Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
04 . Mart . 2021  
96. Fransa Bisiklet Turu

96. Fransa Bisiklet Turu

Lance, Alberto ve Diğerleri

Sarper Günsal   mtbtr.com © 3.7.2009
Fransa Turu yarın Monaco’da başlarken start rampasında son on yılın bütün şampiyonları olacak. Lance Armstrong, Oscar Pereiro Sio, Alberto Contador ve Carlos Sastre “yılın en büyük yarışı”na beraber başlayacaklar. TdF son iki yıldır Il Giro’ya kaybetmeye başladığı prestiji geri kazanıyor. Her ne kadar bu büyük şampiyonlara yakışan bir parkur çizilmemiş de olsa, Sarı Mayo’nun büyüsü Mont Ventoux’nun son metresine kadar bizi ekranlara bağlayacak.

Bu senenin en büyük olayı elbette Armstrong ve Contador’un Fransa Turu’na dönüşleri. İki büyük şampiyon takım arkadaşı olarak Monaco’da start alırken, Contador 2007’de sürpriz olarak kazandığı ve geçen sene korumasına izin verilmeyen şampiyonluğunu tekrarlamak istiyor. Armstrong ise tarihin en büyük Fransa Turu şampiyonu olarak bir kez daha Paris’te podyuma çıkmayı hedeflese de, turu başı dik bitirirebilirse de tatmin olacakmış gibi konuşuyor.

Tenerife kampında zoraki gülücükler
       Tenerife kampında zoraki gülücükler

Contador ve Armstrong

Bu yazıyı sadece Astana’ya ve Contador-Armstrong “akıl oyunları”na ayırsaydık 5-6,000 vuruşluk bir yazı çıkabilirdi. Alberto Contador’un LA’un dönüşünden hoşnut olmadığını, takımın yaşadığı para sıkıntısı ile beraber Caisse d’Epargne ile flört ettiğini (Noval ve Paulinho ile beraber gitmek üzere) biliyoruz. Takım arkadaşı olacakları belli olduktan sonra Armstrong, Mart ayındaki Paris-Nice’e kadar Contador için “dünyanın en iyisi” diyor ve “Kim en iyiyse takım onun için çalışır” söylemini kullanıyordu. Ama Paris-Nice’in 7. etabında İspanyol sporcu bonklayıp yarışı kaybedince Lance twitter’ına “Müthiş bir yetenek ama daha öğrenecek çok şeyi var” yazarak hançeri soktu. Bruyneel de yaraya tuz basarcasına Contador’un akıllıca koşmadığını belirten bir yorum yapınca işler tatsızlaştı. Caisse d’Epargne flörtü bu zamanlara denk geliyor.

LA ve AC beraber yarışmaya alışkın değiller
       LA ve AC beraber yarışmaya alışkın değiller

Contador Tenerife’deki hazırlık kampından itibaren Lance yüzünden aşırı artan medya ilgisinden rahatsızdı. Armstrong’un buyurgan, dışa dönük “amerikan” tavırlarından da pek haz etmiyordu. Fransa’dan önce LA ile beraber bir yarış koşmak istediği La Gazzetta dello Sport’ta yazılınca plan program yapıldı ve Castilla y Leon Turu’na Contador, Armstrong ve Leipheimer beraber katıldılar. İlk etapta Lance düşüp köprücük kemiğini kırınca Contador lafın dışarı sızacağını bile bile “Müthiş bir şampiyon ama şüphesiz çok sinirli” diye lafı gediğine oturtuyordu. Sonuçta Giro’da istediğini alamayan Armstrong basınla ilişkisini kesti ve bugüne kadar birkaç video mesajı dışında açıklama yapmadı. Diğer yandan Contador da Armstrong’u pek dikkate almaz tavırlar sergiliyor. Bence Monaco’daki ITT asıl Armstrong-Contador savaşına sahne olacak. Alberto en son İspanya TT şampiyonu oldu. Lance ise Giro’daki TT’lerde eski kimliğinden çok uzaktaydı. 15 km’lik Monaco TT etabı bu iki süperstar için çok daha özel anlamlar taşıyacak.

Alberto gül çocuğum biraz!!
       Alberto gül çocuğum biraz!!

