Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
18 . Ocak . 2021  
Houffalize'de İkinci Gün - Elit Yarışları

Houffalize'de İkinci Gün - Elit Yarışları

Nissan UCI Dünya Kupası Üçüncü Ayak

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 3.5.2009
Houffalize’de son gün oldukça kapalı ve serin bir havada koşulan elit sınıfları XCO yarışları ile Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın üçüncü ayağını da tamamladık. Erkeklerde Julien Absalon’un, kadınlarda ise Margarita Fullana’nın birinciliği ile sonuçlanan Pazar günü neyseki arada düşen birkaç damla dışında yağmur yağmadan geçti, böylece çamura batmaya çok müsait olan parkur bir nebze kuru kalabildi. Binlerce kişinin bir de kafa başı 8 avro para ödeyip izlemeya akın ettiği yarışlara sırasıyla bakalım.

Fotoğraf Albümleri

Erkekler yarışının fotoğraflarına buradan, kadınlar yarışını fotoğraflarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Erkekler

Offenburg’dan sonraki yazıya “Absalon, Absalon, Absalon” şeklinde başlamıltık, aynı nakaratı burada da tekrarlayacağız anlaşılan. Fransız sporcu (Orbea) bu sefer de son derece akıllıca bir taktik izleyerek 6. sırada bitirdiği çıkış turundan sonra zafere ulaşmayı bildi. Yarışın ikincisi Offenburg’da da Absalon haricinde herkesi geride bırakan Alman Wolfram Kurschat (Topeak Ergon), üçüncüsü ise Multivan Merida takımından İsviçreli Ralph Naef. Margarita Fullana’nın takım arkadaşı Fransız Jean-Christophe Peraud (Massi) ve İspanyol Jose Hermida (Multivan Merida) “merdiven yanı yerler”i elde ettiler.

Peraud, Kurschat, Absalon, Naef, Stander
       Peraud, Kurschat, Absalon, Naef, Stander

U23 kategorisinde tamamen beklendiği üzere birinci Güney Afrikalı Burry Stander (Specialized Factory). İkinci Fransız Alexis Vouillermoz (Lapierre International), üçüncü ise Norveçli Anders Hovdenes (Team Etto Hoydahl) oldular. Bu sonuçla dünya kupasında da liderlik trikosu Stander’da. Burry Stander ile Vouillermoz arasında iki dakikadan fazla süre var. Stander’ın bir yıl daha U23 sınıfında yarışacağı düşünülürse önümüzdeki yıl da kendisini sürekli en önde göreceğiz gibi duruyor.

Vuillermoz, Stander, Hovdenes
       Vuillermoz, Stander, Hovdenes

Tekrar elit erkekler yarışına dönmek gerekirse. Yarışın başında Ralph Neaf’in atağını izledik. Çıkış turunu birinci bitirdi, bu esnada Absalon 12 saniye geride tam 6. sıradaydı. Toplam 4+1 şeklinde 5 tur koşulan 7.1 kilometrelik parkurda Absalon’un bundan sonra her tur kendini nasıl adım adım zirveye taşıdığını seyrettik. Birinci turda Peraud Naef’i geçti, Absalon ise Roel Paulissen’i (Cannondale Factory Racing) sollayarak beşinciliğe çıktı. İkinci turda Absalon Naef’i yakalamıştı, Peraud liderliğini devam ettiriyordu. Bu ana kadar dördüncü sırada yarışı devam ettiren Hermida üçüncü turda liderliği eline aldı, Absalon da Naef’i geride bırakarak onun arkasında sıraya girdi. Dördüncü turda sıralama gene karıştı, Absalon Hermida’yı da geçerek bu turda liderlik koltuğuna otururken Ralph Naef bir gayretle gene ikinciliğe çıktı. Bu turda ilk defa Wolfram Kurschat’ı da ilk üçte gördük, ki birinci tam turunu 12. sırada bitirdiği düşünüldüğünde gerçekten kayda değer. Son turda Naef ilk turlarda yarışı lider olarak sürdürmenin faturasını öderken (son turu dördüncü turundan 1 dakikadan fazla yavaş) Kurschat son derece hızlı bir son tur geçirip ikinciliği garantiledi. Bu esnâda kendisinin 10-12 saniye önünde Absalon yarışının en hızlı turunu atıp birinciliğini pekiştiriyordu.

Julien Absalon
       Julien Absalon

Absalon bu zaferi ile dünya kupasında da 700 puan ile lider. Eğer bu tempoda devam ederse sezonun son yarışı olan Schladming’de geçen yıl olduğu gibi yarışı erken bırakıp hamburger yerken seyredebiliriz herhalde kendisini.

