Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
Anneler Gününden Dağ Bisikleti Gününe

Anneler Gününden Dağ Bisikleti Gününe

Polonezköy Dağ Bisikleti Yarışı

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 11.5.2009
Dün Polonezköy Dağ Bisikleti Yarışı son derece coşkulu bir şekilde koşuldu. Toplam 9 sınıfta koşulan yarışlar hem katılımcılara hem de izleyicilere neredeyse sabahtan akşama kadar dağ bisikleti ile dopdolu bir gün geçirme fırsatını sundu. Artık yaza girdiğimizi hissettiren bir havada, hakemlerin Pazar günü neredeyse ağır mesai şartları altında çalıştıkları, federasyon asbaşkanı Abdurrahman Açıkalın’ın da takip ettiği yarışta parkurun büyük kısmının ‘singletrack’ olması sporcuları zorladı, dinlenmelerine fazla fırsat vermeyerek mücadelenin dozunu arttırdı.

Hakem Masası
       Hakem Masası

Geçici Sonuçlar

İlk üç sonuç listesi
       İlk üç sonuç listesi

Tam sonuçlara buradan ulaşabilirsiniz.

Fotoğraf Albümleri

Yarışın sınıflarına göre fotoğraf albümlerine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz:

 • Elit Erkek ve Kadınlar
 • Junior, Elite B, U23 B, 30+ Master
 • Yıldız Erkek, 40+ & 50+ Master
 • Kürsü

  Yıldızlar, 40+ ve 50+ Masterlar

  Yarışlar üç defa verilen çıkış ile başladılar. Sabah saat 10’da ilk çıkış alan sporcular yıldız erkekler oldular. Toplam 24 sporcunun katıldığı yarışın daha ilk turundan itibaren ilk iki kendi yerlerini kapıp bir daha bırakmadılar. 612 numara ile yarışan Gaziantepli ferdi sporcumuz Yusuf Cabık baştan aldığı liderlik koltuğundan bir daha inmedi. Onun arkasından KKTCli bisikletçi Salih Varol’un da bir aldığı ikinciliği bir daha bırakmadığı gözlendi. Onu gene KKTC’den Ali Bostancı üçüncü sırada takip etti.

  Yusuf Cabık
         Yusuf Cabık

  Yıldız erkeklerin hemen ardından aynı grupta günün en yaşlı kategorileri, 40+ ve 50+ masterlar çıkış aldılar. 13 tane gönlü genç deli fişeğin mücadelesinde 50+ grubunda Ankara’dan katılan ferdi sporcu Müfit Alper yarışı alırken, onu Delta Spor Kulübü’nden Bülent Utın ve bir tur geriden de Bülent Topçuoğlu (İstanbul ferdi) izlediler. 40+ grubunda ilse İstanbul’dan ferdi katılan Mahmut Mabruk birinci, Mehmet Bozdemir (Kocaeli Gençlik Spor) ikinci, İzmir’den ferdi olarak yarışa katılan Hasan Hakan Koç ise üçüncü oldu.

  Junior Men, U23B, Elite B, 30+ Master

  İkinci grup çıkışlar saat 12’de, tam da güneş havadayken verildi. Bu sefer Junior Men, U23 ve Elite B sınıfları ile 30+ master sınıfının çıkışını izledik. Haliyle parkurun daha bir dolması gerek trafiği arttırdı, gerekse yarışı izlemeyi, hangi sınıfta kim kaçıncı sırada gidiyor takip etmeyi güçleştirdi. Junior Men yarışlarında Aksaray GSIM takımından Isak Ünal millî sporcumuz Hamza Kansız’ı arkasında bırakarak birinci oldu. Yarışın başından sonuna kadar son derece etkileyici bir performans sergileyerek birinciliğinin tehlikeye girmesini önleyen Ünal’ın başarısına millî sporcumuz Hamza’nın henüz geçen hafta Houffalize’de yarış koşmuş ve daha Çarşamba günü Türkiye’ye dönebilmiş olması da katkıda bulundu dersek yanılmış olmayız herhalde. Buna ek olarak bu Hamza’nın Türkiye İzcilik Federasyonu sponsorluğundaki yeni bisikleti ile ilk yarışıydı. Hamza’nın ardından takım arkadaşı Tunca Gürkan yarışı üçüncü bitirdi.

  İsak Ünal
         İsak Ünal

  Yarışların B kategorileri de oldukça rağbet gördüler. Adana Gençlik Spor, Kuzey Kıbrıs öne çıkan isimler oldular bu sınıflarda. Yiğit Yazıcı (İstanbul ferdi), İsmail Mutlu Demir (Adana Gençlik Spor), Bayram Eroğlu (Adana Gençlik Spor) U23 B’de, Hüseyin Ballı (KKTC), Mahmut Karabiber (Gaziantep ferdi) ve Fırat Meniz (KKTC) ise elite B’de ilk üç sırayı paylaşan isimler oldular.

