Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Ekim . 2020  
Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali, Göreme!

Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali, Göreme!

Hızlı, Teknik ve Uzun

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 28.6.2009
Kapadokya Dağ Bisiklet Festivali'in ikinci günü Göreme'de yapıldı. Gece yağan yağmur ile parkur epey otursa da özellikle çıkışlarda bisiklete binmek pek mümkün olmadı. Ürgüp parkuru hızlı, fazla teknik olmayan bir parkurken, Göreme'de ki parkur daha teknik idi. Dolayısıyla bu durum turların yavaş dönülmesine sebeb oldu. Bir turun süresi 30 dakikanın üzerinde gerçekleşti.

Fotoğraf Albümleri

09.30 Yarışları
10.30 Yarışları
13.00 Yarışları
Ödül töreni

Saat 9:10'da yıldız erkekler, + 50 ve + 40 master kategorileriyle başladı. Yıldız erkekler “start loop”unu atarlarken yanlış yola girmeleri sonucu masterların arkasına düştüler. Yarış öncesi 3 tur atılması planlanırken, ilk turun dönülmesi 35 dakikanın üstüne çıkınca yarış bir tur kısaltıldı.Yıldız erkeklerde ilk turu Yusuf Çabık birinci geçerken hemen arkasında Uğur Çelik vardı. İkinci turun başlarında Uğur'un bisikletinin lastiğini patlatmasıyla yarış dışı kaldı. Uğur Ürgüp'te ikinci olmuştu.

Yusuf Çabık yarış hakkında; “Parkur zorluydu. Başlangıçta grubun arkasında yer aldım. İlk turun sonuna doğru hızlanıp yarışın sonuna kadar lider devam ettim.” dedi.

İkinci olan Faruk Dinç ise “ “start loop”tan birinci çıktım. Yusuf'la birlikte ilk turu attık. Belim zorlanmaya başlayınca Yusuf'a geçildim. Onun arkasından ikinci oldum.” dedi.

+ 40' Master'da ise Zafer Sayın birinci, Erbay Çolakoğlu ikinci, Alpaslan Bayıroğlu ise üçüncü oldu. Çok çekişmenin yaşanmadığı yarışta Zafer Sayın; “Bugün benim için daha zorluydu. Gece yağan yağmur parkurun oturmasına neden olmuş, antrenman turlarına göre daha iyiydi. Ben yokuşçu olduğum için rakiplerimle aramı yokuşlarda açtım.” yorumunda bulundu.

Erbay Çolakoğlu da “Cuma yarışında lastik patlatmıştım. Zaman kaybedince kendimi gösterememiştim. Bu yarışta inişim iyiydi. Rakiplerimi bu sayede geçtim.” dedi.

Cuma günkü yarışta ikinci olarak bitiş çizgisi geçen, bugün ise üçüncü olan Alpaslan Bayıroğlu'nun yorumu söyleydi. “ Yarışın başında yerimi iyi bulamadım. İkinci gidiyordum. Erbay Çolakoğlu ile çekişmemiz oldu. Parkur bana sert geldi.”

Saat 10:30'da ise Elit B, Under23 B , genç erkekler ve +30 master kategorisi ile yarış devam etti. Elit B kategorisinde Karabiber kardeşlerin üstünlüğü devam etti. Bu ikiliyi önümüzdeki sene A kategorisinde görürseniz şaşırmayın.

İlhan Karabiber yarış sonrası yaptığı kısa söyleşide “Yarış zorluydu, uçurumlar tehlike oluşturuyordu. 2. turda düştüm. Sonra toparlanıp tempomu yükselttim. Cuma gününe göre daha sıkı rakipler vardı.” dedi. Kardeşi Mahmut ise “ Teknik çıkışlar vardı. Düzlüklerde de kontrollü giderek enerjimi korudum. U23 sporcularıyla birlikte gittik. Bu nedenle tempom yarış boyunca yüksekti.” yorumunda bulundu.

Üçüncü olan Salih Manavoğlu “ İlk turda düştüm. Teknik sorun yaşadım. Çıkışta zincirim araya girdi. Son turda atak yaparak kendi kategorimde iki kişiyi geçtim.” dedi.

 Halil Şansız Bir Günündeydi!
        Halil Şansız Bir Günündeydi!