Astana Takımı yarışa katılacak 22 ekip içinde kağıt üstünde en kuvvetlisi. Cadel Evans’ın deyişiyle “Fransa Turu tarihinin en güçlü takımı”. Contador, Armstrong, Leipheimer, Klöden, Zubeldia. Herbiri başka herhangi bir takımın lideri olabilecek 5 galacticos. Klöden ve Leipheimer Paris’te podyum görmüş, Zubeldia iki defa beşinci olmuş sporcular. Arkalarında Popovych, Paulinho, Gregory Rast ve Dimitri Muravyev. Zubeldia ve Popovych çok önceden domestik olarak belirlenmişti. Yani kadroda aslında 3 kişilik yer vardı. Johann Bruyneel, Rast, Paulinho ve Muravyev’i seçerek iki starını da eşit derecede mutsuz etmeyi başarmış: Contador’un baş kurmayları Benjamin Noval ve Jesus Hernandez yok. Buna karşılık Lance’in vatandaşı Chris Horner ile Armstrong uğruna emekliliğini erteleyen Chechu Rubiera da kadroda yer bulamadılar. Paulinho’nun seçilmesi Leipheimer’e karşılık Contador’a verilmiş bir ödün. Rast düz yollarda takımı çekecek iri yarı domestik. Dimitri Muravyev’i bu kadroya sokan şey ise Kazak ulusal şampiyonu olması. Seçimin neden yapıldığı o kadar açık ki Horner kendi blogunda Bruyneel’e kızamadığını, onun da ellerinin bağlı olduğunu yazdı. Yerini Kazak sporcuya değil Paulinho’ya kaptırdığını belirtiyor ama Portekizli de iyi bir yokuşçu. Orada işi olmayan kişi elbette Muravyev.

Bu seçim Astana’nın Sarı Mayo’yu alma şansını bence etkiledi. Bruyneel tarafından takım lideri olarak açıklanan Contador son derece formda. TT bisikletini son defa denemek için girdiği İspanya TT Şampiyonası’nı rahat kazandı. Düne kadar müşterek bahisçilerin çoğunda 10-11 veriyordu. Bu derece kuvvetli bir favori. Böyle bir durumda, zaten iki star itişirken, takım birliği soru işaretiyken, form durumu şüpheli bir sporcuyu takıma almaya ne gerek var? Muravyev bu sene katıldığı iki etap yarışını da bitiremedi. Son haftaya kadar dinç kalamazsa Contador’un şansını çok etkiler. Diğer yandan aylardır ödeme yapmayan sponsorlardan para toplamanın yolunu bir Kazak’ı kadroya alarak bulan Bruyneel’i de ayıplamak zor. İki ucu boklu değnek.

Yine de sadece Fransa Turu’nda yarışmak için Astana’ya katılan Horner’in takımdan elenişi yüzünden yaşadığı üzüntüyü anlattığı blogunu okurken duygulanmamak elde değil. Chris Horner ve Chechu Rubiera, bu sporun zafer, şan ve şöhretten çok yenilgi, üzüntü ve hayal kırıklığıyla dolu olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor.

Chris Horner
       Chris Horner

Chechu Rubiera
       Chechu Rubiera

Armstrong’a gelince… Giro’dan beri sadece ikinci sınıf bir yarışa katılıp kazandı. Ama katılan listesi pek de parlak değildi. Onun dışında ne durumda olduğunu bilmiyoruz. Sadece geçen Salı günü AP ile yaptığı bir röportaj var. Fransa Turu’nu kazanmanın zor olacağından bahsederken “Aralık ve Ocak aylarında daha kolay olacağını düşünüyordum, ama sandığımdan zor olacak. Geçirdiğim kazadan, sezonun karmaşıklığından yada artık daha yaşlıyım o yüzden [daha zor] olabilir.” diyor. Bu lafları ettiğine inanmak çok zor. Ama Armstrong’un bisiklet etiğine her zaman bağlı biri olduğuna inandığım için söylediği şu sözler beni şaşırtmadı [Contador’un olasılıkla yarışı kazanacak sporcu olduğu ortaya çıkarsa ona yardım edeceğini söyleyerek] “Ona, takıma ve bisiklet sporunun kurallarına saygımdan dolayı seve seve [yardım ederim]”. İnsan 40’ına gelince adam olur derler, doğru herhalde!

