Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
22 . Ocak . 2021  
96. Fransa Bisiklet Turu

96. Fransa Bisiklet Turu

Monaco’dan Paris’e 6 Ülke

Sarper Günsal   mtbtr.com © 1.7.2009
Dünyanın en büyük bisiklet yarışı Fransa Bisiklet Turu 4 Temmuz’da Monaco’da koşulacak prologla başlıyor. Toplam 3459.5 km sürecek olan yarış 21 etap ve iki dinlenme günü sonrasında Paris Champs Elysées (Şanzelize) Bulvarı’nda sona erecek. 20 takımın 180 sporcuyla başlayacağı Tur 6 ülkeden geçecek. Sırasıyla Monaco, Fransa, İspanya, Andora, İsviçre ve İtalya topraklarında pedal basacak sporcular Temmuz sıcağında Frenk ülkesinin güney ve güneydoğusunu kat edecekler.

2009
       2009'da Le Tour saat yönünde dönecek

TdF 2009’da 10 düz etap bulunuyor. Bunların yanında iki bireysel, bir de takım zamana karşı etap koşulacak. Pireneler ve Alpler’de geçecek dağ etaplarıyla Genel Klasman şekillenecek. Organizasyonun bu seneki sürprizi yarışın yirminci etabının Mont Ventoux’da bitecek olması. Provence bölgesindeki bu meşhur dağın zirvesine zorlu bir tırmanış sonucunda Fransa Turu klasmanı son halini alacak.

Etap profillerini incelediğimizde 21 etabın sadece üçünün yokuşla bitecek olması dikkat çekiyor (Andora, Verbier, Ventoux). Yokuş finişleri yarışın dramatik atmosferini ve seyir zevkini çok artıran bir etken. Bu açıdan biraz hayal kırıklığına uğrayacağız. Keza tüm yarış boyunca geçilecek 64 yokuş arasında ancak 4 tane HC (Hors Categorie/kategori dışı) yer alıyor. Bu sayı geçen yılki yarışta sekiz, 2007’de ise yedi idi. Son iki yıldır parkurun belirgin bir şekilde yumuşatıldığını söylemek mümkün. A.S.O.’nun doping korkusu bu düzenlemede mutlaka pay sahibi.

Yarış Monaco Prensliği’nde koşulacak 15.5 km’lik prologla başlayacak. Monaco Grand Prix’sinin de koşulduğu caddelerin bir bölümü parkura eklenmiş. Tünel çıkışında 270 km/sa ile gördüğümüz F1 arabalarından sonra saatte 60 km’yle giden bisikletler doğal gözükecek mi orası biraz şüpheli... Ama Monaco ve Monte Carlo şehri (aslında mahalle demek lazım) her zaman medya için bir cazibe merkezi. Çok şenlikli bir açılış olacağı kesin.

Monaco
       Monaco'daki ilk etap tüm memleketi geçecek

Parkur daha sonra beş gün boyunca Fransa’nın Akdeniz kıyılarını dolaşarak Barselona’ya varacak. Marsilya, Montpellier, ve Perpignan’dan geçecek kafile daha sonra İspanya topraklarına girecek. 2., 3. ve 5. etaplarda sprinterlerin mücadelesini izleyeceğiz. 4. Etap ise Montpellier’de koşulacak 39 km’lik TTT. Fransa Turu son üç senedir takım zamana karşı etabı içermiyordu ama bu sene aslına ricat etti. Astana, Garmin ve Columbia takımlarının kapışmasıyla geçecek olan etabın mesafesi görece kısa olduğundan GK’ı çok etkilemesi beklenmiyor. Bu seneki Tur’da hiçbir etapta zaman primi uygulanmayacağını ve TTT’de yapılacak derecelerin klasmana doğrudan işleneceğini hatırlatalım (TTT’de finişi geçen 5. sporcunun derecesi tüm takımın zamanı sayılır).

