Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
28 . Kasım . 2020  
96. Fransa Bisiklet Turu (18-19-20. Etaplar)

96. Fransa Bisiklet Turu (18-19-20. Etaplar)

Viva el Matador! Contador Birinci!

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.7.2009
Bir Fransa Turu’nun daha sonuna geldik. MTBTR’nin „Tur muhabiri“ Sarper bütün etapları gayet güzel bir şekilde anlatmışken Tur’u kimin kazandığının ilânının bize düşmesi kaderin garip bir cilvesi olarak nitelendirilebilir.

Evet, 96. Fransa Turu’nu İspanyol bisikletçi Alberto Contador kazandı. Mont Ventoux'da biten 167km’lik 20. etabı Andy Schleck ile birlikte günün dördüncüsü olarak tamamlayan İspanyol'un zaferini bir kenara bırakıp 18., 19. ve 20. etaplara bir bakalım. Pazartesi günü 21. etap ve hemen ardından da genel olarak Tur hakkında ayrı bir yazıyı elbette MTBTR’de bulabilirsiniz.

18. Etap: Bireysel Zamana Karşı, Lac d’Annecy, 40.5km

18. Etap aşağı yukarı Contador’un birinciliğinin çimentosunu kardığı etap oldu. 26 yaşındaki sporcu Perşembe günü koşulan etapta ilk zamana karşı birinciliğini aldı. 40,5km’lik etapta Contador o kadar iyiydi ki ara ölçümlerin neredeyse hepsinde birinci sıradaydı. Asıl ilginç olan Contador’un İsviçreli zamana karşı olimpiyat şampiyonu Fabian Cancellara’yı (Saxo Bank) bile geride bırakmasıydı. Etapta Rus Michail Ignatiev (Katusha) Contador’un 15 saniye gerisinde üçüncü oldu.

       

”Kaybedenler” listesi ise bayağı ünlülerle dolu. Lance Armstrong (1:30 dakika geride 16. bitirdi), Andreas Klöden (54 saniye fark yedi, 9. oldu). Etaptan önce Armstrong “twitter”ında “Watch Klöden fly today...” diye “ötüyordu”. Genel olarak bu Twitter tehlikeli bir olay zaten. Armstrong demişken, bu etap sonunda 2010 yılındaki yeni takımı açıklandı, bu konuya sonra değineceğiz.

Armstrong bu arada bu etapta kötü performansına rağmen genel sıralamada Frank Schleck’in önüne geçti ve Contador’un 5 dakika 25 saniye gerisinde üçüncülüğe oturdu (Twitter: “Ran outta fuel and paid for yesterday's effort I suppose. Happy to move to 3rd tho”).

       

Genel sıralamada Andy Schleck 4 dakika 11 saniye geride olduğundan bu farkı gören herkes zaten 19. etabın korkutucu devi mont Ventoux'ya rağmen (Mont Ventoux) Contador’un artık birinci olduğuna kanaat getirmişti.

19. Etap: Bourgoion-Jallieu – Aubenas, 178km

Bu yılki turda “sprinter” olmakla özdeşleşen biri varsa o da kesinlikle Mark Cavendish. İngiliz sporcu 19. etapta Thor Hushovd’un da önünde bu turdaki 5. birinciliğini kazandı. İkinci Norveçli sporcu Thor Hushovd, üçüncü ise Gerald Ciolek oldular.

Genel sıralama favorileri Mont Ventoux etabından önce bir centilmenlik anlaşmasına benzer şekilde birbirleriyle rekabete girmediler. Dolayısıyla genel sıralamada Contador’un Schleck’e 4 dakika 11 saniyelik üstünlüğünde bir değişiklik olmadı. Armstrong üçüncü sırada.

       

Cavendish bu birinciliği ile kariyerinin dokuzuncu etap zaferine de imza atmış oldu. Bu sayı ile bugüne kadar en fazla Fransa Turu etabı kazanan İngiliz bisikletçi. Gene aynı şekilde bu beşinci birinciliği ile Armstrong’un 2004’te kırdığı bir turda en fazla etap birinciliği sayısını da egale etmiş oldu. Bu konudaki rekor bir turda sekizer etap kazanan Charles Pellisier (1930), Eddy Merckx (1970 ve 1974) ve Freddy Maertens (1976) tarafından tutuluyor.

