Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
17 . Ocak . 2021  
İtalya Bisiklet Turu (3. & 4. Etap)

İtalya Bisiklet Turu (3. & 4. Etap)

Di Luca'nın Yokuş Zaferi

Sarper Günsal   mtbtr.com © 13.5.2009
İtalya Bisiklet turu pazartesi ve salı günleri koşulan iki etapla devam etti. Dünkü ilk tırmanma etabı sonunda Columbia High Road’dan İsveçli Thomas Lövkvist 2” farkla Pembe Mayo’yu giydi. Bugün de sıkı bir tırmanma etabı var. 125 km2lik bu kısa etabın hediyesi Alpe di Siusi’ye çıkılacak son 25 km. Genel Klasman’da adı geçenlerden bazıları elimine olabilir ve bugünün sonunda yeni bir Pembe mayo görebiliriz. Ama önce pazartesi günü koşulan 3. Etap’a bakalım.

3. Etap - Grado - Valdobbiadene, 198km

Bu etabın sprinterlere göre olduğu başından beri konuşuluyordu. Hafif yokuş yukarı bir finiş olmasına rağmen Cavendish-Petacchi-Farrar ve Davis’den hangisinin etabı alacağı merak konusuydu. Genel kanı bir gün önce Trieste’de egosu çizilen Mark Cavendish’in rövanşı bırakmayacağıydı.

Etabın başlamasıyla beraber Giuseppe Palumbo (Acqua & Sapone), Yuriy Krivstov (AG2R), Mauro Facci (Quick Step), Michael Ignatiev (Katusha) ve Björn Schröder (Milram)’den oluşan beşli kaçarak önde yer aldılar. Farkı 7 dakikaya kadar çıkaran beşli 20km kala yakalandılar. Günün ilk hayalkırıklığı düşerek kaburgalarını kıran ve yarış dışı kalan Christian Vande Velde olurken ikincisi de sprint için öne gelmekte geç kalan Cavendish’in oluşan bir kaza nedeniyle geride kalması ve finişe 1’25” sonra gelebilmesiydi. Yokuş yukarı sprinti Tyler Farrar (GAR) ve Francesco Gavazzi (LAM)’nin önünde rahat kazanan Alessandro Petacchi finişi “sus” işareti yaparak geçerken milli futbolcumuz Tuncay Şanlı’yı hatırlamamak imkansızdı. Petacchi 20” sprint primityle beraber Pembe Mayo’yu da kazandı.

Petacchi önce siklamen...
       Petacchi önce siklamen...

3. Etap - Grado - Valdobbiadene, 198km

 • 1 Alessandro Petacchi (ITA) LPR Brakes-Farnese Vini 4.45.27 (41.618km/h)
 • 2 Tyler Farrar (USA) Garmin-Slipstream…a.z.
 • 3 Francesco Gavazzi (ITA) Lampre…a.z.
 • 4 Dario Cataldo (ITA) Quick Step…a.z.
 • 5 Damiano Cunego (ITA) Lampre…a.z.

...sonra ise pembeyle
       ...sonra ise pembeyle

3. ETAP GENEL KLASMAN

 • 1.Alessandro Petacchi (ITA) LPR Brakes...8.50.06 2.Tyler Farrar (USA) Garmin–Slipstream...0.08 3.Michael Rogers (AUS) Columbia-Highroad…0.18 4.Thomas Lövkvist (SWE) Columbia-Highroad…a.z. 5.Lance Armstrong (USA) Atsana…0.31 6.Danilo Di Luca (ITA) LPR Brakes…0.40 7.Yaroslav Popovych (UKR) Atsana…0.44 8.Levi Leipheimer (USA) Atsana…a.z. 9.Andriy Grivko (UKR) ISD…0.45 10.Francesco Gavazzi (ITA) Lampre…0.52

