Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
07 . Mart . 2021  
Delta Bisiklet Ağrı Dağı’nın Zirvesinde

Delta Bisiklet Ağrı Dağı’nın Zirvesinde

Ağrı Dağı’nda Bisiklet

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 11.8.2009
Bundan bir süre önce Delta Bisiklet tarafından küresel ısınmaya karşı alınan önlemlere ve bisiklet kullanımının bu bağlamdaki önemine dikkat çekmek için düzenlenen Ağrı Dağı tırmanışının haberini vermiştik.

Bugün de başarıyla tamamlanan tırmanışı haber yapmak kalıyor bize. 15 kişilik bir ekiple yapılan yolculuğun sonunda Türkiye’nin damı Ağrı Dağı’nın zirvesi de hayatında bisiklet gördü. Lafı fazla uzatmadan, tebriklerimiz ve gezinin amacına ulaşması, yani Türkiye’nin eriyen buzullarına ve küresel ısınmaya biraz daha dikkat çekilmesi umudumuzla beraber Delta Bisiklet’in hikâyesine geçmeden önce Delta Bisiklet’in böyle bir gezinin olmazsa olmazı kabul edilebilecek bir de slayt gösterisi planladığını belirtelim.

Küresel Isınma İçin Türkiye’nin Zirvesine Bisikletle Tırmandık

Çevreci kuruluşlar yaptıkları eğlemelerle küresel ısınmaya dikkat çekmek istiyor. Dünyanın en büyük sorununun küresel ısınma olduğu sürekli söyleniyor.”İklimsel değişimler başladı, dünyamız büyük tehdit altında” diyorlar ama özellikle ülkemiz bu konuya duyarlı değil. İşte bu yüzden dünyanın en çevreci taşıtı bisiklet ile ülkemizin zirvesine, Ağrı Dağı’na (5317m) çıkarsak belki sesimizi duyan olur diye düşündük. Bir kez de ülkemizin zirvesinden zirvesine seslenmek istedik. Ağrı Dağı küresel ısınmanın en belirgin yerlerinden biri çünkü zirvesindeki buzul eriyor ve her yıl zirvemiz biraz daha alçalıyor. İşte bunu da ispatlamak istiyorduk. Delta bisiklet grrubu olarak böylesi bir amaçla 2 Ağustos’ta yola çıktık. Yol uzun şartlar çetin. Onlarca basın mensubu bizi Kars Hava Limanı’nda karşıladı. Hepsi zirveye bizimle gelmek istiyor bizimle çevreci duyarlılığımızı paylaşıyordu. Hatta bizi duygulandıran bir olay bile oldu. Iğdır valimiz bisiklete atladığı gibi bizi yolda karşıladı. Mutluyduk. Daha şimdiden ses getirmeyi başarmıştık. Yollarda genç yaşlı kadın erkek hatta çocuklar üç tekerlekli bisikletleri ile “ Küresel ısınmaya hayır”sloganları ile bizlerle pedal basıyorlardı. Bölge halkının duyarlılığı bizi daha da umutlandırdı güç verdi. Artık bisikletle Ağrı zirvesine çıkmak bizi artık zor gelmeyecekti.

       

İlk gün Iğdır’dan yola çıkan Delta Bisiklet ve gazetecilerden oluşan ekip Doğubeyazıt Ağrı dağı eteklerine gelerek tırmanışa başladı. Dağ bisikletinin bile yol almakta zorluk çektiği patikalar sivri kayaların arasında yol buldukça pedal basıyor kimi zaman da bisikleti sırtımıza alarak ilerlemeye çalışıyorduk. İlk hedefimiz ana kamp 3200 metreydi. Zoru başarmak için yola çıkan ekip bir yandan zorlu parkurda ilerliyor diğer yandan da yüksekliğin verdiği zorluklarla boğuşuyordu. Nefes nefese kan ter içinde insanüstü bir güçle çabalıyordu. 3200 kampı göründüğünde bedenler tükenmiş güç bitmişti. Dağcıların bile hayretle izlediği bisikletçileri kampa vardığında alkışlanıyordu. Geleceğimiz duyulmuş bahisler bile yapılmıştı. 3200 kampına bisikletle gelmek imkânsız diyenlerin utandıran ekibimizin hedefinin başlangıcıydı. Onları bekleyen daha zorlu bir etap vardı.4200 kampı ve zirve 5137...

       

       

Zor parkur 20 kişilik ekibimizden dört kişiyi güçsüz bırakmış hasta etmişti bile. İlk kez dağa çıkan bisikletçilerimizden 4 kişi yükseklik hastalığına yakalandı pedalları sustu. Gazetecilerden bir kısmı ise hala bizimleydi. Gün ağarırken plan yapıldı. Usta dağ rehberimiz Hasan Çağdaş karar verdi. 4200 kampına iki bisiklet gidecek. “Artık yol zorlu. Bisiklet sürmek artık çok zor.”

