Google + MTBTR
Anasayfa
 MTBTR'de Bugün 
 Fotoğraflar 
2014 Bisiklet Katalogu
 
 Kurallar   IK   Biz Kimiz   İletişim ve Yardım   Hoş Geldin, üye girişi yapın Üye Girişi
 
13 . Ağustos . 2020  
64. İspanya Bisiklet Turu

64. İspanya Bisiklet Turu

Viva La Vuelta, Viva La Bicicleta!!!

Sarper Günsal   mtbtr.com © 27.8.2009
İspanya Bisiklet Turu cumartesi günü Hollanda’da başlıyor. Yılın üçüncü ve son Büyük Tur’u olan “La Vuelta a Espana”, yada kısaca “Vuelta” Hollanda, Belçika, Almanya ve İspanya topraklarında koşulacak ve 20 Eylül’de Madrit’te bitecek.

Yarış ilk dört gün Hollanda ve civarında geçecek
       Yarış ilk dört gün Hollanda ve civarında geçecek

Vuelta
       Vuelta '09'un İspnya'daki bölümü

Kim Kimdir?

Büyük Turlar’ın içinde en genci olan La Vuelta ilk olarak 1935 yılında koşuldu. İspanya İç Savaşı, II. Dünya Savaşı ve başka nedenlerle toplam on defa yapılamayan yarış, 64. defa koşulacak. Uzun yıllar Nisan ayı sonunda düzenlenen Vuelta, 1995 yılından beri, Il Giro’yla çakışmaması için, Eylül ayında yapılıyor. Yıl boyunca hüsrana uğramış yıldızların (Valverde, Evans) saygınlıklarını kazanması için bir şans. Ayrıca Eylül sonundaki Yol Bisikleti Dünya Şampiyonası’na (WCH) hazırlanan sporcular (bkz. Schleck Biraderler, Cunego ve yine Evans) için üst düzey bir çalışma olanağı sağlaması da yarışı çekici kılan bir unsur. İspanyol bisikletinin UCI ülke sıralamasında bir numara olduğunu da anımsayalım ki turun önemi biraz daha belirsin.

Profil olarak yokuş finişlerine ve ITT’lere önem veren İspanya Turu’nda bu sene beş yokuş bitişiyle (prolog hariç) iki ITT var. Zamana karşı etapların profilleri son derece düz. Toplam mesafe de kısa olduğundan bu sene GK savaşının yokuşçular arasında geçmesi bekleniyor. Araya serpiştirilen düz etaplarla sprinterleri de yarışa çeken Vuelta, Giro ve Tour kadar önemli görülmese de profilini artırmak için elinden geleni yapıyor.

Vuelta da diğer iki büyük tur gibi, bir gazete sahibi tarafından, tiraj artırımı amacıyla düzenlenmeye başlanmış. Yarış bugün Unipublic adlı şirket tarafından organize ediliyor. Şirketin %49’u geçen yaz TdF’ı düzenleyen A.S.O.’ya satılmıştı. Belki de bu nedenle, “Formula 1 pistinde bisiklet yarışı” açılımına Vuelta da sardırdı. Bu yaz Monaco’daki F1 parkurunda Fransa Turu koşulmuştu. İspanya Turu da Hollanda MotoGP’sinin koşulduğu meşhur Assen pistindeki prologla açılacak. Bilahare de ilk ITT etabı Valencia’daki F1 pistinde bitecek. Kopya çekmek tek taraflı değil elbette. Gelecek yıl da Fransa Turu Hollanda’nın Rotterdam kentinden başlayacak.

Bu arada Unipublic La Vuelta'yı tekrar Nisan ayına alma planları yapıyor. Yarışı WCH’nin tehdidinden uzaklaştırmayı amaçladıkları söylense de bu planın ardında, Giro’nun gittikçe yükselen popülaritesini çekemeyen A.S.O. olduğunu düşünmek mantıklı olur.

Parkur ve Etaplar

Herkesin itip kaktığı bu güzel tura bir tekme de biz vuralım ve etap tanıtımlarını pas geçelim. İlk dört etabın geçileceği Hollanda, Almanya ve Belçika’da yağmur ve rüzgar olasılığı İspanyol sporcuları düşündürüyor. Kafile 4. Etap sonunda Liege’den uçakla İspanya’ya geçecek. Transferin ertesi günü ilk dinlenme olacak. Diğer dinlenme günü ise 11. Etap’tan sonra.