En meşhur sporun rugby olduğu Perpignan’da biten beşinci etaptan sonra yarış sınırın diğer tarafındaki Girona kentinden devam edecek. İspanya’da Katalanya, Bask Ülkesi ve Galiçya bölgeleri otonom yapıya sahip bölgeler. Girona da Katalan ülkesinin güzel şehirlerinden biri. Yumuşak iklimi ve Pirene Dağları’na yakınlığından dolayı birçok profesyonel bisikletçi yarış sezonu boyunca kenti üs olarak kullanıyorlar. Lance Armstrong 2004 ve 2005 TdF’a bu kentte hazırlanmıştı. Amerikalı çoğu bisikletçi ve Garmin Slipstream takımının hemen bütün üyeleri sezon boyunca Girona’da hemşeriler. Girona-Barselona arasındaki 181.5 km’lik etapta 5 kategorize tırmanış bulunuyor. Sprinterlerden ziyade Jens Voigt tipinde kuvvetli sporcuların kaçıp önde kalabilecekleri bir etap profili gözüküyor. Finiş ’92 Olimpiyat Stadı’nın önünde, Montjuic tepesinde olacak (Fransa Bisiklet Turu Formula 1 sporuna bir selam da buradan veriyor, 70’li yıllarda İspanya GP’si Montjuic Parkı’nda koşulurdu).

6. Etap sonunda Sarı Mayo değişebilir
       6. Etap sonunda Sarı Mayo değişebilir

Yarışın seyirciler için neşeli kısmı Barselona’da başlamış olacak. 10 Temmuz Cuma günü 224 km’lik Barselona-Andora Arcalis arasındaki parkur ilk yokuş etabı olarak son derece önemli. Zaten otoriteler Annecy’deki 40.5km ITT ve Mont Ventoux yokuşu ile beraber bu üç etabın klasmanı belirleyeceğini öngörüyorlar. Arcalis kayak merkezinde bitecek etabın son zorlu tırmanışı 10.6 km ve %7.1 eğime sahip (HC).

       

Yarışın 8. ve 9. etapları da Pireneler’de koşulacak. İki Kat.1, bir de Kat.2 yokuşa sahip Andora-La-Vieille - St Girons etabından sonra Pazar günü eski dostlar Aspin ve Tourmalet var. Starttan 45 km sonra Col d’Aspin (Kat.1), hemen sonra 2115mt irtifalı Tourmalet (HC) tırmanılacak. Ama Tourmalet gibi bir devden sonra Tarbes’deki finişe kadar 70 km sadece iniş koymak nasıl bir akıldır bunu da biri bize açıklamalı (Tourmalet geçen sene de etabın ortasındaydı ama finiş Hautacam’daydı). 9. Etap'ı sprinterlerden biri kazanırsa Tourmalet utancından insan içine çıkamaz valla. Christian Prudhomme ve saz arkadaşları bu sene Pireneler’in hakkını vermemişler gibi geldi bana.

Bu profil Tourmalet
       Bu profil Tourmalet'ye reva mıdır???

Seneye de Galibier
       Seneye de Galibier'yi mundar ettim mi....

İlk dinlenme gününden sonra, porselenleriyle Türk hanımlarının kalbinde müstesna bir yer edinmiş olan Limoges kentinden başlayacak 10. Etap Fransızlar’ın Bastil Günü 14 Temmuz’a denk geliyor. Bir Fransız’ın kazanması için dualar eşliğinde start alınacak. Ayrıca işleri karıştıracak bir yenilik de var. A.S.O. 10. ve 13. etaplarda telsiz kullanımını yasaklama kararı aldı. Yarışlarda takım direktörüyle sporcular arasındaki telsiz iletişiminin “sporun ruhu”na ve “yarışın doğal akışı”na aykırı olduğuna dair görüşler son bir yıldır dile getiriliyordu. Geçen hafta sonu koşulan Fransa Ulusal Şampiyonası yol yarışında da bu telsiz yasağı uygulandı (ve hiç de favori olmayan Dimitri Champion şampiyon oldu).

Fransız ve Amerikalı bisikletseverler arasında çok destek bulan bu görüşü pek benimsemediğimi ifade etmeliyim. İlla bir kısıtlama olacaksa takım direktörünün tek bir sporcuyla telsiz bağlantısına sahip olması gibi bir çözümün orta yol olduğunu düşünüyorum. Sporun ruhu adına teknolojiden vazgeçeceksek, karbon bisikletlerden, aerodinamik kadrolardan ve helikopterli TV yayınından da vazgeçelim oldu olacak!

