Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
24 . Eylül . 2020  
Yeni Enduro ve Stumpjumper

Yeni Enduro ve Stumpjumper

Specialized 2010

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 6.7.2009
Yaz sezonu demek yeni bisiklet modelleri demek. Specialized da bugünlerde 2010 yeniliklerini tanıtan markalar arasında. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Specialized’ın önemli düsturlarından biri “system integration”. Bu başlık altında marka TSI’yi geliştirmiş, yani „Total Suspension Integration“. TSI daha önce de olduğu gibi Specialized’ın kadronun ve bisikletin bütün öğelerini (ön ve arka amortisör, amortisör karakteristiği, kadro) birbirine uyumlu bir şekilde geliştirmesi demek. Bu sayede aşağıda da okuyacağımız gibi yeni Stumpjumper FSR’ın ağırlığında FACT kadro ve yeni aynakol seti üzerindeki gelişmelerle önemli tasarrufa gidilmiş. Genel olarak bütün modellerde yapılan ufak tefek geliştirmeler haricinde ana yenilikler üç noktada toplanıyor: Yeni Stumpjumper FSR, yeni Enduro ve yeni 29” modelleri.

Stumpjumper FSR

Stumpjumper FSR Specialized tarafından „XC Trail Bike“ olarak sınıflandırılıyor. Verilen değerler etkileyici: Ağırlık sadece 10.16 kilogram, 140mm entegre süspansiyon sistemi ve yeni FACT karbon aynakol seti 2010 yılındaki önemli yenilikler. Specialized’ın bu ağırlık ve artan süspansiyon mesafesi ile Scott’ın çok tutulan Genius modelini hedef aldığını söylemek sanırız yanlış olmaz. Kadroya önde ve arkada Brain sistemi içeren amortisörler, yeni karbon aynakol seti ve OS yataklar dâhil.

       

Bisikletin bu yıl kadrosu geliştirilmiş, FACT IS (Integrated Structure) üretim modeli kullanılmış. Bu tasarımda kadro dört ana bölüme bölünüyor, ön üçgen, sele ve oturma borusu ile orta mil yatağı, alt çeki boruları ve üst çeki boruları. Tasarım bu dört grubu da hafifletmek ve esnemezliklerini arttırmak üzerine kurulu. Bu tabii çok da yeni bir yaklaşım değil. Fakat sonuçta kadronun örneğin sele borusunu saran arka amortisör tasarımı gibi detayları dikkat çekiyor.

TSI kadronun geometrisi, tasarımı ve süspansiyonun beraber ve bir paket halinde üretilmiş olması demek. Amortisörlerin tepki karakteristikleri, tepme kontrol oranları ve genel performansları bisikletin hafifliği de göz önünde bulundurularak tasarlanmış.

Stumpjumper FSR ve Safir modelinde yeni Future Shock S140TA amortisörü yenilenmiş. Bu iki modelde amortisör 140mm’den 115mm’ye indirilebiliyor. Amortisörde geçen yılki Fox modellerinden de tanıdığımız 1 1/8”’ten başlayıp 1.5”’e genişleyen şaft borusu (tapered) kullanılmış. Karbondan olan şaft borusu karbon taç ile yekpâre olarak tasarlanmış. Amortisör Rock Shox’ın U-Turn modellerinde de olduğu gibi süspansiyon mesâfesinin değişiminin süspansiyon karakteristiğini de değiştirmesi hedeflenerek geliştirilmiş. Brain sistemine sahip olan amortisörde buna ek olarak doğrudan kadronun alın borusuna giren çatal yatağı taç kısmına dahil edilmiş. Amortisörün ağırlığı 1.585 kilogram. Son olarak amortisörün sıkışma hızı haricî olarak ayarlanabiliyor. TSI’nin bir parçası olarak amortisör kendine göre tasarlanmış bir tekerlek göbeği ile kullanılıyor.

Future Shock amortisöre takım arkadaşı olarak yeni bir AFR (Active Functional Response) Brain arka amortisör geliştirilmiş. Brain’den bildiğimiz üzere kendi başına araziye uyum sağlayabilen amortisörün yanında bisikletin önemli bir parçası yeni FACT aynakol seti. Karbon set sadece 684 gram ağırlığında, OS aynakol yatağında oturuyor, yataklar doğrudan kadroya preslenmişler. Bu yöntem aynakolun Q-faktörünü sabit tutarken esnemezliğini arttırıyor.

