter da görücüye çıkarttı. Tahminen 2009 un Ekim - Kasım aylarında piyasada olacak olan Quad DH modelini sıcağı sıcağına inceleme imkanı bulduk.

 Marin Quad DH
        Marin Quad DH

Bir önceki yıla göre downhill kadrosu üzerinde bir çok değişiklikler yapılmış. Yine 4 pivotlu tasarıma devam edilirken eklem yerlerinin genişliği biraz daha daraltılmış. Bu sayede düşüş anlarında yaşanabilecek olası diz yaralanmaları aza indirilmiş. Bu amaca yönelik başka bir tasarım detayı da eklem yerlerinde vidaların içe gömük bir şekilde üretilmiş olması.

 Marin Quad DH
        Marin Quad DH

Bisikletin arka bölümünde teker ile kadro arasındaki boşluk biraz daha arttırılarak her şartta bisikletin akıcılığını koruması sağlanmış. Ön tarafta ise furş yatağında artık görmeye alıştığımız boğaz bağlantı noktasında dar, amortisör köprü bağlantı kısmında geniş yapı ile bisikletin esnemezliğine katkıda bulunnulmuş.

 Marin Quad DH
        Marin Quad DH

Marin'e olan ziyaretimizden sonra fuarda ilerlemeye devam ediyoruz. Şimdi de bisiklet dünyasının en ünlü jant markalarından biri olan Mavic'in çadırındayız.

Mavic

Festival kavramının içinde firmalar bir taş ile adeta kuş sürüsü vuruyorlar. Firmalar bu tip organizasyonlarda açtıkları çadırlar ile hem marka sporcularına destek veriyorlar, hem yeni ürünlerini sergileme fırsatı buluyorlar hem de ürünlerini satın alan insanlara bedava tamir ve bakım desteği vererek kullanıcılarının gönlünü kazanıyorlar.

Mavic de elbette bu firmalardan biri. Çadıra adımımızı attığımız andan itibaren gayet sıcak bir karşılama ile birlikte sohbete başlıyoruz. Mavic'in oradaki en tecrübeli yetkilisi Ben, bize yeni SLR ve DeeMax modellerindeki yenilikleri anlatmaya başlıyor.

 Yeni Crossmax SLR
        Yeni Crossmax SLR

Yeni SLR'a baktığımızda tel başlarının arasındaki bölgelerin bir miktar traşlandığını görüyoruz. Bu sayede jant tarafında 50 gram kadar bir hafiflik sağlanmış. Ancak geçen yılki model ile bu yıl ki model arasında çok az bir ağırlık farkı görüyoruz. Bunun nedeni göbek tarafında yapılan bir yenilik. Bu yıl itibariyle artık SLR jantınızı sokma milli amortisörler ile birlikte kullanabileceksiniz. Normal mandallı sistemi söküp kapakları iki taraftan çıkarttığınızda sistem 15mm sokma milli amortisörler için uygun hale geliyor. Elbette bu tasarımı hayata geçirebilmek için göbek biraz daha büyük tasarlanmış ki bu da ek ağırlık getiriyor. Kısacası bir taraftan hafifletilen jant bir tarafta ağırlaştırılmış olduğundan önceki yıla göre pek fazla hafiflik göremiyorsunuz.

 Ben Crossmax SL
        Ben Crossmax SL'e bakım yapıyor.

Bu arada Ben, bisikletimde Crossmax SL jantlar kullandığımı görüyor ve herhangi bir problemi olup olmadığını soruyor. Bende göbek değişiminden sonra arka tarafın oldukça hantallaştığından bahsediyorum. Hemen alıyor jantlarımı ve başlıyor bakıma. Yep yeni bir body takıyor, tırnakları değiştiriyor bir güzel jant ayarı yapıp hemen teslim ediyor. Ardından downhill/freeride için dizayn edilmiş DeeMax modelindeki yenilikleri anlatmaya başlıyor.

Mavic Deemax
       Mavic Deemax

DeeMax geniş çaplı lastiklerin rahatlıkla oturabilmesi için oldukça geniş bir jant tasarımına sahip. En büyük yenilik ise göbek tarafında. Tamamen yeni tasarlanmış arka göbek 4 adet tırnağa sahip ve bu tırnaklar 2 li gruplar halinde sırayla çalışacak şekilde yerleştirilmiş. Bunun anlamı çok kısa pedal aralıklarıyla sisteme güç uygulayabiliyorsunuz. Özellikle dönüşlerde pedalı geriye çevirip yeniden ileri çevirmek istediğinizde daha kısa tetiklemeler uygulayabiliyorsunuz. Eminim downhill ve freeride severler bu özelliklere bayılacaktırlar.

Bir sonraki yazımızda sizlerle Specialized'ın 2010 yeniliklerini ve Trek'in en son yeniliklerini sizlerle paylaşacağız. Her zaman en güncel haberlerin yer aldığı MTBTR'den gözünüzü ayırmamanızı tavsiye ederiz.

Fotoğraf Albümü

Marin Bikes fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Festivalin resmi web sitesi : www.seaotterclassic.com

 

  Bu haber 5656 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015