       

19. etap sonunda Contador’un birinciliği kesin gibiyken arkasında bayağı bir çekişme vardı. Andy Schleck, Armstrong, Bradley Wiggins, Andreas Klöden ve Frank Schleck’in hepsi 1 dakika 48 saniyelik bir zaman dilimi içindelerdi. Mont Ventoux’ya gidilirken Schleck biraderler beraber kürsüye çıkma hayalleri kuruyorlardı, 2000 yılında müteveffa Marco Pantani’nin ardından Mont Ventoux’da ikinci gelen Armstrong ise Tur kariyerindeki ender eksiklerden Ventoux birinciliğine öykünmekteydi. Bu dağdaki son birinci ise bundan yedi yıl önce, 2002’de Richard Virenque oldu.

20. Etap: Montélimar – Mont Ventoux, 167km

20. etap sonunda herkesin beklediği kesinleşti: Alberto Contador 96. Fransa Turu’nun birincisi. Etabı Juan Manuel Garate (Rabobank) uzun süre beraber gittiği Alman sporcu Tony Martin’den (Columbia) bitiş çizgisinin bir virajdan sonra gelmesini fırsat bilerek kalktığı atakla koparak kazandı. Contador Andy Schleck ile aynı anda dördüncü olarak bitiş çizgisini geçti ve genel sıralamada Schleck’le arasındaki 4 dakika 11 saniyelik farkı korudu. Garate’nin birinciliği ile 20. etap İspanyol sporcuların öne çıktığı bir etap oldu. Armstrong beşinci sırada etabı bitirdi. Amerikalı sporcu bu derece ile bugün (Pazar) Paris’te 3. olarak kürsüye çıkacak. Armstrong’un egosu bir üçüncülükten ne kadar tatmin olur bilinmez ama bu sekizinci kürsü konumu ile Fransız Raymond Polidour’un Fransa Turu kürsü rekorunu egale etmesi belki bir teselli olabilir.

       

       

       

Etabın çıkışından 30 km sonra 16 kişilik bir grup pelotondan koptu ve bir ara farkı 10 dakikaya kadar çıkardılar. Mont Ventoux’nun ayağında fark 4 dakikaya inmişti, zirveye ulaşıldığında Garate ve Martin 38 saniyelik bir farkı kurtarabildiler.

Bugünkü son etapta geleneksel olarak favoriler arasında bir çekişme olmayacak, dolayısıyla Contador’un birinciliğini ancak ağır bir kaza vb. türü olaylar engelleyebilir.

Doping

Fransa Turu doping muhabbeti olmadan geçmiyor maalesef. Bu yıl da Contador’un hem çok iyi bir tırmanıcı, hem de şahâne bir zamana karşı yarışçısı olması kafalarda bir takım soru işaretleri oluşmasına neden olan unsur. Bunun nedenlerinden biri geçen hafta haberi gelen Danilo di Luca’nin Cera’dan yakalanmış olması. Giro’da Mayıs sonundaki etapta Levi Leipheimer ya da Michael Rogers etabın favorileri gösterilirken çok iyi bir tırmanıcı olan Di Luca bir o kadar iyi bir zamana karşıcı olduğunu göstermiş, herkesi şaşırtmıştı.

Buna benzer bir performans da girişte belirttiğimiz gibi Contador’un performansı. Annecy’de Bradley Wiggins ve Sergej Ignatiew gibi “konunun uzmanlarının” yanında dünyanın en iyi zamana karşıcısı kabul edilen Fabian Cancellara’yı da geride bırakan Contador Mont Ventoux’da da harikulâde bir performans gösterdi. Bunun üzerine Fransa Turu’nu üç defa kazanan Amerikalı bisikletçi Greg LeMond hem Fransız televizyonuna verdiği demeçlerde, hem de Le Monde gazetesinde yazdığı kösesinde “Alberto, sana inanabileceğimi kanıtla” başlığı altında 15. etapta Verbier’ye çıkarken 8.5km’lik çıkışı (ortalama %7.5 eğim) sadece 20 dakika 55 saniyede tırmandığını, yani bir saatte 1900m irtifâ çıktığını belirtiyor ve konuda uzman Antoine Vayer’nin Liberation gazetesinde açıkladığı verilere göre bu performans için 99.5 ml/dakika/kilogram’lık bir VO2 max gerektiğini belirtiyor. Haliyle, LeMond’un da belirttiği gibi bu bugüne kadar bisiklet harici sporlar da dâhil olmak üzere hiçbir atlet tarafından ulaşılamamış bir değer. LeMond yazısında “yolunda gitmeyen bir şeyler var” diyerek imâda bulunuyor ve Contador’un VO2 max değerlerini açıklamasını istiyor. LeMond’un bütün bu şüphelerine ek olarak değindiği bir başka nokta ise doping analizini baştan aşağı yenileyebilecek bir yaklaşım, ki bu konuda önümüzdeki günlerde bir makâlemiz gelecek: sporcuların sadece idrar ve kan tahlilleri ile değil, fizyolojik verilerinin de kaydedilerek bu değerlerin aniden aşırı değişim göstermesi durumunda doping sürecinin işleme koyulması. Yani kesin kanıtlanmış dopingle değil, hukuk diliyle söyleyecek olursak “karine kuvvetinde delil” ile. Ya da biraz baside indirgersek neredeyse şüpheye dayanarak doping cezası verilmesi yoluna girişe geliyor gibiyiz. Böyle bir yaklaşım elbette dopingle olan mücadeleyi baştan aşağı değiştirecek bir yaklaşım olur.

