Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Nissan UCI Dünya Kupası Elit Yarışları

Nissan UCI Dünya Kupası Elit Yarışları

Offenburg'da Absalon Sildi Süpürdü

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.4.2009
Absalon, Absalon, Absalon! Üç defa! Niye? Offenburg’da Nisan UCI Dağ Bisikleti dünya Kupası’nın ikinci ayağını alan o. En iyi takım Absalon’un takımı Orbea. Dünya Kupası genel sıralamasında lider konumda olan gene o. Evet, elit kadınlar yarışından sonra dün öğleden sonra elit erkekler yarışı koşuldu ve Absalon’u ağzımız açık hayran hayran seyrettik (en azından kendi hesabıma).

Pazar Günü Fotoğraf Albümleri

Elit Kadınlar Albümü

Elit Erkekler Albümü

Elit Erkekler

Pazar öğleden sonra inanılmaz bir sporcu ve son derece çarpıcı bir yarış izledik. Yarışın en başında Fransız Julien Absalon (Orbea), İsviçreli Florian Vogel ve Nino Schurter (Scott Swisspower) ve Jose Hermida’dan (Multivan Merida) bir grup oluştu. Parkurun kuru ve zeminin de sert ama nemli gecenin akabinde yol tutuşun iyi olması nedeniyle son derece hızlı gelişen yarışta “dakika bir, gol bir!” şeklinde daha çıkışta bir arbede yaşandı ve aşağı yukarı 20-25 bisikletçi birbirine girdi. Millî formayı taşıyan sporcumuz Abdurrahman Dandal’ın da bu gruba dâhil olması bir taraftan teknik arıza yaşamaması düşünüldüğünde ucuz atlatılmış olsa da Abdülkadir Kelleci ve Bilal Akgül önde ilerlerken Dandal’a oldukça vakit kaybettirdi.

Başa dönelim. Absalon’un hakimiyeti üçüncü turdan itibaren kendini göstermeye başladı. İkinci turda birinci sırada Roel Paulissen’i görürken üçüncü turda Absalon atağa kalkarak arkasındaki grupla arasındaki farkı 10 saniyeye çıkarmayı başardı. İşin ilginç yanı (ve atağın nasıl bir atak olduğunun göstergesi) aynı tur içinde farkın 30 saniyeye zıplaması oldu. Bu esnâda daha sonra ikinci olacak olan Alman Wolfram Kurschat (Topeak Ergon) henüz ilk onda bile değildi.

Julien Absalon
       Julien Absalon

Dördüncü turda Absalon geçtikten sonra “bekle Allah bekle” durumunda hissettik kendimizi, ikinci sıradaki Güney Afrikalı Burry Stander (Specialized Factory) ile arasındaki fark 1.5 dakikayı aşmıştı. Bu aşamada teknik bir arıza olmazsa Absalon’dan yarışı koparmanın çok zor olacağı da belli oldu. Teknik arıza demişken, bu esnâda Sauser’in de kovalayan grupta yer almayışının nedeni (sonradan teknik destek bölgesinde duran Uğur’dan öğrendiğime göre) bir arıza geçirmiş olması. Sauser yarışı bıraktı.

Jean-Christophe Peraud
       Jean-Christophe Peraud

Beşinci turda Wolfram Kurschat’ın atağı başladı. Absalon ile arasındaki fark 1 buçuk dakikanın altına indi. Ancak Kurschat da Absalon’un performansının farkındaydı, dolayısıyla eldeki ikinciliği tehlikeye atacak bir şey yapmadı, arkasından kovalayan Peraud’yu silkelemeye odaklandı. Bundan sonra sıralamada değişen bir şey de olmadı. Absalon Kurschat’ın 1 dakika 9 saniye önünde yarışı birincilikle bitirdi. Üçüncülüğü Fransız Jean-Christophe Peraud (Massi) kazandı. Wolfram Kurschat demişken, onun 2008 Pekin Olimpiyatları’nda Bilal’in arkasında yer aldığını hatırlatalım.