  30+ masterlar sınıfında ise artık yarışlardaki hakimiyetinden neredeyse bıkkınlık gelen ve bizi “yahu yok mu şu adamı geçecek yiğit?” düşüncelerine gark eden Bora Tirki’nin bir defa daha esip kavurmasını seyrettik. Bora en yakın rakibine 4 dakikadan fazla fark atarak birinci oldu. Onu Burak İzmirlioğlu ve Ali İhsan Taş izlediler.

  Elite Men, Elite Women

  Gelelim elit yarışlarına. Saat 14:30’da verilen çıkışla birlikte son derece çarpıcı bir mücadelenin içinde bulduk kendimizi. Bir XC yarışından beklenmeyecek şekilde 9 tur olarak belirlenen yarışın en başında Halil Korkmaz’ı birinci sırada izledik. Onun hemen arkasından daha sonra yarışta liderliği de bir süre götürecek olan genç elitlerimizden Abdülkadir Kelleci geliyordu. Bu esnâda Bilal Akgül’ü arayan gözler bayağı beklediler, çünkü Bilal daha ilk turda gayet şanssız bir şekilde lastik patlatmış ve bir süreliğine dokuzunculuğa kadar düşmüştü. Olayın daha da kötüleşmesini Bilal’in takım arkadaşı Abdurrahman Dandal’ın kendi arka tekerleğini Bilal’e vermesi (UCI yönetmeliğince mümkün) önledi. Yarışın sonraki galibi olan Sırp bisikletçi Seniori Djurdjic bu sırada üçüncü sıradaydı, iki Yunanlı ve bir İranlı sporcu onu takip ediyorlardı. Elbette bu durum parkurun teknik destek bölgesine kadar olan kısmını yaya yürümek zorunda kalan Abdurrahman Dandal’ı oldukça geriye attı. Teknik arız nedeniyle geride kalan ve baştaki mücadeleye dahil olamayan diğer isimler Adana'dan Yılmaz Kanat ve Mehmet Kurt oldular. Yılmaz daha birinci turun ilk 1500 metresinde lastik patlatarak geride kalırken Mehmet'in de arka vites attırıcısı kırıldı.

  Gerek Dandal’ın, gerekse Bilal’in bu turdan sonra korkunç bir ara kapatma mücadelesine şahit olduk. İkinci tura gelindiğinde Kelleci birinciliği ele geçirmiş, Halil Korkmaz’ın hemen önünde pedal çevirmekteydi. Onu İranlı, Sırp ve bir Yunanlı bisikletçi takip ediyorlar, Bilal diğer Yunanlı bisikletçiyi geçmiş altıncı sıraya kadar yükselmişti. Üçüncü turda Kelleci hâlâ birinciydi, lâkin Sırp sporcu ikinciliğe yükselmiş, onun arkasından gelen İranlı ile arasını kapamaya çalışan Bilal dördüncü sırada, Halil Korkmaz hemen Bilal’in ardında beşinci sıradaydı. İki Yunanlı bisikletçi bu aşamada geride kalmaya başladılar. Sonraki turlarda Bilal’in kendini zorlaması meyvesini vermeye başladı. Bilal ve Djurdjic yarışın başından beri değişik sıralamalar ile bir arada giden gruptan kopmaya başladılar. 5. turda dere geçişi sonrasında Bilal Djurdjic’i geçmişti, üstüne üstlük Djurdjic’in kayıp da düşmesi birkaç saniye kazanmasını da sağladı. Onların ardından Kelleci, İranlı sporcu ve Korkmaz üçlüsü geliyordu.

  Seniori Djurdjic
         Seniori Djurdjic

  Halil Korkmaz
         Halil Korkmaz

  Bilal Akgül
         Bilal Akgül

  Ancak yarışın 9 tur olması bu sıralamada oldukça değişikliklere yol açtı. Muhtemelen yarışın başında geri kalışının ve arayı kapamak için fazla güç sarf etmesinin faturasını Bilal yarışı hem Sırp sporcunun hem de yarışın başından itibaren son derece dengeli bir mücadele sergileyerek kendini gereksiz yere yormaktan kaçınan Halil Korkmaz’ın gerisinde bitirerek ödemek zorunda kaldı. Keza fazla tur sayısının mağdurlarından biri de Abdülkadir Kelleci oldu.

  Elit kadınlar yarışı hakkında ise (maalesef) fazla söylenecek bir şey yok. Çok az sporcunun çıkış aldığı yarışta Lassa/Brisa’dan Senem Güler açıkçası tek başına yarıştı. Bu “tek başına yarışma” konusu diğer kadın sporcular için de geçerli. Genelde erkeklerin arasında kaybolmuş bir şekilde izledik kadın bisikletçilerimizi. Bu konudan zaten Senem de son derece haklı olarak şikâyetçiydi (bkz. aşağıdaki sporcu yorumları). Yarışa İzmir’den katılan Erica Fendley renk katarken Türkiye’deki üçüncü yarışında o da Senem’in 15 dakika gerisinde kendi başınaydı.

