Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Madrid'de İkinci Gün - Elit Yarışları

Madrid'de İkinci Gün - Elit Yarışları

İspanya'da Kral Absalon!

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 24.5.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın ikinci gününde Madrid’de tam bir dağ bisikleti şöleni yaşandı. Hava durumunun tahmin ettiği üzere güneşli bir havada önce kadınlar yarışı geceden yağan yağmurun çamurlu hale getirdiği parkurda, sonra erkekler yarışı nispeten kuruyan parkurda koşuldu. Kadınların dört, erkeklerinse altı tur attığı yarışta Margarita Fullana İspanyolları kendilerinden geçirirken erkeklerde Jose Hermida aynı başarıyı gösteremedi. Başından itibaren Ralph Naef-Julien Absalon mücadelesi halinde geçen yarışı Absalon son iki turdaki sabit performansı ve Naef’in son turdaki yorgunluğu sayesinde nispeten açık ara ile kazandı. Lafı fazla uzatmadan ayrıntılara bakalım.

Fotoğraf Albümleri

Erkekler Yarışı

Kadınlar Yarışı

Elite Kadınlar Yarışı

Casa de Campo’daki 7.5 km’lik parkurda kadınlar 4 tur üzerinden yarıştılar. Hava parçalı bulutlu, yer yer güneşli idi ama parkur su birikintilerinden ve çamurdan geçilmiyordu, ki bu durumun yansımasını kadınlar yarışının fotoğraf albümünde de herkesin çamur banyosu yapmış bir halde olmasından da anlayabilirsiniz. Daha önce de bahsettiğimiz gibi zeminin bu hali bisikletin çökmesine ve harcanan enerjinin artmasına neden oluyor, bisikletçiler için hoş bir durum değil.

Yarışın başından itibaren giderek açılan bir ara ile üçlü bir lider grubu oluştu: İspanyol Margarita Fullana (Massi), Norveçli Lene Byberg (Specialized Factory Racing) ve Kanadalı Marie-Helene Premont (Team Maxxis-Rocky Mountain Bicycles), ki adını uzun süredir ön sıralarda görmüyorduk, ilk turda gene Kanadalı Catherine Pendrel (Luna Pro Team) ve İtalyan Eva Lechner (Colnago Cap Arreghini) ile beraber dönseler de kısa süre sonra kendi yarışlarını koşmaya başladılar. Favorilerden sayılan Irina Kalentieva hafta içi hasta olması nedeniyle yarışta bir performans gösteremedi, 11. sıranın üstüne çıkamadı. Spitz’in bir fotoğrafta da görüleceği üzere sol yanı omzuna kadar çamur olduğuna göre ilk turda düşmüş.

Fullana, Premont
       Fullana, Premont

Spitz
       Spitz

Byberg
       Byberg

Öndeki üçlünün kendilerini takip edenlerle olan farkı daha ikinci turda 15 saniyeye çıktı. Arkada Catharine Pendrel, Eva Lechner ve Avusturyalı Elisabeth Osl (Central Ghost Pro Team), Osl’ın takım arkadaşı Alman Sabine Spitz, Leh Maja Wloszczowska (CCC Polkowice) ve İsviçreli Nathalie Schneitter (Colnago Cap Arreghini) ikinci bir grup oluşturdular.

Pendrel
       Pendrel

Üçüncü tura gelindiğinde önceki üçlü yol geniş olsa yanyana binecek kadar sabit bir şekilde ilerliyordu, bitiş çizgisinden neredeyse hepsi aynı anda geçti. Onların arkasındaki grup ama dağılmaya başladı. Pendrel ikinci gruptan koparak öndeki üçlü ile arasındaki farkı kaparken arkada Spitz ve Osl takım arkadaşlıklarını sergiliyorlardı. Bu esnada Eva Lechner yarım dakika geriden takip ediyordu ikiliyi. Henüz bir tur geçmişti, Pendrel takibini devam ettiremeyerek geri kalmaya başladı. Spitz ise son turda Osl ile birlikte Lechner’i geçti, Lechner bu da yetmezmiş gibi takım arkadaşı Schneitter’in de kendisini geçmesine izin vermek zorunda kaldı.

