Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
30 . Ekim . 2020  
Nissan UCI Dünya Kupası 4. Ayak - Fort William

Nissan UCI Dünya Kupası 4. Ayak - Fort William

İskoçya’da 4X ve DHI

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 8.6.2009
Ankara’da Uluslararası Ankara Dağ Bisikleti Yarışı koşulurken bu hafta sonu aynı zamanda Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası da önemli duraklardan biri olan Fort William’daydı. Geçen yılın aksine İskoçya’daki dünya kupasında XC yarışı yok bu yıl, sadece 4X ve DHI kategorilerinde yarışlar koşuldu. Bunun nedeni 2008’e oranla 2009 takviminde bir XCO yarış sayısının bir tane azaltılmış olması (9 yerine 8 yarış), giden yarış da Fort William oldu.

4X

Hafta sonu Cumartesi günü koşulan 4X yarışları ile başladı. 2002 yılında ilk defa iniş ve 4X yarışlarının koşulduğu parkurun uzunluğu o zamandan bu yana iki katına, 410m’ye çıkmış. Ayrıca toplam irtifâ kaybının 50m olduğu parkurun orta kısmı yarışın akışının hızını daha da arttıracak şekilde düzenlenmiş.

4X parkuru
       4X parkuru

Sonucu baştan söyleyelim, finalde Avustralyalı Jared Graves (Yeti Fox Shox Factory Racing) birinci oldu. Yarışlara gelmeden önceki sıralama turlarında en hızlı dereceyi daha sonra çeyrek finalde elenen Hollandalı Joost Wichman yaptı. Dan Atherton, Guido Tschugg çeyrek finallerde çıkanlar arasındaydılar. Yarı finallere birinci grupta Fransız Romain Saladini (Team Sunn), İspanyol Rafael Alvarez (Specialized Factory), Hollandalı Jurg Meijer ve İsviçreli Pascal Seydoux, ikinci grupta ise Jared Graves, İsviçreli Roger Rinderknecht (GT Bicycles), Çek Lukas Mechura (Chain Reaction Cycles/Intense) ve vatandaşı Michal Prokop varlardı. Bu sekiz kişiden finale Graves, Saladini, Mechura ve Meijer dörtlüsü çıkabildiler.

Graves daha çıkışta öne geçti ve ilk viraja Saladini’nin önünde girdi. Yarışın özeti maalesef bu. Heyecanlı yarış, çekişme vs. bekleyenler biraz hayal kırıklığına uğradılar, çünkü bu ilk viraj sırası (Graves, Saladini, Mechura, Meijer) yarışın sonuna kadar tren şeklinde hiç bozulmadan devam etti. Bu birinciliği ile Graves dünya kupasında farkı açmaya başladı. 450 puan ile lider konumdaki sporcunun ardından 240 puan ile Saladini geliyor.

Graves
       Graves

Kadınlarda ise herhalde en büyük sürpriz sıralama turlarında sonraki birinci Amerikalı Jill Kintner’in ardından ikinci iyi dereceyi yapan Hollandalı Anneke Beerten’in (Suspension Center) yarı finalde elenmesi oldu. Aynı şekilde bundan önceki ayak olan Vallnord’da üçüncü olan Çek Jana Horakova da yari finalde elenenler arasındaydı. Final dörtlüsü Jill Kintner, vatandaşı Melissa Buhl, Avustralyalı Caroline Buchanan ve Vallnord birincisi İngiliz Fionn Griffiths olarak şekillendi. Yarışta ilk viraja birinci giren Kintner oldu, onu Buchanan takip etti. Bundan sonra da kayda değer bir şey olmadı yarışta. Kintner gerçekten kayda değer bir üstünlükle yarışı kazandı. Bu yıl Houffalize’de birinci olan Kintner’in Fort William parkuruna olan düşkünlüğü tescilli bir durum zâten. Bu galibiyeti ile birlikte Fort William’da 4. birinciliğini kazanan Amerikalı sporcu sıralama turlarında Beerten’in 1.5 saniye önünde bitirmişti, yarışta da Buchanan’ın yaklaşık 3 saniye önünde bitiş çizgisini geçti, ki 4X yarışı için tur bindirmek gibi bir şey bu süre.