8. Etap: Alzira - Alto de Aitana 204,7 km
       8. Etap: Alzira - Alto de Aitana 204,7 km

Bu sene yarış daha çok Akdeniz kıyıları ile Endülüs, Murcia ve Castilya’da geçecek. Dananın kuyruğunun kopacağı yer ikinci haftadaki etaplar olacak. Özellikle Endülüs dağlarındaki 12., 13. ve 14. etapları kaçırmayın. 12. Etaptaki Alto de Velefique 13.3 km ve ortalama %7.5 eğimli. Üstelik iki defa geçilecek!!!

12. Etap: Almería - Alto de Velefique 179,3 km
       12. Etap: Almería - Alto de Velefique 179,3 km

Hemen ardından gelen Sierra Nevada etabındaki son tırmanış da aslında iki yokuş içeriyor. Önce ortalaması %9 olan ama kısalığı nedeniyle Kat.1 olarak sınıflanan Alto de Monachil, ardından da %5.5 ortalamalı 16.5 km’lik Sierra Nevada. 14. Etabın son 23 km’sinde de sporcular toplam 1,200mt dikey irtifa kazanacaklar.

 13. Etap:  Berja - Sierra Nevada 172,4 km
        13. Etap: Berja - Sierra Nevada 172,4 km

Zevkli bir seyir için, yokuş finişi içeren etapları not etmenizi tavsiye ederim:

  • 8.Etap:Alzira-Alto de Aitana (6 Eylül)
  • 9.Etap:Alcoy-Xorret del Cati* (7 Eylül)
  • 12.Etap:Almeria-Alto de Velefique (11 Eylül)
  • 13.Etap:Berja-Sierra Nevada (12 Eylül)
  • 14.Etap:Granada-La Pandera (13 Eylül)
Ayrıca ITT etapları da ilginç olacak. 20. Etap’ta Toledo’da koşulacak 27.8 km’lik ITT yarışın son klasmanını belirleyecek.

*Finiş 1 km’lik bir inişin ardından gelmesine karşın öncesinde 3km’lik çok sıkı bir yokuş olduğundan yeterince acılı bir etap olacak

Daha geniş bilgi için resmi web sitesindeki etap detaylarına bakabilirsiniz.

Favori Yok, Herkes Favori

Yarışa 22 takım katılıyor. Katusha haricindeki tüm ProTour takımları Assen’de yerlerini alacaklar. Organizasyon ayrıca beş Pro-Kıta takımını da yarışa davet etti. Andalucia-Cajasur, Contentpolis Ampo ve Xacobeo Galicia İspanyol kökenli olanlar. Ayrıca Hollanda menşeli Vacansoleil ve aslında ProTour muamelesi yapmak gereken Cervélo takımları da yarışta yer alacak.

La Vuelta ‘09’a katılacak 198 sporcudan bazısı, yarışı, Eylül sonunda Mendrisio’da yapılacak Road WCH için antrenman amacıyla kullanacaklar. Yarışarak form tutmak yol bisikletinde çok önemli bir antrenman tipi olduğundan birçok sporcu turun ilk iki haftası bittikten sonra yarıştan çekilecekler. Özellikle İtalyan Milli Takımı’nda yer alacak sporcular, GK’da fazla şans bulamayacak kuzey ülkelerinin sporcuları ve bir kısım Fransız Madrid’i beklemeden yarışı bırakacaklar, biliyoruz. Bu yönüyle yarışın son günü klasmanlar hafiflemiş gibi gözükecekse de İspanya Bisiklet Turu her zaman nefis çekişmelere sahne oldu. Bu sene de öyle olacak.

Geçen sene GK’ı ilk üçte bitiren Contador, Leipheimer ve Carlos Sastre ve bu sene yoklar. Keza 2008 Puan Klasmanı şampiyonu Greg van Avermaet da yarışta yer almayacak. Ama buna rağmen yarışa katılanların kalitesi üst düzeyde.