1986 Fransa Turu’nda Bernard Hinault’nun Greg Lemond için çalışacağını söyleyerek başladığı turda Lemond’un rakiplerini yormaya çalışmak bahanesiyle GK’da beş 5 dakika kadar farkı açtığını hatırlayanlar vardır. 23 yıl sonra Armstrong’un böyle bir söz vermediğini, öncelikle kazanmak istediğini, ama bunun mümkün olmadığını görürse de Contador’a tüm gücüyle yardım edeceğini biliyoruz. Eğer Armstrong Andora-Arcalis yokuşunda geri kalırsa Contador tüm kurmayların desteğini alıp yarışı kazanabilir. Ama Lance’in tüm TdF zaferlerinde ilk dağ etabında rakiplerini çökerttiğini hatırlayanlar Pireneler geçildikten sonra Contador ve Armstrong’un baş başa olması halinde neler yaşanabileceğini kestiremiyorlar. Bir psikolojik savaş uzmanı olan LA eğer Vosges bölgesinde liderin 1’00” kadar peşinde olursa Contador’u zihnen mahvedebilir. Klasmanda geriye düştüyse de hem Contador’a yardım etmek hem de hiç kazanamadığı Ventoux’yu kazanmak isteyecektir.

Hinault ve Lemond - L
       Hinault ve Lemond - L'Alpe d'Huez '86

Diğer Şüpheliler

Astana-Contador-Armstrong risalesi bitmez. Biraz da diğer favorilere bakalım. Bütün bu LA/AC tartışmasının dikkatleri üstünden uzaklaştırdığı kişi Cadel Evans. Silence-Lotto sporcusu Poulidor’un “ilahi ikinci” sıfatını üstlenmemek için artık kazanmak zorunda. Ve fakat takıma büyük umutlarla alınan geçen yılın Yokuş Şampiyonu Bernhard Kohl’ün doping nedeniyle iki yıl ceza alması ve daha 2 gün önce 2007’de EPO kullandığı ortaya çıkan başdomestik Thomas Dekker’in de kadrodan çıkmasıyla Evans yine mütevazi bir ekiple yarışa başlayacak. Geçen sene üç etap Puanlı Mayo’yu giyen Sebastian Lang bunlardan en iyisi. Son Dauphiné tırmanışlarında Jurgen Van Den Broeck da iyi bir destek vermiş ve Evans umulanın da üstünde bir takım performansı görüp ümitlenmişti. Avusturalyalı’nın Astana’nın beşibiryerdesi karşısındaki tek şansı takımın bu formunu devam ettirmesi olacak. Yoksa 2-5 arasında bir yerde bitirecektir.

Evans TT
       Evans TT'lerde bu sene Contador'dan üstündü

Geçen yılın şampiyonu Carlos Sastre ilk senesindeki Cervélo ekibine geçmişti. Müthiş bir ilk sezon geçiren takım İtalya Turu’nda 4 etap zaferi kazanırken bunun ikisi müthiş bir performans gösteren Sastre’den geldi. İspanyol sporcu Giro’yu dördüncü bitirdikten sonra dinlenmeye çekildi. İlk iki hafta kendisini pek ortada görmeyeceğiz ama Sastre Alpler’de ve Mont Ventoux’da önlerde olacak orası kesin. Bu kadar zeki, akıllı ve alçakgönüllü bir şampiyon geçen seneki gibi bir sürpriz yapabilir mi derseniz, onu biraz zor görüyorum. Takımın aklının bir bölümü Hushovd’un istediği Yeşil Mayo ile ve Haussler’in peşinde koşacağı etap zaferlerinde olacak. Üstelik dün TV’da gördüğüm yeni mayo tasarımıyla Cervélo nefretimi kazanmış durumda. Ben o siyah mayo için seni sevmiştim Cervélo!!!

Sastre TdF2008
       Sastre TdF2008'i L'Alpe d'Huez'de kazandı

Bir başka favori Saxo Bank’tan Andy Schleck olacak. Schleck hem Giro hem de Tour’da beyaz Mayo kazandı. Bu sene Liege-Bastogne-Liege gibi müthiş bir klasiği zaferle bitirmenin yanında Fleche Walonne’da ikinci, Monte Paschi Eroica’da da 8. oldu. En son Lüksemburg’un ulusal şampiyonluğunu da kazandı. Abisi Frank geçen yıl Sarı Mayo’yu 15. ve 16.iki etaplarda giymişti. İki kardeş birbirlerine son derece bağlılar. Astana kadar kariyerli olmasa da son derece güçlü ve takım ruhuna inanan bir ekibi yöneten Bjaerne Riis geçen sene Sastre ile Sarı Mayo’yu kazanırken nefis bir taktik uygulamıştı (Riis takım değiştiren Carlos’u hala affetmedi). Andy’nin tek eksik yönü zamana karşı performansı ama o konuda kendini çok geliştirdiğini söylüyor. Gerçekten dediği gibiyse Contador’u bu sene en çok zorlayacak isimlerin başında o var.

