Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Ekim . 2020  
Red Fox Adventure Race 2009

Red Fox Adventure Race 2009

4G Kızıl Tilki'de

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 9.6.2009
Gitmemize 1-2 gün kaldı. Heyecanlıyım, evde, işte zaman zaman kendimi yarışı düşünürken buluyorum. “Evet!, gidip Kızıl Tiki'de yarışacağız ve bitireceğiz!” diyorum kendi kendime. Aylardır hazırlandığımız, Rusya'nın St Petersburg şehirinin 150km kuzeyindeki Melnikova köyünden başlayacak Red Fox Macera Yarışı'na gidiyoruz. 4G Adventure macera takımından bahsediyorum.
Alptekin Başkır - Murat Dikmen | 4G Adventure
       Alptekin Başkır - Murat Dikmen | 4G Adventure

Haziran'da 4G Adventure 3 Yarışa Katılıyor!

Senelerdir edindiğimiz bir çok tecrübeyi birleştirdiğimiz 4G Adventure'ı temsilen bu yarışa Murat ve ben gidiyoruz. 4G Adventure için Haziran ayı dopdolu geçecek. Bu zaman diliminde takımın diğer üyeleri Ayşin ve Selçuk bizden biraz farklı olarak, farklı coğrafyalarda iki deneyim yaşayacakları yarışlara katılacalar. 14 Haziran'da İstanbul Büyükada'da gerçeleşecek Triton Macera Yarışı'nın ardından, 20-21 Haziran tarihlerinde 1. Uluslararası Likya Macera Yarışı için Fethiye'ye gidecekler. Haziran sonu yine buradan yarış hikayelerimizin yer aldığı raporları okuyabilirsiniz.

Antrenmanlarmız!

Yaklaşık iki aydır Red Fox odaklı antrenman yapıyoruz. Hazırlığımız daha çok dayanıklılık üzerine. Hafta arası her gün bir, birbuçuk saat genellikle koşu odaklı antrenman yaparken haftasonu iki gün ise 5-7 saatlik antrenmanlar yaptık.

 4G Adventure Racing Team
        4G Adventure Racing Team

Örnek vermek gerekirse, Cumartesi deniz kanosuyla uzun mesafeler yaparken, Pazar günü de bisiklet; arkasından da uzun mesafeleri koşarak aştık. Kaya tırmanışı için yapay duvara gidip ip tekniklerini hatırladık.

Red Fox Nasıl Bir Yarış?

Red Fox'tan bahsedelim biraz. Bu yarış AR Euro Series'e puan veren bir yarış. 50 saat durmaksızın koşulacak, 350 km'lik bir yarış. 12 Haziran Cuma saat 15:00'de başlayan yarış, 14 Haziran akşamı 18:00'da ödül töreniyle sona erecek. Yani iki gece uyumadan devam etmemiz gerekiyor.

Mesafeler ve Hazırlık

Yarışın kurallarını ve içeriğini iki dilde ( Rusca, İngilizce) anlatan bir web sayfası var. Bunun dışında yarışı kurguladıkça aklımıza takılan soruları organizasyona soruyoruz.Gitmeden yarış ve bölge hakkında iyi sayılabilecek bir bilgi birikimimiz var diyebiliriz.

Yarış sırasıyla 30 km deniz kanosu ile başlıyor. Göl ve kanalların bolca olduğu bu coğrafyada 5 saat gibi bir sürede bu etabı bitireceğimizi düşünüyoruz. Sonra sabaha kadar 40 km'lik uzun bir trekking etabı bizi bekliyor. Sanırım ilk ciddi mücadeleyi burada vereceğiz. Kaya tırmanışı için 30m'lik 9mm ip, özel ayakkabı, sekizli, jumar, bel kolonu gibi tırmanış malzemelerimizi yanımızda taşımamız gerektiğini dün öğrendik. Bu ciddi hamallık demek (organizasyon duy sesimizi ). Bu mesafeyi geçmek 10-13 saati bulacaktır. İskandinav tipi uzun ve sık ağaçların olduğu, yer yerde kayalık ormanlardan geçerken aynı zamanda dibi gözükmeyen göletleri de aşmamız gerekebilir.