Wolfram Kurschat
       Wolfram Kurschat

Baştaki kargaşanın Abdurrahman Dandal’a çok zaman kaybettirdiğini söyledik. Dandal yarışın geri kalan bölümünde son derece hırslı bir görüntü çizmesine rağmen bitime 4 tur önceden dışarı alındı. Kezâ ayni şey Abdülkadir Kelleci için de geçerli. Üç sporcumuz arasında Bilal Akgül’ün (-2 tur) tecrübesi aşikârdı. Bilhassa Kelleci ve Dandal için bu ve buna benzer yarışların çok büyük tecrübe olduğu kesin. Bu aşamada hem Kelleci’nin hem de dün elitler sınıfında (hem de ne elitler!) ilk yarışına çıkan Dandal’ın dereceden ziyade yarış tecrübesi edinmesi için bu sezon büyük bir fırsat.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

Abdurrahman Dandal
       Abdurrahman Dandal

Sonuca dönecek olursak, Absalon’un bu 18. dünya kupası birinciliği ve bunun önemi 17 birinciliği ile bugüne kadar en çok dünya kupası yarışı kazanmış sporcu olan İsviçreli Thomas Frischknecht’in rekorunun kırılmış olması. Absalon’un bu yıl daha bayağı birincilik alacağını söylemek herhalde yanlış olmaz. Hâlihazırda iki yarış sonunda Nisan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası genel sıralamasında 450 puanla birinci durumda Absalon.

Stander, Kurschat, Absalon, Peraud, Näf
       Stander, Kurschat, Absalon, Peraud, Näf

Julien Absalon
       Julien Absalon

Erkekler U23 grubunda ise yarışı genel sıralamada dördüncü bitiren Güney Afrikalı Burry Stander (Specialized Factory) birinci oldu. Onu ikinci sırada İsviçreli Mathias Flückiger (Trek World Racing) ve üçüncü sırada ise Fransız Alexis Vuillermoz (Lapierre International) izlediler.

Flückiger, Stander, Vuillermoz
       Flückiger, Stander, Vuillermoz

Elit erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Kadınlar

Pazar günü, oldukça sıcak bir havada günün ilk yarışı olan elit kadınlar yarışı koşuldu. 105 sporcunun çıkış aldığı, parkurun 6 + 1 dönüldüğü yarışta Çinli Ren Chengyuan (Orbea) birinci olurken, onu İspanyol Margarita Fullana (Massi) izledi. Oldukça çekişmeli geçen yarışta bronz madalyayı ise Norveçli Rene Byberg (Specialized Factory) kazandı. Yarışın başından itibaren Marga Fullana’nın üst üste yaptığı atakları izledik. O kadar ki yarışın üçüncü turunda Fullana ve onu kovalayan, içinde Rus Irina Kalentiva ve Chengyuan ile iki hafta önce Güney Afrika’da birinciliği alan Avusturyalı Elisabeth Osl’ın da bulunduğu grup arasında yaklaşık 20 saniyeye ulaşan bir fark açıldı. Fakat 4. turdan itibaren bu takip grubundan kopan Chengyuan Fullana ile arasındaki farkı giderek kapattı, 6. ve son turda ise Fullana’yı geçerek birinci oldu. Dördüncü Irina Kalentieva, beşinci ise Elisabeth Osl. Bu sıralama ile Nissan UCI Dünya Kupası’nda hâlâ Osl lider konumda. Bu arada ‘kendi sahasında’ yarıştıüğı için ormanda her geçtiği yerde ses oranının stadyum seviyelerine ulaştığı Sabine Spitz sekizinci oldu.

Chengyuan
       Chengyuan

Fullana
       Fullana

Byberg
       Byberg

Kalentieva
       Kalentieva

Osl
       Osl

Kürsü
       Kürsü

Bu arada kadınlar yarışlarının içinde U23 sınıfı da vardı. Burada da Kanadalı Emiliy Batty birinci oldu. Onu İsviçreli Caroline Mani ve Fransız Julie Bresset izlediler.

U23 kürsü
       U23 kürsü

Elit kadınlar yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 4083 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015