Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
02 . Aralık . 2020  
Isparta'dan Bir C3 Geçti

Isparta'dan Bir C3 Geçti

Isparta Yarışının Ardından

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 15.6.2009
Uluslararası Isparta Dağ Bisikleti Yarışı Pazar günü tam 10 kategoride düzenlenen müsabakalarla oldukça Isparta’yı kuşbakışı gören Sidre Tepe mevkiinde sıcak bir havada son buldu. Katılımın gerek üniversite sınavları, gerekse herhalde Isparta’nın Ankara ve İstanbul’a oranla biraz sapa kalması (bilhassa yabancılar için), bir de yarışın C3 sınıfı olması toplam yarışan sporcu sayısının 85’te kalmasına ve de facto ulusal yarış olarak koşulmasına neden oldu. Cumartesi günkü teknik toplantı da 40 kişi bile yoktu. Ankara (142 katılım) ya da Polonezköy (174 katılım) ile mukâyese edildiğinde bu rakam oldukça düşük kalsa da (şahsî görüşümüze göre) daha samimî bir ortam doğmasına vesîle oldu.

Teknik toplantı
       Teknik toplantı

Isparta
       Isparta'ya bakış

Muhtemelen biraz da Ankara yarışından sonra gelen eleştirilerin etkisi ile olacak, federasyon ekibi gerçekten etkileyici ve dünya standartlarında bir parkur hazırlamış. Yaklaşık 5.5 km’lik parkurda son derece sert ve teknik inişler, zorlayıcı uzun tırmanışlar ve orman içi patika/singletrack kısımlar ile birleşince parkur sapla samanın birbirinden ayrıldığı, yani „dağ bisikletçisi“ni öne çıkaran bir karakter kazanmış. Öyle ki parkurdaki merdiven boyunda/üzerindeki ve dar patikadaki inişler UCI yönetmeliğindeki „çok yüksek derecede dikkat isteyen tehlikeli bölüm – 3 ok“ sınıfındaydılar. Bu yüksek iniş tekniği gerektiren yapıya parkurun Sidre Tepe’nin oldukça alt kısmına kadar inip oradan tekrar tepenin üstüne kadar tırmanması eklenince bu parkurda başarılı olacak sporcunun ‚komple bir dağ bisikletçisi’ olması gerektiği de ortaya çıktı. Parkurun bu yapısı nedeniyle yarışı 2 saatin altında bitirebilen Bilal Akgül’ün bile ortalama hızı aşağı yukarı 14 km/s olarak kaldı. Gene bu nedenle bir gün önce açıklanan tur sayıları her sınıfta birer tane aşağı çekilmek zorunda kalındı.

Bir eleştiri yarışın sınıfının C3 olduğu ve parkurun bu sınıf bir yarış için fazla ağır olduğu yönünde gelebilir elbette. Bu eleştiri kısmen haklı olmakla birlikte Türkiye’de de artık „bize uyan“ parkurlarda değil de gerçekten kendimizi sınamamıza fırsat veren parkurlarda yarışmamız gerektiği düşünülmeli. Yarış öncesinde bilhassa Cumartesi günü bir sporcunun düşerek kolunu kırmasının verdiği moral bozukluğu ile herkes parkurdan şikâyetçiyken yarış sonrasında bitirmenin verdiği heyecanla çoğu kişi parkurun ne kadar zevkli ve etkileyici olduğundan bahsediyordu. Aşağıda zâten kendi sınıflarında dereceye giren sporcuların yorumlarını da okuyabilirsiniz.

Fotoğraf Albümleri

0900 yarışları
1030 yarışları
1300 yarışları
Ödül töreni

0900 Yarışları

Sabah saat 9’da yıldız erkekler (7 sporcu) ile 40+ (5 sporcu) ve 50+ (1 sporcu) master yarışları çıkış aldılar. Daha ilk yarıştan parkurun kırıcılığı ortaya çıktı ve bir gün önce açıklanan tur sayısının gerçekleşmeyeceği belli oldu. Zaten bir saat kuralının da uygulandığı yarışta 40+ master sınıfında Bursa Büyükşehir Belediyespor’dan Zafer Sayın çok rahat bir yarış çıkararak birinci oldu. Birinci turdaki iniş kısmında farkı yaklaşık bir dakikaya çıkardı, yarış sonunda da ara 3 dakikaya açılmıştı. İlk 50+ master sınıfındaki tek sporcu olan Ayhan Akbay’ı da burada tebrik etmek şart.