Kintner
       Kintner

Dünya kupasında bu durum sıra değişikliğine yol açtı. Bundan önce Vallnord ayağının sonunda birinci sırada Anneke Berten (225) vardı, Jill Kintner (170) üçüncü sıradaydı. Fort William’daki birincilik ile Kintner simdi 270 puanla lider, Berten 255 puanla ikinci sırada.

DHI

İniş yarışlarında İngiliz sporcular için Fort William kendi sahaları demek. Atherton, Peat, Bryceland, Beaumont ve Moseley gibi isimler burada kendi taraftarları önüne çıkıyorlar. Bu öne çıkma bu hafta sonu sadece vatandaşlık seviyesinde kaldı ama.

Fort William’daki iniş parkuru 2.82 kilometre uzunluğunda, 655m râkımdan 100m’ye iniliyor. Açıkçası ne fazla dik kısımlara sahip, ne de çok teknik bir parkur. Orta kısmında yer alan kısa kayalık bölüm dışında sadece birkaç rampa ile dikkat çeken bir iniş.

Sıralama turlarında İngiliz Gee Atherton ve Güney Afrikalı Greg Minnaar en önemli favoriler olarak öne çıktılar. Aynı saniye içinde inişi tamamlayan ikilinin en yakınındaki Minnaar’ın iki saniyeden fazla gerisinden gelen Avustralyalı Michael Hannah idi. Bundan önceki iki yarışı da kazanan Steve Peat ise Atherton’dan altı saniye geride kaldı.

Asıl yarışta sona gelindiğinde İngiliz Josh Bryceland oldukça uzun bir süre birinci sırada tutunmuştu, ancak 80lerden kalma kıyafeti ile ilgi çeken Avustralyalı Sam Hill neredeyse 6 saniye fark ile birinciliğe oturdu. Yarışın sonraki birincisi Greg Minnaar parkurda Hill için tehlikeli olan tek isimdi. İkinci zaman ölçüm noktasına gelindiğinde Hill’in yaklaşık 40 salise gerisinde olmasına rağmen parkurun son bölümünde durmaksızın pedal çevirmesi ve gerçekten etkileyici son zıplayışı ile Hill’in hemen hemen 1.5 saniye önünde yarışı kazanmayı başardı. Bu parkurun son kısmında, yani 4 dakika 38 saniyede bitirdiği yarışın son 30 saniyelik bölümünde Hill’den 2 saniye daha hızlı olması demek, ki gerçekten etkileyici bir performans.

Minnaar
       Minnaar

Bu sonuçla Fort William’da altıncı olan Steve Peat 762 puan ile hâlâ dünya kupasında lider konumda ama Greg Minnaar’ın (758 puan) nefesini ensesinde hissediyor.

Kadınlarda ise tam bir Fransız hakimiyeti söz konusuydu. Dünya kupasının bundan önceki iki iniş ayağını da kazanan Fransız Sabrina Jonnier rakipsiz bir şekilde yarıştı. Sıralama turlarında en yakınından takip eden vatandaşı Emmeline Ragot’ya neredeyse sekiz saniye fark atam Jonnier asıl yarışta biraz daha asılarak bu farkı 9 saniyenin üstüne çıkardı. Toplam 20 kişinin dereceye girdiği kadınlar yarışının ilk beşi Fransız. “Yöresel matador” Tracey Moseley ancak yedinci olabildi. Buna rağmen Moseley dünya kupasında 750 puan ile ikinci sırada. Jonnier ise tartışmasız lider (892 puan).

Jonnier
       Jonnier

 

  Bu haber 3194 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015