       

Haklı da, kayalık ve çakıl yolda gitmek imkânsız gibi. Bisikletler daha çok sırtta taşınacak. Bu yüzden iki bisikleti yanımıza alıyoruz. 4200 artık son kamp. Gün boyu yürüyoruz. Tam dört saat sırtlarda bisiklet çakıl ve kaygan yollar. Kampa vardığımızda çadıra giren soluksuz baygın uyuyor ayaklarda derman kalmamış durumda. Diğer kamp yapanlar dağcılar ile sohbet ettiğimizde hedefimizde belirleniyor. Hava güzel bu fırsatı değerlendirmek lazım. Yüksekliğe uyum için kalırsak ertesi gün fırtına korkusu var. O zaman dinlenmek yok bu gece yola devam. Ekip giderek eksiliyor. İki kişi daha fire veriyoruz. Yükseklik hastalığı iki arkadaşımızı daha güçsüz bırakıyor. Gelirlerse turu zora sokacaklar. Bu da zirveye çıkacak bisikletlerin sayısının bire düşürmesine neden oldu.

       

Artık hedefimiz zirve. Yolumuz ise sadece karlı buzlu dik kayalardan kaplı uçurumların yamaççındaki zirve yolu. Hava eksi 10. Saat gece yarısı 2’de kalk veriliyor. Kimse çadırından çıkmak istemezcesine uyku tulumundan çıkmamak istercesine sıkı, sıkı sarılarak isyan ediyor. Bisiklet parçalanarak Delta ekibine bölüştürülüyor. Kimi tekerleği kimi ana parçayı sırtlanıyor. Gözün alabildiği beyaz karın kapladığı zirveye kafa fenerleri ile çıkmak için 4200 kampından ayrılıyoruz. Oksijen azlığı yolun kar ve buz tutmuş aman vermez zorluğu ve havanın soğukluğu bizi durduramıyor. Hedefe kitlenmişçesine ilerliyoruz. Minik adımlar bizi zirveye yaklaştırıyor ama soluğumuzu kesen soğuk nefes almakta zorluk çektiğimiz yükseklik bizi epey zorluyor. Son güç son enerjimizi kullanıyoruz. Minik adımlar mikro adımlara dönüşüyor. Ama yılmak yok. Çünkü bir ilki gerçekleştiriyoruz. Ağrı zirvesine bisikletle çıkacağız.

       

       

       

       

Ve tüm yorgunluğu unutturan son. Evet zirvedeyiz. Zirveyi sevinç çığlıkları kaplıyor. Kimi bisikleti havaya kaldırırken kimi zirvede adeta bisikleti ile şov yapıyor. GPS cihazı ile kötü haberi veriyoruz. Zirve yüksekliği 5132. Zirve tam 5 metre erimiş. Delta macera grubu ile başarmanın verdiği gurur ile zirvede bayraklarımızı dalgalandırıyoruz. Hep beraber Türkiye’nin zirvesinden sesleniyoruz “ Lütfen çevreye ve küresel ısınmaya duyarlı olun.”

       

       

       

       

İnişimiz çıkışımızdan daha zor oldu. Çok yorulmuştuk, dik kayalıklardan inmek çok zordu. Bazı arkadaşlarımız düşme tehlikesi yaşadı ve ufak sıyrıklarla tehlikeyi atlattı. Buzulu geçtikten sonra biraz rahatladık. İlk önce 4200 Kampına vardık. Çadırlarımıza koşarak uykusuzluğumuzu gidermemiz gerekiyordu. Saatlerdir yorgun ve açtık. Kampta kalan diğer arkadaşlarımız hemen bize yardımcı oldu ve yeme içme ihtiyaçlarımızı karşıladılar. Çorbalarımız hazırlanmıştı bile. Bardakta çorba içmek çok güzel.

Hemen ertesi gün 3200 kampına indik ve kamptaki diğer arkadaşlarımızı alarak İshak Paşa Sarayı’na doğru pedal bastık. Artık her şey daha da kolaylaşıyordu ve hep iniş yapmak çok güzel bir duyguydu. Bazen küçük kazalar atlattığımız da oluyordu. Bisikletle zirve yapmış olma sevinci bu acıları unutturuyordu.

       

       

       

Artık İshak Paşa Sarayı’ndayız ve geceyi orada kamp kurarak geçireceğiz. İyice yorulmuştuk… Sabah kuş sesleriyle uyanmak çok güzel. Sarayı gezdikten sonra Iğdır’a doğru yol alıyoruz. Iğdır Valisi bizi karşılıyor ve sevincimize ortak oluyor. Bir şehir turu yaptıktan sonra Delta Bisiklet ve katılımcıları olarak ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilere hediyelerimizi veriyoruz.

       

       

Katılımcılar

BENGÜÇ ÖZERDEM
ULAŞ BAYDAR
GÖKCAN BAYDAR
YÜKSEL BAYDAR
SELAM BAYDAR
EVREN OKCU
BURAK KİNET
SERHAD KANGÖZ
ÖZDEM VELİ ERDEM
HASAN ÇAĞDAŞ
UMUT BEKTAŞ
TANER DOĞRU
ORKUN DOĞRU
BURAK MURAT BAYRAM
BARIŞ TOPCU

Kaynak: Delta Bisiklet / Ulaş Baydar

 

  Bu haber 7851 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015