  Senem Güler
         Senem Güler

  Sporcu Yorumları

  Seniori Djurdjic

  Yarış oldukça zor ve sert geçti. Hava sıcak ve tozluydu. Parkur kısa olmasına rağmen hızlı olması nedeniyle hoşuma gitti. Bilhassa patika bölümlerini sevdim. Bilal ile olan mücadele çok zorlayıcıydı. İkinci turdan itibaren her tur beraber kullandık. Ancak sekizinci turda tırmanışta farkı açarak ve asılarak geçebildim.

  Seniori Djurdjic
         Seniori Djurdjic

  Halil Korkmaz

  Yarış güzel ama zordu. Parkur bilhassa çıkışları ile teknik yapıma uygundu. Bilal’i son düzlükte geçtim. Bu sezon kendimi daha güçlü hissediyorum. Altyapı için 2 yıldır kürsüye odaklanmadan ileriye yönelik çalıştım. İleriki senelerde bunun etkisini daha da göreceğim. 2. ve 5. tur arasında frenim hava yaptı ve iyi çalışmadığından inişlerde yavaşlamak zorunda kaldım, bu esnada önde gidenler de arayı açtılar.

  Halil Korkmaz
         Halil Korkmaz

  Bilal Akgül

  Yaşanabilecek bütün aksilikleri yaşadım. Başta lastik patlattım, toparladım, birinciye kadar yakaladım, sonra ön attırıcım çalışmadı. Bir lastik ve ön attırıcı günümü mahvetti.

  Bilal Akgül
         Bilal Akgül

  Faraz Shokri

  Çok iyiydi. İki Yunanlı ve üç Türk ile çekiştim bayağı. Tabii onlar takım olarak gittiler, birbirlerini kolladılar, ben kendimi dinlendirecek imkânı bulamadım. Birinci turda bir ara birinciliğe kadar çıktım. Bundan sonra da Türkiye’deki yarışları takip edeceğim.

         

  Abdülkadir Kelleci

  Yarış ilk turlarda çok iyiydi, üç tur birincilikle gittim. Fakat daha sonra yurtdışından yorgunlukla gelmemizin etkisi kendini gösterdi. Arkadan Sırp sporcu geldi, açlık sorunu yaşadım. 9 tur bu yarış için çok fazlaydı.

  Yunanlı Sporcular

  Çok zor bir parkurdu ve yarış genel olarak çok uzundu. Patike bölümleri, zorlayıcı çıkışlar ve çok hızlı inişlerin olduğu bir parkurdu. Kısmen bisikletimizle problem yaşamamıza rağmen genel ortam çok iyiydi. Türkiye’deki bütün uluslar arası yarışlara katılmaya çalışacağız.

         

  Hamza Kansız

  Yeni sponsorum Türkiye İzcilik Federasyonu. Federasyon başkanı Hasan Dinçer Subaşı ile görüştük. Hem bisiklet alındı, hem bundan sonraki yarış masraflarım karşılanacak. Bu bisikletle girdiğim ilk yarıştı. Trek’in açıları şimdiye kadar bindiğim bisikletten biraz farklı olduğundan alışmam gerekti.

  Hamza Kansız
         Hamza Kansız

  Senem Güler

  Yarış güzeldi ama çok büyük bir çekişme yoktu. Teknik yanım iyiydi. Ne yazık ki sayıca çok azız. Ben Lassa’da erkeklerle antrenman yapıyorum. Yarışlarda kalabalık eksikliğini, kadın olmamasının olumsuz yanlarını hissediyorum. Türkiye’de kadına ihtiyaç var, Avrupa’ya nazaran bizde yarışan bisikletçi kadın çok az.

  Senem Güler
         Senem Güler

  Erica Fendley

  Şahane bir yarıştı, Polonezköy’de ilk defa yarıştım, genel olarak da üçüncü yarışım. Günde iki antrenman yapıyorum, bugüne kadar 28” tekerlekli bisikletle uzun mesafe biniyordum, şimdi araziye alışmaya çalışıyorum.

  Erica Fendley
         Erica Fendley

 •  

    Bu haber 8220 kez okundu.
    Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

   

  Haber Sponsoru
   
  ---reklam---

   

   Güncel Haberler

  MTB Yarış Sezonu Açıldı
  2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
  Devamı » » » 

  52. TUR'a 53 Gün Kaldı

  Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
  Devamı » » » 

  Shimano 2017 Sezonunu Açtı

  2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

  11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
  Devamı » » » 

  21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
  17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
  29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
  24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
  13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
  19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
  16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
  08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
  03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
  29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
  02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
  29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
  23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
  20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
  19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
  » Tüm Haber Arşivi
   
    Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
    Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

  Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015