Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Ocak . 2021  
SRAM'dan Yeni Dağ Bisikleti Grubu

SRAM'dan Yeni Dağ Bisikleti Grubu

SRAM XX

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 28.5.2009
SRAM uzun süredir konuşulmakta olan ve en son Madrid’de Julien Absalon’un kullanarak yarışı kazandığı XX grubunu en sonunda basına tanıttı. XX Sram’ın vites, fren ve süspansiyon öğelerini bir arada bulunduran ilk grubu. Gerek frenler (Avid’den geliyor), gerekse süspansiyon (Rock Shox) ve aynakol setinin (Truvativ) üzerinde „asıl“ markaları yazıyor yazmasına, ancak her parçanın üzerinde XX arması da gayetle belirgin.

XC/yarış sınıfına yönelik olarak tasarlanmış olan grubun en önemli özelliği ise 2x10 vites oranına sahip olması. Grubun öğelerine sırasıyla bakalım:

Trigger Vites Kolları

XX vites kollarında SRAM Trigger tasarımını ağırlığı düşürerek devam ettirmiş. Vites kolları görsel olarak X.0 grubunu andırsa da nispeten daha ufak ve hafifler (çifti 183 gram). Vites kolu karbondan ve konumu ayarlanabiliyor. SRAM vites kollarının yanında MatchMaker’i da geliştirerek gidonda „düzen“ sağlamaya da imkân tanımış. MatchMaker vites kollarını, freni ve amortisör kumandasını toplu halde gidona monte etmeye yarıyor. Birkaç gram fazladan ağırlığın lafı bile olmaz bu durumda haliyle.

Matchmaker
       Matchmaker

Matchmaker
       Matchmaker

Burada önemli bir nokta SRAM’ın bütün XX parçalarında T25 „torx“ vidası kullanması, yani sadece bir aletle bütün XX grubu monte edilebiliyor.

       

       

       

Gerek vites kollarında, gerekse aşağıda detaylarını anlatacağımız vites attırıcılarda SRAM „Exact Actuation“ (kelimesi kelimesine olmasa da “sabit çalışma” şeklinde tercüme edebiliriz) teknolojisini geliştirmiş. Bu teknoloji zinciri kaset dişlisindeki her hareketi, yani her vites geçirimi için sabit kablo hareketini ifâde ediyor.

Ön Vites Attırıcı

Ön vites attırıcı kelepçenin attırıcının kafesinin neresinde durduğunu ifâde edecek şekilde “high mount” (kelepçe üstte, alttan salınımlı), “low mount” (kelepçe altta, üstten salınımlı) ve “direct mount” (Shimano’nun E-tipine benzer) olmak üzere üç modele sahip. Haliyle aynakol iki dişlili, arkada ise 10 dişli olduğu için ön attırıcı da buna göre tasarlanmış, sadece iki konuma sahip. “Low mount” modelinin ağırlığı 118 gram.

High Mount
       High Mount

Low Mount
       Low Mount

Direct Mount
       Direct Mount

Arka Vites Attırıcı

Arka vites attırıcı X.0 modelini andıracak şekilde tasarlanmış, yani aynı şekilde karbon bacağa sahip. Öte yandan kablo yolu X.0’in aksine iç taraftan geliyor. Seramik yataklı makaralara sahip attırıcı 181 gram ağırlığında, titanyum yaya sahip. Farklı bacak boyları yok, 2x10 sistemi için tek bacak boyu tasarlamış SRAM.

       

       

Aynakol / Orta Mil

Aynakol bütün sistemin en ilgi çeken parçalarından biri, çünkü burada sadece iki dişli var. BB30/PressFit orta yatak ile sadece 694 gram ağırlığındaki aynakol seti de sadece bir dişliyi dışarıda bırakmak yerine 2x10 sistemi için özel olarak tasarlanmış. Dişliler sıradan modellere oranla 2mm daha kalınlar, ayrıca dişli ile aynakolları bağlayan vidaların konumu da esnemezliği arttıracak şekilde tasarlanmış. Aynakol setinin Q-faktörü (yani iki aynakol arasındaki dikine mesafe) nispeten dar, 156mm. Aynakollar karbondan, 170 ve 175mm boylara sahipler. Dişli kombinasyonları olarak 26/39, 28/42 ve 30/45 mevcut.

       

Aynakolun Q-faktörünün dar olmasının ve genel olarak sistemin ağırlığının düşmesinin önemli etkenlerinden biri PressFit 30 orta mil yatağı. Adından da anlaşılacağı üzere kadroya preslenen bu yatağın aksine “normal” orta mil yatakları da kullanılabiliyor (Truvativ’deki GXP). Bu modelde ağırlık 60 gram artarak 754 grama çıkıyor.

