Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
29 . Kasım . 2020  
Trek Fuel EX ve Remedy

Trek Fuel EX ve Remedy

Trek 2010

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 30.7.2009
2010 ürünlerinin tanıtımına başlayan markalar arasına Trek de katıldı. Markanın çift süspansiyon sahasında önemli iki yeniliği var: Fuel EX modelindeki geliştirmeler ve yeni karbon Remedy.

Fuel EX

2010 sezonunda karbon kadrolu Fuel EX 9.9 ve 9.8 modellerinde ufak değişiklikler olurken alüminyum modelleri de bayağı bir gelişime maruz kalmış.

Karbon modellerde üst çeki boruları ile yeni arka amortisör en önemli yenilikler. Üst çeki borusu geçen yılki modellere göre 100 gram daha hafiflemiş, esnemezliği arttırılmış. Kadro geçen yıla oranla arka amortisör dâhil 200 gram daha hafif, 2054 gram ağırlığında. Alüminyum modellerde de aynı karbonda olduğu gibi yeni arka amortisörün yanında arka amortisör köprüsünün magnezyum olması, konik alın borusu ve kadroya preslenen orta mil yatağı tasarımı en önemli yenilikler. Alüminyum kadrolar ortalama 75 gram daha hafifler bu yıl, alüminyum kadrolu bisikletler ise ortalama 300 gram hafiflemişler.

       

Bisikletlerin ana teknik özelliklerini üç ana başlık altında toplayabiliriz: ABP Race, DRCV ve E2.

ABP Race

Trek Active Braking Pivot tasarımını 2007 yılında tanıtmıştı. Kısaca söylemek gerekirse fren esnâsında arka süspansiyonun sertleşmesini engelleyen bu teknoloji virajlarda daha geç fren yapmanın önünü açıyor. Trek’in yeni karbon Fuel EX 9.9 ve 9.8 modellerinde karşımıza çıkan ABP Race ise geçen yıl Top Fuel modelinde olan sistemin tek elle açılabilen, daha dar olan versiyonu.

DRCV

Trek grubuna dâhil olan Gary Fisher’in 2009 sezonundaki Roscoe modelinde de gördüğümüz DRCV (Dual Rate Control Valve) kabaca söylemek gerekirse havalı bir amortisörde çelik yay performansı sunmak üzere tasarlanmış. Fox ve Trek/Gary Fisher tarafından ortak tasarlanan teknoloji bir çeşit ek hava silindiri/haznesi içeriyor. Amortisörün sıkışma mesâfesinin yarısı geçtikten sonra bu ek hazne devreye giriyor ve amortisörün “hacmi” büyüyor. Bunun sonucu olarak sabit bir lineer amortisör eğrisi elde ediliyor, yani hava ile çalışan amortisörlerin süspansiyon mesâfesinin sonundaki sertleşme özellikleri (progresyon) bertaraf edilmiş oluyor.

       

E2

E2 Trek’in kısaca alt bölümünde 1.5“, üst bölümünde ise 1 1/8“ olan konik formlu alın borusu tasarımına verdiği isim. Bu tasarım „normal“ alın borusuna göre daha hafif ve esnemezliği de daha yüksek. Haliyle modellerde kullanılan amortisörlerin şaft boruları da bu oranda konik.

       

Remedy Carbon

Son birkaç yıldaki en önemli akımlardan biri hafif ve 150mm civarında süspansiyon mesâfesine sahip bisikletler. Trek de Remedy ile zaten dâhil olduğu bu akımdaki konumunu Remedy 9.9 ve 9.8 modellerinde kadronun ana üçgenini karbondan yaparak güçlendirmeyi amaçlıyor. Kadronun arka parçası bu modellerde de alüminyumdan olmaya devam edecek. İlgi çeken özelliklerden biri kadronun alt borusundaki güçlendirme ve ayrıca kullanılan lastik kalkan (“carbon armor”).

       

Remedy geçen yıl 160mm süspansiyon mesafecine sahipti, bu yıl mesâfe gene 150mm’ye düşürülmüş. Bütün Remedy modellerinde yeni RP23 DRCV arka amortisör kullanılıyor, önde ise 15mm sokma mille beraber Fox 32 Talas, ya da en alt Remedy modeli olan Remedy 7’de Fox 32 Float tercih edilmiş.

       

Kadro maddelerinden girişte bahsettik, buna ek olarak bütün modellerde arka amortisör köprüsü magnezyumdan. Karbon modellerde kadroya preslenen orta mil yatakları (BB95) ve en üst model Remedy 9.9’da gidondan kumanda ile yükseltilip alçaltılabilen Crankbrothers Joplin dikkat çeken diğer özellikler. Ayrıca bu yıl 18.5” kadro boyu ürün yelpâzesine yeni dâhil olan ölçü.

Kaynak: Trek / Trek Turkey

 

  Bu haber 5962 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015