Andy Schleck bir sürpriz yapabilir mi?
       Andy Schleck bir sürpriz yapabilir mi?

Rabobank’tan Denis Menchov Giro’da son derece iyi bir performans göstermiş ve bileğinin hakkıyla yarışı kazanmıştı. TdF 2008’de de podyumda yer aldı (Kohl diskalifiye edilince). Burada da iyi bir derece yapması kaçınılmaz gözüküyor çünkü çok iyi bir TT’ci ve yokuşçu. Ama uzun yıllardır arka arkaya iki Büyük Tur’u kazanabilen olmadı. Menchov’un da bunu becerebilmesi çok zor. Ama aynı takımdan Robert Gesink’e dikkat etsek iyi olur. Holanda gibi düz bir memleketten bu kadar iyi bir yokuşçu çıkmasına şaşırıyoruz. Gesink TT performansını üst düzeye taşıdığı gün tadından yenmez bir etap yarışçısı olacak.

Menchov bu sene yeterince sevindi aslında...
       Menchov bu sene yeterince sevindi aslında...

Robert Gesink uzun boylu bir arkadaş...
       Robert Gesink uzun boylu bir arkadaş...

Diğer yandan 111 sırt numarasıyla yarışacak olan 2007 TdF şampiyonu Oscar Pereiro Sio var. Sarı Mayo’nun hiç uğurlu gelmediği Pereiro geçen sene Tour’da ağır yaralanmıştı. Bu sene Şubat ayında Akdeniz Turu’nda kazandığı etabın dışında bir başarısı yok. Dauphiné’de 88. olduğunu göz önüne alırsak fazla bir beklenti içine girmemek gerekiyor. Caisse d’Epargne aslında Valverde’nin liderliğinde gelecekti ama CONI’nin cezası nedeniyle –şimdilik- İtalya topraklarında yarışması yasak. Yani Pereiro biraz zoraki lider görüntüsünde. Umarım Fransa Turu silkelenmesini sağlar.

Geçen sene Fransa Turu’nu dördüncü bitiren Christian Vande Velde 2009’a iyi başladı. Paris-Nice’de ilk defa bir etap zaferi yaşayan Amerikalı sporcu Fransa Turu’na hazırlanmak için girdiği Giro’nun üçüncü etabında düşüp ciddi şekilde sakatlanınca bütün planlar değişti. Nasıl bir form durumuyla Monaco’ya gelecek bilinmiyor. Garmin-Slipstream’in önceliği öncelikle Montpellier’deki TTT’yi kazanmak ve bir etap zaferi.

Liquigas iki genç ve bir tecrübeli isimle Fransa’ya geldi. Nedense takım Giro’da da iki liderli bir sistemle yarışmıştı. Roman Kreuziger ve Vincenzo Nibali takımın hem GK hem de Beyaz Mayo klasmanları için umut bağladığı isimler olacak. Ivan Basso’yu İspanya Turu’na saklayan takım buraya Giro’da gayet başarılı bir sonuç alan Franco Pellizotti’yi destek kabilinden getirdi. Fransız takımları içinden sadece AG2R’den Vladimir Efimkin’in ilk 10 içinde kendine yer bulabileceğini söyleyelim. Bir diğer ilk 20 heveslisi Rus da Katusha’dan Vladimir Karpets olacak. Uzun saçlarının yaratacağı aerodinamik direnç kendisini engellemezse elbette…

Vladimir Karpets
       Vladimir Karpets

Yokuşçular

2008 yokuş klasmanında ilk onda yer alanlardan ikisi dopingden cezalı, üçü de yarışa katılmıyor. Fransızlar Sarı Mayo’dan yana bir beklenti içinde değiller ama bu mayoyu şiddetle arzuluyorlar. Yokuş finişi sadece üç tane olduğu için ara tırmanışlar daha önemli hale geldi. Bu konunun uzmanı cengaver Thomas Voeckler’in birkaç gün Puanlı Mayo’yu giymesi normal olur. Eğer gücü yeterse (yaş 34) sonuna kadar gidebilir. David Moncoutié ismini de boş geçmemek lazım ama o da sonuna kadar gidemeyebilir vatandaşı gibi. Lafı dolandırdım ama bir şey söylemedim. Robert Gesink, Frank Schleck, Thomas Voeckler ve yaşına hürmeten Cristophe Moreau’ya dikkat edelim.