       

Ayna dişlilerinin tasarımının adı “X-Glide”. Küçük ve büyük dişlide dişlerin birbirlerine olan konumları vites geçirimini hızlandıracak şekilde tasarlanmış, buna ek olarak zinciri atmaya yarayan basamakların ve rampaların sayısı normal bir ayna dişlisine oranla ikiye katlanmış. Aşağıdaki resimde sarı bölümler zinciri “bırakan”, kırmızı bölümler zinciri “tutan” kısımları gösteriyor. “X”ler ise vites geçirimine imkân tanıyan noktalar.

       

Kaset Dişlisi

Kaset dişlisi bütün sistemin önemli parçalarından biri. 11/32 ve 11/36 (!) modellerine sahip. Azamî 32 dişe sahip model 185 gram ile son derece hafif, azamî 36 dişli model ise 208 gram. Bunun dışındaki önemli bir özelliği „PowerDome“ dişli tasarımı. Ortadaki sekiz dişli yekpâre bir çelikten CNC freze ile çıkarılıyor. SRAM’ın belirttiğine göre bu süreç kaset başına 9 saat (!) sürüyor. En büyük dişli alüminyumdan ve ortadaki bloktan bağımsız olarak değiştirilebiliyor. En küçük dişli de alüminyum, bildiğimiz şekilde üretilip monte edilmiş.

       

       

SRAM kaset dişlisinin bu açık tasarımının (X-Glide) vites değişimine yaptığı olumlu katkının yanında kir tutmayı da azalttığını ve genel olarak dişlilerin ömrünü uzattığını vurguluyor.

       

       

Frenler

XX grubundaki frenler Avid’in Juicy Ultimate modelinden de hafifler, teknoloji olarak yeni çıkan Elixir CR modeline benziyorlar. Yalnız kullanılan bütün vidalar titanyum.

       

İki parçadan oluşan magnezyum kaliperlerin tasarımında hafiflik ve esnemezlik ana hedef olarak gözetilmiş. Alüminyum taşıyıcılı diskler 140mm (sadece arka), 160mm ve 185mm boyutlarına sahipler. “Direct Mount” montaj standardında ve 160mm disk ile fren seti (kollar olmadan) 288 gram ağırlığında.

       

Fren kolları haliyle karbondan ve Juicy Ultimate modeline oranla %30 daha hafifler. Kolların kelepçesi sadece tek vida ile monte ediliyor, vites kollarında olduğu gibi MatchMaker ile de kullanılabiliyor. Balataların temas noktası aletsiz olarak ayarlanabiliyor, fren kolunun gidona mesâfesi ise aletle ayarlanabiliyor.

       

       

Amortisörler

Toplam üç tane Rock Shox amortisörünün XX modeli olacak: Yarışçılar için SID XX (80/100mm), Reba XX (80/100/120mm) ve Revelation XX (130/140/150 ve 120-150mm U-Turn). SID XX World Cup hakkında geçtiğimiz günlerde detaylı bilgi vermiştik. Aşağıdaki çizelgede XX grubuna dâhil olan amortisörlerin özelliklerini görebilirsiniz.

       

SID, Reba, Revelation
       SID, Reba, Revelation

       

Xloc gidondan kumanda hidrolik olarak çalışıyor. Bunun avantajı telli modele oranla daha düşük ağırlık, gidonda ihtiyaç duyulan daha az yer. Sistem PushLoc’a oranla 60 gram daha hafif.

Kaynak: SRAM

SeaOtter Classic 2009’da SRAM

2009 SeaOtter Classic'te sergilenen Avid ve Rock Shox ürünleri hakkındaki habere buradan, SRAM ve Truvativ ürünleri hakkındaki habere ise buradanulaşabilirsiniz.

SeaOtter Classic’te sergilenen SRAM grubu ürünlerinin fotoğraflarını SeaOtter SRAM albümünde inceleyebilirsiniz.

Eurobike 2008’de SRAM

2008 Eurobike fuarında görücüye çıkan Truvativ Hammerschmidt hakkındaki test izlenimlerimizi de içeren makâlemizi burada okuyabilirsiniz.

Ayrıca 2009 SRAM ürünleri hakkında yazılara Eurobike sonrası Türkiye’deki markalar haberinden ulaşabilirsiniz.

Son olarak Eurobike fuarında sergilenen SRAM grubu ürünlerinin fotoğraflarını Eurobike parçalar albümünde inceleyebilirsiniz.

SRAM Türkiye Distribütörü

Marintek

 

  Bu haber 7304 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015