Zafer Sayın
       Zafer Sayın

Yıldızlar yarışında ise Yusuf Cabık tam anlamıyla kendi yarışını yarıştı. Henüz birinci turda, merdivenli inişe gelindiğinde kendisini takip eden (sonraki ikinci) Uğur Recep Çelik ile arasındaki fark tam 32 saniyeye çıkmıştı ve yarışın bundan sonraki gidişâtı hakkında da fikir veriyordu. Yusuf’un aksine inişte bisikletten inmeyen Uğur’un 6 saniye arkasında (sonraki üçüncü) Fatih Ulusoy geliyordu. Bu aşamadan sonra da Yusuf’un yarışı hiç tehlikeye girmedi, açıkçası biraz canı sıkılmış da olabilir çünkü kendi başına yarıştı. İkinci turun ortalarında farkı 5 dakikaya çıkarmıştı, yarışı da 7.5 dakika gibi etkileyici bir farkla kazandı. Yusuf’un Isparta’ya Gaziantep’ten (Elite B yarışının birincisi Mahmut Karabiber’le beraber) otobüsle geldiğini, çalıştığı için düzenli antrenman yapma imkânının kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bu sonuçla birlikte kendisinde yatan potansiyele de hayran kalmamak elde değil. Bitişte ikincilik-üçüncülük mücadelesinde heyecan oldu, son kısımda Uğur ile arasını gitgide kapatan Fatih atağa kalkar gibi olduysa da Uğur ikinciliği bir saniye farkla aldı.

Yusuf Cabık
       Yusuf Cabık

1030 Yarışları

Saat 1030’da dört grup çıkış aldı: önce gençler, sonra U23 B akabinde Elite B ve en nihâyetinde de 30+ master sınıfı.

Üç tur koşulan gençler yarışı birincilerin performansı açısından yıldızlar yarışının bir tekrarı oldu. O kadar ki neredeyse birincilerin yarış sonunda ikinciler ile aralarındaki fark da aynıydı; gençler sınıfı birincisi İsak Ünal ikinci Kaan Uysal’ın 7 dakika 14 saniye önünde bitirdi yarışı. İsak birinci merdiven inişinde kendisini takip eden Ali Tunca’nın tam 40 saniye önündeydi, onu da 10 saniye geriden Kaan takip ediyordu.

İsak Ünal
       İsak Ünal

Daha ikinci turda farkı 3 dakikanın üstüne çıkarmayı başardı İsak, orman içindeki patika bölümüne gelindiğinde Ali Tunca ile arasındaki fark 3 dakika 16 saniyeydi. Ali Tunca da Kaan’ın 1 dakika 44 saniye önündeydi bu esnâda. Üçüncü turda ise birinci ve ikinci arasındaki fark 8 dakikaya dayanmış (07:54), ikinci ve üçüncü arasındaki aralık ise sadece 18 saniyeye inmişti. Bu rakamdan da anlaşılacağı gibi Kaan Uysal son turda canını dişine takıp Ali Tunca ile arasındaki farkı yedi bitirdi. Kaan’ın Pazar sabahı otobüsle gece saat 01:00’da Eskişehir’den yola çıkıp, sabah 06:00’da Isparta’ya gelip bu yarışa katıldığı düşünüldüğünde performansının değeri daha da öne çıkıyor. En nihâyetinde Kaan Ali Tunca ile aynı zaman ile ikinci oldu. Bütün bu süre içinde –aşağıda da belirttiği gibi- İsak arkasından baskı olmadığından kendi başına yarıştı. Halil Korkmaz ile birlikte çalışmak faydasını gösteriyor anlaşılan.

U23-B yarışı ise başından itibaren Adana hakimiyetine sahne oldu. Bayram Eroğlu daha birinci inişte yarışın ikincisi Uğur Nişancı ile arasındaki farkı 28 saniyeye çıkarmıştı. Uğur’u 20 saniye geriden adaşı (Göksu) takip ediyordu, onun da 16 saniye arkasında peşine sonraki Elite B birincisi Mahmut Karabiber’i takmış vaziyette yarışın üçüncüsü İbrahim Seflek vardı. Ancak ilk turda Bayram lastik patlatınca kısa süreliğine sıralama değişti. Fakat Bayram bir tur içinde kendisini geçen rakiplerini tekrar sollayarak birinci oldu. Sonuçta İbrahim Uğur’u sollayarak üçüncülüğü aldı. Bitişte Bayram ikinci Uğur’a 2 dakikanın biraz üzerinde fark atmıştı.

