Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Sea Otter Classic İzlenimleri 2 - Trek-Specialized

Sea Otter Classic İzlenimleri 2 - Trek-Specialized

Sea Otter Classic'de Specialized ve Trek

Mustafa Özyılmaz   mtbtr.com © 19.4.2009

Specialized 2010

Sea Otter Classic'deki marka ziyaretlerimize Specialized ile devam ediyoruz.

Specialized Sea Otter Classic'de oldukça aktif bir rol edinmiş. Genelde markalar 1 çadırlık bir alana yerleşmiş iken Specialized 4 ayrı yerde faaliyet gösteriyor.

Bir çadırda 2010 modellerini sergilerken, bir diğerinde kıyafetlerini, bir başkasında ise hali hazırdaki bisiklet modellerini sergiliyorlar. 4. çadır ise tüm bisiklet severlere hizmet veriyor. Bu çadır bisiklet park alanı olarak kullanılıyor. Bisikletiniz ile festivale gelmiş ve fuarı dolaşırken bisikletinizin size yük olmasını istemiyorsanız buraya güven içerisinde bisikletinizi park edip festivalin keyfini sürebiliyorsunuz.

Bizim ilk durak noktamız 2010 yeniliklerinin olduğu çadır elbette. Marka sorumlusu Nick Sims bizlere en son yenilikleri anlatmaya başlıyor.

 Specialized S-works
        Specialized S-works

İşte karşınızda 29" tekerleklere sahip karbon S-works. Dünyada artmakta olan 29" modasına Specialized da katılıyor.

 Specialized S-works Carbon HT 29"
        Specialized S-works Carbon HT 29"

Bisikletin tasarımında sıradan bisiklete göre göze çarpan iki nokta var. Birincisi aynakolun takıldığı orta göbek kısmında. Artık yavaş yavaş üreticiler bir çoğumuzun kullandığı yivli yani yuvalı orta göbek tasarımından vazgeçiyorlar. Bunun yerine orta göbeğin rolünü kadro üstlenmeye başlıyor.

Specialized S-works carbon 2010 HT modelinde yeni orta göbek teknolojisi olan BB30 sistemini kullanmış. Bu sistemde orta göbek tamamen bisikletin içine gömülüyor. Her iki taraftan rulmanları kadronun içine yerleştiriyorsunuz ve aynakolun vidalarını sıkıyorsunuz o kadar.

Bir diğer göze çarpan nokta da furş yatağı kısmında. Marin'in yeni downhill kadrosunu sizlere tanıtırken anlattığımız farklı çaplardaki furş tasarımı bu kadroda da var.

 Specialized S-works Carbon HT
        Specialized S-works Carbon HT

Bu yep yeni bisikleti sıcağı sıcağına test etme imkanı bulduk. Nick uygun pedalları takıp bisikletin tüm ayarlarını bana uyacak şekilde kendi bisikletimden elinde metre ile ölçerek ayarladı. Bu sayede ayar sorunundan oluşabilecek tüm rahatsızlıkları ortadan kaldırmış olduk. Elbette bu da gerçek bir karşılaştırma yapabilmemizi sağlıyor.

6 yıl boyunca aktif olarak hem yarışlarda hem turlarda 26" teker çapına sahip bisikletler kullanmış biri olarak aslında bu benim ilk 29" testim oldu.

Specialized çadırının hemen ardındaki freeride tarzı hazırlanmış, teknik bölgeler olan, rampalar olan bisiklet test parkurunda bisikleti deneme imkanım oldu.

Öncelikle şunu söylemeliyim ki bisikletin esnemezliği oldukça yüksek seviyelerde. Elbette burada kadro teknolojisi ve yapılan iyileştirmeler büyük rol oynuyor.

Bisiklet düz yolda 29" tekere sahip olmanın avantajını fazlasıyla hissetiriyor. Büyük teker çapı sayesinde 26" bisikletten daha yüksek bir hıza ulaşıp bu hızı korumanız mümkün oluyor.