Contador bu konu hakkında konuşmuyor. Annecy’deki basın toplantısını izleyenlerin de gördüğü gibi VO2 max konulu soruların hepsine “bir sonraki soru” diyerek karşılık verdi, soruların ardı kesilmeyince de kalkıp toplantıyı terk etti.

Vurgulamakta fayda var: Contador’un 99.5 ml/dakika/kilogram’lık VO2 max değeri bir istatistik modelinin çıkardığı değer. Dolayısıyla elbette hata payı olabilir, fakat bu pay ne kadar?

Doktor Ross Tucker ve Jonathan Dugas’ın sayfası The Science of Sport uzun süredir çeşitli spor dallarında bu tarz “enteresan” performansların analizi ile ilgileniyor. Antoine Vayer’nin modelinin sonuçları da ikilinin ilgisini çekmiş ve sayıları değerlendirmişler. Lafı uzatmadan sonuca gelelim: İkilinin yorumu Vayer’nin hesaplamalarında yanlış Watt değerlerini esas aldığı. Ayrıca tek bir çıkıştaki performans değil, pek çok çıkıştaki verileri ölçmenin gereğini vurguluyor ikili. Tucker’in yazdığına göre doping bir defalık bir performans zıplamasını değil, dinlenme süreçlerine etkide bulunarak bu performans zıplamasını sürekli olarak tekrarlamayı mümkün kılıyor. Bunlar bir yana, Tucker’in gerek Vayer’nin, gerekse kendi hesaplarını yanlış çıkartabilecek muhtelif etkenleri saydıktan sonra Contador için hesapladığı VO2 max değeri de 98,4 ml/dakika/kilogram. Yani uzun lafın kısası, Tucker’in ulaştığı değer de teorik olarak imkânsız olarak nitelendirilebilecek bir değer. Tucker’ın ulaştığı sonuç çarpıcı: I really do believe that Greg Lemond is onto a very important aspect of performance analysis. There are upper limits to what can be achieved physiologically, there are without doubt physiological "impossibilities". Unfortunately, in this case, I think the calculation of the key parameters is too fraught with error to be truly meaningful....... too many grey areas, and "ifs" and "buts" - I look at this type of analysis, and I can see that there is something there, but it's just out of reach...

Bütün “eğer” ya da “ama”lara rağmen bu “there is something there” lafı vurucu laf. Contador haliyle bir şekilde dopingden yakalanmış değil ama 2007 yılındaki Operacion Puierte’den sabıkalı diyebileceğimiz bir durumda. Di Luca’nın doping bulgusu Giro bittikten bir buçuk ay sonra açıklandığına göre bakalım yıl sonuna kadar daha neler göreceğiz.

Armstrong’un Yeni Takımı: RadioShack

Önümüzdeki yıl da Tur’a katılacağını açıklayan Armstrong yeni bir forma giyecek: RadioShack. Bu yıl Astana takımının yöneticiliğinin üstlenen ve Armstrong’un “kankasi” diyebileceğimiz Johan Bruyneel de sezon sonunda Astana’dan ayrılacağını açıklamıştı.

RadioShack Teksaslı, 6.000 mağazaya sahip bir elektronik ürün mağazaları zinciri. Armstrong firmanın belirttiğine göre sadece bisikletçi olarak değil, koşucu ve triatlet olarak da yeni takımın formasını taşıyacak.

Bu yıl her ne kadar açıkça itiraf etmese de muhtemelen üçüncülüğü inanılmaz bir yenilgi olarak gören Armstrong’un amacının seneye Tur’da sekizinci birinciliğini almak olduğu aşikâr.

 

  Bu haber 3983 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015