Premont
       Premont

Son tura girildiğinde öndeki üçlü gene bir aradayken arkada Spitz’in dördüncü olup olamayacağının heyecanı yaşanmaya başlamıştı. Pendrel’in başta çok hızlı hareket edip üçüncü turda yavaşlaması öndeki grup ile arasını açarken takipçileri ile de arasının kapanmasına yol açtı. Spitz turun son üçte birinde Pendrel’i yakalayarak dördüncülüğe yükseldi, Osl da bu esnada bayağı gerisinde kalmıştı Alman bisikletçinin. Önde de elbette birincilik mücadelesi kızıştı. Fullana atağa kalkarak aynı gruptaki Byberg ve Premont ile arasını birkaç saniye açmayı başardı. Bu durum da yarışı kurtarmasını sağladı. Son düzlüğe gelmeden önceki bu farkı son düzlükteki atağı ile birleştirince Premont Fullana’yı yakalayamadı, Byberg üçüncü oldu. Spitz yarışın ilk turundaki düşmesinin de etkisi ile 10. sıradayken çok iyi bir yarış çıkardı, dördüncü oldu. Onu iki saniye geriden Pendrel takip etti, Osl ise altıncı bitirdi yarışı.

Fullana, Premont
       Fullana, Premont

U23 kürsü: Dawidowicz, Mani, Krasniak
       U23 kürsü: Dawidowicz, Mani, Krasniak

İlk beş
       İlk beş

Kadınlar yarışının sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Elite Erkekler Yarışı

Kadınlar yarışının ödül töreninin yapılmasından hemen sonra hiç kaybetmeden güneş tam tepedeyken erkekler yarışı başladı. Parkur haliyle biraz daha kurumuştu, fakat biz de kuruması için çatıya serilmiş domates ya da kayısı misali İspanyol güneşi altında kuruyayazdık.

Erkeklerde yarış boyunca iki isim öne çıktı: İsviçreli Ralph Naef (Multivan Merida) ve Fransız Julien Absalon (Orbea). Bütün yarışın belki de en heyecanlı kısmı bu ikilinin mütemadiyen birbirlerini sollayarak birincilik için mücadelesiydi.

Absalon, Naef
       Absalon, Naef

       

Yarışın başında aradaki farklar o kadar daha açılmamışken bu ikiliye Belçikalı Roel Paulissen (Cannondale Factory Team), takım arkadaşı İtalyan Marco Fontana ve yerel matador Jose Hermida da (Multivan Merida) dahillerdi. Burada ne yapacağı merakla beklenen Alman Wolfram Kurschat (Topeak Ergon) teknik zorluktan ziyâde sabit yüksek hız üzerine kurulu parkurda daha ilk turda 36. sıraya kadar geriledi.

Fontana
       Fontana

İlk turda Naef’in son derece hırslı olduğunu gözledik. O kadar ki turun ikinci yarısında yaklaşık 10 saniye farkla önde gidiyor, onu Paulissen, Güney Afrikalı Burry Stander (Specialized Factory Racing) ve Hermida’dan oluşan bir grup takip ediyordu. Absalon bu esnâda üçüncü bir grubun içinde İsviçreli Nino Schurter (Scott-Swisspower) ile birlikteydi.

