Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
26 . Ekim . 2020  
Yusufeli Dağ Bisikleti Etap Yarışı 1. Gün

Yusufeli Dağ Bisikleti Etap Yarışı 1. Gün

Yusufeli'nde Yarışmak

Alptekin Başkır   mtbtr.com © 8.8.2009
Bu sene deneme mahiyetinde yapılan Yusufeli Etaplı Dağ Bisikleti Yarışı, 6,5 kilometrelik bir parkurda gerçekleşti. Yaklaşık 50 sporcunun katıldığı yarışlar, iki farklı saatte alınan startla başladı. Hava sabah güneşliyken Elit sporcuların yarıştığı öğle saatlerinde aralıklarla sağanak yağışa sahne oldu. Önümüzdeki sene Bisiklet Federasyonu bu yarışı UCI onayıyla takvime almak istiyor.

Fotoğraf Albümleri

Yusufeli'ndeki yarışların fotoğraflarını aşağıdaki albümlerde inceleyebilirsiniz.

10:30 Yarışları

12:00 Yarışları

Parkur iki farklı noktada yer alan kısa çıkışlar dışında, Barhal Çayı kenarında yer alan yaklaşık 3 km'lik, uzun sayılabilecek toprak yolun gidiş geliş olarak kullanılmasıyla oluşturulmuş. Aslında arazinin çok dağlık olması bu kadarına izin vermiş diyebiliriz. Zemin yağmur yağmasına rağmen toprak yapısından dolayı ağırlaşmadı. Evlerin arasından geçirilen parkur hayli ilginç görüntülere sahne oldu. Evlerinin kapısı önünde günlük işlerini yapan köylüyle hemen yanından geçen sporcular görülmeye değerdi. Bu görüntüleri “12:00 Yarışları” albümünden görebilirsiniz.

 Barhal Çayı, Köprüler ve Bisiklet
        Barhal Çayı, Köprüler ve Bisiklet

Sabah 10:30'da Elit B, Elit Bayanlar, +40 Master, Genç Bayanlar ve Yıldız Erkekler'le başladı. 6,5km'lik parkuru Elit B 5 tur, Elit Bayanlar, +40 Master ve Yıldız Erkekler 4 tur attarak tamamladılar.

Bu sene diğer federasyon yarışlarında Elit A kategorisinde yarışan Brisa Spor'dan Abdurrahman Dandal kulübün taktiği gereği bu yarışta Elit B kategorisinde yarışarak rahat bir birincilik aldı. 2-3 dakika ardından bitişe gelen sporcu ise İstanbul'dan ferdi olarak katılan Yiğit Yazıcı oldu. Üçüncü ise Delta Spor Kulübü'nden Zülfü Karabulut idi.

Elit Bayanlarda yine Senem – Esra ikilisinin yarışın son turuna kadar birlikte götürdükleri yarışta bitişe ilk gelen sporcu Esra Kürkçü oldu. Ardından Senem Güler gelirken, genç sporcumuz Tuğba Karaarslan üçüncü oldu. İlk üçteki tüm sporcuların Brisa Spor'dan olduğunu hatırlatalım.

+40 Master kategorisinde bu sene sık sık kürsüde gördüğümüz Bursa Büyükşehir Spor'dan Zafer Sayın birinci oldu ve Manisa'da gerçekleşen Türkiye Şampiyonası'nda geçirdiği kötü yarışı belleklerden sildirdi. Ardından Delta Spor Kulübü'nden Sadık Dedeoğlu ikinci olurken Eskişehir'den ferdi yarışan Uğurcan Gültekin üçüncü oldu.

Manzara Görülmeye Değerdi
       Manzara Görülmeye Değerdi

Genç Bayanlarda Eda Konuk (Eskişehir Ferdi) her zamanki gibi tek başına yarışmasına rağmen iyi bir yarış çıkarttı. Eskişehirli sporculardan bahsederken 30 Ağustos'ta Eskişehir'de dağ bisikleti yarışı yapılacağının ön bilgisini de verelim.

Elit Erkekler, +30 Master ve Genç Erkekler kategorilerinin dahil olduğu yarış saat 12:00'de başladı. Her kategori arasına 30 saniye konuldu. İkinci turun başında genellikle yol yarışlarında şahit olduğumuz bir görüntü vardı. Grup halinde hareket eden yarışçılar peleton görüntüsündeydi. Bilal bile bu grubun arasında yer aldı. Bora Tirki ise grubun önünde tempo veriyordu!!

