Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
21 . Ocak . 2021  
Giant'tan Yeni Karbon Modeller

Giant'tan Yeni Karbon Modeller

Giant 2010

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 23.8.2009
Büyük bisiklet üreticilerinden Giant da 2010 ürün yelpâzesindeki yenilikleri tanıtan markalar kervanına katıldı. Bilhassa markanın karakteristik arka süspansiyon tasarımı Maestro’ya sahip modellerde gerek alüminyum, gerekse karbon odaklı yenilikler dikkat çekici. Maestro tasarımında alt çeki borusu ile arka amortisörün alt montaj yerinin birbirine bağlanması (Co-Pivot) ve bu sayede hafiflemesi, bisikletteki detayların renk uyumu (colour matching) ve karbon kadroların getirdiği ağırlık tasarrufu en önemli yenilikler.

Sırasıyla yenilenen modellere bakalım:

Anthem X Advanced SL

Anthem X Advanced SL Giant’ın “The fastest XC bike ever produced by Giant” diye tanımladığı bisiklet. 2010 model yılı için markanın bu modeldeki en önemli yeniliği karbon kadrosu. Bu kadro sayesinde Giant 2009 yılındaki serinin üst modeli alüminyum kadrolu Anthem X’e oranla yaklaşık 250 gram ağırlık tasarrufu ve %5 daha fazla esnemezlik sağlamış ve firma tarihinin en hafif çift süspansiyonlu modelini yaratmış. 100mm süspansiyon mesâfesine sahip bisiklette (SL 0 modeli) Rock Shox SID XX ve Fox Float RP23 amortisörler, çekiş sistemi ve frenlerde SRAM XX, tekerleklerde de Mavic Crossmax SLR UST tercih edilmiş, alın borusu –bu yıl çok sık gördüğümüz üzere- 1 1/8“’ten başlayıp aşağıya doğru 1,5“’e genişleyecek şekilde tasarlanmış. Karbon kadrolu Anthem Anthem X Advanced SL 0 ve Anthem X Advanced SL 1 olmak üzere iki model hâlinde piyasada olacak. Kadronun amortisör dâhil ağırlığı 2.100 gram, bisiklet M boyunda, pedalsız olarak 9,88 kilo.

       

       

Trance X Advanced SL

Bir karbon kadroya kavuşan seri de Trance serisi. Burada da gerek ön kadro üçgeni, gerekse arka kısım tamamen karbondan. 2009 sezonunda serinin üst modeli olan Trance X’in geometrisi tamamen korunmuş, yalnız bisiklet karbon kullanımı sayesinde 400 gram hafifletilmiş. Burada da konik alın borusu ve karbon kadro ile artan esnemezlik (%7 oranında) önemli noktalar. yaklaşık 130mm’lik süspansiyon mesâfesine sahip bisiklette (SL 0 modeli) önde Fox 32 Talas FIT RLC, arkada ise Fox Float RP23 amortisör kullanılmış. Çekiş sistemi ve frenler Shimano XTR ve Raceface Next SL ile Avid Elixir CR Mag, tekerlekler ise Mavic Crossmax ST. Kadronun amortisör dâhil ağırlığı 2.25 kilo, bisiklet M boyunda pedalsız olarak 11.1 kilo.

       

       

       

Reign X0

Geçen yıla oranla en çok ağırlık tasarrufu sağlanan modellerden biri Reign X (sadece kadroda 600 gram). Kadronun amortisör dâhil 3.100 gram olduğu bisiklette ayrıca arkada 12mm sokma mil kullanılmış. Bisikletin (M boyda pedalsız) ağırlığı 13.7 kilo. Maestro sistemindeki tasarım değişikliğinin yanında bisiklet 150mm’nin yanında X0 modelinin 170mm’lik süspansiyon mesâfesi ile bu yıl gerek enduro, gerek hafif serbest sürüş sahasını kapsıyor. Yeni tasarlanan ve esnemezliği geçen yıla oranla %5 arttırılan AluxX alüminyum kadroya ek olarak Reign X modelinde gidondan kumandalı yüksekliği ayarlanabilen sele borusu standart. Buna ek olarak Avid Elixir CR frenler, Fox DHX Air 5.0 (arka) ve Fox 36 Talas FIT RC2 Air amortisörler, SRAM X0/X9 çekiş sistemi (RaceFace 2’li aynakol ile) bisikletin ana özellikleri. Çeki borusunun içinden geçirilmiş vites kablosu gibi detaylar da cabası.

       

       

Faith

180 mm süspansiyon mesâfesine sahip olan Faith 2010 model yılında Glory 1 ve Glory 2 modellerinin yerine geçecek, yani Giant’ın yeni serbest sürüş modeli. Geçen yıla oranla sadece kadroda 1.100 gram ağırlık tasarrufu sağlanan bisiklet bu sayede (M boyunda pedalsız) 16.7 kilo ağırlığa indirilmiş. Kadronun amortisör dâhil ağırlığı ise 4.06 kilo. Bisikletin önemli özelliklerinden biri arka tekerlek alıcılarının değiştirilebilmesi. Bu sayede gerek alın açısı yarım derece, çeki borusu uzunluğu da 3mm değişebiliyor. Bisiklette ayrıca Rock Shox Totem Solo Air ve Rock Shox Vivid 5.1 amortisör kullanılmış. Diğer modellerde olduğu gibi aynakol RaceFace, çekiş sistemi SRAM X9, frenler ise Avid Elixir CR.

       

       

Glory

Geçen yıl dünya kupasında da kullanılan Glory DH modelinin seri versiyonu olan Glory 0 en yüksek ağırlık tasarrufuna ulaşılan model. Kadroda tam 1.400 gram düşen ağırlık (4.100 gram amortisör dâhil), 200mm süspansiyon mesâfesine sahip bisikleti de (M boyunda pedalsız) 17 kilo ağırlığa indirmiş. Maestro tasarımındaki yenilikler ve Hydroforming kullanılan kadro üretimi ile arkada 12mm alüminyum sokma mil kullanılması ağırlığı düşüren etkenler olmuşlar. Bisiklette Fox 40RC2 ve Fox DHX RC4 Coil amortisörler, Shimano Saint çekiş sistemi ve frenler ile Mavic EX721 jantlar kullanılmış.

       

       

XTC 29-1

Giant da bilhassa Amerika’da fazlasıyla tutulan 29” tasarımına ürün yelpâzesinde yer veren markalardan. 2010 model yılında AluxX SL kadrolu, konik alın borusuna sahip ve 15mm sokma mil kullanılan amortisörle birlikte Giant yeni bir 29” tekerlekli modeli de piyasaya sürüyor. Bilhassa konik alın borusu ve Fox’un 15mm standardının 29” için gerekli olan fazla esnemezliği sağladığını vurgulayan marka Fox 32 F29 RL amortisör kullanmış. çekiş sistemi Shimano XT, SLX ve Deore karışımı, frenler Avid Juicy 3.

       

Kaynak: Giant

Giant Türkiye Distribütörü

Marintek

 

  Bu haber 6715 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015