Limoges etap profili
       Limoges etap profili

Limoges iki kişilik porselen çay seti
       Limoges iki kişilik porselen çay seti

Limoges demiştik nerelere geldik. 10., 11. ve 12. etaplar sprinter ve kaçaklara göz kırpıyor. Bu üç etap boyunca toplam 11 yokuş, 9 da sprint primi verilecek (etap sonları hariç). Yani Puanlı Mayo ve Yeşil Mayo klasmanları hareketlenebilir. Fransa’nın tam ortasından doğuya doğru hareketlenerek Alman sınırına yakın Vosges bölgesine varacağız. Frenkler ve Tötonlar arasında bir gidip bir gelen bu bölgeden Cristophe Mengin, Jean-Patrick Nazon ve en ünlüsü de Julien Absalon olmak üzere birçok bisikletçi yetişti.

13. Etap Vittel – Colmar arasında koşulacak. 200 km’lik bu etapta Schlucht (Kat.2), Platzerwazel (Kat.1) ve Firstplan (Kat.1) tırmanışları var ve hayır Almanya’ya geçmiş değiliz. Telsiz yasağı nedeniyle takım arabalarının öne arkaya çokça gidip gelmek isteyeceklerini hatırlayalım. Ayrıca cep telefonuyla haberleşmeye çalışanlar da görülebilir. Ancak takımlar organizasyona çok baskı yapıyorlar yasağın uygulanmaması için; bu nedenle A.S.O. telsiz konusunda son anda kıvırabilir.

Tonnerre-Vittel (12), Vittel-Colmar (13) ve Colmar-Besançon (14) ile birlikte Alpler’e ulaşmış bulunuyoruz. Buraya kadarki son 4 etapta spektaküler yokuşlar olmamasına karşın parkurun hiç düz olmadığını, sürekli iniş çıkışlarla dolu olduğunu dikkate alalım. Favori ekipler ve Sarı Mayo’nun domestiklerinin kaçakları kovalamaktan yorgun düşeceklerini hatırlatalım.

19 Temmuz Pazar günü 207.5 km’lik Pontarlier-Verbier (15) etabı koşulacak. Starttan hemen sonra İsviçre topraklarına girecek olan kafile UCI’ın merkezi Aigle şehrinden de geçip kayak merkezi Verbier’ye tırmanacak. Etapta toplam 6 yokuş primi var ama HC yine yok. Hors-Categorie yokuş isteyenler 16. Etap’ı beklemeli.

TdF 2009
       TdF 2009'un geçtiği 5. ülke İsviçre (15. Etap)

159 km’lik Martigny – Bourg-St-Maurice doğrudan 40 km’lik Grand-St-Bernard (HC) tırmanışı ile başlıyor. Zirve 2,473mt’de. Tekrar 630 mt irtifaya inecek yarışçılar ardından Petit-St-Bernard’a tırmanacaklar (2,188mt). Bölge insanının isim bulma konusunda pek yaratıcı olmadığını düşünmeyin. 10 yy.’da benedikten keşiş Bernard’ın zorlu iklim koşullarında dağları aşmaya çalışanlar için kurduğu iki han ve köpekleriyle beraber yaptığı kurtarma çalışmaları o kadar dua almış ki sonradan aziz ilan edilmiş ve bu iki dağa da adı verilmiş (Sen Bernard cinsi köpeklerin isminin de bu dağlardan geldiğini böylece öğrenmiş bulunuyoruz)

Küçük ve Büyük St-Bernardlar yanyana
       Küçük ve Büyük St-Bernardlar yanyana

Her büyük Tur’un bir “kraliçe etabı” olur. Sınavlardaki “en kazık soru” gibi bir şey. Genelde uzundur, profili testere dişlerine benzer, 2,000mt’nin üstüne çıkılır, bir iki HC kategori tırmanış vardır ve yarışçılar o etabı işaret ederler. Geçen sene 210 km’lik, üç HC yokuşlu L’Alpe d’Huez etabı ve bu sene Giro’da 7sa11’ de biten 230 km’lik Monte Petrano etapları bileklerinin hakkıyla kraliçe tacını giymişlerdi. Bu sene Fransa Turu’nda kraliçe yok. Olsa olsa iki prensesle birkaç gözdeden bahsedilebilir. 17. Etap (Bourg-St-Maurice - Le Grand Bornand) onlardan biri. Uzun değil (169.5 km), yüksek değil (irtifa 1,968mt), HC tırmanış yok (dört tane Kat.1 cariye var) ve yokuşla bitmiyor. Ama tanıdık "Col" ve "Cote"lar var bu etapta. Cormet de Roseland (2007), Col des Saisies (2006), Col de la Colombiere (2007) daha önce sık kullanılmış tırmanışlar. Onların yanında ilk defa çıkılacak Cote d’Araches ve Col de Romme ile beraber etap oldukça zorlayıcı olacak. Favorilerden Andy Schleck de turun en zor etabı olarak 17. Etap’ı işaret etti.