+30 Master kategorisinde patlak amortisörü ile birinci gelmeyi başaran Bora Tirki; “ Eski parkurlardan biriydi. Parkurun inişli çıkışlı olması nabzın sürekli değişken kıldı. Küçük dişliyi kullandım hep. Vitesi iyi kullanan, parkuru iyi etüd edenin kazandığı bir yarış oldu.” dedi.

İkinci olan Ali İhsan Taş ise “ Parkuru tanıyordum. İlk patika girişinde grup yığıldı. Bora Tirki'nin arkasında olmama rağmen bu kargaşada geride kaldım. Sonrada yakalamak mümkün olmadı. Yarışın sonuna kadar kendi tempomda gittim. Bence centilmence bir yarış oldu, çok keyif aldım.” dedi.

Üçüncü olan kürsünün yeni yüzü Ali Gürme, mutluydu. “ İlk defa derece alıyorum. 3. oldum. Daha önceki yarışlarda kıl payı dereceyi kaçırıyordum. Son dönemde güç antrenmanlarına ağırlık verdim. Bu yarışta da yararını gördüm.” dedi.

U23 B kategorisinden sırasıyla dereceye girenlerin yorumları şöyle oldu.

İsmail Mutlu Demir “ rampalar yorucuydu, “single track”ler ise çok eğlenceliydi. 3 tur attık, 4 tur olsaydı daha iyi olabilirdi. Son bitiş çizgisine gelirken geçildim.”

Uğur Nişancı “ Teknik inişler çok keyifli idi. Üç kişi üç turu neredeyse birlikte gittik. Siprinter özelliğim sayesinde bitiş çizgisine gelmeden atak yaptım. Birinci oldum.”

Yiğit Yazcı “İlk başta 4. gidiyordum. Önümde giden Bayram Eroğlu lastiğini patlatınca 3. oldum. Parkur sayısı bizim için azdı. 4 Tur olabilirdi.

Genç erkekler kategorisinden sırasıyla dereceye girenlerin yorumları şöyle oldu.

İsak Ünal “ Cuma günkü yarışta zincirim kırıldığı için 15dakika kaybedince elitlerin arkasına takılıp dördüncülüğe kadar yükseldim. Bugün ise çok halsizdim. Sudan zehirlendiğimi düşünüyorum. Yarışa başlayınca elitlerle olmak beni motive etti. İyi bir yarış çıkarttım. Parkurda yer yer yürümek zorunda kaldım. Yürümekte beni yoruyor.”

       

İkinci olan Semih Yurt; “Cuma günkü yarışta düşüp 8. gelmiştim. Dün iyi dinlendim. Bugün iyi gidiyordum. Önümdekini hep görüyordum. Önümde giden Hamza Kansız lastiğini patlatınca onu geçip tempomu yarış sonuna kadar koruyup 2. oldum.”

Üçüncü olan İsmail Demirkan “ Cuma günkü yarışta büyük dişlimi kırdım. Bu yarışa da Bora Tirki'nin bisikletini alıp, benim amortisörümle onunkini değiştirip girdim. Rakiplerimle hemen hemen aynı güçteydim. Çok iyi konsantre olup teker teker hepsini geçtim ve 3. oldum.

13:00'da Elit zorlu bir mücadeleye şahit oldu. Havanın en sıcak olduğu zamanda 7 km'i bulan parkurda 6 tur attılar. Bunun getirisi olarak kırıcı uzun bir yarış oldu. İlk turlarda Jiri Hudecek, Bilal Akgül ve Yunanlı Periklis İlias'a 1.30 dakika kadar fark attı. Bu farkı 5. tura kadar koruyan Jiri, son turda Periklis ve Bilal'in atağına cevap veremedi. Son düzlükte de güçlü olan Periklis Bilal'in önünde bitiş çizgisini geçti.

Bu Sefer Akgül Ailesi de Vardı

Bitiş çizgisinde Bilal'i büyük bir sevinçle aileside bekliyordu. Annesinin gözlerinden oğluyla ne kadar gurur duyduğu okunuyordu.

