Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - Andora

Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası - Andora

Vallnord'da Peat'ten Dünya Rekoru

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 18.5.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda iniş (DHI) ve 4X kategorilerinin üçüncü ayakları için dağ bisikleti dünyası geçtiğimiz hafta sonu ünlü bisikletçi Cedric Gracia’nın (seçme) vatanı Andora’daydı. Gerçi başka birkaç ünlü isim gibi Cedric de La Bresse’de yarı final öncesi bir düşüş sonucu yaşadığı sakatlık nedeniyle yarışlara katılamadı, ancak gerek 4X gerekse DHI yarışları son derece heyecanlı anlar yaşattılar izleyicilere.

4X

4X parkuru bu yıl biraz değiştirilmekle birlikte gecen yılkinden çok da bir fark göstermiyor. En büyük değişiklik seyirciye yönelik yapılmış, parkurun giriş kısmına ek bir parça eklenerek seyircilere daha fazla yer ayrılmış.

       

Geçen yıl burada Atherton’ların her biri birer yarış kazanmıştı, bu yıl ailenin 4X’cu üyesi Dan Atherton’ın ısınma inişlerinde omzundan sakatlanması ve Rachel’ın da geçirdiği trafik kazasının nekâhet dönemini daha bitirememesi nedeniyle 4X’ta Atherton soyadını görmedik. Sıralama turlarında dünya kupasının hâlihazırdaki lideri Avustralyalı Jared Graves (Yeti Fox Shox Factory Race Team) birinci oldu, onu İsviçreli Roger Rinderknecht (GT Bicycles) ve Fransız Romain Saladini (Team Sunn) izlediler. Kadınlarda ise Amerikalı Jill Kintner, Çek Jana Horakova ve gene Amerikalı Melissa Buhl ilk üçü oluşturdular.

1/8, çeyrek ve yarı finallerde de Jared Graves’i her çıkışında birinci olarak izledik. Birinci yari finalde yanında sonradan günün galibi olacak olan Joost Wichman’ın da olmasına rağmen finale lider konumda çıktı Graves. Yarı finalin ikinci grubunda ise takım arkadaşları Roger Rinderknecht ve Luke Madill finale kalan isimler oldular.

Finallerde çıkışta ve birinci virajda gene „Graves aldı başını gidiyor“şeklinde bir görüntü oluştuysa da tam 4X’un neden bu kadar heyecanlı ve sıralamanın sürekli değiştiği bir yarış olduğunu gösterir şekilde ikinci virajda üçüncülüğe düştü. Yeniden tasarlanan son viraja kadar Roger Rinderknecht’in önde götürdügü yarışta İsviçreli sporcu burada Graves’in tam önünde kendini yerde buldu. Graves tarafından kovalanan Wichman ve Madill ilk iki sırayı aldılar. Graves üçüncü, Rinderknecht dördüncü bitirdi yarışı.

Wichman
       Wichman

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan (PDF) ulaşabilirsiniz. Bu yarıştan sonra Jared Graves dünya kupasında 325 puan ile Roger Rinderknecht’in (195) önünde lider konumda.

Kadınlar yarışı da erkeklerinkinden daha az heyecanlı değildi. Erkeklerde finale kadar Jared Graves’in gösterdiği performansı kadınlarda Jill Kintner’de gördük. Yarı finallerde Kintner’in grubunda yarışan Fionn Griffiths çıkışı kötü olmasına rağmen finale kalmayı başardı. İkinci yarı final grubunda Jana Horakova ve Anneke Beerten finale kalan isimler oldular. Beşincilikten sekizinciliğe kadar olan derecelerin belirlendiği „küçük finalde“ oldukça tatsız bir sahne yaşandı. İsviçreli Rachel Seydoux çıkışta elde ettiği birinciliği savunmak isterken ikinci atlama bölümünde inemedi, gidonun üzerinden uçup sırtı üstüne düştü ve rampadan aşağı kaydı. Önde Emmeline Ragot ve Melissa Buhl beşinci ve altıncı olurken Seydoux sedyeyle parkurdan taşınıyordu.

Griffiths
       Griffiths

Düşüşler bununla da kalmadı. Finallerde ilk virajda Jill Kintner ile Jana Horakova birbirlerine girdiler. İki kişinin düştüğü yerde üçüncünün (ve dördüncünün) yüzü güldü, Fionn Griffiths ve Anneke Beerten ikiliyi sollayarak rahat bir şekilde ilk iki sırayı paylaştılar.

Kadınlar yarışının detaylı sonuçlarına buradan (PDF) ulaşabilirsiniz. Bu yarıştan sonra Anneke Beerten dünya kupasında 225 puan ile Fionn Griffiths’in (175) önünde lider konumda.

DHI

Sıralama turlarını Avustralyalı Samuel Hill birinci, geçen yılın galibi Gee Atherton ikinci, La Bresse’de birinci olan Steve Peat ise üçüncü sırada bitirdiler. Asıl yarışta ise „Peaty“ tecrübesini konuşturdu ve birinci oldu. Bu birincilik Steve Peat’in 17. birinciliği ve UCI Dünya Kupası için bir rekor! Peat’i başarılı kılan özellik gerçekten de tecrübesi. Ne ortalama hız açısından en hızlı sporcu Steve Peat, ne ara zamanlarda birinci geçiyor. Fakat aynı La Bresse’de olduğu gibi burada da birinci ölçümde Greg Minnaar’ın arkasında, ikinci ara ölçümde Gee Atherton’ın arkasında olmasına rağmen bitişte Atherton’ı iki salise ile geride bırakmayı başardı. Kendisinin de söylediği gibi biraz da şanslıydı, ne de olsa sıralama turlarının birincisi Hill ilk ölçüm noktasında Peat’in tam 1.20 saniye önündeydi ki, bu inanılmaz bir fark. Öte yandan bu derece bir fark Hill’in hız konusunda kantarın topuzunu kaçırdığının da kanıtı olarak görülebilir.

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan (PDF) ulaşabilirsiniz. Bu yarıştan sonra Steve Peat dünya kupasında 645 puan ile Greg Minnaar’ın (518) önünde lider konumda.

Kadınlarda ise sıralama turları ile asıl yarış arasında çok az fark vardı. Son derece yüksek bir Fransız sporcu yoğunluğu arasında İngiliz Tracy Moseley ikinci olarak sıralama turlarında ilk altıda yer alan beş Fransız sporcunun arasında girebildi. Sıralama turlarının birincisi Sabrina Jonnier ana yarışta da ikinci olan vatandaşı Emmeline Ragot’ya daha ilk ölçüm noktasında 1.77 saniye fark attı, bitişte de neredeyse 4 saniye önündeydi. Sıralama turlarında ikinci ve üçüncü sırayı paylaşan Ragot ve Moseley’in asıl yarıştaki mücadelesi kayda değerdi. Moseley birinci ölçümde 64 salise, ikinci ölçümde 87 salise gerisinden gelmesine rağmen Ragot’nun sadece 2 salise arkasında bitirdi yarışı.

Kadınlar yarışının detaylı sonuçlarına buradan (PDF) ulaşabilirsiniz. Bu yarıştan sonra Sabrina Jonnier dünya kupasında 642 puan ile Tracy Moseley’in (640) önünde lider konumda.

Fotoğraflar: UCI

 

  Bu haber 3635 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015