Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Kasım . 2020  
Maribor'da Yağmur Altında

Maribor'da Yağmur Altında

Nissan UCI Dünya Kupası - 5. Ayak

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.6.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası’nda iniş (DHI) ve 4X dallarının beşinci ayağı bu hafta sonu Slovenya’da, Maribor’da, son derece yağmurlu bir ortamda koşuldu.

4X

Bir gece önce yağan yağmur nedeniyle lastik seçiminin oldukça önem kazandığı yarışlar fazlasıyla düşüşe sahne oldu. Dünya kupasında hâlihazırda lider konumda bulunan Amerikalı Jill Kintner ve Avustralyalı Jared Graves (Yeti Fox Shox Racing Team) kupadaki liderliklerini yarışlarda birinci olamasalar da devam ettirmeyi başardılar.

Kadınlar finalinde Amerikalı Jill Kintner, vatandaşı Melissa Buhlö Avustralyalı Caroline Buchanan ve Hollandalı Anneke Beerten yarıştılar. Kintner en hızlı çıkışı başardı, onu yarışın sonraki birincisi Buchanan takip etti. Beerten ilk virajı dışarıdan alıp geldi, öne geçer gibi oldu fakat Kintner ile birbirlerine girdiler. Bu ikilinin yerde kalmasından sonra Buchanan ve Buhl yarışla devam etti, Buchanan nispeten rahat bir şekilde yarışı kazandı. Beerten Kintner’den çabuk toparlanıp bisikletine atlayıp üçüncü oldu. Bu sonuçla Kintner hâlâ dünya kupasında lider, ancak Beerten ile arasındaki fark sadece 5 puana düşmüş durumda. Onları nispeten açık ara ile İngiliz Fionn Griffith izliyor.

Erkeklerde ise sıralama turlarından itibaren oldukça çekişmeli yarışlar geçti. Finale Hollandalı Wichman, İsviçreli Rinderknecht, Avustralyalı Graves ve Fransız Saladini kaldılar. Fazla açık ara ile olmasa da Graves en iyi çıkış alan bisikletçi oldu. Fakat ikinci köşede Graves’i sıkıştıran Wichman öne geçti ve yarışın sonuna kadar birinciliği kaptırmadı. Graves ise ikinciliği kurtardı, çünkü arada Saladini’ye de geçildi fakat pedallara asılıp üçüncülükten tekrar ikinciliğe çıkmayı başardı. Graves ile olan çekişmesi sırasında Saladini Rinderknecht’e de geçildi ve sonuncu oldu. Bu sonuçtan sonra Graves hâlâ açık ara ile kupa lideri (520 puan). İkinci sırada onu 326 puanla Wichman izliyor, onun hemen arkasındansa Wichman (310) ve Saladini (300) geliyorlar. Graves’in nispeten rahat olduğu söylenebilir, fakat daha koşulacak üç ayak var, bilhassa ikincilik mücadelesi oldukça heyecanlı geçeceğe benzer.

DHI

İniş yarışlarında bilhassa kadınlarda inanılmaz bir Fransız hakimiyeti söz konusu. Sabrina Jonnier (Maxxis Rocky Mountain) birinci oldu, onun arkasından gelen üç sporcu da Fransız. Arada bir Japon var, sonra altıncı gene Fransız. Erkeklerde ise Fabien Barel (Subaru) Marseillaise çaldıran isim oldu. Kezâ 4X yarışlarında olduğu gibi iniş yarışları da çarpıcı düşüşlere sahne oldular.

Kadınlarda Tracy Moseley (Trek World Racing) düşen isimlerdendi. Floriane Pugin (Iron Horse – Kenda – Playbiker) kürsüye çıkacak zamanı yapan ilk isim oldu. Kendisinden önceki en iyi zaman Fionn Griffiths’indi, Pugin onu 20 saniye ile geçti. Jonnier 3 dakika 40 saniyenin altına inebilen ilk bisikletçi olurken Emmeline Ragot özellikle parkurun ikinci bölümünde kaybettiği zamanla Jonnier’nin 31 salise gerisinde kaldı. Bu yarıştan sonra Jonnier 1132 puan ile dünya kupasında lider, Ragot (935) ikinci, Moseley (710) üçüncü durumda.

Erkeklerde Markus Pekoll (Solid Aclass Factory Team) uzun süre en hızlı zamanı yapmış sporcu olarak kaldı, ta ki Nathan Rankin (Iron Horse – Kenda – Playbiker) tarafından geçilinceye kadar. Rankin ise bu pozisyonda fazla kalamadı, arkasından gelenler sırasıyla geçtiler onu. Sürelerde biraz farkı Matti Lehikoinen (MS Evil) yapabildi ve 3:08:81 ile sıralama turlarında dünya şampiyonu Gee Atherton’ın (Animal Commencal) zamanını geçebilen ilk isim oldu. Dizindeki sakatlık sonrası nekâhat süresinden dönen Fabien Barel bütün listeden tamamen kopmuş bir vaziyette kendi yarışını çıkardı. Fransız sporcu parkur sonundaki hız ölçümünde 50km/s’in üzerine çıkan tek isim oldu. Ondan sonra çıkış alan Samuel Hill ve Greg Minnaar da Barel’in zamanlarını geçemediler. Sonuncu çıkış alan Gee Atherton Barel’e oldukça yaklaşıyor gibi duruyordu, birinci ölçümde öndeydi, ikinci ölçümde aralarındaki fark sadece 5 saliseydi, fakat parkurun üçüncü kısmında düşünce Atherton da birincilik hayallerine veda etti. Bisikletini toparladıktan sonra yarışa devam eden sporcu 12. olabildi.

Dünya kupasının şimdiye kadarki lideri Steve Peat lastik patlatıp yarış dışı kaldı. Dolayısıyla kupadaki birinciliği takım arkadaşı Greg Minnaar aldı (914), Peat şimdi Minnaar’ın 79 puan gerisinde. Üçüncü sıraya ise burada aldığı ikincilikle Hill yerleşmiş durumda.

Kaynak: UCI

 

  Bu haber 2832 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015