Gelelim Türk sporculara. Abdülkadir Kelleci başarılı bir çıkıştan sonra çıkış turundan sonraki düzlükte ilk 1 km’de bir kaza sonucu büyük bir grubun arkasında kaldı. Rakiplerinden birinin pedalını jant teline girmesi sonucu oldukça zaman kaybeden Kelleci parkura girildiğinde teker teker rakiplerini geçmeye başladı ancak ikinci tur sonunda ucu ucuna %80’e takıldı. Kelleci kendi turunda %80’e takılan 3. sporcu. Ondan tamı tamına 5 saniye önde giden rakibi üçüncü tura geçebildi.

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

Abdurrahman Dandal kendisini çok iyi hissettiğini vurguladı, fakat şanssızlık onun da yakasını bırakmadı. Çıkış turundaki inişin ortalarında düşen Dandal’ın vites kulakçığı eğrildi, ayrıca bu karışıklıkta gidonunu Dandal’ın cebine taktı. Bu halde bir tur atan ve vites kulakçığındaki eğrilik nedeniyle mütemâdiyen durup son dişliden jant tarafına düşen zinciri tekrar dişliye takmaya uğraşırken bayağı vakit kaybetti ve birinci tam turu sonrasında %80’e takıldı.

Abdurrahman Dandal
       Abdurrahman Dandal

Bilal Akgül çıkış turunda tecrübeli olduğu için bir aksilikle karşılaşmadı, yalnız biraz da “akıntıya kapılarak” fazla hızlı bir çıkış yaptı. Bunun faturasını da ilk turda dalağının şişmesi ile ödemek zorunda kaldı. İlk tur sonunda 109. sıradayken bu nedenle ikinci turun sonunda 127.’liğe düşen sporcumuz sonraki turlarda tur zamanlarını sabit tutmayı başararak (bunun Bilal’in olumlu bir özelliği olduğunu olimpiyat yarışındaki sabit tur zamanlarında da görmüştük) pozisyonunu 6 sıra iyileştirdi ve yarışı 121. sırada tamamladı. Kendisinin ifadesine göre antrenmansızlıktan ziyâde yarış –hele de bu seviyede yarış- eksikliği sporcularımızın en büyük zaafı.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Kadınlar

Bugün biraz önce biten elite kadınlar XCO yarışı ile başladı. 7.1 km uzunluğundaki parkurda 3 tam tur ve bir çıkış turu atılan yarışın başından itibaren İspanyol Margarita Fullana (Massi) öne çıktı. Daha çıkış turundan sonraki ilk turda farkı oldukça açmayı başaran Fullana’nın arkasından ikili bir grup halinde Çinli Ren Chengyuan ve Kanadalı Catherine Pendrel (Luna Pro Team) geliyorlardı. Bu sırada dördüncü olan Marie-Helene Premont (Team Maxxis Rocky Mountain) ve onun arkasından gelen İtalyan Eva Lechner (Colnago Cap Arreghini) ilk beşi tamamladılar. Avusturyalı Elisabeth Osl (Central Ghost Pro) ve Rus Irina Kalentieva (Topeak Ergon) bu esnada nispeten geri kalmışlardı. İlk turun ilk üçteki sporcular haricinde pek de bir şey ifade etmediği daha sonra anlaşıldı. İkinci turdan itibaren Ren Chengyuan ve Catherine Pendrel yer değiştirdiler. O kadar ki ikinci turun ortalarında Pendrel Fullana’yı yakalamış, peşpeşe gidiyorlardı. Bu arada üçüncülük konumunu garantilemiş bir halde pedal çeviren Ren Chengyuan’ın biraz ardında kıyasıya bir dördüncülük-beşincilik mücadelesi izledik Osl ve Lechner arasında. Mücadelenin galibi yarış sonunda son turda Osl’ı geçmeyi başaran Lechner oldu.

Margarita Fullana
       Margarita Fullana

Bu sıralama ile Fullana dünya kupası genel sıralamasında birinci sırada.

Lechner, Pendrel, Fullana, Chengyuan, Osl
       Lechner, Pendrel, Fullana, Chengyuan, Osl

Bu arada U23 sınıfında Offenburg’daki gibi Kanadalı Emily Batty birinci oldu. Onu ikinci sırada Leh Aleksandra Dawidowicz izledi. Üçüncü sırada ise tanıdık bir isim (ve dünya kupası U23 genel sıralamasının hâlihazırdaki lideri) Fransız Julie Krasniak vardı.

Dawidowicz, Batty, Bresset
       Dawidowicz, Batty, Bresset

Kadınlar yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

 

  Bu haber 3936 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015