S-Works Enduro

Stumpjumper 140mm ile Enduro’nun ensesine yapışmış durumda. Specialized bu modeli XC ve DH’nin kesiştiği sahaya odaklamış. Modelin bu yıl kadro tasarımı yenilenmiş, arkada 152mm, önde ayarlanabilen süspansiyon mesâfesi ve gidondan kumanda ile indirilip kaldırılabilen sele borusu bisikletin “nerede olsa gider” türü bir düşünce ile tasarlandığının göstergesi. Geliştirilen karbon kadro ve yeni parçalarla bisikletin ağırlığı 12,7 kilonun altında. Buna ek olarak esnemezliğin ağırlığa oranı (STW = Stiffness to Weight) 2009 modele oranla %20 arttırılmış. İçi boş tekerlek alıcıları, kalınlaştırılmış çeki boruları, konik tasarımlı alın borusu ve zincir kızağı takmak ya da SRAM Hammerschmidt ile kullanım için ISGC montaj yeri kadrodaki yenilikler. Arka amortisör olarak Fox RP23 tercih edilmiş, model 22/36 oranında ikili bir Shimano XT aynakol ile geliyor.

       

Enduro’da da Future Shock E160TA amortisörü kullanılmış. İlk göze çarpan özellik geçen yılki amortisörün aksine çift köprülü olmaması bu yılki modelin. Çift köprünün dezavantjını iki yıl önce bu modeli ilk defa test ederken biz de vurgulamıştık. Amortisör 160-135mm arasında değişebilen süspansiyon mesâfesine, 34mm çapında iç borulara ve karbon yekpâre taç ile şaft birimine sahip. “Spike Valve” adını taşıyan bir özellik amortisörün çok sert darbelerde dibe oturmasını engelliyor. Şaft borusu 1 1/8 inçten 1,5 inçe genişliyor, altta 20mm Maxle sokma mil kullanılmış. Arkada ise Fox’un RP23BV modeli tercih edilmiş. BV kısaltması Fox’un bu yılki yeniliklerinden birinin ifâdesi. Boost Valve amortisörün tepme hızı ve özelliklerini sıkışma esnasında kalan süspansiyon mesafesine göre ayarlaması demek. Son olarak sele borusu üç kademeli olarak indirilip kaldırılıyor: tam yükseklik, bunun 35mm altı ya da 100mm altı. Bu yükseklik değişimleri gidondan bir kumanda aracılığı ile gerçekleştiriliyorlar.

29 İnç S-Works Stumpjumper HT

29” tekerleklerin artı ve eksilerini oldukça teferruatlı bir yazıda incelemiştik. Specialized bu konuda istikrarlı bir şekilde pazara katılan markalardan biri. 29” model serisinin ana üyeleri Stumpjumper HT, Stumpjumper FSR ve Epic FSR.

Yeni S-Works Stumpjumper HT modeli FACT karbon kadro ve aynakol setine sahip. 29” kadronun ağırlığını Specialized 1150 gram olarak belirtmiş. Rock Shox’ın bu bisiklet için geliştirdiği, 1 1/8”-1.5” boyutunda karbon bir şaft borusuna sahip Reba S29 amortisör kullanılmış. Tekerlekler Specialized’ın Roval seti, çekiş sistemi SRAM XX. Bu bisikletin ayrıca sınırlı sayıda bir de tek vitesli (singlespeed) modeli de piyasaya sürülecek.

       

Diğer Yenilikler

Bunlar dışında Specialized diğer modellerinde de ufak tefek yeniliklere gitmiş. Epic modeline bakınca ilk dikkati çeken özellik arka amortisörün her ne kadar “Specialized Mini Brain” tanımlamasını taşısa da artık Specialized Brain değil, Fox olduğu. Bu yıl bu modelin 29” hâli de var. Kullanılan donanımda da hafifleme çabaları sonucu bisikletin ağırlığı 9.75 kilo olarak belirlenmiş.

       

Demo modelinin geometrisi Sam Hill ve Brendan Fairclough tarafından dünya kupasında kullanılan bisikletin geometrisi (orta milin yerden yüksekligi 13.5”, gidon boğazı daha aşağıya monte edilebiliyor) olarak belirlenmiş. Kullanılan FSA aynakol hafifletilmiş, gidonun eni 750mm, ayrıca bisikletteki Avid frenler özel olarak güçlendirilmiş.

       

Kadın modellerinde S-Works Era kadın yarışçılar için biçilmiş kaftan, bu yıl teknik olarak erkeklerin Epic’iyle ayni seviyede. E100 amortisör, Specialized karbon aynakollar, yeni Fox arka amortisör ve SRAM XX arka vites attırıcıya sahip.

       

Kaynak: Specialized

Specialized Türkiye Distribütörü Aktif Pedal

 

  Bu haber 7015 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015