Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası' 09

Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası' 09

Bilal & Esra Türkiye Şampiyonu

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 20.7.2009
2009 Türkiye Dağ Bisikleti Şampiyonası, son derece sıcak bir havada, öğlen 39 oC’yi bulan bir ortamda Manisa Kent Ormanı'nda yapıldı. Parkur çamlık bir bölgede düzenlendiğinden hava aşırı kuruydu. Zemin, çam yapraklarının dökülmesi ve toprağın toz kıvamına gelmesi nedeniyle kaygandı. Bu nedenle doğru lastik seçimi önemliydi. Nitekim birçok sporcu düşüş yaşadı. Havanın sıcak olması nedeniyle beslenme alanı dışında da iki su istasyonu vardı ama bu önlem de sporcuları serinletmeye yetmedi. Elit yarışının son turlarında sporculara su sıkılmaya dahi başlandı.

Bu zorlu şartlara rağmen yarış “Manisa Kebabı” gibi tadına doyulmayacak bir kıvamda geçti. Manisa’ya giderken aklımda şampiyonanın sezon yarışlarından farkı olmadığı, sezonda kürsü gören sporcuların şampiyon olacağı düşüncesi hâkimdi ama master kategorilerinde ( +40, +30) durum öyle olmadı.

Fotoğraf Albümleri

Manisa’daki yarışların fotoğraflarını aşağıdaki albümlerde inceleyebilirsiniz.

09:30 Yarışları

11:00 Yarışları

13:30 Yarışları

Ödül Töreni

Müsabakalar sabah 09.30’da + 40 Master ve Yıldız Erkekler yarışı ile başladı. Uzun zamandır ismini görmediğimiz sporculardan İzmir Otomobil Sporları Kulübü sporcusu Zafer Demirtaş birinci olarak +40 master kategorisinde Türkiye MTB Şampiyonu oldu. Yarışta uzun zamandır istikrarlı bir şekilde +40 master kategorisinde kürsüde görmeye alıştığımız Ordu’dan ferdi yarışan Alparslan Bayıroğlu istikrarlı bir sürüşle ikinci olurken, ilk defa bu kategoride yarışan Scott Türkiye takımından Bahadır İşseven 3. oldu.

Zafer Demirtaş yarış sonrasında “ Uzun zamandır yol bisikletine biniyorum. Kondisyonum iyiydi bu nedenle. İlk turda merdiven inişinde düştüm, ön frenim boşaldığı halde bitişe ilk gelmeyi başardım. Yarış 3 tur olabilirdi.” yorumunda bulundu.

Zafer Demirtaş
       Zafer Demirtaş

Alparslan Bayıroğlu ise “ Yarış başlarken moralim iyiydi. Yarışın başında iyi çıkış aldım ve patikaya önde girmeyi başardım. Bu strateji bana avantaj sağladı. Parkur bana göre teknik etaplar içeriyordu. İnişlerde düşmemek için temkinliydim, bu da beni yavaşlattı. Bu sezon katıldığım 10 yarışın 8'de kürsüye çıktığım için mutluyum.” dedi. Üçüncü olan Bahadır İşseven ise “+ 40 master kategorisinde ilk defa koştum. 2 tur olduğu için tempo çok yüksekti, aynı zamanda çok da yokuş içerdiği için yoruldum.” dedi.

09.30’da başlayan ikinci kategori yıldız erkeklerde ise Gaziantep'ten ferdi katılan Yusuf Çabık Türkiye MTB Şampiyonu oldu. İkinciliği Nevşehir'den ferdi katılan Mert Bağcılar alırken, Kütahya Gençlik Merkezi adına yarışan Fatih Koçak üçüncü oldu. Yusuf’la yaptığımız kısa görüşmede “ İlk turda 1 dakikanın üzerinde bir fark yakaladım. Parkur benim için kolaydı. İlk turdan sonra tempomu korudum. Yarış 4 tur olabilirdi.” dedi.

Yusuf Çabık
       Yusuf Çabık

Mert Bağcılar ise “ Çok antrenmanlı değilim. Şampiyona bu seneki ilk yarışım oldu. Perşembeden beri antrenman yapıyorum bu parkurda, benim için teknik sayılır. Çıkışta da dezavantajlı olarak en arkadan start aldım. 2. turda atak yaptım, birçok sporcuyu geçerek ikinciliğe oturdum. Yusuf'u ise yakalamam mümkün olmadı ”dedi.

Saat 11.00’da +30 Master, U23 ve Genç Erkekler kategorisi müsabakaları yapıldı. +30 Master’da uzun zamandır dağ bisikleti yarışlarında görmediğimiz Konya Şekerspor'dan Mustafa Güler Türkiye Şampiyonu oldu. İkinci Brisa Spor'dan Nevzat Kıral olurken, Scott Türkiye takımdan Bora Tirki ise üçüncü oldu. Mustafa Güler'in yarış hakkındaki yorumu şöyleydi. “İzmir'de yaşadığım için parkuru çalışma imkânım oldu. Normalde yol yarışlarını takip ediyorum. Katılmamda Konya Şekerspor'un bize verdiği teşviğin katkısı büyük oldu. Parkur bana göre çok teknik değildi, karakteri bana uygundu. Yokuş kondisyonum iyi olduğu için yarışı kazandım.” Sezonun neredeyse tüm yarışlarında birinci gördüğümüz Bora Tirki ise yol yarışında düşerek sağ bileğini sakatlamıştı. Bu yarışta da sakat kolunun üzerine tekrar düşmesi sonrasında sağ kolunu iyi kullanamayarak 3. oldu
. U23 kategorisinde son birkaç yarıştır iyi çıkış almasına karşın yaşadığı teknik sorunlar nedeniyle kürsü göremeyen Brisa Spor'dan Abdurrahman Dandal şampiyon oldu. İkinci ise Konya Şekerspor'dan Eyüp Karaböcek oldu. Üçüncülüğü de Adana Gençlik Spor'dan Bayram Eroğlu aldı. Diğer yandan Genç Erkekler’de Aksaray GSIM’den İsak Ünal Türkiye MTB Şampiyonu oldu. İkinci olarak finişi Samsun OMU-SAS’dan Kaan Uysal görürken, üçüncülüğü alan sporcu ise İstanbul GSIM’den Hamza Kansız oldu.

