Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
27 . Kasım . 2020  
Yeni Flash 7,54 Kilo

Yeni Flash 7,54 Kilo

Cannondale 2010

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 6.7.2009
Bu hafta sonu 2010 yeniliklerini basına tanıtan markalardan biri de Cannondale idi. Detaylara geçmeden iki önemli yeniliği baştan söyleyelim: Cannondale ağırlık konusunda son derece etkileyici yenilikler sunuyor. Bu birinci ve iyi haber. Öte yandan Cannondale artık Gravity serisi modelleri, yani iniş ve serbest sürüş modellerini üretmeyi bırakıyor. Bu da ikinci ve kötü haber. Gelelim detaylara.

Flash

7.54 kilo. Scott’ın karbon modellerinin gelişmesinde önemli rol oynayan ve Temmuz 2007’de Scott ile yollarını ayıran Peter Denk Cannondale ile beraber çalışarak yeni Flash modelini bu ağırlığa indirmeyi başarmış. Bu ağırlığa yenilenmiş bir kadro (950 gram), Lefty Speed Carbon SL amortisör, yeni SRAM XX grubu, DT Swiss XCR 1.2 karbon tekerlekler ve Cannondale’in aynakol seti ile ulaşılmış. Markanın belirttiğine göre henüz ağırlık potansiyeli sonuna kadar kullanılmamış, yani daha da hafifletilebilir istenildiği takdirde. Üstüne üstlük Cannondale bisikletçi ağırlığı konusunda da bir sınırlama getirmemiş. Öte yandan ağırlık ne kadar düşükse, fiyat da o kadar yüksek oluyor. Cannondale Flash serisinin en üst modelinin (Team) tavsiye edilen satış fiyatı olarak dudak uçuklatan €8.000 belirtiyor. €8.000 vermek istemeyenler için Flash serisi 3 karbon ve 2 alüminyum modele olarak geliyor.

       

Bisikletin kadrosu “Stiffness-to-Weight” ölçümünde ilk defa 100’ün üzerine çıkan kadro, 102 değeri bu alanda şimdiye kadar elde edilen en yüksek değer. Buna rağmen kadronun konfor sağlaması için çeki boruları esnemeleri için oldukça yassı tutulmuşlar. Aynı şekilde konfor için karbon sele borusu orta bölümünde yassılaştırılmış. Arka disk alıcıları hafiflik gözetilerek 140mm çapında diskler için tasarlanmış, fakat bir adaptör aracılığı ile 160mm’lik disk kullanmak da mümkün.

RZ

Cannondale 2010 yılı ile Prophet serisini tedavülden kaldırıyor, onun yerine şimdiye kadar sadece 130mm’lik olan Rize serisi yeniden konumlandırılıyor. Rize isminden vazgeçilmiş, artık RZ20 120mm süspansiyon mesâfesi ile maraton benzeri sahaya hitap ederken RZ40 140mm süspansiyon mesâfesi ile daha all-mountain tarafına yöneliyor. RZ20’nin en üst modeli 11.6 kilo ağırlığında, fakat Cannondale’in belirttiğine göre RZ40 10 kilonun altında olacakmış, bu haliyle bu model de Scott Genius ve yeni Specialized Stumpjumper’in direk rakibi olacak. RZ serisi 4 karbon ve 3 alüminyum modele sahip olacak.

       

Lefty

Cannondale deyince akla ilk gelen özelliklerden biri olan Lefty artık değişik markalarda da karşımıza çıkacak. 110-120 ve 140mm’lik Lefty modellerini başka markaların da kullanmasına izin veriyor Cannondale.

Gravity Serisine Veda

Cannondale’in Dorel şemsiyesi altındaki ilk yılında Judge, Perp ve Chase modellerinin üretimi durduruluyor. Bunun açıklaması markanın bundan sonra hafifliği ana hedef olarak güdeceği ve serbest sürüş, iniş ve dirt sahalarından tamamıyla çekildiği. Bu kararı anlamak gerçekten güç, çünkü Cannondale gerek genel olarak çift süspansiyon, gerekse özel olarak iniş sahasında önemli yeniliklere imza atmış, hattâ iniş sporunun doğmasına ön ayak olmuş markalardan biri. İniş sporunun başlarını bilenler 90’lı yılların ortalarında Missy Giove’nin (bu arada Missy iki hafta önce 100 kilo marihuana ile yakalandı, bu da ayrı bir haber) nasıl Delta V ya da Super V modelleri üzerinde indiğini, Volvo/Cannondale takımını hatırlayacaklardır. Fasulyenin faydalarını bırakıp sadede gelmek gerekirse, üzerinde ufak tefek oynanan Moto modeli (arka süspansiyon tasarımı hafifçe yenilenmiş) Cannondale’in bundan sonra ürün yelpâzesindeki en yüksek süspansiyon mesâfesine (160mm) sahip modeli olacak.

Kaynak: Cannondale İsviçre

Cannondale Türkiye Distribütörü Delta Bisiklet

 

  Bu haber 5948 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015