Dağ Bisikletinde Peleton
       Dağ Bisikletinde Peleton

Elit Erkeklerde sezondaki denklem değişmedi. Son tura kadar Halil Kormaz'ın ardında yer alan Bilal, son km içinde yaptığı atakla bitişe birinci geldi, 15 saniye ardından Halil Korkmaz ikinci olurken, yine Aksaray GSIM'den Kamil Akalp üçüncü oldu. Kamil Akalp yükselen bir grafik çiziyor.

+30 Master'da birinci konumda giden “Master'ın Kralı” Bora Tirki ile üçüncü konumda giden Ali İhsan Taş, parkurun gidiş geliş olduğu bölümde kafa kafaya çarpıştı. Çarpışma sonrası Ali İhsan yarışa devam edebilirken, Bora'nın sol kolu iki yerinden kırıldığı için yarış dışı kaldı. Bu olay sonrası İstanbul Gençlik Spor'dan Tarık Gül birinci, bisiklet sporunun en taze takımı Ankaragücü'nden Bülent Atlas ikinci, yine İstanbul Gençlik Spor'dan Ali İhsan Taş üçüncü oldu. Bülent bundan sonraki yarışlarda da kürsüye yakın olacağa benziyor.

Manzara Görülmeye Değerdi
       Manzara Görülmeye Değerdi

Genç Erkekler'de İsak Ünal (Aksaray GSIM) başta elit sporcuların arkasında yer aldı. Yarış boyu iyi bir performans göstererek birinci oldu. İstanbul'dan ferdi yarışan Hamza Kansız ikinci olurken, Brisa Spor'dan Osman Usta üçüncü oldu.

Brisa Spor Kürsüyü Kapladı

Bu yarışa Brisa Spor'dan 6 sporcu katıldı. Elit Bayanlar'da Esra, Senem ve Tuğba ilk üçü alırken, Elit Erkekler'de Bilal Akgül birinci, Elit B'de yarışan Abdurrahman Dandal yine birinci ve Genç Erkekler'de yarışan Osman Usta üçüncü olarak, bu yarışın en mutlu ve en iyi takımı oldular.

Sporcuların Federasyondan İstekleri Var

Bugün yapılan yarışın ardından yarınki (Pazar) noktadan noktaya yarışının teknik toplantısında sporcular yaşadıkları aksaklıkları dile getirdiler. En başta parkurun iyi işaretlenmediğini, tehlikeli noktalara uyarı işaretlerinin konmadığını, aynı yoldan geliş ve gidiş olarak kullanılan yolun sadece beyaz bir tozla işaretlenmesine tepki gösterdiler. Bu yakınmaları tetikleyen olay belki de Bora Tirki'nin karşı yönden gelen Ali İhsan Taş ile çarpışması sonucu kolunun kırılmasıydı. İkinci tepki ise bir gün önce teknik toplantıda saat 11:30'da başlayacağı duyurulan Elit B kategorisinin 10:30'da başlatılması idi. Bir sporcu dışında diğer tüm yarışçıların apar topar katıldığı yarışta yapılan bu hataya tepki gösterildi.

Yarış Sonrası Barhal Çayı
       Yarış Sonrası Barhal Çayı'nda Banyo Keyfi

Seneye Yeni Sistem

Federasyon önümüzdeki yıl yeni bir sistemi uygulamaya sokacak. Günümüzde yol yarışlarında uygulanan bu sisteme göre, sporcular, her yarışta yapacakları dereceye göre belirli bir puan alacaklar. Bu şekilde tüm sene alınan puanlara göre -her kategoride- sezon sonu en yüksek puana ulaşan ilk üç sporcu “Türkiye Kupası Şampiyonu” olacak..

Diğer yenilik ise (ilki sezonun son yarışı olan Alanya Dağ Bisikleti Kupası'da verilecek) kürsüde sporculara verilen madalyanın tasarımı değişiyor olması. Bundan sonra ilk üç sporcuya bisiklet seklinde madalya verilecek.

İlk Gün Sonuçları

 Yusufeli Mtb Yarışı 1. Gün Tam Sonuçlar
        Yusufeli Mtb Yarışı 1. Gün Tam Sonuçlar

 

  Bu haber 5129 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015