Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Nissan UCI Dünya Kupası 4. Ayak - Madrid

Nissan UCI Dünya Kupası 4. Ayak - Madrid

Madrid'de Birinci Gün - Gençler Yarışları

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 22.5.2009
Madrid’de junior sınıfının yarışları bittikten sonra söylenebilecek tek şey var: Bizim millîler de keşke burada olsaydı! Neden? Erkeklerde hepi topu 30, kızlarda ise sadece 5 kişi çıkış aldı Madrid’de. Bu UCI Kupası’nın geçtiğimiz ayaklarındaki junior yarışları ile mukâyese edildiğinde (Offenburg 95 erkek 45 kız, Houffalize 94 erkek 40 kız) şaka gibi geliyor kulağa (Zaten bu yüzden osla gerek, şimdiye kadar olmadığı kadar motosiklet fotoğrafı da çektik). Yarışanları görünce insanın “Hamza’yla Kaan burada kesin ilk 15’e girerlerdi” düşüncesine kapılmaması elde değil. Neyse, bu sadece junior sınıfına özgü bir durum değil. Yarın yarışacak olan elitler için de geçerli. Yarın 139 erkek, 76 kadın elit sporcu çıkış alacak. Gene Houffalize (221 erkek, 108 kadın) ve Offenburg (235 erkek, 105 kadın) ile karşılaştırıldığında oldukça düşük bir rakam. Muhtemelen Offenburg ve Houffalize’nin bir hafta arayla düzenleniyor olması bilhassa çevre ülkeler haricinde daha uzak yoldan gelenlerde “bir yolculuk parasına iki yarış vurma” güdüsünü uyandırmış, Madrid’in biraz ‘kıyıda köşede’ kalmasına yol açmış. Elbette nitelikle nicelik farklı olgular. Yarın seyredeceğimiz yarışın seviyesi konusunda söylenebilecek pek olumsuz bir şey yok, çünkü dünya kupasında iddia sahibi kim varsa Madrid’de. Gelelim bugünkü gençler yarışlarına.

Fotoğraflar

Junior yarışlarının fotoğraflarına buradan ulaşabilirsiniz.

Gençler Yarışı

Gençler yarışının en ilginç yanı muhtemelen ödül töreniydi. Portekizli David Miguel Costa Rodrigues İspanya’da birinci olmasının faturasını millî marşını 20-25 taraftarı ile birlikte kendi “unplugged” söylemek zorunda kaldı. Kızlarda Hollandalı Anne Terpstra kürsüde Hollanda marşını çaldırabildi ama anlaşılan Portekizli’ysen İspanya’da birinci olmamak gerek, ya da marş CD’ni kendin getireceksin.

Drechou, Rodrigues, Stirnemann
       Drechou, Rodrigues, Stirnemann

Yarışın başında aslında olay gayet de Fransız Hugo Drechou’nun birinciliğine yönelikti. Daha birinci turda Drechou atağa kalkıp 15 saniyelik bir fark açmış, arkasından gelen 5 kişilik ekip (Rodrigues, Stirnemann, Costa ve Daniel) birbirleri ile uğraşmaktaydılar. Ama Drechou’nun biraz da iyimser bir hava içinde olduğu ikinci turda belli oldu. İkinci turda üçüncü tura geçişte iki sporcu peşpeşe idiler, son tura girerken Rodrigues artık yorulmaya başlayan Drechou’nun önündeydi. Ancak son turda farkı açamdı. Bu da haliyle bitişte oldukça çekişmeli bir şekilde bir mücadele ortaya çıkmasına yol açtı. Her iki sporcunun 21 saniye peşinden İsviçreli Matthias Stirnemann üçüncü oldu.

Rodrigues
       Rodrigues

Drechou
       Drechou

Kızlar yarışında pek de anlatmaya değer bir hadise olmadı açıkçası. Başta rakiplerinden kopan Hollandalı bisikletçi Terpstra kendi başına yarıştı, onun arkasından gelen rakipleri de birinci turdan itibaren kendi başlarına yarıştılar. İkinci tur esnâsında ilk üç yarımşar dakika ara ile yarışıyordu. Birinci 44 saniye ara ile Terpstra oldu, onu izleyen Hediger üçüncü Anoshina’ya 3 tur içinde 5 dakika 43 saniye fark attı.

Terpstra
       Terpstra

Terpstra, Hediger, Anoshina
       Terpstra, Hediger, Anoshina

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan, kadınlar yarışının sonuçlarına ise buradan ulaşabilirsiniz.