17. Etap
       17. Etap

96. Fransa Turu’nun en kritik etabı Mont Ventoux ise, en önemli etabı da Annecy’deki bireysel zamana karşı etap olacak. Gölün etrafındaki 40.50 km’lik etabın Kat.3 bir yokuşu var (3.5 km,%6) ama onun dışında bir özelliği yok. Ventoux korku, Annecy umut içeriyor. Şöyle formüle etti bir dostum: Mont Ventoux’da yarışı kaybedebilirsin, Annecy’de ise kazanabilirsin. Bu kadar basit …

Annecy Gölü çevresindeki ITT parkuru
       Annecy Gölü çevresindeki ITT parkuru

19. Etap’ın görevi bizi Ventoux’ya götürmek. Finişten 20km önce Kat.2 bir yokuş var ama Sarı Mayo’nun domestikleri -Annecy’de dinlenmiş olduklarından- yarışı kontrol edeceklerdir. Solo yada küçük bir grubun finişe önde gelmesi beklenmeli.

20. Etap dananın kuyruğunu kopartacak. Parkur 167 km uzunluğunda ve Montelimar - Mont Ventoux arasında. Yolda çerez niyetine ikişer tane Kat.3 ve Kat.4 geçilecek. Çoğunlukla olduğu gibi dağa güney tarafından çıkılacak. Diğer iki çıkışa oranla bu güney çıkışı daha zorlu. Bedoin kasabasının çıkışından itibaren finişe kadar 21.6km boyunca 1610mt dikey irtifa kazanılacak. Ortalaması %7.5’a geliyor. Fransa'daki yokuşlar içinde en zoru olduğunu iddia etmek abartma olmaz.

Ventoux 6. km
       Ventoux 6. km'den sonra nefes kesiyor

Asıl güçlük eğim ve uzunluğun yanında yakıcı güneş ve sert rüzgardan saklanmanın imkansız oluşundan kaynaklanıyor. Dönüşler olmadığı için dağın çıplak yüzünde rutin öldürücü bir efor gerekecek. Ölen de oldu zaten (Tom Simpson, 1967). Ama şimdiye kadar Fransa Turu’nda 13 kez çıkılan (8 defa etap sonu olmuş) bu devi fethedenler arasında Loison Bobet, Charly Gaul, Raymond “Pou-Pou” Poulidor, Eddy Merckx ve Marco Pantani var. Lance Armstrong'un tek kazanamdığı yokuş aynı zamanda. En son geçen ay Dauphiné Libéré’de Alejandro Valverde ve Sylvester Szymd beraberce kaçarak tırmanmışlar ve etabı Szymd kazanmıştı (ikisi de Tur’da yok). Bu defa yılın en sıcak günlerinden birinde gerçekten haşmetli bir dağa son derece kritik, riskle dolu bir çıkış olacak.

Pontelimar - Mont Ventoux profili (20. Etap)
       Pontelimar - Mont Ventoux profili (20. Etap)

2009 Fransa Bisiklet Turu Montereau-Fault-Yonne – Paris arasındaki 164 km’lik etapla son bulacak. Şehre girildikten sonra Concorde Meydanı ve Şanzelize Bulvarı’nda 8 kez geçilecek klasik parkurdan sonra yarış olasılıkla Mark Cavendish’in sprint zaferiyle bitecek. Bu arada 21. Etap başlangıç kasabasının adını doğru telaffuz eden ilk üç okuyucumuzu mtbtr.com’a 1 yıl bedava abone edeceğimizi açıklayalım.

Favoriler ve takımlarla ilgili bir başka yazıyı da Cuma günü sayfalarımızda bulabilirsiniz.

 

  Bu haber 5384 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015