Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
20 . Eylül . 2020  
Almanya'da UCI Dünya Kupası 2. Ayak

Almanya'da UCI Dünya Kupası 2. Ayak

2009 Nissan UCI Dünya Kupası Offenburg'da

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 25.4.2009
Almanya/Offenburg’da Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ikinci ayağı bugün XCO kategorisinde koşulan gençler yarışları ile başladı. (Yarış hakkında malûmat “Yarışlar Başlamadan” başlığı altında en sonda.)

Gençler Yarışları

1. Gün Fotoğraf Albümü

Gençler yarışının fotoğraf albümüne buradan ulaşabilirsiniz.

Kızların erkeklerden iki dakika sonra çıkış aldığı (ve bu yüzden yarış esnasında iki grubun birbirine karıştığı yarışta) 5.1 kilometrelik parkuru genç erkekler 5 tur, genç kızlar 3 tur koştular. Kızlarda favori kabul edilen Alman Mona Eiberweiser birinci oldu. 1991 doğumlu bu sporcu bir süredir sürekli yarış kazanıyor, ismini kesinlikle önümüzdeki yıllarda daha sık duyacağız. Almanya’da Spitz’in halefi olmaya aday bir sporcu. İkinciliği Eiberweiser’in 1 dakika 45 saniye gerisinde İsviçreli Michelle Hediger, üçüncülüğü ise birincden iki dakikadan fazla arayla gene İsviçreli Vania Schumacher aldılar.

Hediger, Eiberweiser, Schumacher
       Hediger, Eiberweiser, Schumacher

Genç erkeklerde oldukça çekişmeli bir yarış seyrettik. Lâkin kızlarda birinciliği alan Almanlar burada İtalyan bisikletçilerin ezici üstünlüğüne yenildiler. Güney Tirol bölgesinden İtalyan sporcu Gerhard Kerschbaumer 1:25:47 ile birinci oldu, ikinci onun takım arkadaşı Luca Braidot. Üçüncü sırada ise Alman sporcu Marcus Schulte-Luenzum var.

Braidot, Kerschbaumer, Schulte-Luenzum
       Braidot, Kerschbaumer, Schulte-Luenzum

Genç sporcularımız Hamza Kansız ve Kaan Uysal dünya kupası serisinin en teknik parkurlarından birinde, rekabetin had safhada, katılımcıların gerçekten de dişli olduğu bir ortamda iyi bir yarış çıkardılar ve yarışı 82. (Kaan) ve 83. (Hamza) olarak bitirdiler. Hamza ikinci turda geçirdiği kazanın sonucu olarak gidonun ters dönmesi ve kadroya takılmasını müteakiben değerli dakikalar kaybetti. Parkuru ‘koştuğum en iyi parkur’ olarak niteleyen Hamza, yarışın antrenman takvimine tam olarak uymamasının da etkisini hissettiğini söyledi. Kaan ise parkuru hem eğlenceli, hem de zor bulduğunu ve ikinci turdan itibaren çektiği bel ağrısı nedeniyle sıkıntılı dakikalar yaşadığını belirtti.

 Hamza Kansız
        Hamza Kansız

 Kaan Uysal
        Kaan Uysal

Yarın elit sınıf yarışları koşulacak, bizi izlemeye devam edin.

İlk günün detaylı nihai sonuçları UCI sayfasında:
Genç Erkekler
Genç Kadınlar

Yarışlar Başlamadan

Güney Afrika’dan sonra Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Avrupa’ya ayak bastı ve bu hafta sonu Almanya-Fransa sınırında, Offenburg’dayız. Bu hafta sonu burada gençler ve elit sınıfı olmak üzere XCO kategorisinde yarışlar koşulacak. Offenburg sadece tek kategoride bir yarış düzenlemesine rağmen dünya kupasının en ilgi çekici ayaklarından biri. Bu nedenle de geçtiğimiz yıl basın, sponsorlar, sporcular ve UCI tarafından yılın etkinliği seçildi. Kaliteli organizasyon kadar bunda parkurun son derece etklileyici olmasının katkısını vurgulamak şart. Sırasıyla hafta sonuna bakalım.

Parkur

5.1 km uzunluğundaki parkur sezonun en zorlu XC parkurlarından biri. Parkurun içinde yer alan 5 önemli nokta var, bunlar parkuru gerçekten eşsiz kılıyor ve XC kategorisinden daha üst sınıflara taşıyor biraz. Yaklaşk 3m’lik atlayışlar, ikiye ayrılan yollar ve parkurun büyük kısmının patikadan ibaret olması hem sollamayı güçleştirirken hem de sporcuların teknik yetilerini fazlasıyla yoğun bir şekilde sınıyor.

Parkur
       Parkur

Dual Speed bölümünde yol inişin başında ikiye ayrılıyor, 150m sonra tekrar birleşiyor. Yolun bu özelliğinin yanında sporcuların çıkış turunun hemen ardında nabızları yüksek seviyedeyken bu inişe girmeleri asıl zorlayıcı etken. Northshore bölümünde parkur eski bir taş ocağının arazisinden geçiyor, buradaki iniş de oldukça teknik. Worldclass Drop adından da anlaşılacağı üzere parkurun atlayış kısımlarından biri. Yaklaşık 3m’den olan bu düşüşten sonraki atlayış Wolfsdrop, ki burası parkurun en zor kısmı. Zemini tarumar etmişağaç kökleri ve çok dik bir iniş var. Son olarak Snake Pit parkurun ağaç kökleri tarafından tabir caizse tarumar edildiği bir iniş.

Sporcular

Geçtiğimiz yıl erkeklerde Julien Absalon’un, kadınlarda ise Irina Kalentieva’nın kazandığı yarışa bu yıl da dağ bisikleti dünyasında (en azından XC kategorisinde) nam salmış kim varsa katılıyor. Kadınlarda Sabine Spitz (Central Ghost), Lene Byberg (Specialized Factory), Irina Kalentieva (Topeak Ergon), Lisi Osl (Central Ghost) ve Margarita Fullana (Massi); erkeklerde ise Julien absalon (Orbea), Jose Hermida (Multivan Merida), Christoph Sauser (Specialized Factory), Nino Schurter (Scott Swisspower), Burry Stander (Specialized Factory), Florian Vogel (Scott-Swisspower) ilk göze çarpan isimler.

Türkiye’den ise bu sabah gençler yarışında çıkış alacak Hamza Kansız ve Kaan Uysal’ın yanında yarın elit sınıfında yarışacak olan sporcularımız Abdurrahman Dandal, Abdülkadir Kelleci ve Bilal Akgül Offenburg'dalar. Bu yarışın Abdurrahman Dandal için ilk elit yarışı olduğunu hatırlatalım.

Yetkin, Kansız, Uysal, Tosun
       Yetkin, Kansız, Uysal, Tosun

Dandal, Kelleci, Akgül
       Dandal, Kelleci, Akgül

Program

Bugün (Cumartesi) TSI 1530’da gençler yarışı koşulacak, yarın öğleden önce TSI 1145’te kadınlar elit, TSI 1530’da ise erkekler elit yarışları var.

 

  Bu haber 4697 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015