 Bilal Akgül Annesiyle
        Bilal Akgül Annesiyle

Yarış sonrası konuştuğumuz Bilal Akgül ”Çek sporcu Jiri ile Yunan Periklis'in aralarında anlaşarak yarıştıklarını düşünüyorum. Yunanlı sporcu Perikis, Çek sporcu Jiri'nin önden gitmesini istedi. Bana göre Jiri avantajlıydı. Bu parkur benim fiziksel özelliğime uygun değildi. Jiri son turda yoruldu. Çok güçlü olan Periklis ise son düzlükte koptu. “

Çek Sporcu Jiri Hudecek Yarış Sonrası Üzgün
       Çek Sporcu Jiri Hudecek Yarış Sonrası Üzgün

Periklis İlias ise “ Çok zor bir parkurdu. Tempo çok hızlıydı, çıkışlar fazlaydı. Bayağı zorlandım.” dedi.

Çek sporcu Jiri Hudecek'te yarış sonunda biraz üzgündü.“İlk 5 turda gayet iyi gidiyordum. 6 Tur bana fazla geldi. Tempom düştü, geriledim. Bana göre bu parkur çok uzundu. 6. Turun gereksiz olduğunu düşünüyorum, maraton gibi geldi. Bu parkurda ilk defa yarıştım. Türkiye'ye bir daha Alanya yarışı için geleceğim.”

Elit sporcularımızdan Halil Korkmaz zehirlendiği için çok halsizdi. İlk turlarlarda buna rağmen beşinci sırada yerini aldı. Ancak yarışın sonlarında lastiğini patlattığı için son turunu atamadı.

Elit Bayanlarda ise Cuma günkü yarışta olduğu gibi Susan Clarke yine ilk turdan farkı 3.30 dakikanın üzerine çıkarmıştı. Senem Güler arka frenindeki sorunu halledemediği için güçünü bugünde gösteremedi. Esra Kürkçü ise ilk turlardaki hızlı temposunu koruyamadı. Yarış bitiminde Susan Clarke ile Esra Kürkçü'nün arasındaki fark 16 dakikanın üzerindeydi.

Birinci SIS takımı adına yarışan Susan Clarke yarış sonrası ” Yarıştan çok keyif aldım. Havanın sıcak olmasından dolayı yüksek tempoyla yaptığım çıkışların akabide vücudum kolay toparlamadı. “ yorumunda bulundu.

Susan Clarke Performansıyla Göz Doldurdu!
       Susan Clarke Performansıyla Göz Doldurdu!

Esra Kürkçü “Cuma günkü yarışa göre dinlenmiştim. Daha iyi bir yarış çıkarttım. Yokuşlarda yürümek zorunda kaldım. Yürümeyi pek sevmiyorum. Değişen tempoya ayak uyduramadım.”

Genç bayanlarda tek başına yarışan Eda Konuk yarışla ilgili şunları söyledi. “Eskişehir'den bu sabah geldik. Bu nedenle parkura yarış sırasında girdiğim için zorlandım. Sıcak beni biraz etkiledi. Çıkışlarda zorlandım. Ama genel olarak parkur eğlenceydi. “

Yeni Bir Takım; Ankara Gücü!

Futbol sahalarından aşina olduğumuz spor kulübü Ankaragücü amatör sporlarda da varım deyip, bir dağ bisikleti takımı kurdu. Şimdilik 6 sporcusu olan takım ( 1 Yıldız erkek, 3 master, 1 U23 ve 1 elit sporcu), bu sezona ısınıp bir daha ki sezona Ankaragücü'nün 100 yılını kutlarken ne kadar güçlü bir takm olacaklarını ıspatlamaya niyetliler.

Ankara Gücü Bisiklet Takımı
       Ankara Gücü Bisiklet Takımı

Kapadokya Dağ Bisikleti Festivali Cuma ve Pazar günü yapılan yarışlarla son buldu. Eski senelerde yarışmış herkesin ağzında Ayhan Şahenk Vakfı'nın desteğinde yapılan festival dönemine özlem vardı.Umarız yerel yönetim ve Bisiklet Federasyonu Kapadokya'yı 2010 yılında gerçek anlamıyla festival havasına büründürür.

Sonuçlar

 Genel Sonuçlar
        Genel Sonuçlar

 Genel Sonuçlar
        Genel Sonuçlar

 Genel Sonuçlar
        Genel Sonuçlar

 

  Bu haber 5619 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015