Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
25 . Kasım . 2020  
Specialized Kask, Ayakkabı, Gözlük ve Tekerlekler

Specialized Kask, Ayakkabı, Gözlük ve Tekerlekler

Specialized 2010 - 2

Cüneyt Kazokoğlu   mtbtr.com © 26.8.2009
2010 yeniliklerine devam ediyoruz. Specialized markasının bu yıl bisiklet sahasında getirdiği yenilikleri daha önce sayfamızda tanıtmıştık. Sıra markanın diğer parçalarına ve donanımına geldi. Specialized da aynı Scott gibi “entegre” karaktere sahip, yani bisikletçiyi baştan ayağa donatan nadir markalardan. Dolayısıyla markanın ayakkabı, kask vb. yenilikleri de gayet ilgi çekici.

Kasklar

Dağ bisikleti kasklarında Specialized bu yılki S-Works modelinin en önemli özelliği olarak CPCS standardına uyan „en hafif“ kask olması. CPCS, Avrupa’daki CE ya da kabaca TSE damgasının Amerikan modeli. S-Works kaskı aslında yol bisikleti modelinin önünde güneşlik olan modeli. Kaskın düşük ağırlığı kevlar ile desteklenmiş iç çatının ve daha derin havalandırma yarıklarının bir sonucu. Specialized’ın 4. boyut soğutma sistemi olarak adlandırdığı, geniş yarıkların yanında kaskın iç kısmında da hava deveranını sağlayan tasarım kafaların terlemesini önlüyor.

S-Works
       S-Works

Sayıları giderek artan all-mountain/enduro sınıfı kullanıcılar için Specialized bu yıl Vice adı altında özel bir kask çıkarıyor. Kullanım sahasına uygun olacak şekilde kafayı bilhassa arka kısımda daha fazla saran bir tasarıma sahip olan kaskın en kullanışlı özelliği S-Works modellerinin aksine bisiklet üzerindeyken tek elle yuvarlak bir makara aracılığı ile ayarlanabilmesi. 4. boyut soğutma tasarımının yanında siperin kaska vidalanmış olması da elini her kaska attığında siperin çıkmasından mustarip bisikletçilerin çok seveceği bir özellik olacak herhalde.

Vice
       Vice

Vice
       Vice

Kaskların küçük (small, 51-57cm), orta (medium (54-60cm) ve büyük (large, 57-63cm) olmak üzere üç boyu var.

Ayakkabılar

Body Geometry Specialized’ın giyim ve donanım ürünlerinde önemli bir özelliği. Daha ziyâde XC yarışçıları için tasarlanmış olan 2010 yılı S-Works ayakkabıda da karşımıza çıkıyor bu özellik. Ayakkabının en büyük özelliği burun kısmında sadece bir bant ile kapanması, onun yanında üst bölümde döner bir makara (BOA) aracılığı ile sıkılması. Specialized bu yöntemin ayakkabıyı bisikletten inmeden gevşetip sıkmaya imkân tanıdığını vurguluyor. Bunun dışındaki mühim yenilik ayakkabının tamamen yeni tasarlanmış olan tabanı. Burun kısmında sökülebilen vidalara sahip olan ayakkabının karbon tabanı markanın belirttiğine göre yol bisikleti seviyesinde güç aktarımı sunuyor. Siyah ya da beyaz modeli olan ayakkabının çiftinin ağırlığı yaklaşık 305 gram.

S-Works
       S-Works

Gözlükler

2010 ürün yelpâzesinde gözlük olarak dikkati çeken iki model var. Arc-X geçen yıl da piyasada olan Arc serisinin son modeli, gerek yol, gerek dağ bisikletçileri tarafından kullanılabiliyor. Specialized’ın gözlüklerinin bu yılki önemli özelliklerinden biri foto kromatik, yani ışığa göre kararıp açılan camlar kullanılması. Gözlüğün yol modeli %12 ile %39 arası ışık geçirgenliğine, dağ modeli ise %22 ile %78 arası geçirgenliğe sahip. Çelik çerçevenin kolları katlanabiliyor. Kolları katlanamayan model ise sadece dağ bisikleti için tasarlanmış olan Arcterra modeli. Bu modelin özelliklerinden biri alın kısmındaki ek parçalar aracılığı ile terin cama damlamasını engellemesi.

Arc-X
       Arc-X

Arcterra
       Arcterra

Tekerlekler

Specialized’ın tekerlek markası Roval de 2010 yılında yeni modellerle ürün yelpâzesini zenginleştiriyor. Roval Control AL modeli XC yarışçıları için sağlamlığı da arka plana atmadan tasarlanmış bir model. Alüminyum, kaynaklı jantlar (24mm en, 16mm yükseklik) iç lastiksiz kullanıma da uygunlar. Rulmanlı yataklara sahip tekerleklerden ön tekerlek 24 telli, ikili kesişme ile, arka tekerlek ise üçer defa kesişen 28 telle örülmüş. Teller dipçiklenmis DT Swiss Competition teller. Tekerlek setinin ağırlığı 1.575 gram.

Roval Control AL
       Roval Control AL

Roval Traverse SL modeli ise daha sert kullanım için tasarlanmış. İç lastiksiz de kullanılabilen tekerleği ilgi çekici kılan özelliği ağırlığının Control AL modelinden de hafif olması. Cifti 1.550 gram olan tekerlek seti 26mm en ve 18mm yüksekliğe sahip jantlardan ve DT Swiss’in dipçiklenmis SuperComp tellerinden (önde 24, ikili kesişme; arkada 28, üçlü kesişme) oluşuyor. Ön tekerlek standart mandalın (quickrelease) yanında göbeğe takılan mil kapakları ile 20mm ya da 15mm’lik sokma mil kullanımına da uygun hâle getirilebiliyor.

Roval Traverse EL
       Roval Traverse EL

Roval Traverse EL
       Roval Traverse EL

Son olarak Roval Control SL modeli hafiflik üzerine kurulu bir tekerlek seti. İç lastiksizde kullanılabilen ve çifti sadece 1.385 gram olan tekerlekte ilgi çekici bir özellik ön tekerlek göbeğinin karbon gövdeye sahip olması. Tel sayısı ve örüş biçimi diğer modellerle aynı, yalnız hafiflik de hedeflenerek yassı DT Aerolite teller tercih edilmiş. Buna ek olarak kullanılan mandallar (quickrelease) titanyumdan.

Roval Control SL
       Roval Control SL

Kaynak: Specialized

 

  Bu haber 7407 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015