Geçen seneki podyum. Bu sene hiçbiri yok
       Geçen seneki podyum. Bu sene hiçbiri yok

GK için adı geçenlere baktığımızda net bir favorinin ortaya çıkmadığını görüyoruz. Yarışı en çok kazanmak isteyen sporcu Alejandro Valverde. İtalya ve Fransa Turu’na katılmasına izin verilmeyen Valverde bunun hırsıyla önüne gelen yarışı kazandı. Katalanya Turu, Dauphiné Libéré ve Burgos Turu onu iştahını kesmedi. Tek sorun üç haftalık bir Büyük Tur yarışçısı olduğuna beni ve çoğu kimseyi hala ikna edememiş olması. Biz onu Bahar Klasikleri ve bir haftalık etap yarışları için sevdik. Yeşil Mermi “Balaverde”nin beni şaşırtmasını yürekten diliyorum.

Valverde: Bu yıl değilse ne zaman??
       Valverde: Bu yıl değilse ne zaman??

Vuelta 2008’e iddialı başlamasına karşın insafsız yokuş Angliru’da iki dakika kaybeden Ezequiel Mosquera yarışı dördüncü bitirmişti (2007’de 5.). Bu açıdan “eşitler arasında birinci” gösterilebilir belki. Oldukça formda gözüküyor. Lakin her büyük turda bir “jour sans” yaşıyor. Yani kötü performans gösterdiği bir gün oluyor ve klasmanda geri kalıyor. Son olarak Burgos Turu’nda Valverde’nin ardından 4. oldu. Ama Pro-Kıta bir takımda oluşu, takım arkadaşlarının seviyesi onun için soru işareti.

Ezequiel Mosquera
       Ezequiel Mosquera

Liquigas her zamanki gibi yine bir koltukta 3 karpuzla tura geliyor. Basso ve Kreuziger GK için, Daniele Bennati de sprint etapları için koşacaklar. Basso Giro’daki tahminimi bana yedirtmişti. Yoğurdu üflüyor ve kendisini sadece favorilerden biri olarak ilan ediyorum. Bisiklete döndüğünden beri beklentilerin altında bir performans gösteren Ivan Basso sadece Nisan ayında Giro del Trentino’yu kazandı. Roman Kreuziger ise TdF’da takım arkadaşı Nibali’nin gölgesinde kalmıştı. Bu turda alacağı derece 2010’da takım liderliği için önemli. GK'da üstte kaldığı sürece, Mendrisio’ya hazırlanmak için yarışı erken bırakmayacağını tahmin ediyorum.

Roman Kreuziger, 2008 İsviçre Turu
       Roman Kreuziger, 2008 İsviçre Turu'nda

Lance ve Alberto gibi starları yok diye Astana’dan bahsetmeyecek miyiz yani? En büyük “yıldız” geri geldi. Aleksander Vinokurov!! Onunki biraz “nurialçovari” bir starlık aslında. 2006’da Vuelta’yı kazanmıştı ama kanında neler vardı bilinmez. Vino yeteneği, agresif yarış stili ve kişiliği ile yarışla renk katacak. Biz tiksinmeden nasıl seyredeceğiz orası muamma. Eğer bir Astanalı’dan yana olacaksanız Zubeldia ve Horner’i öğütlerim. Hatta 37 yaşındaki Chris Horner’i “Sempatik Pedal” olarak şimdiden ilan ediyorum. O da Fransa Turu’na katılamamasının acısını çıkarmak isteyecek.

Vinokurov
       Vinokurov'un dönüşü tatsız bir durum

Cadel Evans da var. Mendrisio kendi yaşadığı bölge olduğundan Evans WCH’ye çok önem veriyor. Ama GK favorisi olduğundan yarışı önlerde bitirmesi yolunda takımdan baskı gelebilir. Evans ne yardan ne de serden vazgeçemediği için bu yarışta da, WCH’de de avucunu yalayabilir. Twitter dünyasına girdim gireli bu Cadel arkadaşa, gıcık tweetler’i yüzünden, olmayan sempatimi de kaybettim. Bence ikinci hafta GK’da geri düşecek, sonra “ben zaten WCH’ye hazırlık için gelmiştim” deyip yarışı bırakacak ve yıl sonunda Silence Lotto’dan kovulacak. Seneye kendisini Vino’nun yokuş domestiği olarak görmeyi diliyorum. Bu kadar bedduaya Evans yarışı kazanırsa İtalya'daki evine gidip hacı olacağım ve onun müridi olacağım.