Cristophe Moreau en sevilen Fransız sporculardan
       Cristophe Moreau en sevilen Fransız sporculardan

Yeşil Mayo

Puan Klasmanı her zaman en iyi sprintere gitmiyor. Son bir yıldır Mark Cavendish kazandığı sprintlerle yarış dünyasında tüm dikkatleri üstüne çekerken herkes onun halen yarışan en iyi sprinter olduğu konusunda hemfikir. Cav, 2008 Fransa Turu’ndaki tek hatasının Paris’e kadar devam etmemek olduğunu ve bu sene amacının Champs Elysées’de tur atmak olduğunu söylüyor. Birkaç etap kazanacağı kesin sayılır. 2. ve 3. Etap’ları koy sepete yaparsa Yeşil Mayo için çalışabilir. Ama ilk hafta etap kazanamazsa bu amacından vazgeçebilir çünkü Bob Stapleton önceliklerinin etap zaferleri olduğunu ilan etmiş durumda.

Mark Cavendish
       Mark Cavendish

Bu yazı yazılırken Tom Boonen’in Fransa Olimpiyat Komitesi Spor Mahkemesi’ne yaptığı itiraz hala sonuçlanmamıştı*. Kokainden vazgeçemeyen Tommeke eğer yarın start rampasında olabilirse Yeşil Mayo’nun en büyük favorisi olacak. Geçen yıl ilk defa Puan Klasmanı’nda birinci olan büyük tecrübe Oscar Freire de kariyerinin sonlarına yaklaşırken bir Yeşil Mayo daha istiyor. Boonen yarışa katılmazsa yerini Avusturalyalı Allan Davis alacak. O da Tour Down Under’i silip süpürdü bu sene. Keza müthiş bir sezon geçirmekte olan Heinrich Haussler, takım arkadaşı Thor Hushovd ile beraber favoriler arasında. İtalya yol şampiyonluğunu kazanan Filippo Pozzato ilk senesini hiç de iyi geçirmeyen Katusha’nın umudu.

Ben dudak tiriyakisiyim Hakim Bey!!
       Ben dudak tiriyakisiyim Hakim Bey!!

Oscar Freire 3 kez Dünya Şampiyonu oldu
       Oscar Freire 3 kez Dünya Şampiyonu oldu

Yeşil Mayo için olmasa da sprint etaplarında önlerde göreceğimiz yarışçılar arasında Gerald Ciolek (Milram), Tyler Farrar (Garmin), Daniele Bennati (Liquigas) ve Danilo Napolitano (Katusha) da olacak.

Beyaz Mayo klasmanı 25 yaşın altındaki sporcuların GK’ı demek olduğundan yarışı bitirdiği takdirde Andy Schleck kazanacaktır. Kreuziger, Nibali ve Gesink’i kuponlarınıza sürpriz olarak yazmanızı öneririm.

Vincenzo Nibali
       Vincenzo Nibali

Kaç gündür haberlerde Tour başlamadan birkaç sporcunun daha UCI biyolojik pasaport programı uyarınca kızağa çekilecekleri konuşuluyordu. Yarışın başlamasına 30 saat varken hala bu isimler açıklanmış değil. Umarım şu andan sonra da açıklanmaz. Bunu söylerken tek düşüncem dopingle ilgili konulardan bahis açmadan önümüzdeki üç haftayı geçirme arzum. Yazıp konuşacağımız şeyler sadece spor, taktikler, çekilen acılar, müthiş performanslar, fedakarlıklar, cüret, cesaret ve zaferler olsun.

* Bugün (3 Temmuz)öğle saatlerinde mahkeme Tom Boonen'i haklı bularak Fransa Turu'nda yarışabileceğine karar verdi.

 

  Bu haber 4864 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015