Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Kasım . 2020  
Kanada'da Varan Bir: Mt-Ste-Anne

Kanada'da Varan Bir: Mt-Ste-Anne

Nissan UCI Dünya Kupası - 9. Ayak

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 29.7.2009
Nissan UCI Dağ Bisikleti Dünya Kupası Maribor’da koşulduğundan beri neredeyse bir ay geçmiş. Kupanın dokuzuncu ayağı da bu hafta sonu Kanada’da Mt-Ste-Anne’da koşuldu. Tam teşekküllü (yani XCO/DHI/4X) bir ayak olan Mt-Ste-Anne’daki yarışlara sırasıyla bakalım.

4X

Henüz kupa serisinin tamamlanmasına 3 yarış var ama erkekler 4X’ta şampiyon belli oldu: Avustralyalı sporcu Jared Graves. Bu Graves’in altıncı yarışta aldığı dördüncü galibiyet. Çeyrek finaldeki arka tekerleğindeki patlağa rağmen geçen yılın şampiyonu İspanyol Raphael Alvarez’i geçmeyi başardı ve ikinci oldu. Bu ikincilik daha sonra Michael Prokop’un kapı atlama nedeniyle diskalifiyesinden sonra birinciliğe döndü, Alvarez ise ikinciliğe yükseldi. Tomas Slavik ve Alvarez’in bir ara arkadan vurduğu Roger Rinderknecht dördüncü oldular. Rinderknecht dünya kupasında da şampiyonluğu 675 puanla kesinleşen Graves’in en yakın takipçisi, hoş 370 puanla pek de yakın değil takip. Onun hemen arkasında 366 puanla Joost Wichman ve 320 puanla Romain Saladini geliyorlar, dolayısıyla dünya kupası genel sıralaması için ikincilik ve üçüncülük mücadelesi önümüzdeki yarışlarda da olanca hızıyla devam edecek.

Kadınlarda ise Anneke Beerten birinci oldu. Finalde çıkıştan bitişe kadar tehlikesiz bir şekilde önde giden Hollandalı sporcunun arkasında Beerten’in dünya kupasındaki en önemli rakibi Jill Kintner parkurun ortalarında virajı alamayarak düştü, kalktı, bitişin yanında bu sefer daha beter düştü ve Fionn Griffiths ile Joanna Petterson’in arkasından dördüncü olabildi. Beerten dünya kupasında 405 puanla lider durumda, en yakın takipçisi Jill Kintner (350) ve Fionn Griffiths (300). Serinin tamamlanmasına iki yarış daha var, dolayısıyla bu sıralama değişebilir, bilhassa Beerten-Kintner sıralaması.

DHI

Gravity dallarında Mt-Ste-Anne Avustralyalılara yaradı. İnişte erkeklerde Sam Hill en yakın rakibi Steve Peat’in üç saniyeden fazla bir farkla önünde birinci oldu. 3.3km uzunluğundaki parkurda bütün ara ölçümlerde Peat’in önünde giden Hill’in yaklaşık 4,5 saniye gerisinden Amerikalı Aaron Gwin geldi. Bu yıl ilk iniş sezonunu yarışan Gwin’in ilk kürsüye çıkışı bu. Hill bu birincilikle kupa sıralamasında da Greg Minnaar’ı geçerek birinciliğe oturdu. Yalnız Minnaar’ın Kanada’da oldukça şanssız bir yarış geçirdiğini de belirtmek gerek. Sıralama turlarında lastiği patladığı için yarışa 21. sırada çıkabilen Güney Afrikalı sporcu yarışta da düşerek ancak 22. olabildi.

Gwin’in bu ilk iniş sezonu dedik, onun tam karşısında da Peat yer alıyor. Yaşlı kurdun bu yarış tam 50. dünya kupası çıkışıydı. Samuel Hill bu yarış sonunda 1039 puanla genel sıralamada birinci, onu 4 puan geriden Steve Peat izliyor. Minnaar ise 973 puanla üçüncülüğe düştü.