Bayram Eroğlu
       Bayram Eroğlu

Elite-B yarışında ise (yıldızlarda olduğu gibi) Gaziantep “pedalını konuşturdu”. Önceki yarışlar kadar fark olmasa da (birinci inişte Mahmut Karabiber ile peşinden gelen Adem Masal arasında 4 saniye vardı) giderek Mahmut koptu takipçisinden. O kadar ki ikinci turda önce Gençler sınıfında yarışan İsak geçti, 2 dakika 46 saniye peşinden Mahmut geliyordu. Bu esnâda Mahmut ile Elite B yarışını ikinci bitiren Adem arasında 5 dakike 54 saniye fark açılmıştı. Mahmut bu aşamadan sonra haliyle bir daha birinciliği tehlikeye girmeden yarıştı ve yarışı tam 17 dakika 43 saniye farkla birinci bitirdi.

Mahmut Karabiber
       Mahmut Karabiber

30+ master yarışında da bildik isimleri seyrettik. Yarışın ilk turundan itibaren Bora Tirki birinci gitti. Birinci inişte Bora’nın 6 saniye arkasından gelmekte olan ve yarışın sonraki ikincisi Ali İhsan düşerek vakit kaybetti, neyse ki yarışa hasarsız devam edebildi. Bu esnâda onun 15 saniye arkasında yarışın üçüncüsü Ahmet Yıldırım geliyordu. Üçüncü tura gelindiğinde fark almış başını gitmekteydi, Bora ile Ali İhsan arasında 6 dakika 15 saniye vardı. Bu aşamadan sonra yarış yönetimi dört tur olması öngörülen yarışı üç tura indirdi ve yarış Bora’nın 8 dakika 48 saniyelik farkı ile tamamlandı.

Bora Tirki
       Bora Tirki

1300 Yarışları

Gelelim Elite yarışlarına. Sporcu sayısı Ankara’nı biraz altındaydı; erkeklerde 16, kadınlarda 8 bisikletçi çıkış aldılar.

Elite erkeklerde yarışın başından itibaren üç kişi öne çıktı: Bilal Akgül, Abdülkadir Kelleci ve Halil Korkmaz. Bu üçlü yarışın önemli bir kısmını beraber götürdüler, öyle ki ilk turdaki birinci inişte Bilal ile Kadir ve Kadir ile Halil arasında dörder saniye fark vardı. Halil’den sonra gelen Yavuz ise bu aşamada Halil’in tam 30 saniye gerisindeydi. İkinci turdan itibaren Bilal ve Kadir Halil’den kopmaya başladılar. Bu turun ortalarında Bilal Kadir’in 10 saniye önündeyken Kadir ile Halil’ın arası 30 saniyeye çıkmıştı. Yavuz ise Halil’i bir dakika 28 saniye geriden takip etmekteydi. Bu aşamadan sonra Bilal Kadir’den de kopup kendi yarışını yarışmaya başladı. 4. tur ortalarında Bilal Kadir’in 2 dakika 12 saniye, Kadir de Halil’in 1 dakika 8 saniye önündeydi. Bilal’in son derece rahat bir yarış çıkardığı ortamda Halil son turda Kadir ile arasındaki farkı kapamaya başladı, ancak 50 saniye kadar kapayabildiği farktan kalanı Kadir bitişe kadar tutmasını bildi.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

Halil Korkmaz
       Halil Korkmaz

Elite kadınlar yarışında ise Senem bu defa kendi başına değildi, en azından bir süreliğine. Yarışın başında takım arkadaşı Esra ile beraber gittiler, hattâ ikinci turda teknik bir basamakta Esra bisikletten inmeyerek Senem’in önüne de geçti. Ancak Senem çıkışlardaki üstünlüğü sayesinde üçüncü turun ortalarında Esra’nın 1 dakika 50 saniye kadar önünde gidiyordu. Yarışın sonuna gelindiğinde Senem ile Esra arasında 4 dakikaya yakın bir fark vardı. Bunu söylemişken Senem’in daha ilk turda freninde çıkan arıza nedeniyle dikenlere düştüğünü ve yarışta kısmen el freni çekili araba gibi arka freni takılı bir halde gitmek zorunda kaldığını da ekleyelim. Senem’in yarışta düşmesinin de sonucu olarak parmakları ve kollarına batan dikenler ödül töreni esnâsında “dikenli gül” esprilerine neden oldu. Esra’nın 12 dakika 40 saniye arkasından gene Brisa sporcusu Tuba yarışı üçüncü bitirdi ve kürsüde “tek forma” resmini tamamladı. İlk üçe girmesine kesin gözüyle baktığımız Erica ise birinci inişte düşerek yaralandı, aldığımız duyuma göre devam etmek istemesine rağmen ambulansa gönderilmiş. Bu sınıftan bahsederken genç kadınlar sınıfının tek ismi olan Eda Konuk’u anmamak olmaz. Abisi Gökay’ın (elitlerde 12. oldu) desteği ile Eda gelecekte gerçekten büyük işler başaracak. Okul nedeniyle nispeten hazırlıksız “yakalandığı” yarıştaki gerek teknik becerisi sayesinde beraber çıkış aldığı elite kadınlardan bir farkı olmadığını ispatladı.