Araziye geldiğimizde ise 29" çapın avantajı her türlü kayayı, büyük engelleri rahatlıkla aşabilmek olarak ortaya çıkıyor. 26" bisiklet ile takılma hissi aldığım parkurun bir çok yerinde 29" ile çok rahat neredeyse hissetmeden geçebildim.

Specialized S-works 2010 29" modelinde gözlemlediğim bir güzel noktada tekerlerin yere temas yüzeyi daha fazla olduğundan dönüşlerde bisikleti normaldan çok daha fazla yatırabiliyorsunuz ki bu da dönüş kabiliyetinizi oldukça arttırıyor.

Sırada Specialized Epic 29" var. Artık Epic'de 29" tekerlerle boy gösteriyor. Yukarıda bahsettiğimiz yenilikleri Epic de içinde barındırıyor üzerine çift süspansiyonun keyfini kullanıcılarına sunuyor.

 Specialized Epic
        Specialized Epic

Epic 29" modelini test parkurunda sürdüğümüzde elbette çift amortisörün faydasını hemen görüyorsunuz. Artık bu faydanın üzerine bir de 29" olmasının verdiği avantajlarda gelince sürüş daha da keyifli oluyor. Artık yukarı doğru basamakları çok rahat tırmanabiliyorsunuz, sıra sıra dizilmiş ağaç gövdeleri üzerinden en konforlu şekilde geçebiliyorsunuz.

 Specialized Epic 29"
        Specialized Epic 29"

Specialized'ın modellerinin 2009 Ekim ayından itibaren çıkacağınıda belirtelim.

Fotoğraf Albümleri

Specialized çadırında çektiğimiz fotoğraflara buradan ulaşabilirsiniz.

Trek çadırında çektiğimiz fotoğraflara ise buradan ulaşabilirsiniz.

Trek

Trek'in çadırına geldiğimizde Trek'in sponsor olduğu sporcularının bisikletleri bizi karşılıyor. Sea Otter'da yarışacak tüm sporcularının bisikletlerini burada incelemek mümkün.

Bisikletler elbete Trek'in en son teknolojisine sahip. İlk olarak Fluckiger'in bisikletine yakından baktık.

 Trek OCLV
        Trek OCLV

Trek kadro üretiminde OCLV teknolojisine devam ediyor. Bu teknoloji ek olarak TREK'de de aynakol göbeği ve furş yatağı kısmında yenilikler görüyoruz.

Trek bu alanlarda ciddi bir yeniliğe gitmiş. Furş yatağına baktığımızda kadronun kendisinin furş yatağı gibi davrandığını ve sistemin tamamen içeri gömülü olduğunu görüyoruz. Dışarıdan yalnızca rulmanları kadroya oturtmanız ve üst kapağı sıkmanız yeterli.

 Trek OCLV Hardtrail
        Trek OCLV Hardtrail

Aynı şekilde aynakol göbeğinde de TREK BB90 teknolojisini kullanıyor. Kadroya yalnızca rulmanları yerleştirmeniz yeterli. Herhangi bir yivli sistem yok. Rulmanları koyup aynakolu monte ediyorsunuz o kadar.

Çift amortisörlü modele baktığımızda OCLV teknolojisi ile birlikte arka çatalda verimliliği arttırabilmek için alt çeki borusunun direk amortisörün alt kısmına bağlandığını görüyoruz. Arka amortisörün üst bağlantı noktasında da güç tek parçadan oluşan bir parça ile aktarılıyor.

 Trek OCLV çift süspansiyon
        Trek OCLV çift süspansiyon

Trek'in çadırında aynı zamanda downhill bisikletlerine de yakından bakma imkanı bulduk. İşte Tracy Moseley'in yarışlarda kullandığı bisikleti.

 Trek Downhill
        Trek Downhill

       

 

  Bu haber 7367 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015