Parkur Görüntüleri

Sabah erken saatlerde kaya tırmanış etabına varacağımızı hesaplıyoruz. Kaya tırmanışıyla uzun hali 15km olan orieentering ebatı kısalacak. Yani kayayı tırmanırsak daha az koşacağız. Orienteering etabından sonra tekrar 15 km'lik trekking etabı koşulacak. Yani toplamda 70km trekking etabını bitirmiş olacağız, yada treking etabı bizi bitirmiş olacak.

Öğlen gibi ikinci 30 km'lik deniz kanosu etabına başlıyoruz. Bu eatabı da ilki gibi 5-6 saat arası bir sürede tamamlamayı öngörüyoruz.

İkinci günün akşamüstü 4 bölümden oluşan 102 km uzunluğundaki dağ bisikleti ebatı başlayacak. Farklı orienteering etaplarının yer alacağı dağ bisikletinin 7 km'si de kumsalda sürülecek yada taşınacak. Şu anda kestirmek güç. Yarışın ikinci günü geç saatlerde son etap olan 50km'lik 3. deniz kanosu etabı ile 10 saatten fazla kürek çekerek yarış sona erecek. Bu mesafeleri söylerken navigasyon hatası yapmadığımızı ( ki pek mümkün değil) ve kuş uçusu mesafeler olduğunu belirtmek isterim. On Etaplar arasında da zaman durmuyor. Yani durup dinlenmek gibi birşey yok.

RedFox Hazırlığı Yapıyoruz
       RedFox Hazırlığı Yapıyoruz

Şimdi çantaları toplama vakti. Yarış akışına göre yiyeceklerimizi ayarlayacağız. Hava sıcaklığı çok esnek olduğu için ( 25 ila 2 derece arası) kıyafet seçimi çok önemli. Yarışta yarışmacı sandıkları bulunmasa da ( Trophy Colesium'daki cuvallar misali) 2. Kano başlangıcı ile dağ bisikleti etaplarında çantalarımızdaki erzak ve kıyafetleri yenileyebileceğiz.

Hava Durumu

Kuzeyin meşhur “Beyaz Geceler”inde yapılıyor yarış. Yani havanın tamamen kararmadığı, zamanın gece yarısını geçtiği bir saatte (01:00 ile 03:00 saatleri arasında) karanlık olduğu bir atmosferde cereyan edecek. Ortamı anlatırken hava durumundan da bahsedelim. İstanbul'da yazı yaşadığımız şu günlerde St. Petersburg için baharın başlangıcı diyebiliriz. Hava güneşliyken gündüzleri 25 derecelere çıkarken, gece 12 ile 6 derece arasında oluyor. Eğer yağmur yağarsa bu değerler aşağıya düşüp kış sartlarını meydana getiriyor. Gündüzler 15 derecenin altındayken geceleri 2 dereceye kadar inebiliyor.

Yarıştan Ne bekliyoruz?

Organizasyon tarafından ilk takımın 42 saatte bitireceğini öngörülüyor. Bizim hedefimiz ise yarışı düzgün bir şekilde, sakatlanmadan verilen maksimum 50 saat içinde tamamlayarak bu coğrafyayı keşfetmek, aynı zamanda da keyfini çıkarmak olacak.

Ne Öngörüyoruz?

Yarışın haritalarının iyi olacağını ümit ediyoruz (Rusların orienteering sporundaki başarılarından dolayı bu beklentimiz yüksek) . Şu ana kadar verilen bilgilerin ön hazırlığımız için yeterli olduğunu düşünüyoruz. Yarış boyunca hiç malzeme transferi yapılmayacak olup, her etap sonunda başladığımız yere döneceğiz. Bunun dezavantajı spor branşlarının etaplara dağıtılmaması olarak karşımıza çıkıyor. Sadece 110 km'lik kano etabı 3'e ayrılmış. 102 km bisiklet, 4 etaplı olsa da bisikletleri bırakmadan bu kilometreleri bitirmemiz gerekiyor. Keza baştaki 70 km trekking etabıda ( bunu 15km 1/10000'lik harita kullanılarak yapılan orienteering) aynı sekilde düşünülmüş. Hava soğuk olacak. Yarıştan 1 gün önce de çadırda kalacağız. Şu ana kadar kayıt yaptırmış 146 sporcu ve organizasyonda çalışan onlarca personelin de çadırda ve aynı bölgede konaklayacağını düşünürsek ortamın pek sesiz olamayacağı kesin, bu da yarış öncesi güzel bir uyku çekemeyeceğimiz demek.

 

  Bu haber 4683 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015