Senem Güler
       Senem Güler

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Eda Konuk
       Eda Konuk

Sonuçlar

       

       

Sporcu Yorumları (yarış sırasına göre)

Yusuf Cabık

Yarış güzeldi, güzel ve teknik bir parkurdu. Benim için kolay oldu, birkaç tur daha olsa atabilirdim. Enerjimi dikkatli kullandım. Parkur teknik olduğu için kendimi sakatlamayayım dedim, düşmemek için merdivende elime aldım. Benim avantajım çıkışlardaydı, çıkışlar daha zor, asıl farkı orada attım.

Yusuf Cabık
       Yusuf Cabık

Uğur Recep Çelik

İyiydi yarış. Biraz zorlandım ama iyiyidi. Antrenmanlarım fazla iyi değildi ondan zorlandım Yusuf’a karşı rampalarda vakit kaybettim. Tekniğim iyiydi ama çıkışlarda zorlandım. Yusuf’un çıkışı bana göre iyi o yüzden farkı açtı.

Uğur Çelik
       Uğur Çelik

İsak Ünal

Parkur güzeldi, zorlu bir parkurdu. Kendi tempomda turladım, rampalar çok iyiydi, inişler zevkliydi, teknik bir arıza olmadı. İlk tur kendimi zorladım, daha sonra rakiplerimin arkamdan beni zorlamayacağını anlayınca tempomu düşürüp kendi tempomda bindim. Tekniğim Adana’daki antrenmanlardan geliyor, oradaki parkurlar bu tür parkurlara benziyorlar.

İsak Ünal
       İsak Ünal

Kaan Uysal

Teknik açıdan eğlenceli bir parkurdu. Saat 1-6 otobüsü ile Eskişehir’den geldik, otel vs uzadı işler. Kendimi iyi hissetmiyordum, Abdurrahman (Dandal) geçen hafta yol bisikleti antrenmanında kaza yaptı, parmağından sakatlandı, onun moral bozukluğı vardı. Şimdi de sınavda zaten. Yarışta takla attım, gidon ters döndü ama ikinci bitirdim, gene de zevkliydi.

Kaan Uysal
       Kaan Uysal

Bayram Eroğlu

Yarış çok güzeldi, lastiğim patlamasa. İlk turda rakiplerime fark atmıştım. Singletrack’te tam düz yola inişe geçerken ön lastiğin indiğini farkettim, virajda düşüyordum az daha. Durdum lastiği değiştirdim, bu sırada rakiplerimin hepsi geçti. Yine değiştirdikten sonra turun sonuna kadar hepsini geçtim bir tur içinde. Ben 4 tur beklyordum, bitti dediler. Lastiğim patlamasa İsak ile beraber bitirmeyi düşünüyorduk, kısmet değilmiş. Parkur Adanalılara göre zor değildi, mesela Hekimköy’de falan çok zor parkurlar var.

Son olarak meraklısına not: Bayram Dove kepeğe karşı etkili şampuan kullanıyor. :o)

Bayram Eroğlu
       Bayram Eroğlu

Mahmut Karabiber

Yarış güzeldi, iyi geçti. Parkur biraz zorladı, teknik çıkışlar zordu. Bir ara İsak ile aramda bir-bir buçuk dakika farka kadar indi, onlar bir de 1 dakika önce başladılar. Merdivenlerde iyiydim, Alanya’yı andırıyor bu parkur.