4. Etap - Padova - San Martino di Castrozza, 162km

Il Giro dün yönünü Dolomit Dağları’na çevirerek Angelo Zomegnan’ın senaryosunu uygulamaya koydu. Bu ilk dağ etabında Genel Klasman favorileri bir arada kalmayı başarırken son 300 mt’deki sert atağıyla Danilo di Luca (LPR) etabı kazandı. Di Luca 2007’deki Montevergine tırmanışındaki performansını hatırlatır şekilde güçlü gözüktü. Sporcu o etapta giydiği Pembe Mayo’yu turun sonuna kadar korumayı bilmişti. Bu defa di Luca GK’da en üste çıkamadı ama rakiplerinin gözünü korkutmayı başarırken zaferini geçen haftalarda depremle sarsılan Abruzzo bölgesi halkına ithaf etti. Lance Aarmstrong’un son kilometre içinde temposunu koruyamayarak 15” kaybetmesi dikkatleri çekti.

Voigt ve Bellotti kaçışın sonlarında
       Voigt ve Bellotti kaçışın sonlarında

Padova’dan başlayan yarışta yılların eskitemediği kaçış üstadı Jens Voigt ile beraber Serafin Martinez (Xacobeo-Galicia), Francesco Bellotti (Barloworld), Davide Vigano (Fuji-Servetto), Ian Stannard (ISD) ve Francesco De Bonis (Serramenti Diquigiovanni) altılı bir grup ana grubun izin vermesiyle beraber arayı açtılar ve 62 km sonunda farkı 6’30” a kadar çıkardılar. Kaçakların temposu yüksek olmakla beraber di Luca’nın takımı LPR pelotonu çekerek farkın daha da artmasını önlediler. Günün ilk tırmanışı Croce d’Aune çıkılrken Lance Armstrong’un da Popovych ve Horner ile beraber önde grubu çektiğini görmek ilginçti. Bir başka ilginç ve takdir kazanan olay da San Martino di castrozzza yokuşunun başlarında Alessandro Petacchi’nin takım arkadaşı di Luca için önde tempo yapmasıydı.

Finişe 10 km kala ana grup farkı azaltmıştı ama Jens Voigt De Bonis ve Bellotti ile beraber atağa kalktı, bir süre sonra da temposuna yetişemeyen iki takipçiyi bırakarak finişe tek başına umutsuzca pedal çevirmeye devam etti. Finişe 3 km kala Voigt yakalandı. Ana gruptan Mauricio Soler (BAR)’in başlattığı atağa favoriler hemen cevap verdi. Son öetrelerde di Luca arkasında Stefano Garzelli (A & S) ve Franco Pellizotti (LIQ) olduğu halde sprinte kalktı ve tekerlek farkıyla etabı kazandı. Ancak Pembe Mayo Columbia high Road'un genç İveçlisi Thomas Lövkvist'in oldu

       
4. Etap - Padova - San Martino di Castrozza, 162km

 • 1.Danilo Di Luca (ITA) LPR Brakes…4.15.04 (38.107km/h)
 • 2.Stefano Garzelli (ITA) Acqua & Sapone…a.z.
 • 3.Franco Pellizotti (ITA) Liquigas…a.z.
 • 4.Mauricio Soler (COL) Barloworld…a.z.
 • 5.Gilberto Simoni (ITA)Diquigiovanni…a.z.

4. ETAP GENEL KLASMAN

 • 1.Thomas Lövkvist (SWE) Columbia–Highroad…13.05.28 2.Danilo Di Luca (ITA) LPR Brakes…0.02 3.Michael Rogers (AUS)Columbia-Highroad…0.06 4.Yaroslav Popovych (UKR) Atsana…0.26 5.Levi Leipheimer (USA) Atsana… 6.Lance Armstrong (USA) Atsana…0.28 7.Franco Pellizotti (ITA) Liquigas…0.32 8.Damiano Cunego (ITA) Lampre…0.42 9.Marzio Bruseghin (ITA) Lampre…a.z. 10.Carlos Sastre (ESP) Cervelo…0.49 11.Ivan Basso (ITA) Liquigas…0.53 12.Kanstantsin Siutsou (BLR) Columbia-Highroad…0.59 13.Christopher Horner (USA) Atsana...1.00 14.Félix Cardenas (COL) Barloworld…a.z. 15.Thomas Rohregger (AUT) Milram...1.02

Resimler:velonews.com

 

  Bu haber 2869 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015