İkinci tura girildiğinde Naef hâlâ öndeydi, fakat arkada Paulissen, Hermida, Schurter ve Absalon’un yer aldığı bir grup gelmekteydi. Absalon ancak beşinci sırada (fakat çok az zaman farkıyla) bitirebildiği ilk turdan sonra bu turda Naef ile arasındaki farkı grubundan koparak kapattı ve peşinden sadece Naef’in gelebilmesinin sonucu olarak yarışın geri kalanında heyecanla seyredeceğimiz ikili ortaya çıktılar. İkili arkalarından gelen grupla aralarındaki farkı açmaya başladı. O kadar ki ikinci tur biterken kendilerini kovalayan gruba 30 saniye fark atmış durumdaydılar. Onları kovalayan grup da Hermida, Paulissen, Schurter ve Stander olarak şekillenmişti. Bu esnâda Kurschat da ilerlemeye başladı, ikinci turun sonunda 22. sıraya yükseldi. Öndeki ikilinin ve onların arkasından gelen grubun ardında ise sonradan yarışı dördüncü olarak bitirecek olan Fontana gelmekteydi. Üçüncü turun sonunda Absalon ve Naef ile arkalarından gelen grubun arasında 45 saniye fark olmuştu.

Schurter
       Schurter

Absalon’un önemli rakiplerinden olarak gösterilen Kurschat ise dördüncü turda ikinci tur sonu ile dördüncü tur sonu arasında tamı tamına 10 kişiyi sollayıp 12. sıraya yükselmişti. İlk üç turda kendisine avaz avaz destek veren İspanyolların da yardımıyla üçüncü sırayı koruyan Hermida ise dördüncü turla birlikte yavaş yavaş arka sıralara aktarılmaya başladı. Öndeki ikili bu arada tamamen kopmuş, farkı bir dakikaya çıkarmışlardı. Yarışın sonraki üçüncüsü Alman Moritz Milatz (Multivan Merida) dördüncü tura ancak 9. sırada girebildi. Daha bu esnâda U23 sınıfının birincisi Burry Stander dördüncü sıradaydı.

Hermida
       Hermida

Beşinci tura girildiğinde öndeki roketler ile arkadan gelenler arasındaki fark 1,5 dakikaya çıkmıştı. Bu turda Naef’in “ya şimdi ya hiç” dercesine bir atağına şahit olduk. Naef birden farkı 10 saniyeye kadar çıkarmayı başardı. Bu yarışta genel olarak Multivan Merida takımının başarısı yadsınamaz. Naef ve Milatz ile ilk üçte iki adamları var.

Naef, Absalon
       Naef, Absalon

Milatz
       Milatz

Lâkin son turda Absalon tekrar dirildi, hem de ne dirilme! Önce Naef ile arasındaki farkı kapadı. Sonra Naef’i geçti. Daha sonra Naef’e bir de fark atmaya başladı. Yarış bittiğinde Absalon Naef’in 1 dakikadan fazla önündeydi. Naef’in son tur zamanı o ana kadarki en kötü turundan 1 dakika 17 saniye daha kötüydü. Anlaşılan Belçikalı sporcu erken atağa kalkıp erken tükenmişti. Bu esnâda Moritz Milatz son tura girerken daha 6. sıradaydı. Son turda Fontana ve Schurter’i sollayıp üçüncülüğe çıkması gerçekten takdire şâyan bir performans. Özellikle bitiş çizgisine gelirken Fontana’nın arka plandaki yüzündeki ifâde dağ bisikleti tarihinin herhalde en güzel sahnelerinden biriydi (bkz fotoğraf albümü).

Absalon
       Absalon

İlk beş
       İlk beş

Erkekler yarışının detaylı sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yarışın herhalde en ilginç sahnelerinden biri de Madrid’de nüfusta önemli yer tutan Güney Amerika göçmenlerinin parkta kendi hallerinde önce amatör küme erkekler, sonra da amatör küme kadınlar liginde futbol oynamalarıydı.

Bir Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nın daha sonuna geldik. Ben MTBTR´den Cüneyt Kazokoğlu, asistanım Bugs Bunny ve yarış esnâsında yardımlarını esirgemeyen ‘Las Chicas RedBull’ takımı olarak sizlere dağ bisikletli günler diliyor, bir sonraki yarışta görüşmek üzere diyoruz.

Bugs
       Bugs

Chica Red Bull
       Chica Red Bull

 

  Bu haber 4236 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015