Basklar’ın takımı Euskaltel Euskadi son bir aydır bir silkeleniş içinde. Mikel Astarloza’nın Fransa Turu’ndaki etap zaferinden sonra (dopingli çıktı o başka) Euskaltel arka arkaya yarışlar kazandı. Birçok kaynak Olimpiyat Şampiyonu Samuel Sanchez’i favori olarak gösteriyor. Ben de hayret ediyorum açıkçası. Sanchez harika bir yarışçı, süper bir TT’ci, iyi bir yokuşçu. Vuelta ‘07’de üçüncü olmuştu. Ama Sanchez’in kariyerinde genel klasman şampiyonu olduğu bir etap yarışı yok daha. Üç haftalık bir büyük tur ile siftah yapar mı şüpheliyim. Sıkı bir dağ etabı zaferi ve TT’lerdeki başarısıyla ilk on içinde yer alacaktır ama Altın Mayo’yu Madrit’te giyerse gerçekten şaşırırım.

Samuel Sanchez Pekin 2008
       Samuel Sanchez Pekin 2008'de

Altın Mayo demişken, rengi konusunda bir belirsizlik var. 1935’den beri GK lideri mayosu, turuncu, beyaz, sarı, kırmızı gibi değişik renkler olmuş. 1999’dan beri altın rengi kullanılıyor. Fakat İspanyol spor gazetesi “as” bu sene kırmızıya dönüldüğünü yazdı. Bu bilgiyi İngilizce kaynaklardan teyit edemedim. Cumartesi akşam göreceğiz. Diğer mayo renkleri ve klasmanlara bir bakalım:

• Puan Klasmanı: Mavi Mayo

• Yokuş Klasmanı: Turuncu Mayo

• Kombine Klasmanı: Beyaz Mayo

Genel Klasman’la ilgili bir not daha verelim de ne bunlar demeyin. Klasmanda ikinci durumdaki sporcu herkesin taktığı beyaz üstüne siyah numara yerine "kırmızı fon üstüne gümüşi" bir numara takacak. GK üçüncüsü de "kırmızı fon üstüne bronz". Bir nevi olimpiyat havası hoşluğu.

Diğer önemli isimlere bakalım: Şanssız bir şekilde İtalya Turu’nu bırakan Robert Gesink, Menchov’un yokluğunda Rabobank’ın yokuş umudu. Ama TT performansını ilerletti mi göreceğiz. 30 yaşından sonra şöhrete yaklaşan Cristian Vendevelde de Vuelta’da yarışcak. Yarışa tat katacak bir başka Garminli İrlanda’nın genç yeteneği Danny Martin olacak. Martin son anda Fransa Turu’na katılamamıştı. Bu defa GK’da ilk yirmiyi hedefleyecek.

Gesink sağ salimen şu turu bitirsin de...
       Gesink sağ salimen şu turu bitirsin de...

Daniel Martin 2008
       Daniel Martin 2008'de İrlanda şampiyonu oldu

Keza Columbia-HTC’den Kim Kirchen de bu seneki hayal kırıklıklarını unutmak isteyecek. Kirchen İsviçre Turu’ndaki formunu TdF’a taşıyamamıştı. Lüksemburg Ulusal TT şampiyonu olan Kirchen genel klasmanı zorlayacak. Büyük Turlar’ın sessiz ve derinden giden sporcusu Tadej Valjavec (Ag2R), Sandy Casar (FdJeux) ve Juan Jose Cobo da (Fuji Servetto) genel klasmanda şans arayacaklar.

Diğer iki Lüksemburglu kardeş de yarışa katılıyorlar. Schlekler’in önceliği WCH olduğundan son hafta yarıştan ayrılabilirler. Cancellara da aynı. Üstelik o Dünya Şampiyonu ünvanını korumak istiyor Mendrisio'da. Saxo Bank iyi başlayıp 4-5 kişiyle turu bitirebilir. Eğer bu gerçekleşirse GK için ümitli olan Jakob Fuglsang’ın işi zorlaşacak. 24 yaşındaki Danimarkalı sporcu müthiş bir sezon geçiriyor. Eski bir MTB’ci olan Fuglsang Kapadokya’daki Avrupa MTB Şampiyonası’nda U23 klasmanında 3. olmuştu. Pekin Olimpiyatları’ndan sonra dağ bisikletini tamamen bırakan sporcu bu sene Slovenya ve Danimarka turlarını kazandı; Katalunya ve Dauphiné Libéré’de de 6. oldu. İlk defa bir Büyük Tur’a katılıyor olmasa Yakup'a daha fazla şans verebilirdim.