Elit Yarışları Öncesi

Meteoroloji tahminlerine bakılacak olursa yarın gün içinde yağmur yağma olasılığı %20’den az. Dolayısıyla daha kuru ve (zaten tabiatı nedeniyle) hızlı bir yarış seyredeceğimiz kesin gibi. Elitler sınıfının yarışlarının yaklaşık iki saat süreceği düşünüldüğünde bu hızlı parkurda uzun ve rahat inişlerin bulunmaması nedeniyle fazla da dinlenme fırsatı olmayacağı aşikâr. Erkeklerde dünya kupasının bundan önceki iki ayağını da kazanan ve hâlihazırda kupanın liderliğini elinde bulunduran Fransız Julien Absalon elbette favori. Yalnız bu sezon ardına neft yağı sürülmüşçesine bisiklet kullanan Alman bisikletçi Wolfram Kurschat’ın ne yapacağı da muamma. Son olarak “kendi sahasında” yarışacak olan Jose Hermida’yı da boşlamamak gerek.

Bu grup bundan önce en son geçen hafta sonu uluslararası Alman liginde Heubach’daki Bike the Rock yarışında bir araya geldiler. Bu son derece enteresan yarışta herkes Absalon’un kazandığını beklerken birden bire Kurschat yarışı aldı. Absalon yarışın sekiz turundan yedisini birinci bitirdi. Fakat her turda parkurun en yüksek noktasına çıkışta Kurschat her seferinde Absalon ile arasındaki farkı kapattı. Sekizinci turda gene aynı çıkışın ortalarında Kurschat Absalon’u geçti, Absalon ise takip edemedi rakibini. Elbette Heubach yarışı toplam 1600m irtifâ kazanımı ile neredeyse yarınki yarışın iki katı bir rakkam gösteriyor. Absalon yarıştan sonra Velovert’e verdiği demeçte Kurschat’a her turda inişlerde 40 saniye fark attığını ama buna rağmen bitişte Kurschat’ın kendisinden 2 dakika önde olduğuna şaşırdığını söylemiş. Bu durum belki de bir nebze geçtiğimiz yıl Val di Sole’de tükenmesini hatırlatmıyor değil.

Kadınlarda ise geçen yılın galibi Gunn-Rita Dahle Flesja bebek molasında olduğundan yarışmıyor. Onun yerine Heubach’ın birincisi Avusturyalı Elisabeth Osl yarışın önemli favorilerinden. Öte yandan Heubach’da Osl’ın ardından ikinci olan ve antrenman programını sankı Madrid’e yönelik hazırlamış gibi bir hava veren Irina Kalentieva da dikkat edilmesi gereken sprocular. Elbette bununla kalmıyor, dünya kupasının hâlihazırdaki lideri Marga Fullana kendi vatanında yarışacak, dolayısıyla o da önemli kürsü adaylarından.

Yarışlar Başlarken

Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın XCO kategorisindeki dördüncü ayağı bu hafta sonu İspanya/Madrid’de koşulacak. MTBTR olarak biz de yarışı Madrid’den sizlere aktaracağız.

İspanya deyince aklınıza ne gelir? Herhalde başka bir sürü şeyle birlikte güneşli hava. Hiç gelmesin. Madrid’de dün (Cuma) gecesi başlayan bir sağanak yağmur bir çuval inciri berbat etmiş durumda. Sabaha karşıya kadar gök delinmişcesine yağmur yağdı, gün içinde de hava sürekli olarak bulutlu ve düzenli aralıklarla serpiştiriyor. Hani yarış için değil de tatil için gelmiş olsa insanın asabı bayağı bozulabilir.

Madrid’deki yarışın en önemli özelliklerinden biri neredeyse şehrin göbeğinde yapılması. 1560 yılında kurulan ve 1931 yılında halka açık park haline gelen „Casa de Campo“ 7.5 km uzunluğundaki yarış parkurunu barındırıyor. İlk dünya kupası yarışı 1995 yılında yapılmış burada ve “rivayete” göre 60.000 seyirci çekmiş. Madrid bu organizasyon ile 2016 olimpiyatlarına adaylığını da destekliyor.

       

Madrid’de parkur şehrin hemen yanıbaşında bir park içinde olması nedeniyle dünya kupasının bugüne kadar olan ayakları ile mukâyese edildiğinde çok da heyecanlı bir parkur değil. Sadece birkaç tane gerçekten etkileyici iniş ve çıkışa sahip, fakat onun dışında bilhassa asfalt geçişleri ve geniş kısımları sayesinde son derece hızlı bir parkur. Lâkin bu hızı etkileyen bir unsur hava. Madrid parkurunun toprağı nispeten killi bir toprak. Bütün gece yağan ve gün içinde de devam eden yağmur nedeniyle toprak oldukça yapışkan bir kıvam almış durumda. Buna ek olarak sabah 13 derece olan hava sıcaklığının gün içinde giderek artması ve havadaki ne oranını hissedilir derecede yükseltmesi söz konusu. Dolayısıyla parkurun teknik yapısı açısından belki fazla zorlayıcı olmayan ama hava koşulları nedeniyle zor bir yarış olabilir.

Program

Cumartesi

TSI 15:30’da iki dakika ara ile erkek ve kadın junior sınıfları çıkış alacak.

Pazar

TSI 11:00’de Elit kadınlar yarışı
TSI 13:30’da Elit erkekler yarışı

 

  Bu haber 4141 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015