Yusuf Cabık ve Mahmut Karabiber
       Yusuf Cabık ve Mahmut Karabiber

Senem Güler

Yarış güzeldi, teknik bir problem yaşadım. Arka frenim çalışmadı, kitlendi ve arka jantım yokuşlarda beni çok zorladı. İlk turda oldu, bazen çalışıyor bazen çalışmıyor ben de anlamadım. İnişlerde inemedim bu yüzden, teknik inişlerde riske atmadım çünkü frenim tutmadığı için ilk turda dikenlere düştüm. Gene de güzel bir yarış oldu. Teknik ve ağır bir parkurdu, açıkçası C3’te bu kadar ağır bir parkur beklemiyordum, daha hafif olur diye düşünüyordum ama gizeldi, eğlenceliydi. Esra takım arkadaşım olduğu için başta beraber gitmeye karar vermiştik ama yokuşlarda benim avantajım olduğu için biraz geride kaldı. Yokuşta onlardan daha iyiyim, sanırım grupla çalışmanın verdiği bir avantaj olsa gerek.

Senem Güler
       Senem Güler

Esra Kürkçü

Senem ile ikimizdik zaten, rahattı. İlk turda biraz düşmeler oldu, arkamızda da oldu. Zordu ama güzel bir yarıştı. Parkur bence teknik değildi, sadece yokuştu. Teknik açıdan sadece bir iniş var ona da teknik denir ama diğer taraflar hep yokuştu, parkur 5 km ise 4’ü yokuştu.

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Tuba Karaaslan

Çok zor çok teknik bir parkurdu. Takla ata ata geldim, iki gündür takla atıyorum. Çıkışlar sorun değil de inişler sorun. Çok teknik olmasının yanında bir de çok diken , bacaklarım, dizlerim çizildi. Bir de yol şaşırdım, yanlış yola girdim.

Tuba Karaaslan
       Tuba Karaaslan

Eda Konuk

Yarış oldukça güzeldi, inişler güzeldi, parkur da oldukça güzel zaten. Hava sıcaktı, çıkışlar zorluydu. Yaşım küçük ama iyi yerlere geleceğim çalıştıkça. Parkurun en çok inişlerini beğendim, teknik inişleri seviyorum. Ağabeyim çalıştırıyor tekniğimi, Eskişehir Bozdağ’dan inerken zorluyor oldukça. Bir de antrenmansızım, okul yeni bitti.

Eda Konuk
       Eda Konuk

Bilal Akgül

İlk tur beraber gitmeye çalıştım ama Kadir yavaştı bana göre. Ben tempom düşünce rahatsızlanıyorum, beraber gitmek isterdim ama benim için kötü olacaktı belli bir temponun altına düşünce. Zorlamadım, kendi tempomda gittim, antrenman oldu. Genel olarak çok güzel bir parkur, benim çok hoşuma gitti. Keşke C1 yarışı burada olsa, C3’e göre fazla gibi sanki ama C2 veya C1 için mükemmel bir parkur. Çıkış ve inişler benim çok büyük avantajımdı. Kendi tempomun üstüne çıkmadım, altına da inmedım, rahat gittim.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Abdülkadir Kelleci

Kendimi çok iyi hissediyordum. İlk üç tur tempomu yükselttim, son iki tur tempomu korumaya çalıştım. Biraz susuz kaldım ama önemli değil.Bilal üçüncü turda arayı açtı, beni bekliyordu sonra gitti. Ben de tempomu korumaya çalıştım, o tempoda finişe geldim. Halil de mücadele etti, ben de mücadele ettim. İnşallah Nevşehir’de Türkiye Şampiyonu, (arkasında duran Bilal’i farkediyor) Türkiye ikincisi olacağım (gülüşmeler :o) )

Abdülkadir Kelleci
       Abdülkadir Kelleci

Halil Korkmaz

Bu yarışa konsantre değildim, antrenman planım Kapadokya’ya göre, oraya çalışıyorum. Orada daha çok sporcu var, daha çok puan var. Ankara’dan beri dinlenmedeyim, bu da bana antrenman oldu. Parkur iyiydi, son turda Kadir’le farkı kapadım ama yakalayamadım. Benim antrenman programımı Roel Paulissen hazırlıyor, o da Kapadokya’ya odaklı program. Program 2-3 yıl beklememi gerektiriyor, yavaş yavaş geliştiriyorum kendimi. Tek dezavantajım burada programda istendiğinden az yarış koşmam. Ben yol da yarışıyorum, bundan sonraki hedef uluslararası İnebolu-Kütahya turu. Altı gün sürecek, yurtdışından 6-7 takım geliyor.

Halil Korkmaz
       Halil Korkmaz

 

  Bu haber 7005 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015