İsak Ünal
       İsak Ünal

İsak Unal yarışın başından itibaren liderliğe oturarak rahat bir şekilde şampiyonluğu aldı. Yarış sonrası “ İlk tur gereksiz bir şekilde hızlı idi. Bu nedenle nabzım çok yükseldi. İlk rampada öne geçtim, inişlerde de iyiydim. Son turda arka değiştiricim yamulunca durup düzeltmek zorunda kaldım. Arayı çok açtığım için Kaan Uysal farkı kapatamadı” yorumunda bulundu. Üçüncü olan Hamza Kansız ise “Yarışın başında amortisörümün kilidi bozulduğu için düşüşler yaşadım. Bu nedenle öndekilere yetişemedim, sadece yerimi koruyabildim.” dedi.

13.30’da yapılan Elit Erkekler, Elit Bayanlar ve Genç Bayanlar kategori ile beraber günün üçüncü grup yarışları da yapıldı. Elit Erkekler’de yarışın başında ön grubu Bilal Akgül ve Halil Korkmaz oluşturdu.

Bilal Akgül
       Bilal Akgül

Bu durum 3 tur devam ettikten sonra Bilal’in atağına cevap veremeyen Halil gerilerde kalması Bilal'e rahat bir şekilde Türkiye Şampiyonu olma fırsatı sağladı. Yarış sonrası görüştüğümüz Bilal Akgül yarışı şöyle yorumladı. ”Bilerek çok hızlı başlamadım. Tekniği az olan bir parkurdu, yarışı riske atmadım. Halil'den koptuktan sonra tempomu korudum, ön değiştiricimde sorun çıkmasına karşın yarışı önde tamamladım. “ Arkasından ikinci olan Halil Kormaz ise “ Yarış çok yokuş içerdiği için yavaş geçti. İlk 3 tur Bilal Akgül ile birlikte gittik. Bir dönüşte virajı alamayarak tökezlediğimde, Bilal bunu fark edip atak yaparak farkı açtı. Son turda 200m arkasına kadar farkı kapadım, limitlerdeydim ve hava çok sıcaktı. Gücüm daha fazlasına yetmedi.“ dedi. Aksaray GSIM’den Kamil Akalp iyi bir yarış çıkararak, rakibi Yavuz Kilim ve Abdulkadir Kelleci’yi geçerek 3. oldu. Kendi yorumu ise şöyleydi. “Yarışa arkada başladım. Bir önceki yarıştan kendi kuvvetimi biliyordum, bilerek yüklenmedim. Gücümü yarışın sonuna sakladım. Bu da bana üçüncülüğü getirdi.”

Kamil Akalp
       Kamil Akalp

Bayanlara geldiğimizde bir önceki sene Semra ile Senem arasındaki durum, Senem ile Esra arasında yaşandı. Sezon yarışlarını alan Senem Güler, Esra Kürkçü’ye şampiyonada geçildi. Daha önceki sezonlara göre bu sezon daha iyi bir grafik çizen Ayris Işık ise şampiyonada ilk kürsüsünü gördü.

Esra Kürkçü
       Esra Kürkçü

Yarış sonrası görüştüğümüz Esra’nın yorumu şöyle oldu. “Çok yokuşlu bir parkur. Güçlü olmak önemliydi. Senem’i yarış başından beri kontrol ettim. İniş tekniğimin daha iyi olduğunu biliyordum, 3. turun inişinde onu geçerek birinci oldum. “ Aynı zamanda federasyon yönetimine de sitemde bulunan Esra “ Bu yarışta federasyondaki büyüklerime kendimi göstermek istedim. Milli Takım’a çok girmek istiyordum, gidemeyince hırs yaptım. Kendi kategorimde hem yol yarışında şimdide dağ bisikletinde Türkiye Şampiyonu oldum. Umarım beni fark ederler.” dedi.
İkinci gelen Senem ise hayli üzgündü. Yarış hakkında “ Bu yarışta çok düştüm, en son gidon karnıma battı. Son iki yarıştır bisikletimin frenlerinde sorun vardı. Bu yarış öncesinde tamir edildi ama bu sefer de hemen alışamadım.” yorumunda bulundu. 3. olan Ayris ise yarış sonrası hayli neşeliydi. “ Uzun zamandır antrenman yapıyorum. Bir önceki Aksaray yarışında düşünce on tane antrenman kaçırmama rağmen üçüncü oldum. “
Genç Bayanlar’da uzun zamandır tek başına yarışan Eda Konuk’a Evrim Hazar eşlik etti. Eda birinci gelirken Evrim ikinci oldu.

Genel Sonuçlar

 Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası
        Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası'09 Sonuçları

 Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası
        Dağ Bisikleti Türkiye Şampiyonası'09 Sonuçları

 

  Bu haber 6516 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015