Kadınlarda ise Fransız sporcuların üstünlüğü devam etti. Sabrina Jonnier La Bresse, Vallnord, Fort William ve Maribor’dan sonraki beşinci birinciliğini kazandı. Jonnier’ye rakip olabilecek tek isim Rachel Atherton hâlâ geçirdiği trafik kazasından sonra tam olarak toparlanabilmiş değil. Sabrina Jonnier’nin ardından –gene beşinci defa- vatandaşı Emmeline Ragot ikinci oldu, üçüncü İngiliz Tracy Moseley. Buradaki birinciliği ile Jonnier 1382 puanla dünya kupasında lider durumda, arkasında 1115 puanla Emmeline Ragot var. Üçüncü sıradaki Moseley (966 puan) dışında genel klasmandaki ilk 5 sporcunun 4 tanesi Fransız (Celine Gros, 4., 726 puan ve Floriane Pugin 5., 714 puan).

XCO

Absalon tüm hızıyla bu yıl da dünya kupasını alma yolunda ilerliyor. Kanada’da Fransız sporcu 21. dünya kupası birinciliğini elde etti. Absalon’un ardından İspanyol Jose Hermida ikinci, Kanadalı Geoff Kabush üçüncü oldular. Yarış günü yağan yağmurlar 5.75km uzunluğundaki parkuru bayağı çamurlu bir hale sokmuştu. Yarışın başında Ralph Naef (Multivan Merida) lider konumda öne çıktı ve bir ara farkı yarım dakikaya kadar çıkardı. Ancak Absalon daha önce de muhtelif kereler gördüğümüz üzere üçüncü turdan itibaren temposunu arttırarak önce Naef’i geçti, sonra kendisini takip etmeye çalışan Hermida’dan kurtuldu. Arada Hermida da aynı şekilde peşinden ayrılmayan Kabush ile arasında biraz mesafe koymayı başardı. Yarış sonunda Absalon Hermida’nin 32 saniye önündeydi, Hermida ile Kabush arasında ise 2 dakika 48 saniye bulunuyordu.

Absalon bu sonuçla dünya kupası sıralamasında 1200 puanla lider durumda, en yakın takipçisi 720 puanla –U23 sıralamasının lideri- Güney Afrikalı Burry Stander, ki Kanada’da beşinci oldu. Kupanın bitmesine daha üç yarış var, dolayısıyla matematiksel olarak Absalon hâlâ kupayı almış değil, lâkin bu saatten sonra bir aksilik olmazsa Fransız sporcu için bahse girilebilir.

Kadınlarda ise “lokal matador” Catharine Pendrel ikinci dünya kupası birinciliğini aldı. Üçüncü turdan itibaren giderek farkı takipçileriyle açan Pendrel’i 1.5 dakika geriden Irina Kalentieva takip etti, ki bu Kalentieva için kupanın sonlarına doğru bir toparlanma alâmeti denebilir. Kalentieva’nın ardından Pendrel’in takım arkadaşı Amerikalı Katerina Nash üçüncü oldu. Kanada biraz favorilerin dağılmasına da sahne oldu. Sabine Spitz zaten Kanada’ya gelmemişti, dünya şampiyonu İspanyol sporcu Marga Fullana 22. olabildi.

Bu sonuçlarla Marga Fullana hâlen dünya kupası sıralamasında 912 puanla lider konumda, ikinci sırada 790 puanla Avusturyalı Elisabeth Osl geliyor. Kalentieva ise üçüncü (740). Fullana’nin birinciliği kesin değil ama nispeten daha rahat denebilir, ikincilik mücadelesi ise oldukça çetin, 2.-5. sıradaki sporcuların (Osl, Kalentieva, Pendrel, Byberg) arasında sadece 75 puan var.

Kaynak: UCI, Freecaster

 

  Bu haber 3175 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015