Yarışı bitirmeyeceği hemen hemen kesin olan bir başka sporcu da Lampre’den Damiano Cunego. Küçük Prens, hasbelkader kazandığı Giro 2004’e rağmen, üç haftalık yarışlara uygun bir sporcu olmadığını yıllardır gösteriyor. Ama Dünya Şampiyonluğu’nu kazanma olasılığı yüksek.

La Vuelta’da belki Mark Cavendish yok ama çok iyi sprinterler müthiş mücadele edecekler sprint finişler için. Garmin’den Tyler Farrar sürünün en başına yazılması gereken isim. Onun yanında Andre Greipel (Columbia-HTC), Allan Davis ve Tom Boonen (Quick Step) yer alacaklar. Keza Daniele Bennati (Liquigas), eski kurt Oscar Freire (Rabobank) ve Gerald Ciolek (Milram) de nefesimizi kesecekler. Tyler Farrar bu turda eğer ikiden fazla etap kazanırsa Cavendish’e gerçek bir rakip olduğunu/olacağını göstermiş olacak. Oscar Freire’den de bir kendi ülkesinde tecrübesiyle bir zafer beklemek gerek.

Tyler Farrar
       Tyler Farrar

Kısa bir yazı olsun diye başladım ama Vuelta belki de daha fazlasını hak eden bir yarış. İspanya Turu’na yeterli önem verilmediğine bakmayın. Harika bir yarış seyredeceğiz. 3,267 km boyunca, Fransa Turu’ndan daha sert yokuşlarda, gerçek bir tırmanıcının şampiyon oluşunu göreceğiz.

Her zaman yalvardığım gibi: Lütfen doping olmasın. İlaveten, Vinokurov kazanmasın, kadersiz Cadel beter olsun, Chris Horner Velefique’de birinci olsun.

Biz de, onları seyrettikten sonra, sonbaharın bu güzel günlerinde bisikletlerimizi kapıp, yollara düşelim.

Viva La Vuelta, Viva La Bicicleta!!!

 

  Bu haber 5345 kez okundu.
  Bu siteden yapılacak alıntılarda kaynak gösterilmesi ahlak kurallarına uygun olacaktır.

 

Haber Sponsoru
 
---reklam---

 

 Güncel Haberler

MTB Yarış Sezonu Açıldı
2016 Dağ bisikleti yarış sezonu bugün yapılan yarışlarla Adana'da açılmış oldu. Çukurova Üniversites ...
Devamı » » » 

52. TUR'a 53 Gün Kaldı

Bu yıl Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu 52. defa koşulacak. Dinleyenler öğrenmiştir, Sa ...
Devamı » » » 

Shimano 2017 Sezonunu Açtı

2017 yenilikleri sezonunu Shimano üç önemli haberle açıyor:

11 Vitesli Sistemlere Yeni Ürünle ...
Devamı » » » 

21.Şub Kuzey Kıbrıs Bisiklet Turu Tamamlandı
17.Şub Pedallar Kıbrıs'ta Dönecek
29.Oca Torku Şekerspor’da Yeni Gelişmeler
24.Oca Baytekin'den Lake, Xentis ve Bkool Tra...
13.Oca Torku Şekerspor Kapandı
19.Ksm 6.BO-CE MTB Gece Yarışı
16.Ksm Bikes vs Cars - İl İl Gösterim Saatler...
08.Ksm Bisiklet Yolları Yönetmeliği'nden Ne B...
03.Ksm Los Angeles 2035, G. Kore'de Güneş Pan...
29.Eki Torku'nun Antrenörü Marie'den Veda
02.Eki 2015 Fransa Turu'nda 656 Numune
29.Eyl Salcano Trabzon MTB Kupası 4 Ekim'de
23.Eyl 3 Yıllık WorldTour Lisansı, TUR WorldT...
20.Eyl Salcano Arnavutköy MTB Yarışı Marek'in
19.Eyl Geç Kalmayanlar Kazandı
» Tüm Haber Arşivi
 
  Yarış Dünyasından  |  Atölye  |  Panorama  |  Teknoloji - Donanım  |  Patika  |  Sağlık ve Antrenman  | 
  Biz Kimiz  |  İletişim ve Yardım  |  İnsan Kaynakları

Hukuki Şartlar & Gizlilik Hakları |  mtbtr.com™ 2001 - 2015